Ухвала суду № 118961601, 08.05.2024, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2024
Номер справи
320/20023/24
Номер документу
118961601
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД У Х В А Л А

про відмову в забезпеченні позову

08 травня 2024 року м. Київ320/20023/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жука Р.В., розглянувши заяву про забезпечення позову в адміністративній справі

за позовом Акціонерного товариства "Київгаз"

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та

комунальних послуг

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення

від 08.03.2024 №176860415, -

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Акціонерне товариство "Київгаз" з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 № 678 «Про застосування санкцій до АТ "Київгаз"» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», в частині вимоги департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, при наступному перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ "Київгаз" підготувати та винести на засідання НКРЕКП проєкт рішення, щодо коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на відповідну суму у разі ненадання до НКРЕКП у строк до 01 травня 2024 року копій підтверджувальних документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми газорозподільного підприємства АТ "Київгаз" за 2023 рік Плану розвитку на 2023 2032 роки (далі Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис. грн (без ПДВ);

- визнати протиправним та скасувати пункт 1 Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 №109-р «Про усунення порушень АТ "Київгаз" в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ "Київгаз" на 2023-2032 роки) (далі Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у вигляді неприйняття рішення за зверненням Акціонерного товариства "Київгаз" від 17 квітня 2024 року №1964/12 «Щодо виконання постанови НКРЕКП від 10.04.2024 №678» в частині продовження до 31.12.2024 терміну надання підтверджуючих документів щодо фактичного виконання будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ "Київгаз" на 2023-2032 роки) (далі Інвестиційна програма на 2023 рік), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- зобов`язати Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути звернення АТ "Київгаз" від 17 квітня 2024 року №1964/12 «Щодо виконання постанови НКРЕКП від 10.04.2024 №678» та відтермінувати до 31.12.2024 надання підтверджуючих документів щодо фактичного виконання будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ "Київгаз" на 2023-2032 роки), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

Закрити доступ до інформації про місцезнаходження об`єктів критичної інфраструктури головних газорегуляторних пунктів (ГГРП), як до інформації з обмеженим доступом.

Разом із позовною заявою позивачем до суду подано заяву про забезпечення позову шляхом:

- зупинення дії пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 № 678 «Про застосування санкцій до АТ "Київгаз" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку природного газу, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу та здійснення заходів державного регулювання», в частині вимоги департаменту із регулювання відносин у нафтогазовій сфері відповідно до пунктів 1, 13 частини першої та пункту 1 частини другої статті 17 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у межах здійснення заходів державного регулювання, при наступному перегляді тарифу на послуги розподілу природного газу для АТ "Київгаз" підготувати та винести на засідання НКРЕКП проєкт рішення, щодо коригування річної планованої тарифної виручки в сторону зменшення на відповідну суму у разі ненадання до НКРЕКП у строк до 01 травня 2024 року копій підтверджувальних документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як плановані тарифні джерела фінансування інвестиційної програми газорозподільного підприємства АТ "Київгаз" за 2023 рік Плану розвитку на 2023 2032 роки, на загальну суму 33 474,5 тис. грн (без ПДВ);

- зупинення дії пункту 1 Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 №109-р «Про усунення порушень АТ "Київгаз" в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ «Київгаз» на 2023-2032 роки), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- заборонення Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчиняти дії щодо проведення позапланової перевірки з виконання АТ "Київгаз" пункту 1 Розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 10.04.2024 №109-р «Про усунення порушень АТ "Київгаз" в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд за рахунок коштів, визначених як планові тарифні джерела фінансування інвестиційної програми на 2023 рік (План розвитку газорозподільної системи АТ "Київгаз" на 2023-2032 роки), на загальну суму 33 474,5 тис.грн (без ПДВ);

- закриття доступу до інформації про місцезнаходження об`єктів критичної інфраструктури головних газорегуляторних пунктів (ГГРП), як до інформації з обмеженим доступом.

Обґрунтовуючи необхідність вжиття обраного заходу забезпечення позову, заявник зазначає, заходи забезпечення позову заявлено в межах позовних вимог АТ "Київгаз" до НКРЕКП, відповідає вимогам розумності, обґрунтованості і адекватності, а також спроможні забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову. Інтерес, про захист якого просить АТ "Київгаз" є співмірними із позовними вимогами, що в свою чергу свідчить про наявність передбачених Кодексом адміністративного судочинства України підстав, які є достатніми для вжиття заходів забезпечення позову.

Пункт 3 постанови НКРЕКП від 10.04.2024 № 678 та пункт 1 Розпорядження НКРЕКП від 10.04.2024 року №109-р в частині вимоги до 01 травня 2024 року надати НКРЕКП копії підтверджуючих документів щодо фактичного виконання заходів будівництва захисних споруд, є протиправними, оскільки строки дії договорів підряду по будівництву захисних споруд до 31 грудня 2024 року, тобто строки виконання зобов`язання не настали.

Зняття з АТ "Київгаз" (Оператора критичної інфраструктури першої категорії критичності) в умовах воєнного стану коштів на виконання заходів з будівництва захисних споруд на об`єктах критичної інфраструктури - головних газорегуляторнах пунктах (ГГРП) є недопустимим та призведе до непередбачуваних наслідків.

Розглянувши вказану заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.154 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову. Пунктом 1 ч.2 цієї статті визначено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Частиною 5 ст.154 КАС України визначено, що про забезпечення позову або відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Згідно роз`яснень п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22.12.2006 року №9 Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову при розгляді заяв про забезпечення позову суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитись, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулась з такою заявою, позовним вимогам. Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі №381/4019/18 (провадження №14- 729цс19) зазначено, що розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами, дійсно, виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам».

Отже, застосовуючи заходи забезпечення позову, суди повинні перевірити відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, яка звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Умовою застосування заходів забезпечення позову є достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

Відповідно до положень ч.1 ст.154 КАС України заяву про забезпечення позову розглянуто без повідомлення учасників справи.

Згідно положень ч.2 ст.150 КАС України забезпечення позову допускається, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Також, відповідно до ч.1 ст.151 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Згідно п.4,5 ч.1 ст.152 КАС України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, в тому числі: - захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; - інші відомості, потрібні для забезпечення позову.

Аналізуючи зміст положень ч.2 ст.150 КАС України суддя зазначає, що забезпечення позову допускається лише у виключних випадках, коли невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду, або ж є очевидні ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що з заяви та матеріалів доданих до неї не вбачаються очевидні ознаки протиправності оскаржуваних постанови та розпорядження суб`єкта владних повноважень. Зазначені заявником ознаки не є очевидними, а є оскаржуваними, а предмет підлягає доказуванню під час розгляду справи по суті.

Позивач також не надав жодного доказу щодо можливості істотного ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду або ефективного захисту або поновлення порушених/оспорюваних прав/інтересів позивача, за захистом яких вона звернувся до суду, без вжиття заходів забезпечення позову.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 150, 154, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд,

У Х В А Л И В:

У задоволенні заяви Акціонерного товариства "Київгаз" про забезпечення позову - відмовити.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку статей 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Жук Р.В.