Постанова № 119040182, 15.05.2024, Авдіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
15.05.2024
Номер справи
217/87/24
Номер документу
119040182
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 217/87/24

Провадження № 3/217/16/2024

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 травня 2024 року Суддя Авдіївського міського суду Донецької області Пронін С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділення поліції № 1 Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

05 вересня 2023 року об 11 годині 35 хвилин ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter» номерний знак НОМЕР_2 у м. Авдіївка Донецької області по вул. Соборна, буд. 157, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву, згідно якої свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП не визнав. Вказав, що він керував транспортним засобом та перевозив з лікарні дружину, яка перенесла тяжку операцію. Наприкінці вулиці Металургів у м. Авдіївка Донецької області його зупинив автомобіль, з якого вийшли двоє військових та представились поліцейськими, повідомили йому, що проводиться операція «тверезий водій». Зазначив, що в ході спілкування з працівниками поліції вони нібито то відчули запах алкоголю, але він алкоголю не вживав. Після чого працівники поліції запропонували йому проїхати до м. Покровськ та пройти огляд на стан сп`яніння. Але, він відмовився проїхати з працівниками поліції через те, що у нього в автомобілі перебувала хвора дружина, а безпекова ситуація у місті погіршувалась, розпочались вибухи. Після чого працівники поліції надали йому підписати незаповнений бланк протоколу та запевнили його, що це тільки попередження, на що він погодився та підписав протокол, з метою якнайшвидше відвести дружину додому. Просив не позбавляти його права керування транспортними засобами, оскільки він та його дружина є внутрішньо переміщеними особами, мешкають на значній відстані від міста та через стан здоров`я дружини він вимушений добиратися з дружиною до лікарні на автомобілі.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП, адміністративним правопорушенням визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За змістом частин 1-3 статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що учасники дорожнього руху зобов`язанні знати і неухильно дотримуватися вимог цього закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, вимоги вищезазначеного пункту 2.5 ПДР України ОСОБА_1 дотримано не було.

Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:

- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 022937 від 05.09.2023, з якого вбачається, 05 вересня 2023 року об 11 годині 35 хвилин ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Transporter» номерний знак НОМЕР_2 у м. Авдіївка Донецької області по вул. Соборна, буд. 157, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (нестійка хода, запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому законом порядку ОСОБА_1 відмовився;

- письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , згідно яких, 05.09.2023 останніх було запрошено в якості свідків та в їх присутності водію ОСОБА_1 було запропоновано пройти медичний огляд та продути прибор «Драгер» на стан алкогольного сп`яніння на що останній категорично відмовився. Від керування транспортним засобом ОСОБА_1 був відсторонений;

- відеозаписом до протоколу серії ААД № 022937 від 05.09.2023, з якого вбачається, що водій ОСОБА_1 на пропозицію працівників поліції пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп`яніння у медичному закладі відмовився.

Суд не приймає доводи ОСОБА_1 щодо його невинуватості у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення та розцінює їх як засіб ухилення від відповідальності, оскільки останній фактично визнав як факт керування транспортним засобом, так і факт його відмови від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння, що також підтверджується зібраними у справі належними та допустимими доказами.

Твердження ОСОБА_1 щодо підписання ним незаповненого бланку протоколу про адміністративне правопорушення суд відхиляє як недоведені, оскільки ніяких доказів на підтвердження вказаних тверджень останнім суду не надано.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП, для настання адміністративної відповідальності не має значення причина відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. Сама правова природа цієї норми має імперативний характер та зобов`язує кожного, хто керує транспортним засобом неухильно дотримуватись цього пункту.

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю доведена.

При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом`якшують відповідальність та її обтяжують.

Враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536,80 грн., який розрахований станом на дату вчинення адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. ст. 34,35,40-1,130ч. 1,245,280,283-284 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень на р/р № UA198999980313090149000005001, Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 21081300, ЄДРПОУ 37967785, одержувач платежу Донецьке ГУК/м. Донецьк/21081300.

Позбавити ОСОБА_1 права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 536 (п`ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Авдіївський міський суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.

Строк пред`явлення виконавчого документа до виконання три місяці.

Суддя

Авдіївського міського суду

Донецької області Сергій Георгійович Пронін