Постанова № 118944882, 09.05.2024, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.05.2024
Номер справи
757/8505/24-п
Номер документу
118944882
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/8505/24-п

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 травня 2024 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 130 та ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

Учасники судового провадження:

особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , його представник - адвокат Лісіцький А.В.,

В С Т А Н О В И В :

10.02.2024 о 19 год. 28 хв. у м. Києві бульв. Лесі Українки, 30, водій ОСОБА_1 , будучи учасником дорожньо-транспортної пригоди, керував транспортним засобом «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 з ознаками алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови. Від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки за допомогою спеціального технічного приладу «Drager Alcotest» та в закладі охорони здоров`я в установленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Разом з тим, 10.02.2024 о 19 год. 30 хв. у м. Києві бульв. Лесі Українки, 30, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з транспортним засобом « Toyota RAV 4» д.н.з. НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 . Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. Вказаними діями порушив вимоги п. 13.1 Правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ст. 124 КУпАП.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП визнав. Суду пояснив, що не вживав алкогольні напої, відтак заперечував свою вину в інкримінованому адміністративному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Лісіцький А.В. у судовому засіданні проти інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП заперечив, оскільки не дотримана процедура проходження огляду у закладі охорони здоров`я, з огляду на те, що лікар нарколог не прийняв ОСОБА_1 . У зв`язку з чим просив закрити провадження за ч. 1 ст. 130 КУпАП за відсутності у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, обґрунтування позиції захисту виклав у поданому письмовому клопотанні.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та його представника - адвоката Лісіцького А.В., дослідивши матеріали додані до адміністративного протоколу, переглянувши відеозапис з місця події, доходжу до наступних висновків.

Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності.

Згідно положень ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинене правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, чи заподіяно матеріальну шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху (частини 1, 2 статті 251 КУпАП).

При вирішенні питання щодо доведеності вини особи у скоєнні, в тому числі й адміністративного правопорушення, слід виходити з положень ст. 62 Конституції України про те, що обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи мають тлумачитись на її користь.

Європейським судом з прав людини при доведенні обставин справи активно застосовується стандарт «поза розумним сумнівом» (рішення ЄСПЛ від 21.07.2011 по справі «Коробов проти України», рішення від 18.06.2015 у справі «Ушаков проти України», п. 86 рішення від 11.07.2013 у справі «Вєрєнцов проти України»).

Обов`язок всебічного і неупередженого дослідження судом усіх обставин справи у цьому контексті означає, що для того, щоб визнати винуватість доведеною «поза розумним сумнівом», версія обвинувачення має пояснювати всі встановлені судом обставини, що мають відношення до події, яка є предметом судового розгляду.

Окремим видом адміністративних правопорушень (проступків) є правопорушення на транспорті, в тому числі порушення, вчиненні під час дорожнього руху.

Пунктом 2.9.а Правил дорожнього руху (далі Правила) водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння є адміністративним правопорушенням та тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Підстави та порядок виявлення у водіїв транспортних засобів, в тому числі алкогольного сп`яніння, передбачені ст. 266 КУпАП та Інструкцією «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735 (далі Інструкція).

Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до п.п. 2, 4, 7 Розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно п. 6 Інструкції, огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров`я та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Для визначення у водія стану наркотичного сп`яніння обов`язкове проведення лабораторних досліджень, що визначено у п. 7 розділу III Інструкції.

Встановлення стану алкогольного сп`яніння здійснюється на підставі огляду, який проводиться згідно з вимогами цієї Інструкції поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, показники яких після проведення тесту мають цифровий показник більше 0,2 проміле алкоголю в крові.

Відповідно до п. 7 розділу І Інструкції у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 КпАП України.

Отже, нормами законодавства передбачено, що лише у разі незгоди водія на проведення огляду на стан сп`яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів на місці зупинки або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Відеозаписом з бодікамери інспекторів патрульної поліції № 475435, № 476687 від 10.02.2024 з місця подій за участю ОСОБА_1 зафіксовано наступне.

Відеозапис починається з 19:37:57 хв. відеозапису з моменту прибуття працівників поліції на виклик за фактом ДТП, що сталася за адресою: м. Київ, бульв. Лесі Українки, 30, за участю автомобілів «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 та транспортного засобу «Toyota RAV 4» д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 .

З відеозапису вбачається, що працівники поліції оцінивши ситуацію, встановивши послідовність руху учасників дорожньо - транспортної пригоди, заслухавши пояснення водіїв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , який на запитання працівника поліції чи вживав він алкогольні напої повідомив, що так, випив пиво, після чого запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою спеціального технічного засобу «Drager Alcotest», оскільки у ході спілкування з останнім працівником поліції виявлено у нього ознаки алкогольного сп`яніння, на що ОСОБА_1 погодився. (19:51:21 хв. відеозапису).

Також відеозаписом зафіксовано, що працівник поліції оглянув прилад «Drager Alcotest», надав для огляду ОСОБА_1 запакований мундштук за допомогою якого здійснюється перевірка на визначення стану алкогольного сп`яніння, зробив контрольний забір повітря та у відповідності до вимог закону роз`яснив принцип та порядок проведення такої перевірки (19:54:30 хв. відеозапису).

На відеозаписі зафіксовано невдалу спробу ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп`яніння через недотримання рекомендацій працівника поліції щодо правильності вимог продуття приладу «Drager Alcotest », під час якого він не видихав повітря, необхідне для отримання результату огляду технічним засобом, втягував повітря «в себе» (19:55:20 хв. відеозапису).

Також відеозаписом зафіксовано, що працівник поліції роз`яснює ОСОБА_1 , що у разі ухиляння останнього від проходження огляду за допомогою приладу «Drager Alcotest», ОСОБА_1 буде запропановано проїхати до закладу охорони здоров`я для проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння. На що ОСОБА_1 виявив бажання поїхати для проходження огляду до закладу охорони здоров`я. (19:55:30 хв. відеозапису).

Під час доставки працівниками поліції ОСОБА_1 до закладу охорони здоров`я останній, будучи затриманим заявив, що потребує послуг адвоката, у зв`язку з чим вимагав забезпечити йому надання безоплатної правової допомоги.

На виконання вимоги ОСОБА_1 та забезпечення його права на захист, працівник поліції зателефонував у центр безоплатної правової допомоги та повідомив про бажання ОСОБА_1 скористатися послугами адвоката, просив його прибути для представництва інтересів останнього. (20:06:12 хв. відеозапису).

Працівниками поліції доставлено ОСОБА_1 для проведення огляду до лікаря нарколога у заклад охорони здоров`я, у ході спілкування з працівниками поліції біля кабінету лікаря, ОСОБА_1 у категоричній формі, неодноразово, більше п`яти разів відмовився від проходження огляду за відсутності адвоката. Таку поведінку ОСОБА_1 працівниками поліції було розцінено як ухилення, тобто вчинення дій щодо уникнення проходження огляду та кваліфіковано як відмову від проходження огляду. ОСОБА_1 роз`яснено наслідки відмови від проходження огляду на стан сп`яніння. (20:17:50 хв. відеозапису).

За відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння у встановленому порядку відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення.

Згідно ст. 130 КУпАП відповідальність за цією нормою настає, зокрема, у випадку керування транспортним засобом в стані наркотичного сп`яніння, або у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.

Тобто, відмова водія транспортного засобу від проведення огляду у встановленому законом порядку є самостійним адміністративним правопорушенням, за що передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 467920 громадянину ОСОБА_1 роз`яснено його права та обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП.

Матеріали справи не містять доказів про порушення поліцейськими законодавства при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та вимоги ч. 2 ст. 251, ст.ст. 256, 262, 266, 268 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» поліцейськими дотримано.

Що стосується факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, слід зазначити наступне.

Відповідно до п. 13.1. Правил дорожнього руху водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

Згідно ст. 124 КУпАП до адміністративної відповідальності притягуються учасники дорожнього руху за порушення Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів.

З письмових пояснень другого учасника дорожньо - транспортної події ОСОБА_2 , долучених до матеріалів справи, вбачається, що 10.02.2024 о 19 год. 31 хв. у м. Києві рухаючись по вул. Джона Маккейна в сторону бульв. Лесі Українки, 30, під час початку руху на зелене світло відчула сильний удар у свій автомобіль ззаду, одразу зупинилась та вийшла зі свого автомобіля, а з транспортного засобу «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 , що здійснив зіткнення з її автомобілем вийшов водій, який і був за кермом, оскільки крім нього в автомобілі більше нікого не було. На прохання водія автомобіля «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 вирішити питання щодо ДТП на місці відмовила, оскільки помітила у нього ознаки алкогольного сп`яніння та викликала поліцію.

Крім того, на підтвердження факту керування ОСОБА_1 автомобілем «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 , ОСОБА_2 на боді камери інспекторів патрульної поліції № 475435, № 476687 показала відео, на якому відразу після ДТП водій «Volkswagen Passat» д.н.з. НОМЕР_2 ОСОБА_1 сідає за кермо автомобіля та від`їжджає з дороги та паркується на узбіччі.

Обставини вчинення ОСОБА_1 вищезазначених адміністративних правопорушення знайшли своє об`єктивне підтвердження у ході судового розгляду справи на підставі фактичних даних які містяться в:

- протоколі про адміністративне правопорушення серії АДД № 467920 від 10.02.2024;

- протоколі про адміністративне правопорушення серії АДД № 720076 від 10.02.2024;

-направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 10.02.2024;

- схемі дорожньо-транспортної пригоди від 10.02.2024;

- письмових поясненнях ОСОБА_2 ;

- рапорті інспектора УПП у місті Києві ДПП від 10.02.2024;

-постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 1414634 від 10.02.2024.

- відео з бодікамер інспекторів патрульної поліції № 475435, № 476687 від 10.02.2024.

Таким чином, суд вважає доведеним наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124 КУпАП, тобто порушення учасниками дорожнього руху Правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, а також ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Що стосується письмового клопотання ОСОБА_1 , долученего до протоколу про розгляд складеного відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП за його місцем проживання, а саме: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст. 276 КУпАП передбачено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.

Оскільки місцем вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП є: м. Київ, бульв. Лесі Українки, 30, відтак, подане ОСОБА_1 клопотання не підлягає задоволенню.

За такого, при вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення суд, у відповідності до положень ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення яке носить суспільно небезпечний характер, дані про особу правопорушника, а тому, з урахуванням положень ст. 36 КУпАП за сукупністю правопорушень, у виховних цілях вважає необхідним призначити ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу 17 000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36,124,130 279, 283, 284 КУпАП, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, ст. 124 КУпАП та призначити стягнення:

- за ст. 124 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 850 гривень;

- за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.

На підставі ст. 36 КУпАП визначити ОСОБА_1 остаточне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік.

Штраф необхідно сплатити на наступні реквізити: UA698999980313040149000026001, Назва отримувача коштів: ГУК у м. Києві, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Призначення платежу: адміністративний штраф у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030101, Код отримувача /код ЄДРПОУ/ 37993783, Рахунок отримувача: UA 228999980313181206000026007, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030101, Призначення платежу: судовий збір.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. При здійснення примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред`явлення до виконання 3 (три) місяці.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА