Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2024 року 320/1627/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Балаклицького А.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Бучанської міської ради про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) до Управління соціальної політики Бучанської міської ради (далі також Управління, відповідач), в якому позивач просить:
-визнати протиправною бездіяльність Управління соціальної політики Бучанської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;
-зобов`язати Управління соціальної політики Бучанської міської ради нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, а саме 8845,00 грн.
Ухвалою від 07.02.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Свої вимоги позивач мотивує безпідставною бездіяльністю відповідача щодо нарахування та виплати позивачу грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік з огляду на те, що позивач має визначене законом право на її отримання.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач, у наданому суду відзиві, наголошує на безпідставності доводів позивача з огляду на те, що він відсутній у надісланих до відповідача списках осіб, що мають право на отримання даної грошової допомоги.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій, що підтверджується доданим до матеріалів справи посвідченням НОМЕР_1 .
Виходячи з наведеного, позивач вважає, що має право на отримання грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі також - Закон), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Держава гарантує виплату певних видів компенсацій та допомог у розмірах, встановлених постановами Кабінету Міністрів України на кожен календарний рік.
Статтею 17-1 Закону передбачено, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 08 квітня 2021 року № 325 (далі також - Постанова № 325), якою визначено, що у 2021 році виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, проводить Міністерство соціальної політики України шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських рад, що відповідають вимогам пункту 47 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України.
Додатком до Постанови № 325 встановлено розмір виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», а саме учасникам бойових дій в розмірі - 1 491, 00 грн.
Органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання).
У постановах Кабінету Міністрів України, які встановлюють розмір та регулюють порядок виплати разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» на відповідний календарний рік, визначено перелік установ, які повинні забезпечити подання до органів соціального захисту населення, переліків осіб, що мають право на отримання даної грошової допомоги (Міністерство оборони, Міністерство внутрішніх справ, Національна гвардія, Національна поліція, Державна податкова служба, Державна митна служба, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Служба безпеки, Служба зовнішньої розвідки, Міністерство юстиції, Управління державної охорони, Адміністрація Державної прикордонної служби, Адміністрація Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державна спеціальна служба транспорту, Офіс Генерального прокурора, інші утворені відповідно до законів військові формування, підприємства, установи, організації - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, Пенсійний фонд України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах).
Також, у пункті 2 Постанови № 325 зазначено про необхідність забезпечення подання до 14 квітня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»:
-Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією. Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки. Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Офісом Генерального прокурора, Державною судовою адміністрацією, Державною спеціальною службою транспорту, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;
-Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах. Тобто, Управління не нараховує даний вид допомоги за заявою громадянина та не може вплинути на зміну розміру даної грошової допомоги, так як список осіб, що мають право на отримання даної грошової допомоги формує відповідна установа, згідно постанов Кабінету Міністрів України на кожен календарний рік.
Виходячи з вищевикладеного, Управління здійснює виплати за умови подання до Управління відповідними установами переліків осіб, що мають право на отримання даної грошової допомоги.
Проте, як було зазначено відповідачем та не спростовано позивачем, в переліках осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», які надходили до Управління від відповідних установ у 2021 році відсутній ОСОБА_1 , як особа, яка має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, у зв`язку з чим Управління разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік ОСОБА_1 не нараховувало та не виплачувало, що підтверджується довідкою про отримання (неотримання) допомоги від 20.12.2022 № 794.
Також, суд звертає увагу на те, що частиною 4 статті 17-1 Закону визначено, що особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Проте ОСОБА_1 до Управління з відповідною заявою у вказаному вище порядку у 2021 році не звертався, у зв`язку з чим суд погоджується з доводами відповідача про те, що підстави для виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік на користь позивача у Управління відсутні.
Відповідно до статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1)чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2)чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень частин 1 та 2 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваної бездіяльності на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки оскаржувана бездіяльність відповідає наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціальної політики Бучанської міської ради (08292, місто Буча, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 5/5а; код ЄДРПОУ 34357702) про визнання протиправної бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Балаклицький А. І.