Ухвала суду № 119083163, 20.03.2024, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
20.03.2024
Номер справи
554/10959/23
Номер документу
119083163
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Дата документу 20.03.2024Справа № 554/10959/23 Провадження № 1-кс/554/3495/2024

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 березня 2024 року місто Полтава

Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 :

при секретарі ОСОБА_2

за участю прокурора - ОСОБА_3

слідчого - ОСОБА_4

захисника - ОСОБА_5

підозрюваного - ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 про відсторонення від посади у кримінальному провадженню №12023170000000735 від 12 жовтня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України відносно :

громадянина України, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Лохвиця Лохвицького району Полтавської області, українця, розлученого, з вищою освітою, працюючого на посаді директора комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,-

в с т а н о в и в :

В провадженні слідчого судді перебуває клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади щодо підозрюваної ОСОБА_6 . В якому прохали відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком на 2 місяці

В судовому засіданні прокурор клопотання уточнив. Прохав відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 від посади директора КП «Лохвиця-Сервіс» строком на 2 місяці.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримала. Зазначила, що відносно підозрюваного ОСОБА_6 ухвалою суду від 20.03.2024 застосувано запобіжний захід у вигляді застави.

В судовому засіданні захисник відносно клопотання заперечував.

В судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_6 відносно клопотання заперечував.

Заслухавши прокурора, слідчого, захисника, підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку про задоволення клопотання частково.

Встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню внесене до ЄРДР за №12023170000000735 від 12.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до розпорядження Лохвицького міського голови ОСОБА_7 №141-0 від 31.10.2019 на посаду директора Комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради призначено ОСОБА_6 . У подальшому, між Лохвицьким міським головою ОСОБА_7 та директором КП «Лохвиця-Сервіс» ОСОБА_6 31.10.2019 укладено трудовий контракт, який продовжено 04.01.2021. Відповідно до умов Контракту з керівником підприємства від 04.01.2021 (термін дії якого продовжено додатковою угодою до контракту з керівником Комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради від 01.06.2021 року), керівник зобов`язується безпосередньо здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його високопродуктивну діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна, а Лохвицька міська рада зобов`язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника. На підставі Контракту виникають трудові відносини між Керівником підприємства та Лохвицької міської ради. Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, статутом підприємства, іншими нормативними документами. Керівник діє на засадах єдиноначальності. Керівник підзвітний Лохвицькій міській раді у межах, встановлених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, статутом підприємства та цим контрактом. У відповідності до пункту 7 Контракту керівник підприємства зобов`язаний: погоджувати з Виконавчим комітетом Лохвицької міської ради умови отримання кредитів; надавати своєчасну і достовірну звітність підприємства у встановленому законом порядку; створити в кожному структурному підрозділі і робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці; високоефективну і стабільну роботу підприємства та зміцнення його фінансового стану та зростання прибутку, рентабельність виробництва, динамічний соціально-економічний розвиток; повне та своєчасне сплачення обов`язкових платежів та податків до бюджетів, позабюджетних та інших фондів; дотримання режиму економії ресурсів. Керівник щороку подає Виконкому Лохвицької міської ради звіт про результати своєї роботи. Виконком Лохвицької міської ради має право вимагати від Керівника достроковий звіт про його дії, якщо останній допустив невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків щодо управління підприємством та розпорядження його майном. Згідно з пунктом 10 Контракту, виконком Лохвицької міської ради: надає інформацію на запит Керівника; організовує фінансовий контроль за діяльністю підприємства; здійснює контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна. Пунктом 12 передбачено, що Керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх стадіях, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; користуватися правом розпорядження коштами підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно до законодавства; у межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язково для всіх підрозділів та працівників підприємства; вирішувати інші питання, віднесені законодавством, Лохвицькою міською радою, виконкомом Лохвицької міської ради, статутом підприємства і цим контрактом до компетенції Керівника. На підставі вказаного, директором КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 01.11.2019 видано наказ №2/К-0150, згідно якого останнього призначено керівником вказаного підприємства. Статутом КП «Лохвиця-Сервіс», затвердженого рішенням Лохвицької міської ради від 24.09.2020 передбачено, що безпосереднє керівництво господарською діяльністю підприємством здійснює директор. З урахуванням покладених обов`язків, наданих прав та повноважень, ОСОБА_6 , виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у комунальному підприємстві «Лохвиця-сервіс» на посаді директора - в розумінні положень ч. 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України є службовою особою та суб`єктом відповідальності за корупційні правопорушення. Однак, у порушення вищевказаних норм законодавства, директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , будучи службовою особою, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на генератори, визначення їх очікуваної вартості, не здійснивши інших заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, без проведення тендеру та належного обґрунтування неможливості його проведення, тобто діючи умисно, всупереч установлених ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» принципів (максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням), а також п.п. 10, 13 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2022 №1178, наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275, щодо ефективності використання коштів, розуміючи, що на території України введено воєнний стан, будучи безпосереднім розпорядником бюджетних коштів, шляхом зловживання своїм службовим становищем, уклав договір про закупівлю генераторів за завищеними цінами, чим здійснив розтрату бюджетних коштів, за наступних обставин. Так, у зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Полтавської області від 18.11.2022 № 8/2022 та комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Миргородської ОВА від 18.11.2022 №7/2022, №8/2022 від 25.11.2022 №7/2022 вирішено забезпечити комплектування та приведення у стан готовності роботу об`єктів критичної інфраструктури, які працюватимуть на альтернативному живленні. Утілюючи свій злочинний замисел директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 не проінформував Лохвицьку міську раду, депутатів про необхідність придбання генераторів для потреб КП «Лохвиця-Сервіс», їх очікуваної вартості, кількості, технічних та якісних характеристик, а також не надав детальний розрахунок вивчення середньо ринкових цін на генератори та наявних пропозицій. На підставі вказаного, серед інших рішень, рішенням виконавчого комітету Лохвицької міської ради «Про внесення змін до бюджету Лохвицької міської територіальної громади на 2022 рік» №207 від 18.10.2022 передбачено виділення 1562000 грн бюджетних коштів на закупівлю генераторі КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради та рішенням сесії 8 скликання Лохвицької міської ради № 33 від 08.12.2022 року прийнято рішення про виділення КП «Лохвиця-сервіс» додаткових коштів із спеціального фонду бюджету Лохвицької територіальної громади в сумі 1200000 грн, для КП «Лохвиця-Сервіс» на закупівлю генераторів. У подальшому директор КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , підписав та затвердив зміни до кошторису та зміни до плану використання бюджетних коштів на 2022 рік №3 від 24.10.2022, №12 від 09.12.2022 на загальну суму 2,762 млн. грн. Після цього, на виконання вказаних рішень у м. Лохвиця, точну дату слідством не встановлено, директор КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , знаючи, що закупівля товару для потреб громади здійснюється за принципами максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, не вжив заходів щодо пошуку альтернативних постачальників генераторів та проведення моніторингу ринку цінових пропозицій. Усвідомлюючи протиправність такого діяння та можливі негативні наслідки, не забезпечивши вжиття реальних заходів з вивчення середньо ринкових цін на відповідні товари, не здійснивши заходів, спрямованих на ефективне використання бюджетних коштів та їх економію, без проведення тендеру та належного обґрунтування неможливості його проведення, уклав прямий договір з ФОП ОСОБА_8 щодо закупівлі 10 генераторів для потреб комунального підприємства за цінами, які не відповідають ринковим і є завищеними, чим фактично надав останній незаконні переваги. Надалі директор КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 , отримавши реальну можливість розпоряджатися бюджетними коштами, діючи умисно, використав своє службове становище всупереч інтересам служби щодо максимальної економії та ефективності використання бюджетних коштів, 19.12.2022, більш точного часу та місця у ході досудового розслідування не встановлено, уклав з ФОП ОСОБА_8 договір № 57 від 19.12.2022 на поставку десяти дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G, які фактично поставлені 17.12.2022 на територію КП «Лохвиця-Сервіс» за адресою: м. Лохвиця вул. Преображенська, 32. Згідно пункту 1.1 укладеного договору №57 від 19.12.2022 Постачальник зобов`язується у 2022 році поставити та передати у власність Замовника 10 штук дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G. Відповідно до п. 3.2 вказаного Договору загальна вартість товару становить 2047000 грн. Також, відповідно до укладеного договору №57 від 19.12.2022 передбачено: пунктом 2.1 Постачальник повинен поставити замовнику товар, якість якого відповідає державним стандартам, сертифікату відповідності або паспорту чи декларації про відповідність/якості тощо та мовам тендерної документації Покупця та придатний для мети, з якою Товар використовується; пунктом 2.1 місце поставки товару: Миргородський район, м. Лохвиця, вул. Преображенська, 32. На виконання умов вказаного договору керівник КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_6 підписав видаткову накладну №427 від 19.12.2022 про отримання 10 дизельних генераторів марки Daewoo DDAE 10500DSE-3G вартістю 204700 грн. за один генератор, на загальну суму 2047000 грн. Після поставки генераторів директор КП «Лохвиця-Сервіс» ОСОБА_6 у приміщенні службового кабінету за адресою: м. Лохвиця, вул. Преображенська, 32 розпорядився перерахувати постачальнику грошові кошти у сумі 2047000 грн. та підписав платіжне доручення №13 від 19.12.2022, згідно якого КП «Лохвиця-сервіс» з рахунку Державної казначейської служби України НОМЕР_1 на рахунок ФОП ОСОБА_8 в ПАТ КБ «Приватбанк» НОМЕР_2 перераховано грошові кошти в сумі 2047000 грн. з призначенням платежу за придбання джерел резервного живлення (Дизельн. генератори); Накладна № 427 від 19.12.2022; дог. № 57 від 19.12.2022 р. без ПДВ. Водночас з метою надання вигляду законності своїм протиправним діям ОСОБА_6 , всупереч вищевказаних вимог Закону України «Про публічні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022, наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 275 від 18.02.2020, за відсутності очікуваної вартості генераторів, а також обґрунтування неможливості дотримання строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів, використовуючи службові повноваження передав уповноваженій особі з питань закупівель КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради ОСОБА_9 підписаний договір №57 від 19.12.2022 про поставку генераторів та надав вказівку обґрунтувати необхідність закупівлі генераторів без використання електронної системи закупівель та оприлюднити в електронній системі «Прозоро» звіти про укладені та виконані договори. У подальшому, на виконання вказівок ОСОБА_6 , уповноважена особа по закупівлям КП «Лохвиця-Сервіс» Лохвицької міської ради оприлюднила зміни в електронній системі, проведення закупівлі товару (генераторів) без застосування відкритих торгів шляхом укладання договору про закупівлю без використання електронної системи закупівель та оприлюднила звіт про укладений договір. Досудовим розслідуванням встановлено, що ринкова вартість дизельних генераторів Daewoo DDAE 10500DSE-3G відповідно до договором поставки №57 від 19.12.2022, укладеного між КП «Лохвиця-сервіс» Лохвицької міської ради та ФОП ОСОБА_8 станом на 19.12.2022 становила 149763 грн. за один генератор, а всього становить 1497630 грн. Відповідно до висновків експертів, завдання збитків місцевому бюджету внаслідок закупівлі генераторів КП «Лохвиця-Сервіс» у постачальника ФОП ОСОБА_8 у грудні 2022 року становить 549370 грн. Таким чином, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді директора комунального підприємства «Лохвиця-сервіс», будучи службовою особою, діючи умисно, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, шляхом укладення договору №57 від 19.12.2022 про поставку генераторів розтратив кошти місцевого бюджету на загальну суму 549370 грн. чим спричинив збитки територіальній громаді в особі виконавчого комітету Лохвицької міської ради Полтавської області у великому розмірі.

15.03.2024 ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.191 КК України, яку останній отримав 15.03.2024 о 14.50 годин.

20.03.2024ухвалою слідчогосудді Октябрськогорайонного судум.Полтави клопотанняслідчого відділурозслідування злочиніву сферіслужбової тагосподарської діяльностіСУ ГУНПв Полтавськійобласті капітанаполіції ОСОБА_4 про застосуваннязапобіжного заходуу виглядізастави заматеріалам досудовогорозслідування, внесеногодо ЄРДРза №12023170000000735від 12.10.2023за ознакамикримінального правопорушення,передбаченого ч.4ст.191 ККУкраїни задоволено частково.Застосовано щодопідозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,запобіжний західу виглядізастави.Розмір застави ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визначити урозмірі 80розмірів прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,що становить242240 гривень.Покладено напідозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки: прибувати за кожною окремою вимогою суду, слідчого та прокурора у встановлений у вимозі час; не відлучатися за межі Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду, що обґрунтовується необхідністю полегшення працівникам Національної поліції профілактичного нагляду за ОСОБА_6 , з метою запобіганню спробам підозрюваного переховуватися від органів досудового слідства та суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання, що обґрунтовується необхідністю полегшення для Національної поліції та суду можливості виклику для проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій; утримуватися від спілкування зі свідками, зокрема з заступником міського голови Лохвицької МР - ОСОБА_10 , начальником фінансового відділу ВК Лохвицької МР ОСОБА_11 , начальником відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР ОСОБА_12 , провідним спеціалістом-економістом відділу бухгалтерського обліку та звітності ВК Лохвицької МР ОСОБА_13 , завідуючим господарством ВК Лохвицької МР ОСОБА_14 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР ОСОБА_15 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР ОСОБА_16 , депутатом 8-го скликання Лохвицької МР ОСОБА_17 , для запобіганню спробам незаконно впливати на вказаних осіб; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну. В іншій частині клопотання відмовлено.

Підозрюваний ОСОБА_6 одержав копію клопотання і матеріали та ознайомлений з ними 15.03.2024 о 15.20 годин.

Відповідно до ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно з вимогами ч.3 ст.157 КПК України, за наслідками розгляду клопотання слідчий суддя, суд постановлює ухвалу, в якій зазначає мотиви застосування або відмови у задоволенні клопотання про відсторонення від посади; перелік документів, які посвідчують обіймання особою посади та які підлягають поверненню особи або вилученню на час відсторонення від посади; строк відсторонення від посади, який не може перевищувати більше двох місяців; порядок виконання ухвали.

Ураховуючи те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, будучи особою, що займає посаду директора комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» може негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом знищення чи підроблення документів, має можливість незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, які, у тому числі являються його підлеглими, а також перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

На даний час ОСОБА_6 не звільнений та не відсторонений від займаної посади.

Водночас, згідно ч. 5 ст. 65 ЗУ «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

У зв`язку з вищевикладеним існує необхідність у відстороненні підозрюваного ОСОБА_6 від посади директора комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс».

На підставівикладеного,приходжу довисновку прозадоволення клопотаннячастково,з врахуванням,що ОСОБА_6 ,перебуваючи напосаді директоракомунального підприємства«Лохвиця-Сервіс»негативно впливатина хіддосудового розслідуваннята судовогорозгляду шляхомзнищення чипідроблення документів,має можливістьнезаконно впливатина свідківу кримінальномупровадженні,які,у томучислі являютьсяйого підлеглими,а такожперешкоджати кримінальномупровадженню іншимчином строком на 1 місяць з 20.03.2024 по 20 квітня 2024 року. В іншій частині клопотання відмовити.

Керуючись ст.ст. 110, 154-158, 309, 371-372, 395 КПК України , -

у х в а л и в :

Клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері службової та господарської діяльності СУ ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_4 про відсторонення від посади у кримінальному провадженню №12023170000000735 від 12 жовтня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України - задовольнити частково.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора комунального підприємства «Лохвиця-Сервіс» строком на1(один)місяць з 20 березня 2024 року по 20 квітня 2024 року.

В інші частині клопотання відмовити.

Учасники справиможуть отриматиінформацію уданій справіна офіційномувебпорталі судовоївлади Україниза веб-адресоюhttp://court.gov.ua/sud1622/з зазначенням індивідуального номеру провадження.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення, а підозрюваним -в той же строк, але з моменту вручення йому копії ухвали суду.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Повний текст ухвали складено 20 березня 2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1