Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 травня 2024 року м. ПолтаваСправа №440/14883/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Кукоби О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Департаменту патрульної поліції до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
1. Стислий зміст позовних вимог та їх обґрунтування.
Департамент патрульної поліції (надалі також позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення коштів, у якому позивач просив стягнути з відповідача на його користь відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11112,06 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на те, що під час проходження відповідачем у служби у поліції йому видані предмети однострою, вартість яких, з огляду на звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції до завершення строку їх експлуатації, підлягає відшкодуванню поліцейським.
2. Позиція відповідача.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позову заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог Департаменту патрульної поліції з огляду на їх необґрунтованість та безпідставність /а.с. 63/. Свою позицію мотивував посиланням на те, що позивач не надав доказів вартості та походження форменого одягу, що унеможливлює об`єктивне встановлення суми компенсації. Також відповідач зазначив, що позивач не надав суду доказів повідомлення ОСОБА_1 про необхідність відшкодування вартості предметів однострою.
3. Процесуальні дії у справі, заяви учасників справи.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у письмовому провадженні).
Представник позивача у відповіді на відзив наполягала на задоволенні позовних вимог, зазначивши про безпідставність доводів відповідача /а.с. 69-70/.
Згідно з частиною п`ятою статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
За відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.
Обставини справи
ОСОБА_1 проходив службу у поліції на посаді поліцейського взводу №1 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Полтавській області, що учасники справи не заперечують.
Відповідно до вимог пункту 17 розділу VII Порядку №772 відповідачу під час проходження служби в поліції видані предмети однострою, що підтвердженою довідкою-розрахунком від 01.05.2023 №61, арматурною карткою №357, копії яких залучені до матеріалів справи /а.с. 9-11/.
Наказом Департаменту патрульної поліції від 20.04.2023 №450о/с молодшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу №1 роти тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції в Полтавській області, з 01.05.2023 звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) /а.с. 8/.
Цим наказом визначено вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився на момент звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції у розмірі 11112,06 грн /а.с. 8/.
Листом від 29.05.2023 вих.№7437/41/26/03-2023 відповідачу надіслано копію довідки-розрахунку від 01.05.2023 №61 суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився та повідомлено про необхідність відшкодування коштів у розмірі 11112,06 грн /а.с. 12/.
Поштове відправлення отримане адресатом 10.06.2023, що підтверджено відомостями поштового оператора /а.с. 13, 14/.
Посилаючись на невиконання відповідачем обов`язку з відшкодування вартості предметів однострою, строк експлуатації яких не закінчився, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Норми права, якими урегульовані спірні відносини
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (надалі - Закон № 580-VIII).
Згідно з частиною першою статті 17 Закону №580-VIII (тут та надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин) поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Відповідно до частин першої та другої статті 20 Закону №580-VIII поліцейські мають єдиний однострій. Поліцейський отримує однострій безоплатно. Зразки предметів однострою поліцейських затверджує Кабінет Міністрів України.
Правила носіння та норми належності однострою поліцейських затверджує Міністр внутрішніх справ України (частина четверта статті 20 Закону №580-VIII).
Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (частина перша статті 59 Закону №580-VIII).
Рішення з питань проходження служби оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, перелік та форма яких установлюються Міністерством внутрішніх справ України (частина третя статті 59 Закону №580-VIII).
Опис і зразки предметів однострою поліцейських затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2015 №823 "Про однострій поліцейських".
Механізм забезпечення поліцейських одностроєм згідно з нормами належності однострою поліцейських, організацію його використання та обліку визначає Порядок забезпечення поліцейських одностроєм, затверджений Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.09.2017 №772 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 24.12.2019 №1100), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.10.2017 за №1224/31092, зі змінами, внесеними Наказом Міністерства внутрішніх справ від 14.09.2022 №576 (далі - Порядок №772).
Відповідно до пункту 2 Розділу І Порядку №772 однострій - загальна назва форменого одягу поліцейського, що складається з предметів, які видаються в тимчасове користування для виконання службових завдань, тренувань, навчань, занять тощо (інвентарне майно), та предметів особистого користування, які видаються в постійне користування і не використовуються як інвентарне майно; строк носіння (експлуатації) предметів однострою - час, установлений нормами належності, протягом якого предмет має носитися або перебувати в експлуатації.
За змістом пункту 3 Розділу І Порядку №772 забезпечення одностроєм поліцейських здійснюється відповідними підрозділами з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (далі - підрозділ забезпечення) залежно від місця проходження служби в поліції, а саме: поліцейських, які проходять службу в органах, закладах, установах поліції, Департаменті патрульної поліції.
Використання предметів однострою, які не відповідають описам та зразкам, затвердженим Кабінетом Міністрів України, забороняється. Рішення щодо подальшого обліку, використання або списання таких предметів однострою приймається керівником відповідного органу поліції, ЗВО, інших державних органів, установ та організацій у встановленому законодавством порядку (пункт 5 Розділу І Порядку № 772).
Забезпечення одностроєм у поліції здійснюється централізовано структурним підрозділом центрального органу управління поліцією з питань матеріально-технічного та ресурсного забезпечення (пункт 1 Розділу ІІ Порядку №772).
Строк носіння (експлуатації) предметів однострою починає обчислюватися з дня фактичної видачі їх у користування (експлуатацію). Час зберігання предметів однострою на складі не зараховується до строку їх носіння (експлуатації). На кожного поліцейського для здійснення контролю за станом використання ним предметів однострою згідно з нормами належності та за строками їх носіння (експлуатації) оформлюється арматурна картка. Облік предметів однострою в арматурній картці ведеться з дати призначення поліцейського на відповідну посаду або зарахування на навчання до ЗВО згідно з наказом по особовому складу (пункти 1, 2, 3 Розділу IІІ Порядку №772).
Предмети однострою особистого користування передаються поліцейським безоплатно. Предметами однострою особистого користування забезпечуються поліцейські, визначені в пункті 3 розділу I цього Порядку, із дня призначення на посаду або зарахування на навчання до ЗВО. Предмети однострою особистого користування видаються поліцейським на майбутній термін служби або з урахуванням навчання у ЗВО та на строк, що передбачений нормами належності. Чергова видача поліцейським однострою особистого користування проводиться після закінчення строків його експлуатації (носіння). Дострокова видача предметів однострою дозволяється тільки у випадках, передбачених цим Порядком. Предмети однострою, що належать до видачі поліцейським за декількома нормами, видаються за тією, строк носіння (експлуатації) за якою менший (пункти 1, 2, 3, 4 Розділу ІV Порядку №772).
Однострій, що знаходиться в органах (закладах, установах) поліції, ЗВО, підлягає обов`язковому обліку. Облік здійснюється шляхом оформлення відповідних документів, правильного та своєчасного занесення записів до книг, карток та інших облікових документів усіх операцій з руху та змін якісного стану предметів однострою. Однострій особистого користування, що надходить до органів (закладів, установ) поліції, ЗВО, обліковується відповідною бухгалтерською службою органу (закладу, установи) поліції, ЗВО на рахунку, передбаченому для обліку активів, що придбані (вироблені, отримані) та утримуються з метою подальшого розподілу, передачі або продажу, у встановленому законодавством порядку (пункт 2 Розділу VII Порядку №772).
Книги та інші документи з обліку однострою оформлюються та ведуться згідно з вимогами цього Порядку і зберігаються згідно з вимогами законодавства. Упровадження облікових документів невстановленої форми заборонено (пункт 3 Розділу VII Порядку №772).
Підставою для оформлення арматурної картки є наказ про призначення на посаду (зарахування на навчання) в орган (заклад, установу) поліції, ЗВО, а на поліцейського, якого переведено з іншого органу (закладу, установи), ЗВО, крім наказу, - атестат на предмети однострою (абзац перший пункту 11 Розділу VII Порядку №772).
За змістом підпункту 4 пункту 1 розділу V Порядку №772 відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, здійснюється в разі звільнення поліцейського із служби з таких підстав: за власним бажанням (крім поліцейських, які мають стаж служби в поліції 10 років і більше).
Пунктом 3 розділу V Порядку №772 передбачено, що розрахунок суми відшкодування здійснюється підрозділом забезпечення шляхом оформлення Довідки-розрахунку. Довідка-розрахунок оформлюється в трьох примірниках та реєструється в журналі обліку довідок-розрахунків суми коштів, яка має бути сплачена для відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився (додаток 3) (далі - Журнал обліку довідок-розрахунків), який ведеться підрозділом забезпечення.
Один із примірників Довідки-розрахунку зберігається в підрозділі забезпечення, що її видав, другий та третій примірники надсилаються до підрозділу кадрового забезпечення центрального органу управління поліції, органу, закладу, установи поліції, апарату Міністерства внутрішніх справ України, органу, закладу, установи, підприємства, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - підрозділ кадрового забезпечення), від якого було отримано запит щодо надання Довідки-розрахунку.
Наказ про звільнення поліцейського із служби в поліції, у якому міститься інформація щодо суми відшкодування, передається підрозділом кадрового забезпечення до служби діловодства з метою його своєчасного надсилання до підрозділу забезпечення і бухгалтерської служби ДУ «ЦОП», органу, закладу, установи поліції, Державної установи «Центр обслуговування підрозділів Міністерства внутрішніх справ України», органу, закладу, установи, підприємства, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - бухгалтерська служба) /пункт 5 розділу V Порядку №722/.
Відповідно до пунктів 9, 10 розділу V Порядку №722 строк добровільного відшкодування поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння (експлуатації) яких не закінчився, становить п`ятнадцять днів із дня його звільнення із служби в поліції. У разі непогашення поліцейським, особою, яку звільнено із служби в поліції, суми відшкодування протягом 15 днів з дня його звільнення із служби в поліції підрозділ забезпечення в триденний строк інформує підрозділ правового (юридичного) забезпечення за місцем звільнення із служби для організації претензійної та позовної роботи відповідно до законодавства України.
Оцінка судом обставин справи
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Цей спір стосується наявності підстав для стягнення з відповідача коштів на відшкодування вартості предметів однострою, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11112,06 грн.
Так, в силу наведених вище положень Порядку №772 у разі звільнення поліцейського зі служби за власним бажанням, за наявності у нього вислуги років менше 10 років, ним повинна відшкодовуватись вартість предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач проходив службу у патрульній поліції та звільнений зі служби за власним бажанням.
Вислуга років ОСОБА_1 станом на дату звільнення становила 1 рік 10 місяців 29 днів, що зазначено у наказі про звільнення /а.с. 8/.
Матеріали справи підтверджено, а відповідачем не спростовано факт отримання предметів однострою.
Вартість предметів однострою, строк експлуатації яких не завершився, визначена у довідці-розрахунку від 01.05.2023 №61 та наказі Департаменту патрульної поліції від 20.04.2023 №450о/с.
Вищезгадана копія довідки-розрахунку надіслана відповідачу листом УПП в Полтавській області від 29.05.2023 вих.№7437/41/26/03-2023 та отримана останнім 10.06.2023, що підтверджено залученими до матеріалів справи копіями листа, списку №6172 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих та даними пошуку веб-сайту АТ "Укрпошта" /а.с. 12-14/.
Наведеним спростовані твердження відповідача про неознайомлення його з обов`язком щодо відшкодування вартості предметів однострою.
Твердження відповідача про неознайомлення його зі змістом наказу Департаменту патрульної поліції від 20.04.2023 №450о/с спростовані залученою до матеріалів справи копією зазначеного наказу, на якому міститься власноручний напис позивача "З наказом ознайомився, копію отримав. ОСОБА_1 . 01.05.2023р." /а.с. 71/.
Доводи відповідача про ненадання позивачем доказів вартості та походження форменого одягу, їх конкретної моделі та інвентарних номерів суд відхиляє, оскільки факт отримання позивачем предметів однострою підтверджений залученими до матеріалів справи копіями арматурних карток №357 з визначенням вартості таких предметів /а.с. 11/.
Суд також враховує, що відповідач суму вартості предметів однострою добровільно не відшкодував, наказ Департаменту патрульної поліції від 20.04.2023 №450о/с в частині визначення вартості предметів однострою не оскаржив.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У силу статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені в ході судового розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовано спірні відносини, беручи до уваги обізнаність відповідача про обов`язок відшкодувати вартість предметів однострою, строк експлуатації яких не завершився, у розмірі 11112,06 грн та відсутність добровільної сплати ним коштів на користь позивача, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Отже позов належить задовольнити повністю.
Розподіл судових витрат
Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відповідні витрати у справі відсутні, підстав для їх розподілу немає.
Керуючись статтями 2, 3, 6-10, 72-77, 90, 241-246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, Полтавський окружний адміністративний суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Департаменту патрульної поліції до ОСОБА_1 про стягнення коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту патрульної поліції кошти на відшкодування вартості предметів однострою особистого користування, строк експлуатації яких не закінчився, у розмірі 11112,06 грн (одинадцять тисяч сто дванадцять гривень шість копійок).
Позивач: Департамент патрульної поліції (унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 40108646; вул. Федора Ернста, 3, м. Київ, 03048).
Відповідач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів після складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СуддяО.О. Кукоба