Постанова № 119080340, 17.05.2024, Великоновосілківський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
17.05.2024
Номер справи
220/790/24
Номер документу
119080340
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Номер справи 220/790/24

Номер провадження 3/220/414/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року Суддя Великоновосілківського районного суду Донецької області Якішина О.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Маріупольської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, уродженця м.Дніпропетровськ, командира міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 , молодшого сержанта, не одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

24.02.2022 р. військовослужбовці Збройних Сил РФ, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан.

Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 01 серпня 2023 року № 451/2023, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 серпня 2023 року № 3275-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб.

У такий спосіб, з моменту видання первинного Указу Президента України №64/2022 від 24 лютого 2023 року Про введення воєнного стану в України» на території України почав діяти режим воєнного стану (особливий період), який триває і до теперішнього часу.

Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.03.2022 №30 молодшого сержанта ОСОБА_1 , призначено на посаду командира міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 , останній вважається, що справи, посаду прийняв та приступив до виконання службових обов`язків.

У відповідності до ст.ст. 17, 65 Конституції України ст. 17 Закону України «Про оборону України», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно зі ст.ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військовослужбовець зобов`язаний: свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України, бути хоробрим, ініціативним і дисциплінованим, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

За приписами статей 129, 130, 199, 216 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, необхідність забезпечення у військовій частині постійної бойової готовності, проведення занять з бойової підготовки, підтримання внутрішнього порядку, військової дисципліни та виконання службових обов`язків зобов`язують військовослужбовців у службовий час постійно знаходитись в розташуванні військової частини або місці служби і не залишати їх без дозволу командира (начальника).

Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені, розпорядком (розкладом занять), чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов`язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника).

Відповідно Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» командир відділення (командир міномета):

Ст.125. Командир відділення в мирний і воєнний час відповідає за успішне виконання відділенням завдань за призначенням, навчання і виховання військовослужбовців відділення, їх військову дисципліну, морально-психологічний стан, охайний зовнішній вигляд, стройову та фізичну підготовку, правильне зберігання, експлуатацію і утримання в належному стані озброєння, техніки та іншого майна відділення.

Командир відділення підпорядковується командиру взводу та головному сержантові взводу і є безпосереднім начальником особового складу відділення.

Ст.126. Командир відділення зобов`язаний:

- підтримувати бойову готовність особового складу, озброєння і техніку відділення;

- знати тактику дій відділення в різних видах бою, вміло командувати особовим складом під час виконання завдань за призначенням;

- досконало знати і вміло володіти всіма видами озброєння і техніки відділення;

- постійно працювати над удосконаленням особистого рівня професійних знань, умінь та навичок за фахом;

- знати, дотримуватися особисто та забезпечувати неухильне дотримання підлеглим особовим складом норм міжнародного гуманітарного права;

- знати керівні документи з бойової підготовки, надавати пропозиції головному сержантові взводу щодо планування, організації, проведення заходів із бойової підготовки та заходів з удосконалення рівня індивідуальної підготовки військовослужбовців відділення; - навчати і виховувати особовий склад відділення, безпосередньо проводити заняття з бойової підготовки, тренування, спрямовані на підвищення рівня індивідуальної підготовки військовослужбовців та рівня їх фізичної підготовленості;

- доповідати головному сержантові взводу стосовно проблемних питань проходження військової служби особовим складом відділення, надавати заявки головному сержантові взводу щодо всебічного забезпечення військовослужбовців відділення;

- забезпечувати додержання особовим складом відділення військової дисципліни, виконання правил носіння військової форми одягу, доповідати головному сержантові взводу про застосовані ним заохочення і накладені на військовослужбовців відділення стягнення;

- забезпечувати виконання розпорядку дня особовим складом підрозділу, вживати заходів для запобігання вчиненню правопорушень військовослужбовцями відділення;

- негайно доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу про надзвичайні події у відділенні, факти порушення військової дисципліни, випадки втрати чи несправності озброєння, техніки та інших матеріальних засобів;

- постійно працювати над удосконаленням особистого стилю роботи, бути взірцем для особового складу відділення щодо виконання службових обов`язків;

- знати військове звання, прізвище, ім`я та по батькові військовослужбовців відділення, їх дату народження, віросповідання, особисто-ділові та морально-психологічні якості, захоплення, рід занять до військової служби, родинний стан, успіхи і недоліки у службі;

- піклуватися про підлеглих, ставитися до них із повагою, не принижувати їх честі та гідності, знати потреби військовослужбовців, порушувати перед командиром взводу та головним сержантом взводу питання про задоволення цих потреб;

- організовувати здійснення заходів із зміцнення здоров`я особового складу відділення, їх фізичної тренованості та загартованості, своєчасно доповідати головному сержантові взводу про захворювання військовослужбовців;

- підтримувати на належному рівні морально-психологічний стан військовослужбовців відділення, сприяти формуванню в особового складу почуття взаємоповаги і взаємодовіри, відповідальності за успішні дії підрозділу;

- виховувати поважне ставлення особового складу відділення до військової служби та свого військового фаху, розвивати в них патріотичні почуття та моральну готовність до захисту держави;

- проводити індивідуально-виховну роботу з військовослужбовцями відділення;

- забезпечувати правильне зберігання і експлуатацію озброєння, техніки та іншого майна відділення, стежити за їх наявністю та утриманням в належному стані, за правильним припасуванням військовослужбовцями спорядження і екіпірування та його обслуговуванням, щодня проводити їх огляд, перевірку наявності та справності, виховувати в особового складу дбайливе ставлення до них;

- проводити підготовку особового складу, озброєння, техніки та іншого майна відділення до занять (стрільб, навчань), виконання завдань за призначенням;

- контролювати наявність озброєння і техніки протягом занять (навчань), виконання завдань за призначенням, доповідати командирові взводу та головному сержантові взводу щодо втрат серед особового складу, втрат та пошкодження озброєння і техніки, потреби в їх евакуації та поповненні (відновленні);

- перевіряти наявність особового складу та наявність, стан і комплектність озброєння, техніки, боєприпасів, навчально-тренувальних, імітаційних та бойових засобів, іншого майна після закінчення занять (стрільб, навчань), виконання завдань за призначенням, проводити технічне обслуговування озброєння і техніки, чищення зброї і шанцевого інструменту, організовувати поповнення боєприпасів та інших матеріально-технічних засобів;

- здійснювати збір та надання головному сержантові взводу інформації про досвід, отриманий особовим складом під час виконання завдань за призначенням, використовувати його з метою підвищення ефективності виконання покладених на відділення завдань, збереження життя і здоров`я особового складу;

- забезпечувати дотримання військовослужбовцями відділення правил безпеки під час користування зброєю і технікою, її обслуговування, заходів з безпеки на заняттях (стрільбах, навчаннях), під час ремонтних та господарських робіт, перевіряти, щоб після занять (стрільб, навчань) у підлеглих не залишалося боєприпасів, гранат, запалів, вибухових речовин;

- надавати головному сержантові взводу пропозиції щодо призначення військовослужбовців відділення для несення служби в добовому наряді, своєчасно відправляти визначений особовий склад для підготовки до несення служби в добовому наряді;

- підтримувати внутрішній порядок у відділенні, утримувати в чистоті та порядку приміщення і територію, закріплені за ним;

- надавати головному сержантові взводу пропозиції щодо планування підготовки (навчання) та призначення на посади військовослужбовців відділення;

- постійно знати наявність особового складу відділення, місце його перебування та чим він займається.

У свою чергу, відповідно до вимог вказаних вище нормативних актів, командир міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 молодший сержант ОСОБА_1 , будучи за посадою начальником, в розумінні примітки до ст. 172-15 КУпАП являється військовою посадовою особою.

Однак, молодший сержант ОСОБА_1 проходячи військову службу за мобілізацією на посаді начальника, командира міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 вчинив військове адміністративне правопорушення при наступних обставинах.

Так, молодший сержант ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем призваним за мобілізацією, проходячи службу на посаді командира міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 , в порушення вимог вищевказаного законодавства, приблизно в період часу з 18-00 год. 02.05.2024 по 08-00 год. 03.05.2024 року діючи умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, без відповідних дозволів командирів та начальників, не виконував свої службові обов`язків у військовій частині НОМЕР_2 , яка розташовувалась у АДРЕСА_2 , у зв`язку із чим не виконував покладені на нього службові обов`язки передбачені ст.ст. 125, 126, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України в частині виконання розпорядку дня військової частини та вчасного і сумлінного виконання наказів командирів (начальників) чим недбало поставився до виконання своїх обов`язків.

Недбале ставлення до військової служби молодшим сержантом ОСОБА_1 , потягло за собою підрив дисципліни підрозділу, перекладання обов`язків останнього на інших військовослужбовців та зниження рівня бойової готовності підрозділу військової частини НОМЕР_2 .

Таким чином, молодший сержант ОСОБА_1 недбало поставився до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, шляхом направлення телефонограми на номер телефону, зазначений у протоколі, яка ним була отримана. Надав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі. Свою провину у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-15 ч. 2 КУпАП визнав у повному обсязі. Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу за його відсутності.

Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінюючи зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає, що вина ОСОБА_1 у скоєному адміністративному правопорушенні повністю доведена та підтверджена матеріалами адміністративної справи, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії від 06.05.2024 року, в якому викладені обставини скоєного правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП;

- доповіддю №1677 від 02.05.2024 р. про самовільне залишення в/ч НОМЕР_2 , складеною командиром в/ч НОМЕР_2 , ОСОБА_2 на ім`я командира в/ч НОМЕР_3 , командира в/ч НОМЕР_4 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , прокурора Маріупольської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону згідно якої, 02.05.2024 р. о 22-00 год. з рапорту т.в.о. командира мінометної батареї в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_3 йому стало відомо про факт самовільного залишення військової частини молодшим сержантом ОСОБА_1 , а саме те що, 02.05.2024 р. о 18-00 год., під час перевірки особового складу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 , у розташуванні підрозділу ( АДРЕСА_2 ) було виявлено відсутність командира міномета 2 мінометного розрахунку 2 мінометного взводу мінометної батареї військової частини НОМЕР_2 молодшого сержанта ОСОБА_1 Пошуки проведені силами підрозділу результату не дали. Місце знаходження зазначеного військовослужбовця невідоме. На телефонні дзвінки не відповідає, іншим способом на зв`язок не виходить. Зброя та боєкомплект військовослужбовця знаходяться у розташуванні підрозділу;

- доповіддю від 03.05.2024 р. про повернення до в/ч НОМЕР_2 , складеною командиром в/ч НОМЕР_2 , ОСОБА_2 на ім`я командира в/ч НОМЕР_3 , командира в/ч НОМЕР_4 , начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , прокурора Маріупольської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, згідно якої, 03.05.2024 р. о 12 год. 30 хв. з рапорту тво. командира мінометної батареї в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_3 йому стало відомо, про факт повернення до військової частини о 08-00 год. 03.05.2024 р. молодшого сержанта ОСОБА_1 , який був відсутній на вечірній перевірці особового складу 02.05.2024 р. За фактом самовільного залишення військової частини наказом № НОМЕР_5 від 02.05.2024 р. командиром військової частини НОМЕР_2 було призначено службове розслідування.

- копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.03.2022 № 30, згідно якого, солдата запасу ОСОБА_1 зараховано до списків військової частини НОМЕР_2 та призначено на посаду командира міномета 2 мінометного взводу мінометної батареї, ВОС- 143178А, шпк «молодший сержант»;

- копією військового квитка серії НОМЕР_6 , згідно якого ОСОБА_1 є військовослужбовцем та з 29.03.2022 р. проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 .

На підставі досліджених доказів, зокрема, доповідей командира в/ч НОМЕР_2 ОСОБА_4 від 02.05.2024 р. та 03.05.2024 р., судом встановлено час відсутності ОСОБА_1 в розташуванні військової частини, а саме з 18-00 год. 02.05.2024 по 08-00 год. 03.05.2024 року.

Частина 1 ст.172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби

Частина 2 ст. 172-15 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно Указу Президента України від 17.03.2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» з 17.03.2014 року і по теперішній час на території України діють умови особливого періоду.

Відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який діє і на теперішній час.

Відтак, станом на день вчинення адміністративного правопорушення у період з

02.05.2024 р. по 03.05.2024 р. в Україні діє особливий період.

Дослідивши надані матеріали, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 будучі військовою службовою особою, діючи умисно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов`язків не належним чином поставився до своїх службових обов`язків в умовах особливого періоду.

Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ч. 2 ст. 172-15 КпАП України.

Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КпАП України, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення за правопорушення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.

Вирішуючи питання щодо міри адміністративного стягнення, яке необхідно призначити ОСОБА_1 , враховуючи особу правопорушника, який є військовослужбовцем, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, враховуючи ступінь вини ОСОБА_1 у скоєному ним адміністративному правопорушенні, яка доведена матеріалами справи, а також враховуючи обставини, що пом`якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, яким є визнання своєї вини порушником у скоєнні вказаного адміністративного правопорушення та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд піддає ОСОБА_1 адміністративному стягненню у межах санкції ч. 2 ст. 172-15 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі, визначеному законом. Суд вважає, що саме ця міра покарання буде достатньою для виправлення порушника та запобігання вчиненню ним нових адміністративних правопорушень.

Крім того, згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.

Отже, відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 221, 283, 172-15 ч. 2 КпАП України, Закону України «Про судовий збір» суддя

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КпАП України та призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн..00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави на розрахунковий рахунок - UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, МФО-899998, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, отримувач коштів ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код суду (ЄДРПОУ) - 02895834, судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя О.М. Якішина