Постанова № 11884027, 15.10.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2010
Номер справи
2а-6432/10/1370
Номер документу
11884027
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2010 р. № 2а-6432/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі

Головуючого - судді - Качур Р.П.

За участю секретаря судового засідання Подібки М.З.

ВАТ "Селянський комерційний банк "Дністер"

до Державна податкова інспекція м.Львова

пропро визнання протиправними дій , представника позивача Татух М.Д., представника відповідача Базаринка Б.

ВСТАНОВИВ:

ВАТ «Селянський комерційний банк «Дністер» звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Львові щодо відмови у знятті обтяження у вигляді податкової застави на майно ВАТ «СКБ «Дністер»та зобовязати ДПІ вилучити відомості з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що, відповідно до витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, отримано інформацію про накладення обтяжень у вигляді податкової застави на активи ВАТ "СКБ "Дністер" згідно акту опису № 5/19159542/24-0 від 24.04.2010 року Державної податкової інспекції м. Львова, та внесення відповідних відомостей до Державного реєстру обтяжень рухомого майна за реєстраційним записами № 7 зареєстрованого 24.04.2009 р. № 8670760, запис № 19 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672674, запис № 22 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672727, запис № 23 зареєстрованого 27.04.04.2009 р. № 8672732, запис № 24 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672786, запис № 25 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672810, запис № 26 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672825, запис 27 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672849, запис № 28 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672859, запис № 29 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672887, запис № 30 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672914, запис № 31 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672934, запис № 32 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672944, запис № 33 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672966, запис № 34 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672985, запис № 35 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673004, запис № 36 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673031, запис № 37 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673046, запис № 38 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673160, запис № 39 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673179, запис № 40 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673195, запис № 41 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673206.

Постановою Правління Національного банку України від 13.03.2010 року № 128 у ВАТ "СКБ "Дністер" з 15 березня 2010 року відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації, а також призначено ліквідатора ВАТ "СКБ "Дністер". Про ініціювання процедури ліквідації та зняття з податкового обліку до ДПІ м. Львові позивачем направлялась відповідна заява та копія вказаної постанови Правління НБУ. Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність»з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора скасовуються арешт, накладений на майно (в тому числі на власні кошти банку на його рахунках) банку, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається. З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, просить позов задовольнити, визнати протиправним дії ДПІ у м. Львові щодо відмови самостійно скасувати податкову заставу та зобовязати вчинити дії шляхом вилучення з Державного реєстру обтяжень рухомого та нерухомого майна записів про податкову заставу.

Представник відповідача проти позову заперечує, вказує, що ДПІ у м. Львові не має законних підстав для звільнення активів підприємства з податкової застави, оскільки відсутні події визначені підпунктами «а»- «ж»підпункту 8.7.1 пункту 8.7 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Просить у позові відмовити повністю.

Суд, розглянув матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, дослідив та оцінив докази, які мають значення для справи в їх сукупності та встановив наступне.

ДПІ м. Львова у звязку із створеним відповідачем податковим боргом виділено активи, на які розповсюджується право податкової застави та складено акт опису від 24.04.2009 р. № 5/19159542/24-0.

Відповідно до п. 8.3 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»ДПІ у м. Львові зареєстровано податкову заставу в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна на суму 35566,80 тис. грн.

03 лютого 2010 року ДПІ у м. Львові надано ВАТ «СКБ «Дністер»дозвіл на реалізацію активів, які перебувають у податковій заставі на суму 20090 000,00 грн. (а.с. 57, 58). Вказані активи позивачем реалізовано.

Постановою Правління Національного банку України від 13.03.2010 року № 128, з 15 березня 2010 року відкликано банківську ліцензію Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер»та ініційовано процедуру ліквідації, а також призначено ліквідатора ВАТ "СКБ "Дністер".

29.03.2010 року за вих. № 309-797/ЛК, ВАТ "СКБ "Дністер" на адресу ДПІ у м. Львові скеровано заяву про припинення платника податків ВАТ "СКБ "Дністер" у м. Львові в зв'язку з ліквідацією (а.с. 29), а також копію постанови Правління Національного банку України № 128 від 13.03.2010 року.

30.06.2010 року за № 309-2533/ЛК, ВАТ "СКБ "Дністер" на адресу ДПІ у м. Львові скеровано заяву щодо скасування обтяжень рухомого майна ВАТ «СКБ «Дністер», а також копію витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Листом № 13103/24-0 від 12 липня 2010 року ДПІ у м. Львові відмовила ВАТ СКБ «Дністер»у скасуванні податкової застави з тих підстав, що згідно пункту 8.7 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами «а»- «ж»підпункту 8.7.1 цього пункту. Перелік відповідних документів визначається за правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Комісії Національного банку України з питань нагляду та регулювання діяльності банків від 22 вересня 2010 року № 631 затвердженого реєстр вимог кредиторів (а.с. 59, 60), в який включено вимоги ДПІ у м. Львові в розмірі 16392015,76 грн.

Приймаючи рішення суд виходив з наступного.

У відповідності до абзацу третього преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 N 2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), норми цього Закону не регулюють питання погашення податкових зобов'язань, або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України «Про банки і банківську діяльність», та погашення зобов'язань зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З матеріалів справи вбачається, що рухоме майно позивача - ВАТ "СКБ "Дністер" перебуває у податковій заставі, реєстрація якої відбулася в Державному реєстрі рухомого майна. Заставодержателем всього рухомого майна є Державна податкова інспекція у м. Львові.

Станом на момент розгляду справи в Державному реєстрі обтяжень рухомого та нерухомого майна (а.с. 14-28) внесено записи: запис № 7 зареєстрований 24.04.2009 р. № 8670760, запис № 19 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672674, запис № 22 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672727, запис № 23 зареєстрований 27.04.04.2009 р. № 8672732, запис № 24 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672786, запис № 25 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672810, запис № 26 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672825, запис 27 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672849, запис № 28 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672859, запис № 29 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672887, запис № 30 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672914, запис № 31 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672934, запис № 32 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672944, запис № 33 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672966, запис № 34 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8672985, запис № 35 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673004, запис № 36 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673031, запис № 37 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673046, запис № 38 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673160, запис № 39 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673179, запис № 40 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673195, запис № 41 зареєстрований 27.04.2009 р. № 8673206.

Судом встановлено, що ліквідація ВАТ "СКБ "Дністер" здійснюється відповідно з положеннями ст. 87 Закону України «Про банки і банківську діяльність» з ініціативи Національного банку України.

Відповідно до ч. 10 ст. 88 Закону України «Про банки і банківську діяльність»єдиним питанням, що приймається до розгляду судом у справі про ліквідацію банку, є висновок Національного банку України щодо доцільності ліквідації банку та відповідність застосування процедури ліквідації з боку Національного банку України вимогам цього Закону.

Згідно п. 7 ст. 91 Закону України «Про банки і банківську діяльність», з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора скасовуються арешт, накладений на майно (в тому числі на власні кошти банку на його рахунках) банку, чи інші обмеження щодо розпорядження його майном. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

Виходячи з вказаних норм, після порушення справи про ліквідацію боржника, майно боржника не може бути обтяженим податковою заставою, яка виникає в силу Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", погашення грошових вимог кредитора у вигляді суми податкових зобов'язань боржника здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про банки і банківську діяльність»та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Відповідно до Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого та нерухомого майна, долученого до матеріалів справи (а.с. 14-29) записи про обтяження внесено до початку ліквідаційної процедури.

Підпункт 8.7.1 пункт 8.7 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»містить вичерпний перелік випадків, активи платника звільняються з податкової застави, зокрема:

а) отримання податковим органом копії платіжного документа, завіреного обслуговуючим банком, що засвідчує факт перерахування до бюджету повної суми податкового зобов'язання, а у разі виникнення права податкової застави у зв'язку із неподанням або несвоєчасним поданням податкової декларації - з дня отримання такої податкової декларації контролюючим органом (за умови відсутності порушень платником податків вимог, визначених абзацом другим підпункту 8.2.1 пункту 8.2 цієї статті);

б) визнання податкового боргу безнадійним, у тому числі внаслідок ліквідації платника податків як юридичної особи або зняття фізичної особи з реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності чи у зв'язку з недостатністю майна особи, оголошеної банкрутом;

в) отримання податковим органом довідки про смерть фізичної особи - платника податків або про визнання її померлою чи безвісно відсутньою згідно із законодавством, за винятком випадків, коли активи такої фізичної особи переходять за правом спадщини у власність інших осіб;

г) закінчення строків позовної давності щодо такого податкового боргу;

д) отримання податковим органом договору поруки на повну суму податкового боргу платника податків або інших видів його забезпечення, передбачених податковим законодавством;

е) прийняття рішення про арешт активів платника податків - на строк дії такого арешту;

є) отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми податкового зобов'язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження;

ж) прийняття податковим органом рішення про розстрочення, відстрочення суми податкових зобов'язань (крім податкового боргу) або досягнення податкового компромісу у разі коли умови, визначені в рішенні про розстрочення, відстрочення або податковий компроміс, передбачають зупинення права податкової застави;

з) прийняття окремого рішення судом у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства.

Підставою для звільнення активів підприємства з-під податкової застави та її виключення з державних реєстрів застав рухомого або нерухомого майна є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами "а" - "ж" підпункту 8.7.1 цього пункту. Перелік відповідних документів визначається за правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України.

В іншому випадку суд може прийняти окреме рішення про звільнення активів платника з податкової застави в межах процедури банкрутства (ліквідації).

Враховуючи, що рішення про звільнення активів платника податків з податкової застави в межах процедури банкрутства приймається судом, а податкова застава виникла до початку процедури ліквідації, в суду відсутні підстави для висновку щодо визнання протиправними дій посадових осіб Державної податкової інспекції у м. Львові щодо відмови у скасуванні публічного обтяження (податкової застави) на майно та вилучення відомостей з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Відповідно до пункту 24 Порядку ведення Державного реєстру обтяжень рухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2004 року № 830, відомості про припинення обтяження реєструються на підставі заяви обтяжувала чи уповноваженої ним особи. Обтяжував має право в будь-який час подати заяву про припинення обтяження і виключення запису з Реєстру.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що, так як з 13.03.2010 року було відкликано банківську ліцензію позивача, ініційовано ліквідаційну процедуру відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер»та призначено ліквідатора, вимоги щодо скасування податкової застави та зобовязання ДПІ у м. Львові вилучити відомості з Державного реєстру обтяжень рухомого майна є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно ст.. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 17-19, 86, 94, 160-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Скасувати податкову заставу на активи ВАТ СКТ «Дністер», на які поширюється право податкової застави згідно акту опису активів під номерами № 14-35 (включно) від 24 квітня 2009 року № 5/19159542/24-0.

3. Зобовязати Державну податкову інспекцію у м. Львові вчинити дії щодо вилучення відомостей з Державного реєстру обтяжень рухомого майна, а саме за реєстраційними записами: запису № 7 зареєстрованого 24.04.2009 р. № 8670760, запису № 19 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672674, запису № 22 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672727, запису № 23 зареєстрованого 27.04.04.2009 р. № 8672732, запису № 24 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672786, запису № 25 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672810, запису № 26 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672825, запису 27 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672849, запису № 28 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672859, запису № 29 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672887, запису № 30 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672914, запису № 31 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672934, запису № 32 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672944, запису № 33 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672966, запису № 34 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8672985, запису № 35 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673004, запису № 36 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673031, запису № 37 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673046, запису № 38 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673160, запису № 39 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673179, запису № 40 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673195, запису № 41 зареєстрованого 27.04.2009 р. № 8673206.

4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5.Стягнути з державного бюджету судовий збір на користь Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер»(вул. переяславська, 6-а, м. Львів, код ЄДРПОУ 19159542) в розмірі 1 (одна) грн. 70 (сімдесят) коп.

Постанова суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови виготовлений та підписано 20 жовтня 2010 року.

Суддя Качур Р.П.