Рішення № 1191248, 04.12.2007, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
04.12.2007
Номер справи
16/377
Номер документу
1191248
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

04.12.07 Справа№ 16/377

Господарський суд Львівської області у складі судді Іванчук С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом : Прокурора Шевченківського району м.Львова в інтересах держави в особі Дочірньої компанії „Газ України „НАК „Нафтогаз України”, м. Київ в особі Львівської філії Дочірньої компанії „Газ України „НАК „Нафтогаз України”, м. Львів

До відповідача: Комунального підприємства Оброшинської сільської ради „Довіра”, с. Оброшино

Про стягнення 6400,58грн. заборгованості за спожитий природній газ у 2006році

Представники сторін:

Від прокуратури –Нестеренко А.А.-помічник прокурора псвідчення №55 від 20.06.07р.

Від позивача – Працьовита С.М-головний юрисконсульт

Від відповідача –Савка С.І.-керівник

Поштовими повідомленнями 2359571, 2359580, 2359563 підтверджується вручення сторонам та прокуратури ухвали суду від 15.11.07р. із зазначенням часу та місця судового розгляду.

Права та обов”язки сторін передбачені ст.ст. 20 , 22 ГПК України роз”яснено, заяв про відвід судді не поступало, клопотань про технічну фіксацію судового процесу не надходило.

Суть спору: Позовні вимоги заявлено Прокурором Шевченківського району м.Львова в інтересах держави в особі Дочірньої компанії „Газ України „НАК „Нафтогаз України”,м.Київ в особі Львівської філії Дочірньої компанії „Газ України „НАК „Нафтогаз України”,м.Львів до Комунального підприємства Оброшинської сільської ради „Довіра”, с.Оброшино про стягнення 6400,58грн. заборгованості в тому числі 1312,79грн. основного боргу, 106,94грн. пені, 3902,54-інфляційних нарахувань, 1078,31грн.-3%річних за спожитий природний газ у 2006 році.

Ухвалою Господарського суду Львівської області від 15.11.07р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 04.12.07р.

Представники прокуратури та позивача докази витребувані ухвалою суду представили, позовні вимоги підтримали повністю.

Відповідач подав відзив від 04.12.07р. в якому заборгованість за спожитий газ в сумі 1312,79грн. визнає повністю, подав клопотання про застосування ст.24 та ст.30 ГПК України „про залучення іншого відповідача” та залучити в якості третьої особи Оброшинську сільську раду. З огляду на те, що у клопотанні відповідача не конкретизовано вимогу щодо процесуального статусу залучення Оброшинської сільської ради чи в якості іншого відповідача, чи в якості третьої особи , а також враховуючи те що в клопотанні не наведено обґрунтування підстав залучення та яким чином впливає розгляд даної справи на права та обов”язки сільської ради, тому дане клопотання судом відхилено. Крім того, відповідачем подано клопотання про зменшення штрафних санкцій у зв”язку із тим, що згідно Закону України „Про житлово-комунальні послуги” підприємство не має права накладати штрафні санкції на населення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд Львівської області в с т а н о в и в:

Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках визначених законом. За рішенням Конституційного Суду України № З-рп/99 від 08.04.1999 року під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади. В контексті пункту 2 статті 121 Конституції України приписи пункту Згідно з Указом Президента України від 15.12.1999 року №1752/99 "Про систему центральних органів виконавчої влади" та Законом України "Про джерела фінансування органів державної влади" до системи органів виконавчої влади належать Кабінет Міністрів України, міністерства, комітети, агентства, служби, адміністрації, департаменти, комісії, управління, палати, фонди, інспекції, бюро та інші центральні органи виконавчої влади і місцеві державні адміністрації.

Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, і ця заява, за статтею 2 Господарського процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в господарському суді.

Дочірня компанія "Газ України" НАК "Нафтогаз України" створена для забезпечення потреб споживачів України в природному газі та перебуває у виключно державній власності. Державою надано НАК "Нафтогаз України" спеціальний дозвіл на транспортування та безперебійне постачання природного газу, який є стратегічною природною сировиною і має для України загальнодержавне значення. Незадовільний стан розрахунків відповідача за поставлений йому позивачем природний газ завдає матеріальної шкоди державі, унеможливлюючи належні розрахунки ДК ''Газ України" НАК "'Нафтогаз України" з постачальниками газу. Тому, суд дійшов висновку про правильність визначення прокурором органу, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретних функцій у правовідносинах, пов'язаних із захистом інтересів держави, та дійшов висновку, що предмет спору зачіпає інтереси держави.

30.12.2005 року між Львівською філією ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (постачальник) та Комунальним підприємством Оброшинської сільської ради "Довіра" (покупець) укладено договір на постачання природного газу №22/06-ТЕ-30 та додаткові угоди від 15.03.2.007 року №1 від 16.10.06р.. №2. Згідно до умов якого постачальник зобов'язується передати у власність покупцю в 2006 році природний газ, надалі газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити газ на умовах даного договору. Газ, що постачається за даним договором, використовується Покупцем виключно для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання. Використання газу Покупцем для інших потреб не є предметом даного договору.

Згідно до п.п 2.1п.2, п.п 3.3п.3 договору № 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. постачальник передає покупцю в період з 01 січня 2006 року по 31 січня 2006 року, газ в обсязі 460 тис. куб.м.Обсяги газу, зазначені в даному договорі, є плановими та допускається зменшення або припинення газопостачання у випадку, передбаченому в п. 3.10. та в інших випадках, передбачених даним договором. Приймання-передача газу, поставленого постачальником покупцеві у відповідному місяці, оформлюється актом приймання-передачі газу в якому зазначаються фактичні обсяги спожитого та протранспортованого газу.

За умовами п.. 5 договору № 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. ціна за 1000,0 кубічних метрів газу на момент укладання даного договору без врахування вартості транспортування газу територією України становить 206,40 гривень, крім того цільова надбавка до тарифу на газ (2%), крім того ПДВ за ставкою 20 %; вартість транспортування газу територією України становить 47,50 грн., крім того ПДВ за ставкою 20%. Разом до сплати за 1000 куб. м. газу –267,52 гривень з врахуванням ПДВ.

Відповідно до п.3 додаткової угоди №1 до договору 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. в разі поставки газу згідно з п.1.4 даного договору, отриманого на виконання міжнародних договорів України, ціна за 1000куб.м. газу без врахування вартості транспортування територією України для платників податку на додану вартість становить 206,25грн.,крім того цільова надбавка до тарифу на газ (2%) становить 4,125грн.,крім того ПДВ за ставкою 20% -42,075грн.,вартість транспортування газу територією України становить 47,50грн. ,крім того ПДВ за ставкою 20%-9,50грн.Разом до сплати за 1000куб.м.газу-309,45грн. з врахуванням ПДВ. Дана додаткова угода поширює свою дію на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2006р і діє протягом дії Договору.

Згідно до п.2 додаткової угоди №2 до договору 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. з 01.10.2006р. в разі поставки газу, отриманого на виконання міжнародних договорів України, ціна за 1000 куб. м. газу без врахування вартості транспортування газу територією України для платників податку на додану вартість з урахуванням цільової надбавки до тарифу на газ (2%) становить 501,60грн. ,крім того ПДВ-0%,вартість транспортування газу територією України становить 70грн. крім того ПДВ за ставкою 20 %.Разом до сплати за 1000куб.м. газу-585,60грн. з врахуванням ПДВ на вартість транспортування територією України.

За умовами п.п..3 додаткової угоди №2 до договору 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. з 01.10.2006р. ціна за 1000 куб. м. газу без врахування вартості транспортування газу територією України для неплатників податку на додану вартість становить 491,83грн.,крім того цільова надбавка до тарифу на газ (2%), крім того ПДВ за ставкою 20%,вартість транспортування газу територією України становить 70 грн., крім того ПДВ за ставкою 20%.Разом до сплати 1000куб.м.-686 грн. з врахуванням ПДВ.

Пунктом п.4 угоди №2 до договору 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. з 01.10.2006р. встановлено, що в разі поставки газу згідно з п.1.4 даного договору ,отриманого не на виконання міжнародних договорів України, ціна за 1000куб.м. газу без врахування вартості транспортування територією України для платників податку на додану вартість становить 491,83грн., крім того цільова надбавка до тарифу на газу (2%) ,крім того ПДВ за ставкою 20%,вартість транспортування газу територією України становить 70грн.,крім того ПДВ за ставкою 20%Разом до сплати за 1000куб.м.газу-686грн. з врахуванням ПДВ. Даний договір набуває чинності з 01.01.2006р до 01.12.2006р. (включно).

За умовами п.6 договору 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р оплата за газ та послуги з його транспортування проводиться грошовими коштами у такому порядку: перша оплата в розмірі 34 (тридцять чотири) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу проводиться не пізніше 10 числа поточного місяця; подальші оплати проводяться плановими платежами по 33 (тридцять три) відсотки від вартості запланованих місячних обсягів постачання та транспортування газу до 20 та 30 (31) числа поточного місяця. Остаточний розрахунок за фактично спожиті та протранспортовані обсяги газу здійснюється на підставі акту приймання-передачі газу до 10 числа, наступного за місяцем поставки газу.

На виконання умов договору № 22/06-ТЕ-30 від 30.12.2005р. Львівська філія ДК "Газ України" поставила відповідачу у січні-квітні 2006 року 509332 куб.м. природного газу, що підтверджується актами передачі-приймання природного газу, які додаються на загальну суму 157613,31 грн. згідно до розрахунку основного боргу.

Оплату за спожитий газ відповідач провів частково на суму 156300 грн.

Таким чином, заборгованість відповідача за поставлений йому позивачем у 2006 році відповідно до договору від 30.12.2005 року №22/06-ТЕ-30 природний газ складає 157613,31 грн.- 156300 грн. = 1312,79 грн., що підтверджується підписаним обома сторонами актом звірки взаєморозрахунків станом на 01.11.07р.

За правилами ст.526 ЦК України,193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України, ст.202 Господарського кодексу України зобов'язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином.

Станом на день прийняття рішення заборгованість відповідачем не оплачена.

В силу ст.216 Господарського Кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором, або законом. Згідно до ст.625 Цивільного Кодексу України відповідачу нараховано 3902,54 грн. інфляційних збитків за весь час прострочення виконання грошового зобов"язання та 1078,31 грн. трьох процентів річних від простроченої суми.

Враховуючи неналежне виконання відповідачем свого обов»язку щодо оплати спожитого газу, відповідно до п.7.2., п.7.5. договору, відповідачу нараховано 106,94 грн. пені . Як вбачається з матеріалів справи, пояснень представника відповідача, у зв”язку із важким матеріальним станом , що спричинено заборгованістю підприємству споживачів комунальних послуг, з урахуванням того, що комунальне підприємство не вправі застосовувати штрафні санкції до споживачів комунальних послуг, що невиконання зобов”язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин та те, що розмір пені, 3%річних, інфляційних нарахувань вцілому нарахованих відповідачу є надмірно великими порівняно із основним боргом відповідача , суд вважає за можливе задоволити заявлене клопотання та відповідно до п.3 ст.83 ГПК України, ст.233 ГК України, зменшити розмір пені на 90%.

В порядку ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Відповідач доказів сплати заборгованості не представив та визнав заборгованість в частині основного боргу в розмірі 1312,79грн.

З огляду на викладене, визнання позову відповідачем, позовні вимоги в частині 1312,79 грн. основного боргу, 3902,54 грн. інфляційних збитків за весь час прострочення виконання грошового зобов"язання та 1078,31 грн. трьох процентів та 10,69 грн. пені є обгрунтованими не спростованими і такими що підлягають до задоволення. В іншій частині позовних вимог належить відмовити.

Судові витрати покладаються на відповідача, згідно ст.49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 193, 202, 216 ГК України, ст.ст. 526, 599, 625 ЦК України, ст.ст. 43, 49, 69,78, 82-85 ГПК України, господарський суд –

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити частково.

2.Стягнути з Комунального підприємства Оброшинської сільської ради "Довіра" (81115 Львівська область, Пустомитівський район, с.Оброшино, вул.Грушевського,3 р/р 2600530/322 в ВОБ №638І м.Пустомити; МФО 385231; ЗКПО 3173925; ІПН 317739213255; свідоцтво №18546760) на користь Львівської філії Дочірньої компанії "Газ України" НАК "Нафтогаз України" (79039 м. Львів. вул.Єрошенка.28 р/р 26002301413904 в Прамисловому безбалансовому відділенні філії «Львівське центральне відділення Промінвестбанку»МФО 325633, ЖЕО 25559381) 1312,79 грн.. основного боргу, 10,69 грн. пені, 3902,54 інфляційних збитків та 1078,31 грн. -3%річних.

2. Стягнути з Комунального підприємства Оброшинської сільської ради "Довіра" (81115 Львівська область, Пустомитівський район, с.Оброшино, вул.Грушевського,3 р/р 2600530/322 в ВОБ № 38І м. Пустомити; МФО 385231; ЗКПО 3173925; ІПН 317739213255; свідоцтво №18546760) в дохід державного бюджету 100,40грн. державного мита, 116,22 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК Україні

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Суддя