Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 761/16406/24
Провадження № 1-кс/761/10815/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2024 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , слідчої ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання слідчого 1 відділення 5 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42024113330000025 від 20.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України про проведення огляду та отримання зразків для експертизи, -
В С Т А Н О В И В:
Слідчий 1 відділення 5 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенант юстиції ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням, погодженим прокурором ОСОБА_4 в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024113330000025 від 20.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України про проведення огляду та отримання зразків для експертизи.
Подане клопотання мотивує тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України за процесуального керівництва Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024113330000025 від 20.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи Чернігівської обласної державної адміністрації (ЄДРПОУ 04014246) за попередньою змовою із службовими особами Дочірнього підприємства «УкрСіверБуд» закритого акціонерного товариства «ДСК» (ЄДРПОУ 30042170) (далі - ДП «УкрСервірБуд» ЗАТ «ДСК», Акціонерного товариства «Будіндустрія» (ЄДРПОУ01349644) та іншими суб`єктами господарської діяльності вчинили перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України в особливий період шляхом не виконання робіт у визначені строки за кошти, виділенні для потреб оборони, що призвело до підриву обороноздатності держави та забезпечення відсічі збройної агресії проти України.
Так, на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 15.08.2023 № 701-р Чернігівській обласній державній адміністрації виділено 363 млн. грн для будівництва військових інженерних і фортифікаційних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави.
Наказом управління капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації від 03.10.2023 № 164 затверджено обґрунтування підстав для здійснення вказаним управлінням закупівлі по об`єктам: «Будівництво військової інженерної і фортифікаційної споруди (опорні пункти № 1 - 9) на території Чернігівської області (ДК 021:2015 - 45220000-5 - «Інженерні та будівельні роботи»).
У подальшому на підставі пп. 4 п. 13 постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 між управлінням капітального будівництва Чернігівської ОДА та ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» без застосування відкритих торгів та електронного каталогу 03.10.2023 укладено 9 договорів підряду №№ 5-Б, 6-Б, 7-Б, 8-Б, 9-Б, 10-Б, 11-Б, 12-Б,13-Бвід 03.10.2023про закупівлю робіт за державні кошти «Будівництво військової інженерної і фортифікаційної споруди (опорні пункти №№ 1 - 9) на території Чернігівської області (ДК 021:2015-45220000-5 «Інженерні та будівельні роботи»)» на загальну суму 343715369,84 грн., якими строк завершення робіт визначено 27.12.2023 (пункт 5.1.), який був обґрунтований найшвидшим захистом кордону від можливого наступу, строк дії договору - до 31.12.2023 (пункт 10.1.).
Після цього, упродовж листопада-грудня 2023 року державним підприємством «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» та управлінням капітального будівництва Чернігівської ОДА підписано акти виконаних робіт на загальну суму понад 200 млн. грн., якими штучно завищено обсяг робіт, а якість споруд не відповідає технічним умовам. При цьому головним субпідрядником при виконанні вказаних робіт виступало АТ «Будіндустрія».
Далі, 21.12.2023 між Управлінням капітального будівництва Чернігівської обласної державної адміністрації та ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» укладено 9 додаткових угод № 3 до договорів підряду від 03.10.2023, якими внесено зміни до пункту 10.1. та змінено строк дії договору до 31.12.2024, а уразі невиконання зобов`язань договір діє до повного їх виконання, що суперечить обґрунтуванню укладення основного договору, оскільки такі зміни фактично визначають його безстроковим.
У результаті укладення зазначених договорів та несвоєчасного їх виконання не забезпечено найшвидший до 31.12.2024захист кордону від можливого наступу, що свідчить про умисне перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України.
Таким чином, у діях посадових осіб Чернігівської ОДА, ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК» та АТ «Будіндустрія» вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 114-1 КК України.
Під час досудового розслідування 11.03.2024 у вказаному провадженні призначено комплексну судово-будівельну експертизу та військову експертизу, проведення якої доручено експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса».
Для вирішення поставлених перед експертизою питань виникла необхідність у проведенні за участі експертів огляду вказаних опорних пунктів № 1 - 9, а також відібрання необхідних зразків для експертизи з елементів їх облаштування, з метою з`ясування їх відповідності технічним вимогам та актам виконаних робіт.
Зазначені опорні пункти № 1 - 9 знаходяться на території Чернігівської області у загальнодоступній місцевості, мають приміщення та інші об`єкти будівництва, власником яких є Чернігівська ОДА, а користувачем - ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК». На підставі вищевикладеного слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням.
Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення присутнього в судовому засіданні слідчого, який підтримав клопотання, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 237 КПК України передбачено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Таким чином, відповідно до положень ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.
Дане клопотання про проведення огляду відповідає положенням ст. 234 КПК України, оскільки містить найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; підстави для обшуку; житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. До клопотання також додано оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання.
Вказане клопотання подається в межах кримінального провадження, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024113330000025 від 20.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України.
Слідчим суддею перевірені можливості та встановлено пропорційний баланс між тим, що має слідчий на меті віднайти під час проведення даного огляду та які б мали менший ступінь втручання у права та свободи осіб, таким чином слідчий суддя не вважає його непропорційним переслідуваній меті.
В пункті 72 рішення Європейського суду «Ратушна проти України», зазначено, що коли держави вважають за необхідне вдаватись до таких заходів, як обшук житлових приміщень, з метою отримання доказів факту вчинення правопорушень, суд буде оцінювати, чи були підстави для виправдання таких заходів, відповідними та чи було дотримано принцип пропорційності. Суд також буде вивчати наявність у національному законодавстві ефективних гарантій від зловживань та свавілля та перевіряти, як ці гарантії працюють в окремому випадку, який розглядається. Критерії, які слід брати до уваги в цьому контексті - це спосіб та обставини, за яких було ухвалено постанову про проведення обшуку, інші докази, доступні на той час, а також зміст та обсяг постанови. При цьому особлива увага має приділятись гарантіям, застосованим з метою обмежити розумними рамками вплив цього заходу.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали клопотання, заслухавши слідчого, вважає, що огляд земельної ділянки є співмірним та пропорційним переслідуваній меті, а саме з метою проведення детального огляду опорних пунктів № 1 - 9, які розташовуються на території Чернігівської області(точне місце знаходження даних об`єктів не вказується з метою недопущення розголошення інформації оборонного значення, що має обмежений доступ), з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи, що в судовому засіданні слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування, відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду, відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи, за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи, що в своїй сукупності породжує обґрунтовану думку про дійсну наявність відповідних та достатніх підстав для проведення обшуку, а відтак свідчить про наявність підстав для надання дозволу на проведення огляду та задоволенню клопотання.
При цьому, слідчий суддя вважає, що клопотання про відібрання зразків з речей і документів, не підлягає задоволенню, оскільки слідчим не конкретизовано, які саме зразки необхідно отримати.
У відповідності до ст. 245 КПК України, у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею.
За приписами п. 6 ч.2 ст.160 КПК України слідчий у клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів має зазначити неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
За таких обставин в кримінальному провадженні відсутні обставини, які в силу положень ст. 245 КПК України надають право на відібрання зразків, у зв`язку з чим клопотання слідчого в цій частині не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 160, 234, 235,245 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В :
Клопотання слідчого 1 відділення 5 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенанта юстиції ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42024113330000025 від 20.02.2024 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.114-1 КК України про проведення огляду та отримання зразків для експертизи - задовольнити частково.
Надати у кримінальному провадженні № 42024113330000025 від 20.02.2024 дозвіл слідчому 1 відділення 5 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України лейтенанту юстиції ОСОБА_3 проведення огляду опорних пунктів № 1 - 9, будівництво яких здійснюється на підставі договорів підряду між управлінням капітального будівництва Чернігівської ОДА та ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК`від 03.10.2023№№ 5-Б, 6-Б, 7-Б, 8-Б, 9-Б,10-Б, 11-Б, 12-Б,13-Б, які розташовуються на території Чернігівської області (точне місце знаходження даних об`єктів не вказується з метою недопущення розголошення інформації оборонного значення, що має обмежений доступ), перебувають у власності Чернігівської ОДА та користуванні ДП «УкрСіверБуд» ЗАТ «ДСК».
В іншій частині клопотання відмовити.
Строк дії ухвали становить один місяць з дня її постановлення та надає право на проведення огляду лише один раз.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
03 травня 2024 року