Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2024 рокусправа № 380/22640/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління ПФУ у Львівській області (далі-відповідач), у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо скасування позивачу з 01.01.2023 права на 100 відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива, без обмежень норм споживання;
- зобов`язати відповідача поновити позивачу з 01.01.2023 право на 100 відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива, без обмежень норм споживання.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що починаючи з жовтня 1994 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. Наказом від 17.04.2014 № 138 о/с ОСОБА_1 звільнений зі служби у запас збройних сил України та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" № 2262-ХІІ.
Покликаючись на ч. 6 ст. 22 Закону України "Про міліцію" від 20.12.1990 позивач стверджує, що за працівниками звільненими зі служби за вислугою років зберігається право на пільги згідно з цим Законом. Тому згідно довідки від 11.07.2014 № 91/02985, виданої Головним управлінням МВС України в Львівській області, він та члени його сім`ї з 11.07.2014 і довічно мають право на забезпечення пільг на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 50 % за встановленими норами. Такі пільги позивач отримував до 15.01.2015. У подальшому позивачу було відмовлено у наданні таких пільг у зв`язку з втратою чинності Закону України "Про міліцію".
Позивач звернувся до Дрогобицького міськрайонного суду із позовом про поновлення пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі №876/700/17 скасована постанова Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26.12.1016 у справі № 442/5942/16-а. Прийнята нова постанова, якою зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА поновити ОСОБА_1 з 01.07.2015 права на 100-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива. Такі пільги позивач отримував до 01.01.2023.
14.04.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про надання інформації щодо причини призупинення надання пільг як сільському працівнику міліції, які надавалися згідно рішення суду.
20.04.2023 Головне Управління ПФУ у Львівській області листом № 2800-030302-8/21746 відмовило ОСОБА_1 у наданні пільги, зазначивши, що Законом України "Про міліцію" передбачалось надання працівникам міліції та членам їх сімей 50-відсоткової знижки на оплату за користування житлом, комунальними послугами в межах норм, встановлених законодавством. Згідно із пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" з 07.11.2015 Закон України "Про міліцію" втратив чинність, відповідно, припинено надання пільг працівникам міліції.
Позивач вважає протиправною відмову відповідача, оскільки ч. 2 п. 15 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Із наведених підстав, просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою від 02.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
01.11.2023 відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Зауважує, що Постановою № 1041 визначений алгоритм дій щодо її виконання. Зокрема, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення згідно з актами приймання-передачі передають органам Пенсійного фонду України пакети документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30.11.2022 - до 01.01.2023 та справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п`ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації), - до 01.04.2023 або протягом місяця після відновлення своєї роботи, а Пенсійний фонд України в свою чергу забезпечує з 01.10.2022 виплату та з 01.12.2022 призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
У зв`язку з тим, що Постановою № 1041 не передбачено передачу Пенсійному фонду України справ по яких було здійснено нарахування та виплата пільг за рішенням суду у справах де відповідачем виступав структурний підрозділ з питань соціального захисту населення для проведення виплат, тому відповідно можливість проведення таких виплати ОСОБА_1 органом Пенсійного фонду України відсутня.
Також відповідач відмічає, що згідно із пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" з 07.11.2015 Закон України "Про міліцію" втратив чинність, відповідно, припинено надання пільг працівникам міліції.
Покликаючись на п. 15 Прикінцевих положень Закону України "Про національну поліцію" відповідач зазначає, що для колишніх працівників міліції передбачений певний перелік соціального забезпечення, що визначений для поліцейських, при цьому, надання поліцейським пільг з оплати житлово-комунальних послуг цим Законом не передбачені.
Водночас, ветеранам військової служби ветеранам органів внутрішніх справ та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлово-комунальними послугами в межах норм, передбачених законодавством, відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Крім того, відповідач наголошує, що незалежно від наявності у особи права на призначення субсидії чи пільги існує обов`язкова процедура звернення до органу що призначає пільгу чи субсидію із заявою встановленого зразка згідно додатка до Порядку №373. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду в установленому порядку особисто або через законного представника.
14.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України через Веб-портал Пенсійного фонду України зі запитом про надання публічної інформації № ВЕБ-28000-Ф-С-23-075136, щодо призначення йому пільги. Оскільки запит позивача не стосувався публічної інформації його було розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян" із наданням роз`яснень щодо можливості призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу та порядку звернення за призначенням, листом від 20.04.2023 № 2800-030302-8/21746.
Відповідач стверджує, що позивач не звертався із заявою про призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу відповідно до Порядку № 373. У даному випадку позивач оскаржує відповідь, яка йому надана на звернення, що розглянуте в порядку Закону України "Про звернення громадян".
Із наведених підстав просить відмовити у задоволенні позову.
17.04.2024 позивач надіслав відповідь на відзив, у якій не погоджується із доводами відповідача, наведеними у відзиві. Зазначає, що статтею 64 Конституції України закріплене право на набуті пільги категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. А відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а не нормами постанови Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, при вирішенні даного спору.
У рішенні від 08.06.2016 № 4-рп/2016 Конституційний Суд України відмітив, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності. Тому внесення змін до ст. 22 Закону України "Про міліцію" та подальше скасування Закону України "Про міліцію", у зв`язку з набранням чинності Закону України "Про національну поліцію" не може бути підставою для позбавлення позивача пільг щодо оплати за комунальні послуги в розмірі 50%.
Оскільки позивачу як пенсіонеру ОВС вже була встановлена пільга як працівнику міліції, що перебуває на пенсії, з оплати за комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій довічно, то у відповідача були відсутні правові підставі зупиняти дію пільги, у зв`язку із внесенням змін до чинного законодавства, так як умова отримання пільги повинна застосовуватися лише щодо осіб, які мають право на її отримання, а не до тих осіб, яким така пільга була вже встановлена довічно.
Також позивач зазначає, що відповідно до Постанови № 1041 з 01.12.2022 органи Пенсійного фонду здійснюють призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу. Справа позивача із Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА була передана до Головного управління ПФУ у Львівській області. Проте відповідач всупереч Постанови № 1041 самостійно припинив надання пільг, незважаючи на те, що отримав справу позивача, де знаходилися усі документи позивача, як отримувача пільг. Тому позивач не зобов`язаний був повторно подавати документи на призначення пільги, оскільки усі документи є у відповідача. З цього питання позивач неодноразово звертався із письмовими заявами до відповідача з метою відновлення пільг позивачу, проте відповідач щоразу відмовляв у наданні такої пільги.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 з квітня 2014 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" № 2262-ХІІ.
Відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 , виданого Головним управлінням МВС України ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів органів внутрішніх справ.
Відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області від 11.07.2014 № 91/02985 ОСОБА_1 і члени його сім`ї мають право довічно відповідно до Закону Української РСР "Про міліцію" введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 22.12.1990 № 585-ХІІ на 50-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.
Відповідно до довідки Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Львівській області від 06.01.2015 № 91/02985 ОСОБА_1 і члени його сім`ї мають право довічно відповідно до Закону Української РСР "Про міліцію" введеного в дію постановою Верховної Ради УРСР від 22.12.1990 № 585-ХІІ на 100-процентну знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.
Відповідно до довідки від 15.01.2015 № 16, виданої Управлінням праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації ОСОБА_1 перебуває на обліку в ЄДАР Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації як сільський міліціонер на пенсії.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26.12.1016 у справі № 442/5942/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення щодо позбавлення пільг та стягнення заподіяної шкоди задоволений повністю.
Визнане незаконним рішення Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації Львівської області щодо позбавлення ОСОБА_1 права на 100-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива з 01.07.2015. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької РДА на користь ОСОБА_1 заподіяну шкоду в розмірі 2677,90 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі №876/700/17 скасована постанова Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 26.12.1016 у справі № 442/5942/16-а. Прийнята нова постанова, якою зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації у Львівській області поновити ОСОБА_1 з 01.07.2015 права на 100-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.
14.04.2023 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про поновлення пільги на оплату комунальних послуг, яка, як зазначає заявник, була безпідставно припинена з 01.01.2023.
У заяві від 14.04.2023 ОСОБА_1 також просив надати інформацію щодо не проведення виплати пільги на житлово-комунальні послуги за січень-березень 2023 року, причин не виконання пенсійний органом рішення суду щодо надання пільги, тощо.
20.04.2023 Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України надав відповідь № 2800-030302-8/21746 на звернення ОСОБА_1 від 14.04.2023, зазначивши таке:
" …Законом України "Про міліцію" передбачалось надання працівникам міліції та членам їх сімей 50-відсоткової знижки на оплату за користування житлом, комунальними послугами в межах норм, встановлених законодавством.
Згідно із пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" з 07.11.2015 Закон України "Про міліцію" втратив чинність, відповідно, припинено надання пільг працівникам міліції.
Частиною другою пункту 15 Прикінцевих положень Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що за колишніми працівниками міліції зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.
Тобто, для колишніх працівників міліції передбачений певний перелік соціального забезпечення, що визначений для поліцейських, при цьому, надання поліцейським пільг з оплати житлово-комунальних послуг цим Законом не передбачені.
Водночас, ветеранам військової служби ветеранам органів внутрішніх справ та членам їх сімей, які проживають разом з ними, надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлово-комунальними послугами в межах норм, передбачених законодавством, відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" (далі - Постанова № 1041) Пенсійний фонду України забезпечує з 01.10.2022 виплату та з 01.12.2022 призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу (далі-пільги).
Пунктом 2 Постанови № 1041 передбачено передачу структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 1 січня 2023 року органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі пакетів документів щодо звернень за наданням пільг, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 року та справ про одержувачів пільг, накопичених за останні п`ять років. Постановою № 1041 не передбачено передачу справ, нарахування та виплату пільг по яким було здійснено за рішенням суду, де відповідачем є структурні підрозділи з питань соціального захисту населення.
До органів Пенсійного фонду України з питань надання пільги Ви не звертались.
В разі наявного рішення суду, в якому відповідачем є органи Пенсійного фонду України, або є наявні підстави для призначення Вам пільги рекомендуємо звернутись із заявою про надання пільги до сервісного центру органів Пенсійного фонду України у обраний Вами спосіб…".
Позивач, вважаючи протиправними дії пенсійного органу в частині припинення з 01.01.2023 надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України. Суб`єктами, на яких поширюється обов`язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно із ч. 2, 3 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Так, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.07.2017 у справі № 876/700/17 встановлено порушення гарантованих статтею 22 Закону України "Про міліцію" прав ОСОБА_1 у спосіб припинення з 01.07.2015 надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг. Суд здійснив захист порушеного права ОСОБА_1 шляхом зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Дрогобицької районної державної адміністрації у Львівській області поновити ОСОБА_1 з 01.07.2015 права на 100-відсоткову знижку по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива.
Отже, судовим рішенням, що набрало законної сили, встановлено обставини наявності у ОСОБА_1 пільги на оплату комунальних послуг після втрати чинності Законом України "Про міліцію", відтак, суд не бере до уваги доводи відповідача про припинення надання пільг працівникам міліції з підстав втрати чинності цим Законом.
Суд вважає безпідставними покликання відповідача на те, що Закон України "Про Національну поліцію" не містить норм, які б передбачали пільги, компенсації і гарантії для колишніх міліціонерів, з огляду на те, що, по перше, з 11.07.2014 ОСОБА_1 та члени його сім`ї вже мали право, відповідно до Закону України "Про міліцію" на 50-відсоткову знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, та палива; по друге, зміст та обсяг досягнутих ним соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Щодо твердження відповідача про те, що Постановою № 1041 не передбачено передачу Пенсійному фонду України справ по яких було здійснено нарахування та виплата пільг за рішенням суду у справах де відповідачем виступав структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, суд зважає на таке.
16.09.2022 Кабінет Міністрів України 16.09.2022 прийняв постанову № 1041 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" (далі Постанова № 1041), пунктом другим якої зобов`язано обласні та Київську міську державні адміністрації (військові адміністрації) забезпечити координацію роботи районних державних адміністрацій (військових адміністрацій), органів місцевого самоврядування щодо передачі структурними підрозділами з питань соціального захисту населення органам Пенсійного фонду України згідно з актами приймання-передачі:
пакетів документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, за якими не прийнято рішення станом на 30 листопада 2022 р., - до 1 січня 2023 р.;
справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, накопичених за останні п`ять років (крім знищених внаслідок збройної агресії Російської Федерації), - до 1 квітня 2023 р. або протягом місяця після відновлення своєї роботи.
Пунктом 3 Постанови № 1041 зобов`язано Пенсійний фонд України продовжувати утримання надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання-передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій.
Відповідно до п. 9 Положення визначено, що призначення житлових субсидій здійснюється:
до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення;
починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Отже, Постановою № 1041 функції одного суб`єкта владних повноважень структурних підрозділів з питань соціального захисту населення передані до інших органів Пенсійного фонду внаслідок припинення його адміністративної компетенції у питаннях призначення житлових субсидій.
У зв`язку з цим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення зобов`язані були передати органам пенсійного фонду пакети документів щодо звернень за призначенням житлових субсидій та наданням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, за якими не прийнято рішення, а також справ про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Таким чином, повноваження щодо розгляду заяв про призначення субсидій, рішення по яким не були прийняті станом на 30.11.2022 з 01.12.2022, а також щодо надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, перейшли до органів Пенсійного фонду України.
За приписами пункту 2 Постанови № 1041 у термін до 01.04.2023 до органів Пенсійного фонду України повинні бути передані також справи про одержувачів житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг.
Суд відмічає, що Постанова № 1041 не містить норми, яка розмежовує передачу справ одержувачів пільг та субсидій за наслідками розгляду їх заяв чи за судовими рішеннями.
Варто відмітити, що матеріали справи містять Акт приймання-передачі № 1 від 11.01.2023 пакетів документів щодо звернень за призначенням пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу (особові справи пільговиків за судовими рішеннями), складений про те, що Управлінням соціального захисту населення Дрогобицької РДА передано, а Головним управлінням ПФУ у Львівській області 11.01.2023 прийнято 6 паткетів документів. Під порядковим номером 1 значиться ОСОБА_1 .
Отже, суд встановив, що 11.01.2023 справа одержувача житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 передана Головному управлінню ПФУ у Львівській області, відтак, питання застосування до ОСОБА_1 пільги, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 100 % знижки плати за користування житлово-комунальними послугами та паливом належить до компетенції відповідача.
Беручи до уваги наведене вище, суд зауважує про безпідставність доводів відповідача про необхідність ініціювання позивачем позову до Головного управління ПФУ у Львівській області про надання пільги на оплату житлово-комунальних послуг, оскільки такий спір вже вирішений у судовому порядку, доводам сторін надана правова оцінка, а рішення суду з приводу наявності у позивача права на пільги набуло законної сили.
Виконання відповідачем судового рішення не призводить до будь-яких порушень прав та інтересів Головного управління ПФУ у Львівській області, оскільки в цих правовідносинах він реалізує свою компетенцію і не повинен ставити під сумнів акт правосуддя, який набрав законної сили.
Також суд критично оцінює позицію відповідача щодо необхідності звернення позивача до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабміну від 17.04.2019 № 373, оскільки цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг.
Натомість позивач набув право на пільги щодо на оплати житлово-комунальних послуг на підставі статті 22 Закону України "Про міліцію", що підтверджено рішенням суду.
Відтак, суд не погоджується із доводами відповідача про порушення позивачем приписів Порядку № 373 в частині неподання до пенсійного органу заяви про призначення пільги.
Суд зауважує, що розглядаючи заяву позивача від 14.04.2023, відповідач не надавав оцінки наявності чи відсутності у справі позивача, як одержувача пільг на оплату житлово-комунальних послуг, всіх необхідних документів для продовження надання такої пільги.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо
припинення з 01.01.2023 застосування пільги у вигляді 100 % знижки оплати за користування житлово-комунальними послугами та паливом, відтак, порушене право позивача належить захистити шляхом зобов`язання відповідача поновити позивачу з 01.01.2023 пільги у вигляді 100-відсоткової знижки по оплаті житлової площі, комунальних послуг, а також палива, що надана на підставі частини 4 статті 22 Закону України "Про міліцію".
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
При вирішенні спорів щодо правомірності рішень, дій пенсійного органу як суб`єкта владних повноважень, необхідно враховувати, що відповідно до вимог ст. 77 КАС України обов`язок доведення відповідних обставин у спорах між особою та суб`єктом владних повноважень покладається на суб`єкта владних повноважень.
Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності своїх дій щодо припинення надання позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг.
З огляду на викладене вище, суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) щодо припинення з 01.01.2023 застосування до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) пільги у вигляді 100 відсоткової знижки оплати за користування житлово-комунальними послугами та паливом.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) поновити з 01.01.2023 застосування до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) пільги у вигляді 100 відсоткової знижки оплати за користування житлово-комунальними послугами та паливом, що надана на підставі частини 4 статті 22 Закону України "Про міліцію".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885; 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна