Ухвала суду № 119020204, 14.05.2024, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2024
Номер справи
380/15845/23
Номер документу
119020204
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/15845/23

У Х В А Л А

про прийняття звіту про виконання судового рішення

14 травня 2024 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Встановив:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Рішенням суду від 10.10.2023 позов задоволено повністю (набрання законної сили 27.12.2022). Ухвалено :

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до щомісячного пенсійного грошового забезпечення ОСОБА_1 обмеження максимальним розміром (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність), з 01 липня 2023 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів Львівська область, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) провести з 01 липня 2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент. номер НОМЕР_1 ) виходячи з відсоткового значення основного розміру щомісячної пенсії 82% сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру щомісячного пенсійного грошового забезпечення десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, із урахуванням рішення суду від 25.04.2023 у справі №380/877/23, довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України у Львівській області №3297 від 31.08.2021 року виданої ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення та довідки Головного управління МВС України у Львівській області від 24.01.2020 за №91-00416 «Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції)» розмір щомісячної пенсійної виплати, з урахуванням раніше проведених виплат.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Позивач подав заяву про встановлення судового контролю. Дана заява мотивована тим, що Головне управління Пенсійного фонду не виконує рішення суду належним чином, оскільки «щомісячна доплата за роботу у нічний час-147 грн.» за період з 01.01.2016 по 30.11.2019, як і по даний час та у подальшому чомусь протизаконно так і не нараховується та не виплачується при наявності: рішення від 08.06.2021 по справі №380/12648/20 (яке набрало законної сили 12.07.2021), рішення від 31.01.2022 у справі №380/9005/21 (яке набрало законної сили 05.03.2022), рішення від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 (яке набрало законної сили 05,03.2022), рішення від 22.09.2022 у справі №380/6140/22 (яке набрало законної сили 17.10.2022), що призвело на підставі рішення суду від 07.09.2023 у справі №380/15845/23 (яке набрало законної сили 10.10.2023), який видав виконавчий лист від 24.11.2023 у справі №380/15845/23, звернутися ОСОБА_1 із відповідною заявою про примусове виконання виконавчого листа від 24.11.2023 у справі №380/15845/23 до головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Батюк М.В., яка скерувала ОСОБА_1 листа від 12.01,2024 №871 та «Постанову про відкриття виконавчого провадження» від 12,01.2024 по ВП №73801601 у справі №380/15845/23. Вказує, що відповідач діє всупереч положенням які прямо суперечить нормам Конституції України та Закону №2262 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7- рп/2016 від 20.12.2016, які є спеціальними нормами та не підлягають застосуванню органами ПФУ у межах спірних правовідносин. Відтак, дії відповідача в частині протизаконного та спонтанного обмеження та заниження відповідних пенсійних виплат ОСОБА_1 , щомісячно є протиправними, який щомісячно станом з 01.03.2023 протизаконно та спонтанно, як і протизаконно не нараховує та не виплачує «щомісячної доплати за роботу у нічний час - 147 грн.» у відповідності до вищевказаного судового рішення та Довідки ГУ МВС України у Львівській області від 24.01.2020 за №91-00416, чим обмежує розмір максимальний розмір пенсії позивачу, призначеної відповідно до Закону №2262 та ще і порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст. 17 Конституції України, так як до пенсії також протизаконно не нараховує та не виплачує у відповідності до вищевказаних по тексту рішень суду, які набрали законної сили «щомісячної доплати за роботу у нічний час -147 грн».

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885) протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду у даній справі.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишено без задоволення. Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі №380/15845/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишено без змін.

Матеріали адміністративної справи повернулися до Львівського окружного адміністративного суду 30.04.2024 згідно відмітки на вхідному штампі.

Відповідач подав суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду. В обґрунтування вказав, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 380/15845/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Вказує, що з 01.11.2023 пенсія виплачується у розмірі 22 760,14 грн. Доплата пенсії з 01.07.2023 по 30.11.2023 становить 7320,56 грн (різниця між розміром пенсії перерахованої за рішенням суду та фактично виплаченої пенсії). Щодо виплати зазначених коштів, повідомляє, що відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон-2262), виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 03.05.2024 встановлено новий строк для подання звіту.

Відповідач 10.05.2024 та 13.05.2024 подав суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду. В обґрунтування вказав, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 03.05.2024, встановлюючи новий строк для подання звіту про виконання судового рішення, судом зазначено наступне: «при виконанні рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії без врахування складової що зазначена в довідці від 24.01.2020 №91-00416, а саме *доплата за службу в нічний час - 147, 00 грн.». З врахуванням ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 03.05.2024, Головним управлінням переглянуто виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.09.2023 у справі № 380/15845/23. Перерахунок проведено із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за військове звання 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 3031,43 грн, премія 6121,22 грн, доплата за службу в нічний час 147,00 грн. Розмір пенсійної виплати ОСОБА_2 з 01.07.2023 з врахуванням судового рішення та з врахуванням проведеної індексації на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 118 та № 168, становить: основний розмір пенсії 82 % сум грошового забезпечення з урахуванням індексації 2022 (16540,88 *0,140) з урахуванням індексації 2023 18754,02 *0,197) в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) щомісячно доплата до 2000 відповідно до ПКМУ №713 - підвищення як інваліду війни 3 групи доплата. Підсумок пенсії (з надбавками): Розрахунок на доплату за липень 2023 - жовтень 2023 становить 8007,68 грн. (копія розрахунку додається). Розрахунок на доплату за листопад 2023 - травень 2024 становить 687,12 грн. Щодо виплати зазначених коштів, повідомляє, що відповідно до ст. 8 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон-2262), виплата пенсій за цим Законом, забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

При вирішенні питання про прийняття звіту, суд виходить з наступного.

Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права, обов`язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі Горнсбі проти Греції суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Суд встановив, що згідно проведеного перерахунку пенсії 08.05.2024, із сум грошового забезпечення враховано: посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за військове звання 2000,00 грн, надбавка за вислугу років 2250,00 грн, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 3031,43 грн, премія 6121,22 грн, доплата за службу в нічний час 147,00 грн.

З огляду на викладене, суд дослідив матеріали заяви, та встановив, що рішення суду в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії, виконано відповідачем.

На підтвердження долучено перерахунок пенсії від 08.05.2024.

Щодо сплати Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області заборгованості за спірний період, суд зазначає наступне.

Часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.

Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об`єднаними управліннями (далі управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до пункту 4 Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 2); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункт 4); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (підпункт 5).

Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також забезпечують виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об`єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення) (абзац двадцять п`ятий пункту 4 Положення).

Таким чином, з викладених норм вбачається, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, є повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України в областях.

Разом з цим, Кабінетом Міністрів України 16 грудня 2020 року прийнято постанову № 1279 Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги (далі - Постанова № 1279).

Постановою № 1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.

Також вищевказаною постановою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, від 23 липня 2014 року № 280 та від 11 травня 2017 року № 312 відповідні зміни.

Суд зазначає, що відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (зі змінами, внесеними Постановою № 1279), Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662) (далі - Порядок № 1596 зі змінами, внесеними Постановою № 1279), органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.

Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики (абзац четвертий пункту 13 Порядку № 1596).

Згідно з абзацом першим пункту 14 Порядку № 1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

Отже, з 01 квітня 2021 року здійснення фінансування виплати пенсії можливо тільки Пенсійним фондом України.

Відповідно до статті 8 Закону України від 09 квітня 1994 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд переконаний, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин.

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року по справі №380/15845/23 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення основного розміру щомісячної пенсії 82% сум грошового забезпечення, без обмеження максимального розміру щомісячного пенсійного грошового забезпечення десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, із урахуванням рішення суду від 25.04.2023 у справі №380/877/23, довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України у Львівській області №3297 від 31.08.2021 року виданої ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення та довідки Головного управління МВС України у Львівській області від 24.01.2020 за №91-00416 Про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) розмір щомісячної пенсійної виплати, виконано відповідачем, в межах наявних у нього повноважень.

Враховуючи викладене та долученні докази виконання судового рішення відповідачем, суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту або ініціювання судом питання про накладення штрафу.

Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року по справі № 380/15845/23.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Повний текст ухвали складений 14.05.2024

Суддя Коморний О.І.