Рішення № 119092837, 17.05.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2024
Номер справи
160/7046/24
Номер документу
119092837
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року Справа № 160/7046/24 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/7046/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

18.03.2024 року через підсистему Електронний суд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо незастосування положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для обчислення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 перерахунок пенсії з 05 липня 2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсії з 05 липня 2020 року пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків моєї заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 05 липня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 18.03.2024 року ця справа була розподілена судді Ількову В.В.

Ухвалою суду від 21.03.2024 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 21.03.2024 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, а саме копії:

- пенсійної справи позивача;

- заяви позивача про перерахунок пенсії із застосуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- листи/відмови (рішення)Пенсійного органу на звернення позивача щодо здійснення такого перерахунку та всі наявні докази щодо суті спору.

06.05.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву позивача.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 17.05.2024 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протиправні дії Пенсійного органу порушують право позивача на достатній рівень пенсійного забезпечення.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач зазначає, що згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Підстави для обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" відсутні.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 14.08.2020 року звернувся до Межівського відділу обслуговування громадян із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 та надав відповідні документи на підтвердження пільгового стажу.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, оформленого у формі листа №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020 року «Про відмову у призначенні пенсії» позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Підставою для такої відмови зазначено, що згідно наданої пільгової довідки від 12.08.2020 №02/2487 до стажу роботи по Списку № 1 зарахований період з 01.06.2016 по 30.06.2020, який складає 4 роки 1 місяць.

Оскільки згідно відомостей з реєстру страхувальників ТОВ "Шахтобудівельна компанія "Донецькшахтопроходка" було перереєстроване в м. Маріуполь, яке знаходиться на підконтрольній території України, зарахувати пільговий стаж за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування без надання пільгових довідок неможливо.

Отже, для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 05.10.2000 по 18.01.2003, з 28.02.2005 по 31.07.2008 та з 01.08.2008 по 31.05.2016 необхідно надати пільгові довідки, копії наказів на атестацію робочих місць та довідки про перейменування підприємств.

Таким чином, загальний страховий стаж позивача складає 34 роки 5 днів , в тому числі пільговий стаж по Списку №1 - 4 роки 1 місяць (при необхідних 10), тому 20.08.2020 року відмовлено в призначенні пенсії за віком згідно статті 114 Закону у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

ОСОБА_1 звернувся до Межівського районного суду Дніпропетровської області, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документу.

Рішенням Межівського районного суду Дніпропетровської області від 24 грудня 2020 року у справі № 181/1104/20 встановлено факт належності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянину України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , правовстановлюючих документів, а саме:

- наказ № 35 від 18 липня 1997 року м. Донецьк, Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці Міністерство вугільної промисловості України, Відкрите Акціонерне Товариство Трест Донецькшахтопрохідка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці. Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного Відкритого Акціонерного Товариства) Донецькшахтопрохідка від 18 липня 1997 року № 35 Перелік робочих місць, виробництв та професій з пільговим пенсійним забезпеченням за Списком №2 (мовою оригіналу - Приказ № 35 от 18.07.1997 года г. Донецк, Минуглепром Украины, Открытое Акционерное Общество Трест Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу ГОАО Трест Донецкшахтопроходка от 18.07.1997 г. № 35 Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсинное обеспечение по Списку № 2);

- наказ № 9 від 18 лютого 2000 року м. Донецьк, Міністерство вугільної промисловості України ДП ДХК (Державне підприємство Державна Холдингова компанія) Донбасшахтобуд, ДВАТ (Державне Відкрите акціонерне товариство) трест Донецькшахтопрохідка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного відкритого акціонерного товариства) Трест Донецькшахтопрохідка від 18 лютого 2000 року № 9 Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 (мовою оригіналу: Приказ № 9 от 18 февраля 2000 г. г. Донецк Министерство угольной промышленности Украины, ДП ГХК Донбассшахтострой ГОАО Трест Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу ГОАО Трест Донецкшахтопроходка от 18.02.2000 г. № 9 Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обоспечение по Списку № 1);

- наказ № 114 від 13 грудня 2005 року м. Донецьк, Міністерство палива та енергетики України ДП ДХК (Державне підприємство Державна Холдингова компанія) Донбасшахтобуд, ДВАТ (Державне Відкрите акціонерне товариство) трест Донецькшахтопрохідка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, Додаток № 1 до наказу ДВАТ (Державного відкритого акціонерного товариства) Трест Донецькшахтопрохідка від 13 грудня 2005 року № 114 Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 (мовою оригіналу - Приказ № 114 от 13.12.2005 г. г. Донецк Министерство топлива и енергетики Украины, ДП ГХК Донбассшахтострой ГОАО Трест Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу ГОАО Трест Донецкшахтопроходка от 13.12.2005 г. № 114 Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обеспечение по Списку № 1);

- довідка уточнююча характер роботи артіль старателів Полярна, Шмідтовського району, Чукотського автономного округу, район Крайньої Півночі, в якості гірника очисного забою з 31.01.2003 р. по 22.01.2005 р (мовою оригіналу - Справка уточняющая характер работы артель старателей Полярная, Шмидтовского района, Чукотского автономного округа, район Крайнего Севера, в качестве горнорабочего очисного забоя с 31.01.2003г. по 22.01.2005 г.);

- наказ № 9 від 08 серпня 2008 року м.Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, Додаток № 1 до наказу по ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю ШБК (Шахтобудівельна компанія) Донецькшахтопроходка від 08 серпня 2008 року № 9 Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1 (мовою оригіналу - Приказ № 9 от 08 августа 2008 г. г. Донецк, Общество с ограниченной ответственностью Шахтостроительная компанія Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу по ООО ШСК Донецкшахтопроходка от 08 августа.2008 г. № 9 Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обоспечение по Списку № 1);

- наказ № 81 від 02 липня 2010 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, Додаток № 1 до наказу по ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю ШБК (Шахтобудівельна компанія) Донецькшахтопроходка від 02 липня 2010 року № 81 Перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій працівникам, яких підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1; (мовою оригіналу - Приказ № 81 от 02 июля 2010 г. г. Донецк, Общество с ограниченной отвественностью Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации рабочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу по ООО ШСК Донецкшахтопроходка от 02 июля 2010 г. № 81 Перечень рабочих мест, производств, работ и профессий, работникам которых подтверждено право на льготное пенсионное обеспечение по Списку № 1);

- наказ №273 від 26 грудня 2012 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка Про закриття відокремлених підрозділів; (мовою оригіналу - Приказ № 273 от 26.12.2012 г., г. Донецк, Общество с ограниченной отвественностью Шахтостроительная компанія Донецкшахтопроходка О закрытии обособлених предприятий );

- наказ № 222 від 01 липня 2015 року м. Донецьк, Товариство з обмеженою відповідальністю, Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці, Додаток Перелік робочих місць, виробництв, професій та посад працівникам Товариства з обмеженою відповідальністю Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка, яким за результатами їх чергової атестації з умов праці підтверджено право на пільги та компенсації 2015 рік. Примітка: цей документ є додатком до наказу по підприємству від 01 липня 2015 року № 222 (мовою оригіналу - Приказ № 222 от 1 июля 2015 г., г. Донецк, Общество с ограниченной ответственностью Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка Об итогах аттестации робочих мест по условиям труда; Приложение № 1 к приказу по ООО ШСК Донецкшахтопроходка Перечень рабочих мест, производств, профессий и должностей работников Общества с ограниченной отвественностью Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка которым по результатам очередной аттестации по условиям труда подтверждено право на льготы и компенсацию 2015 год;).;

- наказ № 11-к від 06 липня 2018 року м. Донецьк Про звільнення у зв`язку з ліквідацією, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, ВАТ (відкрите акціонерне товариство) Трест Донецькшахтопроходка (мовою оригіналу - Приказ №11-к от 06 июля 2018 г., г. Донецк Министерство энергетики и угольной промышленности Украины, ОАО Трест Донецкшахтопроходка Об увольнении в связи з ликвидацией);

- наказ м. Донецьк № 4 від 01 березня 2019 року Про ведення бухгалтерського обліку на підприємстві, Товариство з обмеженою відповідальністю Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка (мовою оригіналу - Приказ № 4 от 01 марта 2019 г., г.Донецк, Общество з ограниченной ответственностью Шахтостроительная компания Донецкшахтопроходка О ведении бухгалтерского учета на предприятии);

- відпускне посвідчення ОСОБА_1 працюючому у виробничому кооперативі Артіль старателей на посаді горноробочий очисного забою Полярная Російська Федерація (мовою оригіналу - Отпускное удостоверение ОСОБА_2 работающему в производственном кооперативе Артель старателей в должности горонорабочий очисного забоя Полярная Российская Федерация);

- страховий медичний поліс обов`язкового страхування громадян ОСОБА_1 серія 870101 № 4003540770 (мовою оригіналу - Страховой медицинский полис обязательного страхования граждан Мытчик Петр Петрович серия 870101 № 4003540770);

- російська федерація страхове свідоцтво державного пенсійного страхування №120/213-415-73 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (мовою оригіналу - Росийская Федерация, Страховое свидетельство № 120/213-415-73 государственного пенсионного страхования ОСОБА_2 ).

- довідка за № 02/055 від 02.07.2020 року видана Товариством з обмеженою відповідальністю Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка;

- довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за №01/118 від 02.07.2020 року;

- довідка про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за №02/056 від 02.07.2020 року видана Товариством з обмеженою відповідальністю Шахтобудівельна компанія Донецькшахтопроходка;

- довідка про заробітну плату для обчислення пенсії за № 01/119 від 02.07.2020 року;

- довідка про відомості, що накопичені в системі загальнообов`язкого державного страхування за звітами страхувальників по роках трудових відносин роки: - з 1999 по 2005 (форма довідки ОК-1.2 для оцінки) ОСОБА_1 .

Зазначене рішення суду набрало законної сили 25.01.2021 року.

26.01.2021 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1.

Рішенням, оформленим у формі листа №0400-010301-8/186/4 від 09.02.2021 року «Щодо відмови в призначенні пенсії» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано відповідь, що за наданими документами загальний страховий стаж складає 29 роки 6 місяців 7 днів, а стаж роботи за Списком № 1 складає 4 роки 2 місяці (відповідно до довідки № 02/2487 від 12.08.2020р.).

У зв`язку з відсутністю необхідного загального стажу роботи, ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 на теперішній час. В призначенні пенсії відмовлено.

Також повідомлено, що до страхового стажу не враховано періоди роботи по трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 26.08.1985року, оскільки трудова книжка оформлена не належним чином (неповністю заповнена дата народження).

Позивач, вважаючи, відмову у призначені йому пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 неправомірною та такою, що порушує гарантовані Конституцією України соціальні права позивача на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з адміністративним позовом.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року, яке набрало законної сили, по справі № 160/6163/21 адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) №0400-0305-8/72147 від 26.08.2020 року та №0400-010301-8/18674 від 09.02.2021 року про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до пільгового стажу періоди роботи у Державному відкритому акціонерному товаристві «Трест Донецькшахтопрохідка» та структурних підрозділах його правонаступників з 05.10.2000 року по 31.05.2016 рік та період роботи у Виробничому кооперативі «Артіль старателів «Полярна» з 31.01.2003 року по 22.01.2005 рік.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ: 21910427) з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 14.08.2020 року про призначення пенсії.

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду, від 31.05.2021по справі №160/6163/21, позивачу зараховані вищезазначені періоди роботи, до пільгового стажу та призначено пенсію за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Закон №1058).

Пенсія обчислена із загального страхового стажу, який становить 44 роки 03 місяці 29 днів (зарахований по 31.07.2020 року), із них пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 08 місяців 08 днів, де індивідуальний коефіцієнт страхового стажу із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% становить 0,44250 та заробітної плати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.07.2020 року, де індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 2,86733.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2017 - 2019 роки складає 22259,57 грн (7763,17 грн. х 2,86733).

Загальний розмір пенсії, обчислений за вищезазначеними даними стажу та заробітної плати з 05.07.2020 (дати права) складає 10003,94 грн., з 01.03.2022 - 10316,96 грн., з 01.07.2022 -10325,33 грн., з 01.12.2022 - 10331,27 грн., з 01.03.2023 - 10431,27 гривень.

З 01.04.2023 року проведено автоматичний перерахунок пенсії на найбільш вигідних умовах, а саме, з урахуванням страхового стажу.

Страховий стаж складає 45 років 08 місяців 29 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 19 років 08 місяців 08 днів.

Розмір пенсійної виплати з 01.04.2023 року становить - 10767,88 гривень.

Отже, судом встановлено, що позивач перебуваю на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Згідно розрахунку стажу, робота за Списком №1 становить - 19 років 08 місяців 08 днів.

01 грудня 2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо проведення перерахунку та виплати йому пенсії з 05 липня 2020 року, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність .

Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на звернення позивача від 01.12.2023 (вх. № 52915/М-0400-23 від 01.12.2023 року), з питання пенсійного забезпечення повідомили про таке: «Право на обчислення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці № 345 судом не розглядалося».

Отже, фактично Пенсійним органом було відмовлено позивачеві у застосуванні положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» для обчислення пенсії.

Позивач вважає протиправними дії Пенсійного органу щодо відмови в здійсненні перерахунку пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», у зв`язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки.

Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Частина 3 статті 4 Закону №1058-IV визначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Частиною 1 статті 9 Закону №1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058 визначено умови призначення пенсії за віком, відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 розділу XV Прикінцеві положення Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до абзацу 1 частини 3 статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За змістом частини 5 статті 114 Закону №1058-IV, в разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Перелік робіт та професій, зайнятість на яких протягом 25 років дає право на призначення пенсії незалежно від віку, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року № 202 «Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов`язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Відповідно до частини 1 статті 24 Закону № 1058-IV №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 3 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону №1788-ХІІ визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

За приписами статті 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, визначено, що за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку №637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що право на передбачену Законом України №1058-IV пенсію незалежно від віку мають працівники за Списком робіт і професій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202, за умови їх безпосередньо зайнятості повний робочий день на підземних роботах не менше 25 років.

У разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 року №383 затверджено Порядок застосування Списків №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Порядок №383).

Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а», «б» статті 13 та статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до положень пунктів 2, 3 Порядку №383 під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (приклади у додатках 1, 2).

Відповідно до пункту 4.2 Порядку №383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Згідно з пунктом 4.3 Порядку №383, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.

Системний аналіз наведених норм права свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12 вересня 2022 року у справі №569/16691/16-а, від 20 лютого 2020 року у справі №415/4914/16-а, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17.

Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19, від 21 травня 2020 року у справі №550/927/17, від 20 лютого 2018 року у справі №234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 7,5 років для жінок за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці») така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.

При цьому, таке право не пов`язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у частині 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, суд також враховує, що відповідачем у долучених листах-відповідях не заперечується право позивача на призначення та перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

З цього приводу суд зауважує, що обов`язок здійснити таке призначення пенсії позивача виникає у відповідача на підставі та в силу закону, за наявності встановлених ним умов, які у даному випадку було дотримано.

При цьому, ні Закон України «Про підвищення престижності шахтарської праці», ні Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не вимагає додаткового зобов`язання Пенсійного органу здійснити певне призначення та виплату пенсії, а також не вимагають від пенсіонера додаткової заяви про застосування до нього при визначенні розміру пенсії положень статті 8 Закону №345-VI, якщо дотримані визначені цією нормою вимоги та умови.

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при розгляді заяви про здійснення перерахунку пенсії на підставі положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», не було надано обґрунтованої та вмотивованої відповіді щодо розгляду вказаної заяви, та не було прийнято обґрунтованого рішення.

Відтак, з метою відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійснені перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 05 липня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Враховуючи викладені обставини, суд приходить до висновку про наявність обґрунтованих підстав для задоволення адміністративного позову позивача.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Ухвалюючи це судове рішення, суд керується ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, практикою Європейського суду з прав людини (рішення «Серявін та інші проти України») та Висновком №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів (п.41) щодо якості судових рішень.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі «Серявін та інші проти України»(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об`єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Отже, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги у вказаній вище частині.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії.

Щодо розподілу судових витрат.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в здійснені перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, починаючи з дня призначення пенсії, тобто з 05 липня 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в сумі 1211,20 гривень.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 17.05.2024 року.

Суддя В.В. Ільков