Рішення № 118976044, 09.05.2024, Зачепилівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
09.05.2024
Номер справи
952/59/24
Номер документу
118976044
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 952/59/24

Номер провадження 2-а/952/4/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.05.24 Зачепилівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Яценка Є.І.,

за участю секретаря судового засідання Оданець С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в с. Зачепилівка Харківської області в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови серії ГАБ № 724945 від 25.07.2021 про накладення адміністративного стягнення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління національної поліції в Дніпропетровській області, в якому на підставі ст.ст.251,288 КУпАПпросила скасувати постанову інспектора СРПП Новомосковського РВП №2 ГУНП в Дніпропетровській області старшого лейтенанта поліції Гаврюшина Д.А., серія ГАБ № 724945 від 25.07.2021, якою її було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.183 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн., який в подальшому подвоївся та наразі складає 6800 грн. В оскаржуваній постанові зазначено, що 25.07.2021 близько 07:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, здійснила завідомо неправдивий виклик поліції за номером «102» повідомивши про крадіжку телефона, хоча такого факту не було. В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що 25.07.2021 вона не телефонувала на лінію «102», з приводу крадіжки телефону їй нічого не відомо, оскаржуваної постанови не підписувала та не знала взагалі про її існування. Про дану постанову ОСОБА_1 дізналася лише в грудні 2023 року, коли виявила, що її банківська картка заблокована виконавчою службою, при зверненні до якої їй і повідомили про наявність постанови та штрафу в розмірі 3400 грн., який у з`язку з вчасною несплатою було подвоєно до розміру 6800 грн.

У судове засідання позивачка не з`явилася, надала заяву, в якій просить справу розглянути за її відсутності, на позовних вимогах наполягає та просить позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач Головне управління Національної поліції в Дніпропетровській області в судове засідання свого представника не направив, хоча про час, місце та день слухання справи належним чином був повідомлений, правом на подання відзиву не скористався.

Згідно ч.4ст.229 КАС Україниу разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з`ясувавши всі обставини, приходить до наступного.

Згідно ст.55Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст.5КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно дост. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням є (проступок) протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Судом встановлено, що 25.07.2021 інспектором СРПП Новомосковського РВП №2 ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушенняСерія ГАБ № 724945. Зі змісту постанови вбачається, що 25.07.2021 близько 07:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, здійснила завідомо неправдивий виклик поліції, а саме зателефонувала на лінію «102» та повідомила, що невідома особа скоїла крадіжку мобільного телефона, хоча цього факту не було, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.183 КУпАП. До ОСОБА_1 поліцейським застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400,00 грн.

Як вбачається з вимогст. 183 КУпАП, завідомо неправдивий виклик пожежно-рятувального підрозділу (частини), поліції, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або інших аварійно-рятувальних формувань тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері громадського порядку.

Об`єктивна сторона правопорушення, передбаченогост. 183 КУпАП, полягає у завідомо неправдивому виклику пожежно-рятувального підрозділу (частини), поліції, бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або інших аварійно-рятувальних формувань.

Дії правопорушника спрямовані на зрив роботи таких служб, як пожежна охорона, поліція, швидка медична допомога, аварійні бригади, що обслуговують газову, водопровідну, опалювальну, електричну та інші системи житлово-комунального господарства. Правопорушник викликає представника хоча б однієї з перерахованих у статті спеціальних служб нібито для надання допомоги, знаючи наперед про те, що в цьому немає ніякої необхідності.

Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю прямого умислу.

Правопорушник, повідомляючи певну інформацію спеціальній службі, усвідомлює, що вона є неправдивою, і бажає даремного виїзду на місце виклику працівників цієї служби.

У відповідності дост. 222 КУпАП Українирозгляд справ про правопорушення, передбаченіст. 183 цього Кодексу, покладено на органи Національної поліції.

Винність діяння є обов`язковою ознакою адміністративного правопорушення (проступку), викладеного уст.9 КУпАП.

В адміністративному позові позивачка категорично заперечує свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.183 КУпАП та зазначає, що вона не телефонувала у вказаний в постанові день та час на лінію «102» з приводу викраденого телефону, постанову про накладення на неї штрафу не підписувала, підпис, який наявний в постанові їй не належить.

Відповідно дост.7 КУпАПніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

У відповідності дост. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для справи.

У відповідності дост. 283 КУпАП, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Постанова про адміністративне правопорушення не може оцінюватися судом в розумінні ст.73 КАС України у якості належних і допустимих доказів, що підтверджує факт вчинення позивачкою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбаченаст. 183 КУпАП, оскільки категорично заперечується останньою, а інші докази, які б її обґрунтовували в матеріалах справи відсутні.

Відповідно дост.72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно дост. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Але, в порушення зазначених вимог закону, матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченогост. 183 КУпАП, що є порушенням вимогст. 251 КУпАП.

Так, єдиним доказом вчинення позивачкою вказаного адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення, в якій вказано лише те, що позивачка вчинила адміністративне правопорушення, передбаченест. 183 КУпАП.

Суду не надано даних про безпідставність чи завідомо неправдивий виклик поліції, що слугував підставою для винесення оскаржуваної постанови.

Відповідно до п.1 ч.1ст. 247 КУпАПобов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до п. п. 1, 3, 8 ч. 2ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідачем в порядкуст. 77 КАС Українине подано доказів в спростування доводів позивачки.

Враховуючи, що відповідач не надав достовірних доказів на правомірність винесення оскаржуваної постанови, суд вважає , що дана постанова підлягає скасуванню.

Стаття 62 Конституції Українипередбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГАБ № 724945 від 25.07.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 183 КУпАП підлягає скасуванню, а справу про адміністративне правопорушення слід закрити.

З огляду за те, що вимоги позивачки підлягають задоволенню, враховуючи, що остання звільнена від сплати судового збору, витрати зі сплати судового збору за подачу позову підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 183,258,268,276,278,283 КУпАП, ст.72-73,77,79,269,272,286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області про скасування постанови серії ГАБ № 724945 від 25.07.2021 про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення серії ГАБ № 724945 від 25.07.2021, винесену інспектором СРПП Новомосковського РВП №2 ГУНП в Дніпропетровській області старшим лейтенантом поліції Гаврюшиним Д.А. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності заст. 183 КУпАПта накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 грн., закривши провадження по справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40108866, місцезнаходження: вул. Троїцька, буд. 20-а, місто Дніпро, 49001) на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеномуст. 272 КАС Українита можебути оскарженедо Другогоапеляційного адміністративногосуду протягомдесяти днівза правилами,встановленими ст.ст. 287,296-297 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.І. Яценко