Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/9021/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, а саме щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень за період з 28.02.2022 по 22.06.2022, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну додаткову винагороду в розмірі 30 000 гривень за період з 28.02.2022 по 22.06.2022, встановлену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головне управління Національної поліції в Херсонській області протиправно, всупереч вимогам законодавства, порушуючи гарантовані Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію» права ОСОБА_1 не здійснило виплату належного йому грошового забезпечення в повному обсязі, відповідно до діючого законодавства, а саме: додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022. Позивач вважає таку бездіяльність ГУНП в Херсонській області протиправною та такою, що грубо порушує наступні його права на отримання грошового забезпечення, а саме додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень щомісячно. Вказує, що Згідно виписки за картковим рахунком ОСОБА_1 у ПАТ «АБ «Укргазбанк», на який здійснюється нарахування грошового забезпечення (заробітної плати) поліцейського, за період з 01.03.2022 по 06.06.2022 останньому здійснювалось нарахування грошового забезпечення заробітна плата, матеріальна допомога. Нарахування та виплата ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень жодного разу не здійснювалась.
До суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що Головне управління Національної поліції в Херсонській області вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню. Вказує, що поліцейські ГУНП в Херсонській області, які знаходяться з 25.02.2022 у визначених наказом ГУНП від 24.02.2022 №87 місцях дислокації чи перебуваючи на обліку та в підпорядкуванні територіальних органів поліції на підставі наказів НПУ від 10.03.2022 №190 та від 07.04.2022 №239, несуть службу, виконують службові обов`язки, беруть участь у заходах із національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії на час дії воєнного стану в Україні мають право на додаткову винагороду. Вказує, що згідно довідки УКЗ ГУНП ОСОБА_1 не прибув до місць дислокації ГУНП в Херсонській області. Зазначає, що з позову вбачається, що позивач знаходився на території тимчасово окупованої Херсонської області країною агресором - російською федерацією в якій перебувають їх військові та інші збройні формування, що унеможливлює виконання ОСОБА_1 завдань із підтримання оборони, відсічі і стримування збройної агресії. Доказів здійснення останнім функцій (обов`язків) поліцейського або здійснює інші дії, вказані у пункті 1 Постанови № 168, на окупованій території ОСОБА_1 суду не надано, відсутня така інформація і у ГУНП в Херсонській області. Вказує, що наказом ГУНП в Херсонській області від 22.06.2022 №345 о/с реалізовано наказ про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 згідно з п.6 ч.1. ст.77 Закону України «Про Національну поліцію» у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби. ОСОБА_1 на день видання наказів про виплату додаткової винагороди (з 28.02.2022 по 22.06.2022) не ніс службу в поліції виконуючи службові обов`язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, був відсутній за місцем дислокації (знаходження евакуації) ГУНП в Херсонській області, а також не перебував на обліку в інших територіальних органах Національної поліції України.
Ухвалою суду від 06.07.2022 року відкрито провадження у справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 06.07.2022 року провадження у справі зупинено.
Ухвалою суду від 28.10.2022 року провадження у справі поновлено.
Ухвалою суду від 26.12.2022 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції в адміністративній справі №260/3564/22, що розглядається Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Ухвалою суду від 08.05.2024 року провадження у справі поновлено.
Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши адміністративний позов, відзив відповідача, інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом під час розгляду справи встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 2007 року по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, з 07.11.2015 - в Національній поліції України.
Наказом ГУНП в Херсонській області від 24.02.2022 № 87 з 06:00 год. 24.02.2022 введено в дію План евакуації (передислокації) ГУНП в Херсонській області та його територіальних підрозділів в безпечний район та визначено основним місцем евакуації Миколаївську область. Додатковими місцями евакуації визначено Кіровоградську, Чернівецьку та Івано-Франківську області.
Наказом Національної поліції України від 10.03.2022 №190 «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» поліцейським, які перебувають поза місцем несення служби, крім тих, що виконують службові завдання, наказано протягом однієї доби прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та поставлення на облік. Поліцейським, які не підпадають під перелік осіб, визначених пунктом першим наказу, зобов`язано невідкладно прибути до органу поліції за місцем несення служби.
Наказом Національної поліції України № 239 від 07.04.2022 «Про деякі питання проходження служби окремій категорії поліцейських на період дії воєнного стану» визнано таким, що втратив чинність наказ Національної поліції України №190 від 10.03.2022, та зобов`язано поліцейських, зокрема ГУНП в Херсонській області після прибуття до відповідного регіону прибути до найближчого органу поліції для реєстрації та постановки на облік, такі поліцейські зобов`язані стати на облік до територіальних органів поліції за місцем свого перебування (евакуації) та продовжити виконання поставлених керівництвом завдань та своїх обов`язків.
Поліцейських, категорія яких не віднесена до пункту першого наказу, зобов`язано прибути за місцем несення служби 11.04.2022.
Згідно довідки Управління кадрового забезпечення Головного управління Національної поліції в Херсонській області, ОСОБА_1 з 24.02.2022 по 15.07.2022 не прибув до місць дислокації ГУНП в Херсонській області.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 31.05.2022 №401 «Про застосування дисциплінарного стягнення», за результатами службового розслідування, призначеного наказом ГУНП від 10.05.2022 №184, встановлено, що окремими працівниками ГУНП вчинено дисциплінарним проступок, що полягає в порушенні службової дисципліни, не виконанні службових обов`язків поліцейського в період дії воєнного стану в Україні, в порушенні Присяги працівника поліції, не виконанні наказу начальника ГУ НП від 24.02.2022 №87 «Про введення Плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Херсонській області в безпечний район» та відсутності з 24.02.2022 на службі без поважних причин, а саме: старший лейтенант поліції ОСОБА_1 (0016661) дізнавач відділу дізнання.
За результатами службового розслідування комісія вважала би за доцільне за грубе порушення службової дисципліни, невиконання обов`язків поліцейського, вимог частини 4 статті 8, пункту 1, 2 частини 1 статті 18, пункту 24 статті 23, пункту 2 статті 24, статті 64 Закону України «Про Національну поліцію», частини 1 статті 5 Дисциплінарного Статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337 -VIII, абзацу 1, 2 Розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 №1179, до майора поліції ОСОБА_1 (0016722), старшого дізнавача з особливих доручень відділу дізнання, застосувати дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби в поліції.
На підставі викладеного Наказом №401 від 31.05.2022 року ГУНП в Херсонській області до ОСОБА_1 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.
Відповідно до наказу № 345о/с від 22.06.2022 ОСОБА_1 звільнений зі служби в Національній поліції згідно з п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення за результатами проведеного службового розслідування.
Вважаючи, що відповідач вчинив протиправну бездіяльність, яка полягає у нездійсненні нарахування та виплати додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень за період з 28.02.2022 по 22.06.2022, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, врегульовано Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону 580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
До основних завдань, які покладені на поліцію віднесено: забезпечення публічної безпеки і порядку; охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; протидії злочинності; надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (ст. 2 Закону 580-VIII).
Згідно з пунктами 1, 2, 6 частини першої статті 18 Закону №580-VIII, поліцейський зобов`язаний: неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на території України введено воєнний стан.
Згідно з п. 13 ч. 4 ст. 9 Закону України «Про критичну інфраструктуру», до життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належать, зокрема: правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», у період дії воєнного стану не можуть бути припинені повноваження Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Національного банку України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, судів, органів прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, розвідувальних органів та органів, підрозділи яких здійснюють контррозвідувальну діяльність.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію» у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.
У ході забезпечення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, виконання завдань територіальної оборони органи та підрозділи, що входять до системи поліції та дислокуються в межах Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, області, міста Києва, підпорядковуються відповідному начальнику Головного управління Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, області, місті Києві.
Станом на день розгляду справи згідно відповідних указів Президента України дія воєнного стану є продовженою.
Приписами п.п. 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (в первісній редакції; далі також Постанова №168) визначено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168» (згідно із пунктом 2 цієї постанови вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022) внесені зміни до Постанови №168, а саме у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (в редакції постанови КМУ від 07.07.2022 №793) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно із пунктами 2-1, 3 Постанови № 168 (в чинній редакції) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Отже, на період дії воєнного стану, співробітникам зокрема Національної поліції України Постановою №168 передбачена виплата додаткової винагороди.
При цьому, винагорода є платою за працю чи нагородою за заслуги, досягнення, тощо.
Суд зазначає, з наявних у матеріалах справи доказів вбачається, що позивач у період з 28.02.2022 по 22.06.2022 не виконував службові обов`язки за штатною посадою, не брав безпосередню участь у бойових діях, не забезпечував здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, був відсутній за місцем дислокації (знаходження евакуації) ГУНП в Херсонській області, а також не перебував на обліку в інших територіальних органах Національної поліції України, та був відсутній на службі з 24.02.2022 без поважної причини, тобто не ніс службу в поліції.
Крім того, доказів наявності будь-яких заслуг та досягнень, які могли би бути підставою для призначення та виплати ОСОБА_1 передбаченої Постановою №168 додаткової винагороди позивачем до суду також не надано.
При цьому, щодо доводів позивача на підтвердження фактичного несення ним служби, що згідно виписки з карткового рахунку ОСОБА_1 нараховувалась заробітна плата, суд їх оцінює критично в світлі встановлених судом обставин, наведених вище, та зазначає, що здійснення нарахувань та виплат з боку ГУ НП в Херсонській області своїм співробітникам під час військової агресії, евакуаційних заходів особового складу з Херсонської області жодним чином не свідчить про факт виконання безпосередньо позивачем своїх посадових обов`язків.
Суд також зазначає, що виплата додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів начальників, однак наказ відносно ОСОБА_1 про виплату йому додаткової винагороди не видавався.
З огляду на викладене вище, суд не вбачає протиправної бездіяльності Головного управління Національної поліції в Херсонській області щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень за період з 28.02.2022 по 22.06.2022, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року.
У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Відповідно до ст.9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.72 та ч.1 ст.73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
З огляду на вищенаведене, суд вважає що адміністративний позов ОСОБА_1 не підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Херсонській області (вул.Лютеранська, 4, м.Херсон, 73003, код ЄДРПОУ 40108782).
СуддяІванов Е.А.
.