Постанова № 11893148, 19.08.2010, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
19.08.2010
Номер справи
2а-5866/10/16/0170
Номер документу
11893148
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.08.10 Справа №2а-5866/10/16/0170

(13:34) м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю., при секретарі Габрись П.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомБахчисарайського районного центру зайнятості

до Управління комунального господарства с. Углове

про стягнення штрафних санкцій,

за участю представників сторін:

представник позивача - Ісаєва О.Г., довіреність № 01-2596 від 13.08.10р.;

від відповідача не зявився.

Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до відповідача про стягнення штрафних санкцій в розмірі 12500,00грн.

Позовні вимоги засновані на положеннях ст.8 Закону України “Про зайнятість населення” та мотивовані тим, що 01.03.08р. директором Управління комунального господарства с. Углове, ОСОБА_2, який є громадянином Російської Федерації, прийнято робітником ТБО без отримання дозволу на працевлаштування, що видається Кримським Республіканським центром зайнятості.

Позивач у судовому засіданні, що відбулося 19.08.10р., повідомив суду, що наполягає на задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином: рекомендованою кореспонденцією з повідомленням. Відповідач про причини неявки суд не повідомив, письмові заперечення не надав, клопотання про розгляд справи за його відсутності суду не надав.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Управління комунального господарства с. Углове 07.12.01р.зареєстроване Бахчисарайською райдержадміністрацією у якості юридичної особи (а.с.16-19).

Управління комунального господарства с. Углове 24.12.01р. зареєстроване як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Бахчисарайському районному центрі зайнятості за реєстраційним номером 11800874 (а.с.20).

Судом встановлено, що 17.10.08р. старшим інспектором СПРФО Бахчисарайського РВГ МВС України в АРК Гузевим Е.Н. був складений протокол КР №633 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_5, у якому зазначено, що ОСОБА_5 перебуваючи на посаді директора УКГ с. Углове прийняла на роботу громадянина Росії ОСОБА_2 без ліцензії на працевлаштування та реєстрації в СПРФО Бахчисарайського РО, чим порушила правила працевлаштування іноземних громадян.

Судом зясовано, що на підставі вищенаведеного протоколу постановою Бахчисарайського районного суду АРК від 06.11.08р. у справі №3-11572/2008р. ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 850грн. згідно ст. 204 КУпАП.

Судом також зясовано, що постановою Апеляційного суду АРК від 21.04.09р. постанова Бахчисарайського районного суду АРК від 06.11.08р. у справі №3-11572/2008р. відносно ОСОБА_5 за ст. 204 КУпАП скасована.

Суд вважає за необхідне зазначити, що при новому розгляді адміністративної справи Апеляційний суд АРК прийшов до висновку про відсутність в діях ОСОБА_5 складу правопорушення, передбаченого ст. 204 КУпАП, оскільки згідно з протоколом про адміністративне правопорушення та постановою Бахчисарайського районного суду АРК , ОСОБА_5, будучи директором УКГ с. Углове, прийняла на роботу громадянина Російської Федерації ОСОБА_2. без оформлення ліцензії на працевлаштування та реєстрації у СГИРФЛ Бахчисарайського РВГУ, однак як вбачається з наказу Управління Комунального Господарства с. Углове від 01.03.08р., ОСОБА_2. приймав на роботу директор УКГ с. Углове ОСОБА_9

Перевіркою дотримання підприємствами, установами та організаціями законодавства України про зайнятість населення, що проведена 04.06.09р. Інспекцією по контролю за додержанням законодавства України про зайнятість населення Центру зайнятості АРК встановлено порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» а саме: прийняття 01.03.08р. директором Управління комунального господарства с. Углове, ОСОБА_2, який є громадянином Російської Федерації, робітником ТБО без відповідного дозволу державної служби зайнятості України, що підтверджується наказами про прийняття від 01.03.08р. №21 та про звільнення від 24.04.09р. №62, що знайшло своє відображення у акті №52 від 04.06.09р. (а.с.7).

За результатами перевірки проведеної Інспекцією по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення Кримського республіканського центра зайнятості складений Акт №52/ш «Про порушення законодавства України про зайнятість населення» від 19.06.09р. (а.с.8).

У Акті №52/ш від 19.06.09р., на підставі ст. 8 Закону України “Про зайнятість населення” і п.8 “г” Положення “Про інспекції по контролю за дотриманням законодавства про зайнятість населення”, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від24.06.1991р. №47 Управлінню комунального господарства с. Углове було запропоновано у місячний термін внести штраф у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної платні, встановленої законом, за кожного працевлаштованого з порушенням законодавства іноземного громадянина всього у сумі 12500грн.

Вищенаведений Акт про порушення законодавства України про зайнятість населення направлявся відповідачу супровідним листом від 25.06.09р. за вих. №13-03-2558/0-09 на імя директора ОСОБА_5 рекомендованою кореспонденцією, про що свідчить додана копія супровідного листа та повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.11-12).

Враховуючи те, що у добровільному порядку відповідачем заборгованість не сплачена позивач звернувся до суду з позовом про стягнення заборгованості по сплаті штрафу за порушення норм ст.8 Закону України “Про зайнятість населення” у розмірі 12500,00грн.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи представників сторін, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, тільки на суму 850грн., з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про зайнятість населення” (стаття 8 в редакціїЗаконуУкраїни від 21.11.97 р. N 665/97-ВР, із змінами, внесеними згідно із Законом України від 08.06.2000 р. N 1807-III, у редакції Закону України від 25.12.2008 р. N 799-VI) громадяни мають право на працевлаштування і вибір місця роботи шляхом звернення до підприємства, установи, організації, особистого селянського господарства, фермерського господарства, іншого роботодавця або при безплатному сприянні державної служби зайнятості. Порядок і умови укладення трудового договору визначаються законодавством України про працю.

Частиною 2 статті 8 Закону України “Про зайнятість населення” ( у вищенаведеній редакції ст.8, тобто в редакції, що діє на час прийняття рішення у справі) передбачено, що роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з частинами 3, 4, 5, 6, 8 Закону України “Про зайнятість населення” порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України.

У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Іноземці та особи без громадянства мають право займатися в Україні інвестиційною, зовнішньоекономічною та іншими видами підприємницької діяльності відповідно до законодавства.

Іноземці та особи без громадянства не можуть призначатися на окремі посади або займатися певною трудовою діяльністю, якщо відповідно до законодавства України призначення на ці посади або зайняття такою діяльністю пов'язано з належністю до громадянства України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктом 2 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №322 від08.04 2009р. “Про затвердження Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства” дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства (далі - іноземець), що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді, видається роботодавцю у разі відсутності в країні (регіоні) працівників, спроможних виконувати відповідні роботи, або наявності достатніх обґрунтувань доцільності використання праці іноземця, якщо інше не передбачене міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю Державним центром зайнятості або за його дорученням центром зайнятості Автономної Республіки Крим, обласними, Київським та Севастопольським міськими центрами зайнятості (далі - центр зайнятості).

Дозвіл на використання праці іноземця видається роботодавцю, що зареєстрований у центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) та не має заборгованості перед ним.

Відповідно до пункту 3 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства для розгляду поданих роботодавцем документів та надання відповідних рекомендацій при центрі зайнятості утворюється комісія, до складу якої включаються представники ДМС, служби безпеки, державної прикордонної та державної податкової служби, а також інших заінтересованих органів.

Положення про комісію затверджується Мінпраці за погодженням з ДМС, СБУ, Адміністрацією Держприкордонслужби та ДПА.

Згідно пункту 4 Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства рішення про видачу або відмову у видачі дозволу на використання праці іноземця, продовження строку його дії приймається директором чи заступником директора центру зайнятості.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. «г» пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991р. №47, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій усіх форм власності, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 та 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8 та 18 зазначеного Закону.

Суд вважає за необхідне зазначити, що економічні санкції, у вигляді штрафу встановленого Законом України «Про зайнятість населення», не є видом адміністративного стягнення, які накладаються за вчинення адміністративного правопорушення, визначеного Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи викладене, суд вважає, що позивач приймаючи рішення про накладення на відповідача штрафу за порушення законодавства про зайнятість населення, що оформлено Актом №52/ш від 19.06.2009 року, діяв в межах повноважень та у спосіб визначений Законом України «Про зайнятість населення». При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що економічні санкції, у вигляді штрафу в розмірі 12500грн. позивачем розраховані виходячи з редакції ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», але відповідачем не прийнято до уваги те, що на час виявлення адміністративного правопорушення 17.10.08р. ст. 8 вищенаведеного Закону діяла в редакції Закону України від 21.11.97 р. N 665/97-ВР, а саме:

«Громадяни мають право на працевлаштування і вибір місця роботи шляхом звернення до підприємства, установи, організації, індивідуального селянського (фермерського) господарства і до іншого роботодавця або при безплатному сприянні державної служби зайнятості.

Іноземці та особи без громадянства, крім найнятих відповідно до угоди про розподіл продукції, які прибули в Україну на визначений термін, одержують право на трудову діяльність лише за наявності в них дозволу на працевлаштування, виданого державною службою зайнятості України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Працевлаштування в Україні іноземців, найнятих інвестором у межах і за посадами (спеціальністю), визначеними угодою про розподіл продукції, здійснюється без отримання дозволу на працевлаштування.

У разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості України з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку особу у п'ятдесятикратному розмірі неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Ці кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Порядок і умови укладення трудового договору визначаються законодавством України про працю».

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що відповідачем при розрахунку економічних санкцій, у вигляді штрафу в розмірі 12500грн. допущена помилка, та штраф за вчинене відповідачем порушення необхідно розраховувати виходячи з п'ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян а саме: (17грн.Х50н.м.д.г =850грн.)

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідач не представив суду доказів спростовуючих позовних вимог, тобто доказів спростовуючих використання праці іноземця (особи без громадянства) без дозволу державної служби зайнятості України, а як наслідок не довів суду не вчинення порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" за яке до позивача застосовані штрафні санкції.

На час судового розгляду сума штрафу за порушення ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення" позивачем не сплачена.

Враховуючи вищевикладене суд вважає за необхідне стягнути з Управління комунального господарства с. Углове 850грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини.

Постанова викладена у повному обсязі 23.08.2010року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Управління комунального господарства с. Углове (98435, АРК, Бахчисарайський район, с. Углове, вул. Леніна; банківські рахунки не відомі) на користь Бахчисарайського районного центру зайнятості (98400, АРК, м.Бахчисарай, вул. Леніна, 90; ЄДРПОУ20708563, отримувач: ЗФСС на випадок безробіття Бахчисарайський район, р/р37179305900048, МФО 824026, код платежу50040500 штрафні санкції) 850грн. штрафних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення.

3. В іншій частині у задоволенні адміністративного позову відмовити.

4. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Александров О.Ю.