Рішення № 119185573, 14.05.2024, Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
14.05.2024
Номер справи
739/885/24
Номер документу
119185573
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 739/885/24

Провадження № 2/739/210/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Чепурка В.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Лукаш Н.Я.,

відповідачки ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії,

В С Т А Н О В И В:

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі позивач) звернулося до суду з позовом ОСОБА_1 (далі відповідачка) про стягнення безпідставно набутої пенсії у період з 01 червня 2022 року по 30 вересня 2023 року в розмірі 40020 грн. 00 коп.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідачка перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Згідно виписки з акту огляду МСЕК №673630 їй встановлено ІІ групу інвалідності з 14 травня 2020 року по 14 травня 2021 року. 26 січня 2021 року при черговому огляді відповідачці продовжено ІІ групу інвалідності до 26 травня 2022 року. Відповідно до положень статей 30, 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі Закон України №1058) відповідачці було призначено пенсію на весь строк встановлення інвалідності згідно статті 34 Закону України №1058. При цьому, враховуючи запроваджений на території України з 12 березня 2020 року карантин, дія якого неодноразово продовжувалася, та беручи до уваги положення пункту 14-6 Прикінцевих положень Закону України №1058, відповідачці з 27 травня 2022 року було продовжено виплату пенсії по інвалідності. 14 вересня 2023 року відповідачка звернулася до позивача із заявою про припинення їй виплати пенсії у зв`язку з відмовою від проходження повторного огляду МСЕК, у зв`язку з чим, з 01 жовтня 2023 року виплату пенсії їй було припинено. Внаслідок цього з 01 червня 2022 року по 30 вересня 2023 року утворилася перевиплата пенсії на суму 40020 грн. 00 коп., яка підлягає поверненню. Позивач зазначає, що відповідно до пункту 3 частини другої статті 16 Закону України №1058 застрахована особа зобов`язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміни даних та обставини, які спричиняють зміну статусу застрахованої особи в десятиденний строк з моменту їх виникнення. Дане зобов`язання також відображено в пам`ятці пенсіонера. Оскільки відповідачка у визначений строк не повідомила позивача про обставини, що спричиняють зміну припинення виплати пенсії, то виникла переплата у розмірі 40020 грн., яка на думку представника позивача підлягає стягнення з відповідачки на підставі статей 1212, 1215 ЦК України.

Відповідачка подала відзив на позов, в якому зазначає, що позовні вимоги не визнає, вказує, що військові дії та воєнний стан з 24 лютого 2022 року істотно вплинули на її фінансове становище, що не дає їй можливості здійснювати контроль за перебігом хвороби, оскільки вона самостійно утримує дитину. Про ризики отримати вимогу в поверненні коштів під час написання заяви до пенсійного фонду її ніхто не повідомляв, від проходження огляду МСЕК вона не відмовлялася, при цьому відклала проходження огляду у зв`язку з введеним воєнним станом та своїм фінансовим становищем.

У судове засіданні представник позивача не з`явилася, при цьому подала заяву про розгляд справи без її участі, в якій зазначила, що позовні вимоги просить задовольнити в повному обсязі.

Відповідачка у судовому засіданні позовні вимоги не визнала та висловився проти задоволення позову, при цьому пояснила, що вона з моменту введення 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану не має змоги пройти повторний огляд МСЕК для підтвердження групи інвалідності, однак від проходження такого огляду не відмовляється і після того як з`явився відповідна можливість обов`язково пройде огляд. Причиною неможливості пройти на даний час відповідний огляд є те, що вона проживає в населеному пункті, який належить до території бойових дій, при цьому самостійно утримує і доглядає дитину, водночас не працює і не має постійного доходу, у зв`язку з чим у неї немає як часу, так і коштів для того, щоб пройти огляд МСЕК. З цих причин вона подала до Пенсійного фонду України заяву про припинення виплати пенсії. Також зазначила, що відповідно до законодавства у період воєнного стану виплата пенсії по інвалідності без проходження повторного огляду продовжується до припинення воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення чи скасування. Також вказала, що жодних неправдивих відомостей з метою отримання пенсії по інвалідності вона позивачу не подавала і ніяких фактів, які могли б вплинути на виплату пенсії, не приховувала.

Заяви та клопотання учасників справи

Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 15 квітня 2024 року відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін та визначено відповідачці строки для подання відповідні на відзив і заперечень, а позивачу строк для подання відповідні на відзив.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи

Як встановлено, з 14 травня 2020 року відповідачці за результатами огляду, проведено МСЕК, було встановлено ІІ групу інвалідності, загального захворювання, на строк до 31 травня 2021 року (а.с. 4).

У зв`язку з цим позивачем відповідачці було призначено щомісячну виплату пенсії у розмірі 2100 грн. (а.с. 4).

26 травня 2021 року відповідачка пройшла повторний огляд МСЕК за результатами якого, згідно виписки №372907, їй встановлено ІІ групу інвалідності, загального захворювання, до 01 червня 2022 року (а.с. 13, 30).

Позивачем на підставі вказаної виписки продовжено виплату відповідачці пенсії по інвалідності у розмірі 2300 грн. (а.с. 5).

При цьому,02квітня 2020року набравчинності ЗаконУкраїни «Провнесення зміндо деякихзаконодавчих актівУкраїни,спрямованих назабезпечення додатковихсоціальних таекономічних гарантійу зв`язкуз поширеннямкоронавірусної хвороби(COVID-19)№540-ІХ,яким РозділXV«Прикінцевіположення» ЗаконуУкраїни «Прозагальнообов`язкове державнепенсійне страхування»№1058доповнено пунктом14-6такогозмісту: у разі пропуску в період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, строку повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності не зупиняється до закінчення терміну дії зазначених заходів з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої пенсії на підставі заяви та результатів переогляду особи з інвалідністю».

Постановою Кабінету Міністрів України №651 від 27 червня 2023 року карантин на території України, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, було скасовано з 24 год. 00 хв. 30 червня 2023 року.

При цьому, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України №2102-ІХ від 24 лютого 2022 року в Україні було введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року, дія якого неодноразово продовжувалася Указами Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, Указом від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №2212-IX, Указом від 17 травня 2022 року №341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року №2263-IX, Указом від 12 серпня 2022 року №573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX, Указом від 07 листопада 2022 року №757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року №2738-IX, Указом від 6 лютого 2023 року №58/2023, затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року №2915-IX, Указом від 1 травня 2023 року №254/2023, затвердженим Законом України від 2 травня 2023 року №3057-IX, Указом від 26 липня 2023 року №451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року №3275-IX, Указом від 06 листопада 2023 року №734/2023, затвердженим Законом України від 8 листопада 2023 року №3429-IX, та Указом від 5 лютого 2024 року №49/2024, затвердженим Законом України від 6 лютого 2024 року №3564-IX. На час розгляду справи воєнний стан на території України продовжує діяти.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» від 18 жовтня 2022 року №2682-ІХ, який набрав чинності 06 листопада 2022 року, пункт 14-6розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 доповнено підпунктом 14-6.1 такого змісту: для осіб з інвалідністю, яким призначено пенсію по інвалідності або пенсію у зв`язку з втратою годувальника, у яких строк припинення виплати такої пенсії припадає на період дії воєнного стану, надзвичайного стану в Україні, у разі неможливості проходження повторного огляду виплата пенсії продовжується до припинення або скасування воєнного стану, надзвичайного стану в Україні та протягом шести місяців після його припинення або скасування (для осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятих на військову службу за контрактом у період воєнного стану - не менш як на весь строк їх військової служби). Якщо при повторному огляді особі з інвалідністю встановлено іншу групу (підгрупу) інвалідності, розмір пенсії, продовженої відповідно до цього пункту, переглядається з місяця, наступного за місяцем надходження висновку медико-соціальної експертизи до територіального органу Пенсійного фонду.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309 Новгород-Сіверська міська територіальна громада, в межах якої проживає відповідачка, з 22 червня 2022 року включена до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, а саме до територій можливих бойових дій.

Отже, відповідачка у зв`язку із запровадженням на території України карантину, а в подальшому введенням на території України воєнного стану та належністю території, на якій вона проживає, до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, не пройшла повторного огляду МСЕК як до 01 червня 2022 року, так і після вказаної дати, оскільки не мала відповідної можливості.

При цьому, на підставі наведених вище положень законодавства позивачем відповідачці правомірно було продовжено виплату пенсії по інвалідності після 01 червня 2022 року (а.с. 5-12).

14 вересня 2023 року відповідачка подала позивачу заяву про припинення виплати їй пенсії по інвалідності ІІ групи, оскільки не пройшла огляду комісії МСЕК, що мотивувала вирішенням спірного питання (а.с. 14).

З пояснень, наданих відповідачкою у судовому засіданні, вбачається, що остання не має змоги пройти повторний огляд МСЕК для підтвердження групи інвалідності, однак від проходження такого огляду в подальшому не відмовляється і після того як з`явився відповідна можливість обов`язково пройде огляд. Причиною неможливості пройти відповідний огляд є те, що позивачка проживає в населеному пункті, який належить до території бойових дій, при цьому самостійно утримує і доглядає дитину, не працює і не має доходів.

Статтею 46 Конституції Українипередбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Порядок та підстави повернення суми пенсій, виплачених пенсіонеру, визначено Законом України №1058-ІV та Законом України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05 листопада 1991 року.

Частиною першою статті 30 Закону України №1058 передбачено, що пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності за наявності страхового стажу, передбаченогостаттею 32цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 34 Закону України №1058 пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності.

Згідно частини першої статті 50 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Відповідно до частини першої статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав.

Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21 березня 2003 року.

Відповідно допункту 4вказаної постановизі змінами,внесеними Постановоюправління Пенсійногофонду України№ 25-3 від25листопада 2014року, у разі припинення виплати пенсії відповідно дочастини першоїстатті 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.

Згідно пункту 3 цього Порядку, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.

За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

При цьому статтею 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1)заробітна платаі платежі,що прирівнюютьсядо неї,пенсії,допомоги,стипендії,відшкодування шкоди,завданої каліцтвом,іншим ушкодженнямздоров`яабо смертю,аліменти таінші грошовісуми,надані фізичнійособі якзасіб доіснування,якщо їхвиплата проведенафізичною абоюридичною особоюдобровільно,за відсутностірахункової помилкиз їїбоку інедобросовісності збоку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, у разі безпідставного набуття особою грошових коштів, виплачених їй у якості пенсії, такі кошти поверненню не підлягають, якщо вони були виплачені відповідною фізичною або юридичною особою добровільно, при цьому відсутня рахункова помилка з боку такої особи, а також недобросовісність з боку набувача коштів.

Викладене вище свідчить, що механізм повернення надмірно сплачених сум пенсій передбачає можливість стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо мала місце рахункова помилка з боку платника пенсії, або ж надмірна виплата відбулась з вини пенсіонера, а саме через його зловживання, зокрема внаслідок подання ним недостовірних даних.

Вказане узгоджується з правовими позиціями, викладеними у постановах Верховного Суду від 31 січня 2019 (справа №554/6495/17-ц), від 31 жовтня 2019 року (справа №607/657/17), та від 20 березня 2019 року (справа №345/1493/17-ц).

Такі ж висновки містяться у рішеннях ЄСПЛ у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки», у справі «Ґаші проти Хорватії» та у справі «Трґо проти Хорватії».

Крім того, аналогічний висновок щодо застосування норми права у подібних правовідносинах викладений у постановах Верховного Суду України від 22 січня 2014 року, (провадження № 6-151цс13), від 02 липня 2014 року, (провадження № 6-91цс14), у постанові Верховного Суду від 03 липня 2019 (справа № 536/487/17-ц).

Суд зазначає, що в силу положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України саме на позивача покладається обов`язок довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Тягар доведення обґрунтованості вимог позову за загальними правилами процесуального закону покладається саме на позивача, а не реалізовується у спосіб спростування доводів пред`явлених вимог стороною відповідача, як беззаперечних. Якщо позивач, розпоряджаючись своїми правами на власний розсуд, доведе суду обґрунтованість пред`явлених вимог, то у випадку їх не спростування стороною відповідача у спосіб, визначений законом, такі вимоги підлягають задоволенню.

Як з`ясовано у судовому засіданні жодної рахункової помилки позивачем, як платником пенсії, призначеної відповідачці, при її нарахуванні допущено не було, при цьому сама відповідачка мала право на отримання пенсії по інвалідності і після 01 червня 2022 року, тобто строку, визначеного випискою з акта огляду МСЕК №372907, враховуючи запровадження на території України карантину і введення на території України з 24 лютого 2022 року воєнного стану, що продовжує існувати, та належність території, на якій проживає відповідачка, до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.

Судом не встановлено жодної вини відповідачки в тому, що вона не пройшла чергового огляду МСЕК під час дії воєнного стану в України, зважаючи на те, що місце проживання відповідачки належить до територій на яких ведуться (велися) бойові дії, при цьому відповідачка самостійно утримує і доглядає дитину, не працює і не має постійного доходу, у зв`язку з чим у неї не було можливості пройти огляд МСЕК.

Жодних обставин, які б спричиняли припинення виплати відповідачці пенсії по інвалідності з 01 червня 2022 року і про які відповідачка повинна була б повідомити позивачу, не настало.

Також суд враховує, що відповідачка, маючи законні підстави для подальшого отримання пенсії по інвалідності до припинення чи скасування воєнного стану в Україні та ще протягом шести місяців після настання однієї з цих подій, добровільно подала 14 вересня 2023 року до Пенсійного фонду України заяву про припинення виплати їй пенсії, яку мотивувала тим, що не пройшла огляд МСЕК, хоча не зобов`язана була це робити, що свідчить про сумлінність відповідачки.

Сам по собі факт подання відповідачкою заяви про припинення виплати пенсії у зв`язку з не проходженням огляду МСЕК не свідчить про відмову відповідачки проходити такий огляд тоді, коли у неї з`явиться відповідна можливість і про це відповідачка у своїй заяві не вказувала, тому твердження позивача про відмову відповідачки проходити огляд МСЕК є безпідставними.

За таких обставин суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідачки пенсії, призначеної у зв`язку з інвалідністю, виплата якої була здійснена у період з 01 червня 2022 року по 30 вересня 2023 року на загальну суму 40020 грн. 00 коп. є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Судові витрати

Позивачем здійснено судові витрати на сплату судового збору у розмірі 3 028 грн. 00 коп., при цьому відповідачкою судові витрати не здійснювалися.

Оскільки суд відмовляє в задоволенні позову, то відповідно до статті 141 ЦПК України підстави для стягнення з відповідачки на користь позивача судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 83, 141, 247, 258-259, 263-268, 273, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

У задоволенні позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення переплати пенсії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, ЄДРПОУ 21390940, місцезнаходження: Чернігівська область, м. Чернігів, вул. П`ятницька, 83-а.

Відповідачка: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Суддя В.В. Чепурко

Повне рішення складено 17 травня 2024 року.