Рішення № 118941646, 09.05.2024, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.05.2024
Номер справи
346/2330/24
Номер документу
118941646
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 346/2330/24

Провадження № 2-о/346/175/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2024 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі головуючого судді Яремин М.П.

з участю секретаря Тимошишин І.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті,-

ВСТАНОВИВ:

заявниця свою заяву мотивує тим, що вона є внутрішньо переміщеною особою та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , а до повномасштабного вторгнення російської федерація проживала у АДРЕСА_2 , де у неї залишилась мати ОСОБА_2 , яка доглядала за своїми батьками ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Через масові обстріли міста матір заявниці разом з батьками виїхали до селища біля м. Джанкой Автономної Республіки Крим. 21.04.2024 року дід заявниці ОСОБА_4 через погане самопочуття був доставлений до лікарні, де о 16 год. помер. За фактом його смерті окупаційною адміністрацією видане відповідні свідоцтво про смерть та довідка про смерть від 25.04.2024 року. Проте, зазначені документи видані на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження і вони не приймаються компетентними органами України. Встановлення факту, що має юридичне значення, заявниці необхідно для державної реєстрації смерті померлого діда та отримання свідоцтва про смерть. Тому заявниця просить встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Джанкой, Автономна Республіка Крим.

Заявниця в судове засідання не з`явилась. Її представник, адвокат Третякова Л.Ф. через систему Електронний суд подала до суду письмову заяву, в якій просить справу проводити в її та заявниці відсутності ( а.с. 61 ).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, начальник вказаного відділу електронною поштою надіслала до суду письмову заяву, в якій просить розгляд справи проводити у відсутності представника, у вирішенні розглядуваної заяви покладається на думку суду (а.с. 69).

В зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, що відповідає правилам ч.2 ст. 247 ЦПК України.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази, дійшов наступних висновків.

ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_5 , що стверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 16.10.1958 року, її батьками вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (а.с.18).

Згідно з даними свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 31.01.1981 року, ОСОБА_5 31.01.1981 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 , у зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_7 » (свідоцтво заповнено російською мовою (а.с. 17)).

Відповідно до копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 , виданого Новокаховським МВ УМВС України в Херсонській області 12.05.1996 року, ОСОБА_2 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Володимиро-Іллінка Новотроїцького району Херсонської області (а.с. 10-12).

ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася ОСОБА_8 , що стверджується даними свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого 27.01.1986 року, її батьками вказані ОСОБА_6 та ОСОБА_2 (свідоцтво заповнено російською мовою (а.с. 21)).

Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого 28.02.1994 року, шлюб між ОСОБА_6 та ОСОБА_2 розірвано 25.02.1994 року. Прізвище дружини після державної реєстрації розірвання шлюбу « ОСОБА_7 » (а.с. 19).

Згідно з даними свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_6 , виданого 31.01.2003 року, ОСОБА_2 31.01.2003 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 (а.с. 16).

Відповідно до даних свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_7 , виданого 31.01.2009 року, ОСОБА_8 31.01.2009 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_9 , у зв`язку з чим змінила прізвище на « ОСОБА_10 » (а.с. 25).

Згідно з даними копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_8 , виданого Новокаховським МВ УМВС України в Херсонській області 02.11.2009 року, заявниця народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Нова Каховка Херсонської області ( а.с. 24, 27, 35).

Заявниця є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується даними довідки № 2616-7001376485 від 28.07.2022 року (а.с. 22).

Згідно з даними копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_9 , виданого Новотроїцьким РВ УМВС України в Херсонській області 05.02.1997 року, ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Строгонівка Чаплинського району Херсонської області, місце реєстрації вказано АДРЕСА_3 (а.с. 28, 29, 34).

ОСОБА_4 з 01.09.1986 року призначено пенсію за віком, про що свідчить відповідна копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_10 , виданого Новотроїцькою РДА Херсонської області, видано посвідчення як ветерану війни - учаснику бойових дій серії НОМЕР_11 від 21.06.2002 року та ветерану війни - інваліду війни І групи серії НОМЕР_12 від 12.08.2013 року (а.с. 30, 32).

Відповідно до копії довідки про смерть №С-01028, виданої 25.04.2024 року Джанкойським районним відділом запису актів цивільного стану Департаменту записів актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Завіт-Ленінський Джанкойського району, Республіка Крим ( а.с. 26 ).

Згідно з копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_13 , виданого 25.04.2024 року на окупованій території, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті с. Завіт-Ленінський Джанкойського району, Республіка Крим (заповнене на російській мові), про що зроблено запис акту про смерть за № 170249910002600534004 (а.с. 36).

Згідно з п. 5 ч. 2ст.293ЦПКУкраїни суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ч. 1ст.317ЦПКУкраїни заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 рокуу зв`язку з військовою агресією РФ проти України з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні запроваджено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжено, зокрема і на час розгляду справи.

Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року, вся територія Автономної Республіки Крим з 20.02.2014 року перебуває в тимчасовій окупації.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Водночас, питання можливості чи неможливості реєстрації органом ДРАЦС факту смерті саме на території, яка на даний час окупована РФ, за документами виданими незаконними органами (Лікарське свідоцтво про смерть чи Свідоцтво про смерть особи), врегульовано спеціальним законом «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», який зокрема визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії РФ, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму та особливо додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Разом з тим, ч.3 ст.9 цього Закону зазначає, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Така редакція набрала чинності з 07.05.2022року згідно ізЗаконом № 2217-IX.

Відповідно до ч. 1ст.17 вказаного Закону у разі порушення положень цьогоЗаконудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно з ч.1 ст.18 цього Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у даній справі, суд бере до уваги й практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Зокрема, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), у яких ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Враховуючи наведене, а також ключове значення, яке має встановлення факту смерті для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявниці, суд бере до уваги та надає оцінку документам про смерть особи, як доказами у справі документам, що видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У відповідності зіст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті; державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану.

Відповідно до ч. 1, 3ст.17 цього Закону державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Відповідно до п.1 Розділу І Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженихнаказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Згідно з вказаними Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.

Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть, рішення суду про оголошення особи померлою, рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час, повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів, повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть. Ці документи додаються до другого примірника актового запису про смерть.

Відповідно до ст.ст. 1,5ЗаконуУкраїни«Про забезпеченняправісвобод громадянтаправовийрежим натимчасовоокупованійтериторії України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України. Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбаченихКонституцієюта законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Частиною другою статті 319 ЦПК України передбачено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Таким чином, беручи до уваги встановлені у судовому засіданні обставини справи, досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що доводи заяви про встановлення факту смерті знайшли своє підтвердження під час судового розгляду, у зв`язку із чим вказана заява підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ч. 2 ст.247, ст.ст. 263-265, 273, 293-294, 315, 317, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

заяву задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Строгонівка Чоплинського району Херсонської області, громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Завіт-Ленінський Джанкойського району Автономна Республіка Крим Україна.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Копію рішенняневідкладнонадіслатидоКоломийськоговідділудержавноїреєстраціїактівцивільногостанууКоломийському районіІвано-ФранківськоїобластіЗахідногоміжрегіональногоУправлінняМіністерстваюстиціїдлядержавноїреєстраціїсмертіособи.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Найменування сторін:

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_14 .

Заінтересована особа: Коломийський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, адреса: м. Коломия, вул. А. Міцкевича, 2, Івано-Франківської області, 78200, код ЄДРПОУ 43182151.

Повний текст рішення складено 10 травня 2024 року.

Суддя: Яремин М. П.