Постанова № 119071922, 15.05.2024, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.05.2024
Номер справи
760/11417/24
Номер документу
119071922
Форма судочинства
Справи про адміністративні правопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №760/11417/24

3/760/4270/24

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2024 року М.Київ

Суддя Солом`янського районного суду міста Києва Воронкін О.А., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, що надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП):

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердичів, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , з вищою освітою, не одруженого, офіцера резерву ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , майор юстиції, мешкаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

01.03.2022 майора юстиції ОСОБА_1 наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №43 призначено на посаду офіцера резерву ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 .

Встановлено, що майор юстиції ОСОБА_1 , будучи військовослужбовцем, відповідно до вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України зобов`язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов`язки, бути готовим до виконання завдань, пов`язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

Частиною 2 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» визначено, що військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Згідно з вимогами ст. 45 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Приписами ст. 15 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б Кодексу України про адміністративні правопорушення, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 9 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року № 548 XIV (далі - Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України), військовослужбовці Збройних Сил України мають права і свободи з урахуванням особливостей, що визначаються Конституцією України, законами України з військових питань, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно зі ст. 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України на військовослужбовців покладаються загальні обов`язки, зокрема, свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати та виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України.

Відповідно до ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України кожний військовослужбовець зобов`язаний виконувати службові обов`язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов`язки визначаються статутами Збройних Сил України, a також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Згідно зі ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов`язані постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов`язані завжди пам`ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили в цілому.

Відповідно до ст. 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України внутрішній порядок досягається, зокрема глибоким розумінням, свідомим і неухильним виконанням військовослужбовцями обов`язків, визначених законами України та військовими статутами Збройних Сил України.

Водночас, в порушення наведених вище вимог законодавства, чітко знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов`язків з військової служби, проте діючи всупереч зазначеним обов`язкам, майор юстиції ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, при наступних обставинах.

14.05.2024 до Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони з військової частини НОМЕР_1 надійшли матеріали службового розслідування за фактом самовільного залишення військової частини НОМЕР_1 офіцером резерву

ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майором юстиції ОСОБА_1 .

Як вбачається з матеріалів службового розслідування, тимчасово виконуючий обов`язки командира ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 молодший лейтенант ОСОБА_2 доповів рапортом (вх.65/9783 від 23.02.2024) командиру військової частини НОМЕР_1 про відсутність 22.04.2024 на службі офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майора юстиції ОСОБА_1

Пошукові заходи, організовані силами особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , результатів не дали.

Свідками відсутності на службі 22.04.2024 майора юстиції ОСОБА_3 були: сержант ОСОБА_4 , головний сержант ОСОБА_5 та решта особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 121 від 23.04.2024 майора юстиції ОСОБА_1 офіцера резерву ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 визначено вважати таким, що 22.04.2024 не вийшов на службу без поважних причин.

Згідно рапорту тимчасово виконуючого обов`язки командира ІНФОРМАЦІЯ_2 молодшого лейтенанта ОСОБА_2 за №65/9961 від 24.04.2024, близько 16 год. 30 хв. 24.04.2024 майор юстиції ОСОБА_1 самостійно повернувся до ППД військової частини НОМЕР_1 в стані алкогольного сп`яніння (2,13 проміле). За цим фактом складено протокол №268 медичного освідчення.

В протоколі №268 від 24.04.2024 медичного освідчення для встановлення факту споживання алкоголю та стану сп`яніння (наркотичними та іншими психотропними речовинами) встановлено, що 24.04.2024 о 16 год. 26 хв. офіцер ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майор юстиції ОСОБА_1 був освічений черговим фельдшером - молодшим сержантом ОСОБА_6 .

Причина освідчення: повернення з самовільного залишення частини у стані алкогольного сп`яніння.

На підставі проведеного дослідження та проходження тестеру «АЛКОНТ-Н» майор юстиції ОСОБА_1 вважається таким, що знаходиться в стані середнього ступеня сп`яніння.

На підставі проведеного освідчення було складено Протокол №43 від 25.04.2024 про військове адміністративне правопорушення за ч. 3 статті 172-20 КУпАП про те, що з 19 год. 00 хв., 20.04.2024 військовослужбовець військової служби за мобілізацією майор юстиції ОСОБА_1 перебував у звільненні, з якого повинен був повернутися до місця несення служби до

08 год. 00 хв. 22.04.2024. зі звільнення майор юстиції ОСОБА_1 своєчасно не повернувся. Приблизно о 16 год. 00 хв. 24.04.2024 майор юстиції ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, самостійно повернувся до пункту постійної дислокації військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), в умовах особливого періоду, вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 172-20 КУпАП.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно-господарської діяльності) №735 від 30.04.2024 про притягнення військовослужбовця військової частини до дисциплінарної відповідальності в якому зазначено, що офіцера резерву ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майору юстиції ОСОБА_1 за фактом перебування у стані алкогольного сп`яніння під час проходження військової служби, підтвердженого 24.04.2024 приладом «Алконт М» №00332 (тест № 4884), протоколом медичного освідчення для встановлення факту споживання алкоголю та стану сп`яніння (наркотичними та іншими психотропними речовинами) від 24.04.2024 №268 та на підставі рапорту командира ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_7 від 26.04.2024 №65/10080 керуючись наказом Міністра оборони України від 30 квітня 2017 року №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України» та для попередження подібних випадків в майбутньому, було наказано офіцера резерву ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майору юстиції ОСОБА_1 накласти дисциплінарне стягнення «ДОГАНА».

На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 122 від 24.04.2024 майора юстиції ОСОБА_1 офіцера ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 , визначено вважати таким, що 24 квітня 2024 року прибув до військової частини.

Неправомірні дії майора юстиції ОСОБА_1 полягають у самоусуненні від виконання покладених на нього обов`язків військової служби, а також підриві боєздатності підрозділу, авторитету Збройних Сил України та обороноздатності Держави у зв`язку з незаконною відсутністю на військовій службі.

Причинами, що сприяли вчиненню правопорушення є низький рівень морально-ділових якостей, недисциплінованість та неналежне ставлення до виконання своїх службових обов`язків в умовах воєнного стану майора юстиції ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Водночас, законодавець надає визначення поняття демобілізації як комплексу заходів, спрямованих, серед іншого, на планомірне переведення Збройних Сил України, інших військових формувань на організацію і штати мирного часу (оголошення якої дає підстави для закінчення особливого періоду).

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» рішення про демобілізацію із внесенням його на затвердження Верховною Радою України приймає Президент України. На цей час відповідних рішень Президентом України не приймалось.

Згідно з абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних лій.

Особливий період розпочався з моменту набрання чинності Указом Президента України від 17.03.2014 №303 та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення президента України про демобілізацію.

Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжується.

Датою вчинення правопорушення є період часу з 08 год. 00 хв. 22.04.2024 по 16 год. 20 хв. 24.04.2024, датою виявлення правопорушення є 15.05.2024.

Таким чином, військовослужбовець Збройних Сил України, офіцер ІНФОРМАЦІЯ_2 військової частини НОМЕР_1 майор юстиції ОСОБА_1 , у порушення вимог ст. ст. 11, 16, 49, 130 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, недбало поставився до військової служби, що виразилось у самоусуненні від виконання покладених на нього обов`язків військової служби у зв`язку з незаконною відсутністю на військовій службі, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Отже, в діях майора юстиції ОСОБА_1 , вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення - недбале ставлення до обов`язків військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

В судовому засіданні ОСОБА_1 роз`яснено його права та обов`язки передбачені ст. 10, 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП. ОСОБА_1 повністю визнав свою вину у вчиненні правопорушення за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, щиро розкаявся, просив суд його суворо не карати.

Суд, вислухавши правопорушника, дослідивши матеріали справи, дослідивши матеріали справи адміністративне правопорушення, з`ясувавши обставини справи, з`ясувавши обставини справи, та ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-15 КУпАП, знайшла своє повне підтвердження у суді та підтверджується:

протоколом про адміністративне правопорушення № 25 від 15.05.2024,

письмовими поясненнями сержанта ОСОБА_4 , головного сержанта ОСОБА_5 , майора юстиції ОСОБА_1 , молодшого лейтенанта ОСОБА_2 , майора ОСОБА_7 ;

- матеріалами службового розслідування від 02.05.2024 з додатками;

- іншими матеріалами адміністративної справи.

Таким чином, оцінивши зібрані у справі докази, суд вважає, що дії ОСОБА_1 за ознаками ч. 2 ст.172-15 КУпАП кваліфіковані вірно як недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду

При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини та майновий стан: відповідно до протоколу ОСОБА_1 є військовослужбовцем, не є інвалідом, раніше до адміністративної відповідальності притягувався.

В якості обставин, що, згідно зі ст.ст. 34 КУпАП пом`якшують відповідальність, суд визнає щире каяття та визнання вини.

Обставин, що згідно ст. 35 КУпАП, обтяжують відповідальність правопорушника, судом не встановлено.

На підставі вищевказаного, з урахуванням особи та майнового стану, враховуючи характер вчиненого правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити стягнення у вигляді мінімального розміру штрафу передбаченого санкцією ч. 2 ст.172-15 КУпАП, що, на думку суду, є достатньою мірою відповідальності з метою виховання, а також, запобіганню вчинення нових правопорушень.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов`язані та резервісти, які призвані на навчальні та спеціальні збори, - у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, а також під час виконання службових обов`язків.

Керуючись ст.ст.1, 7, 9, 23, 26, 33-35, 40-1, 172-20, 268, 278, 280-287, 307, 308 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять) грн. 00 коп. (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/21081100, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Номер рахунку (IBAN):UA278999980313090106000026010, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100);

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше як через п`ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз`яснити, що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Солом`янський районний суд міста Києва.

Суддя О.А. Воронкін