Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 року справа № 580/2939/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Янківської В.П.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов`язання вчинити дії,
встановив:
25 березня 2024 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за 1986 рік згідно Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату за 1986 рік, а саме врахувати заробітну плату за 26.04.1986 року в розмірі 66 карб. 96 коп. з приведенням її до місячної норми згідно Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Обгрунтовуючи позов позивач зазначила, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії протиправною, тому звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 17.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Згідно з наказом Черкаського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №47-О «Про внесення змін в облікові документи» ОСОБА_2 , судді Черкаського окружного адміністративного суду, змінено в облікових документах прізвище ОСОБА_3 на Янківська.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є правомірними та відповідають чинному законодавству.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Довідкою сер. МСЕК №028841 підтверджується, що позивачці встановлена 3 група інвалідності із-за захворювання, пов`язаного з роботою з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
31.10.2023 позивачка звернулася заявою до відповідача, в якій зазначила, що є ліквідатором-інвалідом 1 категорії, учасником ліквідації на ЧАЕС у квітні 1986 року у зоні відчуження та просила перерахувати її пенсію відповідно до закону України, а всі довідки про заробітну плату, табель і графік містяться у особовій справі.
Відповідач листом від 17.11.2023 №15298-15685/П-03/8-2300/23 на заяву позивачки повідомив, що позивачка отримує пенсію по інвалідності 3 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір якої обчислено відповідно до статті 54 Закону України Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, втрата працездатності - 50%. В електронній пенсійній справі наявні документи: довідки про періоди участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 10.09.1991 № 737 та від 13.05.1992 №318, видані Медико-санітарною частиною №1 ЦМСЧ-126, від 11.06.2013 №17, виданої Спеціалізованою медико-санітарною частиною №16. У довідках наявні розбіжності щодо періодів участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження: в довідці №737 зазначено з 26.04.1986 до 27.04.1986 і з 01.08.1986 до 31.08.1986, у довідці №318 зазначено з 26.04.1986 до 27.04.1986, в довідці №17 зазначено 26.04.1986 - 1 день. У довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 07.07.2004 №163, виданій Спеціалізованою медико-санітарною частиною №16, зазначено заробітну плату за один день 26.04.1986. У довідці від 23.03.2023, виданій державним закладом Центром спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження (правонаступником МСЧ-126), значиться, що табір Пілот на базі, якого знаходився здоров пункт Пілот, у серпні 1986 розташовувався в с. Пісківка Бородянського (місцевість якої не входила в Перелік населених пунктів і виробничих об`єктів, де оплата праці виконувалася у відповідності з зонами небезпеки). У трудовій книжці зазначена робота в медико-санітарній частині №126 м.Прип`ять у період з 01.05.1976 (наказ №31-К від 18.05.1986) до 05.09.1986 (наказ №53-Л від 05.09.1986). Переведення на посаду медсестри терапевтичного відділення №2 з 09.06.1986 (наказ на переведення не зазначений) та завідуючої здоровпункту Пілот з 01.08.1986 ( в довідці без наказу і дати на переведення) не зазначено. На запити управління від 04.10.2023 за № 2300-0306-8/65794 та від 09.11.2023 за № 2300-0306-8/74511 надійшов лист від 13.11.2023 за № 01-16/05/206 Державного закладу Центру спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження про те, що у зв`язку з відсутністю первинних документів немає можливості підтвердити місце дислокації (розміщення) МСЧ № 126 в період з 26.04.1986 до 31.07.1986. Згідно з наданими копіями табелів обліку робочого часу за червень-серпень 1986 року встановлено робота вахтовим методом. Тому відсутні підстави для обчислення пенсії позивачки із заробітної плати за 1 день (26.04.1986).
Не погоджуючись з такою відповіддю відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі №580/12132/23, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 31.10.2023 про перерахунок її пенсії та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення з урахуванням мотивів суду, вказаних у цьому рішенні.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі № 580/12135/23, яке набрало законної сили 20.02.2024 відповідачем повторно розглянуто заяву та прийнято рішення від 01.03.2024 № 971040131427, яким позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Нормами статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058-IV).
Частиною першою ст. 9 Закону України № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Статтею другою Закону №1788-XII визначені такі види пенсії:
а) трудові пенсії:
за віком;
по інвалідності;
в разі втрати годувальника;
за вислугу років.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28 лютого 1991 року № 796-XII Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі ЗУ № 796-XII).
Судом встановлено, що позивачу призначено пенсію по інвалідності 3 групи від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, розмір якої обчислено відповідно до статті 54 ЗУ № 796-XII.
Відповідно до ст.54 ЗУ № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:
для I групи інвалідності - 6000 гривень;
для II групи інвалідності - 4800 гривень;
для III групи інвалідності - 3700 гривень;
для дітей з інвалідністю - 3700 гривень.
Розміри пенсії, передбачені частиною третьою цієї статті, починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Судом встановлено, що відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсію відповідач зазначив, що у пенсійній справі ОСОБА_4 є довідки про періоди участі у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС від 10.09.1991 № 737. від 13.05.1992 № 318, видані Медико-санітарною частиною № 1 ЦМСЧ-126 та від 11.06.2013 № 17, видана Спеціалізованою медико-санітарною частиною №16. У зазначених довідках є розбіжності щодо періодів участі Приходько ВТ. в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, а саме: в довідці № 737 зазначено період із 26.04.1986 до 27.04.1986 та із 01.08.1986 до 31.08.1986, у довідці № 318 - із 26.04.1986 до 27.04.1986. у довідці № 17 - 26.04.1986 (1 день).
Згідно з довідкою від 23.03.2023 № 2, виданій Державним закладом «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження Міністерства охорони здоров`я України», (правонаступник МСЧ-126) табір «Пілот», на базі якого було відкрито здоровпункт « ОСОБА_5 », в серпні 1986 року розташовувався в лісовому масиві поблизу залізничної станції «Тетерів», с. Пісківка, Бородянського району, Київської області, територія цієї місцевості не входила в «Перелік населених пунктів і виробничих об`єктів, де оплата праці виконувалася у відповідності із зонами небезпеки у підвищеному розмірі в залежності від рівня радіації».
У трудовій книжці ОСОБА_1 зазначено роботу в медико-санітарній частині № 126 м. Прип`ять із 01.05.1976 (наказ №31 -К від 18.05.1986) до 05.09.1986 (наказ № 53-Л від 05.09.1986). Переведення на посаду медсестри терапевтичного відділення №2 з 09.06.1986 (наказ на переведення не зазначений), та завідуючої здоровпункту «Пілот» з 01.08.1986 (в довідці без наказу і дати на переведення) не відображено.
У довідці про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 07.07.2004 № 163, виданій Спеціалізованою медико-санітарною частиною № 16, зазначено заробітну плату за один день - 26.04.1986.
На запит Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 04.10.2023 № 2300-0306-8/65794 Державний заклад «Центр спеціалізованої медичної допомоги зони відчуження Міністерства охорони здоров`я України» листом від 13.11.2023 № 01-16/05/206 повідомив, щодо місцезнаходження МСЧ-126 в період з 26.04.1986:
26.04.1986 - 27.04.1986 м. Прип`ять:
27.04.1986 - 09.05.1986 - евакуація працівників МСЧ № 126. евакуація хворих стаціонару, евакуація структурних підрозділів.
Проте, надати копії підтверджуючих документів про розташування (місця дислокації) МСЧ № 126 з 26.04.1986 до 31.07.1986 немає можливості в зв`язку з відсутністю первинних документів.
В той же час суд звертає увагу на таке.
Починаючи з 01.05.1976 по 05.09.1986 позивач працювала в медико-санітарній частині №126 м. Припять на посаді медсестри дитячого відділення.
З 20 год.00 хв. 26.04.1986 по 08 год 00 хв. 27.04.1986 (у нічну зміну) безпосередньо приймала участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується табелем використання робочого часу за квітень 1986 року, де в графі «числа місяця» зазначено « 12 н», тобто 12 г один в нічну зміну.
Крім того, з особистого рахунку № 0259 вбачається, що в квітні місяці позивач відпрацювала додатково 12 годин, за що був нарахований основний оклад « 34-52» (в подальшому відповідно довідки № 163 від 04.07.2004р. був зроблений перерахунок на основі листа Мінпраці України № 09-3815 від 22.11.95 р. та постанови Кабінету України № 1492 від 11.12.96р. у зв`язку з чим була надана нова довідка)
Окрім того, безпосередня участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС підтверджується довідками від 10.09.1991 № 737 та від 13.05.1992 №318, які видані Медико-санітарною частиною № 1 ЦМСЧ-126 та від 11.06.2013 №17, виданої Спеціалізованою медико-санітарною частиною №16.
Відповідно до посвідчення від 10.10.2019 серії НОМЕР_2 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 1 ).
Відповідно до довідки № 163 від 04.07.2004 за 26 квітня 1986 року за роботу в зоні відчуження ЧАЕС позивачці нараховано та виплачено 66 крб. 96 коп.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок № 1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 і від 26 вересня 2012 року № 886» (далі - Постанова № 1307) внесено зміни до пункту 9 Порядку № 1210, згідно з якими пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС із 01.12.2022, у разі доцільності, визначаються з урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, за наведеною у цьому пункті формулою.
Суд звертає увагу, що органи, що призначають пенсію, мають право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Таке право не повинно нівелювати обов`язок пенсійного органу щодо установлення права особи на одержання пенсії на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів, як це визначено п.4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 за N 22-1.
З урахуванням вимог частини 2 статті 2 вказаного Кодексу, перевіривши правомірність дій відповідача щодо відмови у перерахунку розміру пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC І категорії, відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження та з врахуванням положень пункту 9 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. №1210 в редакції станом на 01.12.2022 року згідно змін внесених Постановою Кабінету Міністрів України №1307 від 09.12.2021, суд вважає, що відповідач, відмовивши у такому перерахунку пенсії позивачеві, діяв не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, не обґрунтовано та без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Отже судом встановлено, що своїми діями щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачеві відповідач порушив права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення, які підлягають судовому захисту шляхом визнання таких дій протиправними, у зв`язку з чим позовні вимоги у вказаній частині підлягають задоволенню.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295 КАС України суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області 01.03.2024 № 971040131427 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату за 1986 рік згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки про заробітну плату за 1986 рік, а саме врахувати заробітну плату за 26.04.1986 року в розмірі 66 карб. 96 коп. з приведенням її до місячної норми згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА