Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004, м.Харків, вул. Мар'їнська,18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
02.07.2010 р. №2а-5793/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Смоляр Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах держави в особі Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
простягнення заборгованості,
встановив:
Позивач,Первомайський міжрайонний прокурор Харківської області в інтересах Держави в особі Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом доФізичної особи - підприємця ОСОБА_1, в якому просить суд стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованість в сумі 1065,31 грн.
Відповідач у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся судовими повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, визначеним відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та були ним отримані. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Розглянувши відомості про належне повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, заслухавши думку представника прокуратури та представника Лозівської ОДПІ про можливість розгляду справи за відсутності відповідача, суд вважає за можливе продовжити розгляд справи за відсутності відповідача.
Прокурор та представник Лозівської ОДПІ в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі, та просили позов задовольнити.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з ст. 10, п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України; органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідач фізична особа-підприємець ОСОБА_1 взятий на облік платників податків у Лозівської ОДПІ Харківської області, що підтверджується копією довідки про взяття на облік платника податків від 18.12.2002 року № 362 (а.с. 8).
15.12.2009 року позивач звернувся до Лозівської ОДПІ Харківської області із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування обліку та звітності при здійсненні торгівельно-закупівельної діяльності, виготовлення табличок, риборозведення, що підтверджується заявою відповідача (а.с.15). За результатами розгляду відповідачеві, було видано свідоцтво платника Єдиного податку (а.c.18).
Як платник податків, відповідач зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни, як то передбачено ст.67 Конституції України, п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N1251-XII, та відповідно до п.5 Указу Президента від 03.07.1998 №727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" несе відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
Відповідно до п.2 Указу Президента України від 03.07.1998 №727/98 „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
У встановлений законом строк відповідач не здійснив сплати єдиного податку, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 193,13 грн., що підтверджується обліковою карткою.
Відповідач у встановлені терміни податкові зобов'язання не сплатив. Таким чином, вищевказані податкові зобов'язання по єдиному податку є податковим боргом (підстава - пп.5.4.1. п.5.4. ст.5 ЗУ № 2181).
Враховуючи той факт, що на момент розгляду справи сума заборгованості по сплаті податкового боргу у розмірі 193,13 грн. відповідачем добровільно не сплачена і суду не надано доказів припинення обовязку відповідача щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), передбачених ч.3 ст.9 Закону України „ Про систему оподаткування„ від 25 червня 1991 року N 1251-XII, податкова заборгованість підлягає примусовому стягненню на користь позивача
Відповідач - ФОП ОСОБА_1 орендує земельну ділянку в розмірі 9,55366 га, згідно довідки б/н (а.с.12.)
Відповідно до статті 21 Закону "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю".
З 01.04.2005 року орендна плата визнана державним обов'язковим платежем, строки та сплата якого здійснюється в порядку передбаченому податковим законодавством на підставі декларації; платником орендної плати за землю до бюджету є орендар земель державної або комунальної власності на підставі укладеного з відповідним органом місцевого самоврядування чи органом виконавчої влади договором оренди землі, який набирає чинності після його державної реєстрації. Річна орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, не може бути меншою за розмір земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю", та перевищувати 10 % їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлено більший розмір орендної плати.
Відповідно до ст. 5,14 Закону України “Про плату за землю” від 3 липня 1992 року № 2535-XII об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Відповідно до ст.14 Закону України "Про плату за землю" відповідач подав декларацію від 02.02.2009 року, якою самостійно визначило суму орендної плати (а.с.11, 13).
Відповідно до ст.17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітній) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Лозівською ОДПІ Харківської області була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати орендної плати з фізичних осіб ФОП ОСОБА_1 код НОМЕР_1 та складений акт №33/17-28/НОМЕР_1 від 18.02.2010 року, на підставі якого винесені податкові повідомлення-рішення №0001951728/0 від 18.02.2010 року та №0001941728/0 від 18.02.2010 року.
Згідно абз.2,3 п.5.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000, №2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації; зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Враховуючи, що відповідачем самостійно не сплачена узгоджена сума податкових зобов'язань, Лозівська ОДПІ Харківської області у відповідності до п.п. 6.2.1., п.п. 6.2.3. ст.6 ЗУ № 2181 були застосовані заходи впливу: надіслані податкові вимоги від 06.02.2009 р. № 1/18, від 16.03.2009 р. № 2/45;
Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення (п.п. 5.2.1 п. 5.2. та пп.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 ЗУ №2181)
Судовим розглядом встановлено, що на момент розгляду справи відповідачем не погашено заборгованість у розмірі 1065,31 грн., а саме: 793,56 грн. - основний платіж, підтверджуються податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №1869 від 31.09.2009 року та №336 від 25.01.2010 року; 78,62 грн. - штрафні санкції, застосовані контролюючим органом за невиконання податкового зобов'язання та визначені у податкових повідомленнях-рішеннях №0001941728/0 від 18.02.2010 року, №0001951728/0 від 18.02.2010 року; 193,13 грн. -платіж єдиного податку, згідно облікової картки.
Відповідно до п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами" від 21.12.2000 р. №2181-ІІІ узгоджена сума податкового зобовязання, несплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу платника податків. Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. На час розгляду справи заборгованість відповідачем не сплачено.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості по сплаті орендної плати за використання земельної ділянки, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-14,35,71,94,160-163,167,185-186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області в інтересах Держави в особіЛозівської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківської областідоФізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету суму заборгованості у розмір 1065.31 грн. (одна тисяча шістдесят п'ять гривень. 31 коп.), в тому числі:
872.18 грн. на р/р 33217815700019, одержувач Первомайське УДК у Харківській області, код 24134432, банк ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011
193.13 грн. на р/р 34213379700019, одержувач Первомайське УДК у Харківській області, код 24134432, банк ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
У повному обсязі постанова виготовлена 05.07.2010 року.
Суддя Ю.В.Зоркіна