Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/1221/24 Провадження № 2-о/724/97/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.,
за участі секретаря судового засідання: Писанюк Я.П.,
за участі сторін:
представника заявника: ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Хотин Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа: Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
В С Т А Н О В И В:
До Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_2 , заінтересована особа: Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви представник заявника зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік заявника ОСОБА_3 , який був зареєстрований АДРЕСА_1 . Копію свідоцтва про смерть та довідку про причину смерті видана окупаційною адміністрацією російської федерації в окупованій Херсонській області.
15.04.2024 року представник заявника звернувся до Хотинського відділу ДРАЦС щодо реєстрації смерті ОСОБА_3 , проте працівниками відділу було відмолено в такій реєстрації, оскільки відсутні підстави для державної реєстрації смерті на підставі наданих заявником документів.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України та реалізації в подальшому своїх прав як спадкоємця.
Враховуючи вище викладене представник заявника просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті ОСОБА_3 , « ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: АДРЕСА_1 який помер «03» лютого 2024 року у віці 69 років, та який на час смерті, був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 18.04.2024 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку окремого провадження.
Представник заявника ОСОБА_1 , в судовому засіданні просив суд заявлені вимоги задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неявки суду не повідомив.
Свідок ОСОБА_4 , в судовому засіданні пояснив, що мати перебуває в м.Хотин, коли розпочалася війна свідок з братом виїхав, а батьки залишилися в Херсонській області під окупацією. Батько ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а мати заявник ОСОБА_2 , змогла виїхати.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , уклали шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 .
ОСОБА_2 , є внутрішньо переміщеною особою та наданий час проживає за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 05.04.2024 року № 7701-7002000798.
Відповідно до паспорта громадянина України серія НОМЕР_2 , який виданий Новокаховським МВ УМВС України в Херсонській області ОСОБА_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_3 , є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_3 .
З медичного освідчення про смерть № 106/У-08 № 27 від 05.02.2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. І ст. 315 ІЩК України, суд вправі встановити факт смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 01 липня 2022 року № 143) Зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 липня 2022 р. за № 725/38061 переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Під час розгляду судами справ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України вимога щодо отримання письмової відмови органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких актів не ґрунтується на положенні чинного законодавства (лист-роз`яснення Касаційного цивільного суду у складі Верхового суду від 22.04.2021 року № 985/0/208-21 щодо скасування вимоги отримання відмови від органів державної реєстрації актів цивільного стану).
Звернення спочатку до органів державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній владі України та отримати письмову відмову не є о6ов`язковим.
Згідно ч.1 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена Наказом Міністерства охорони здоров`я України "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті" від 08.08.2006 року № 545.
Відповідно до положень наказу, підставами для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть, форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545,зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України визначеній такою відповідно до законодавства.
Згідно до ч.4 ч.5 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Копія судового рішення видається учасникам справи негайно після його ухвалення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Оскільки заявник не може отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_3 , у зв`язку з чим є перешкоди в здійсненні реєстрації смерті та отриманні заявником свідоцтва про смерть її чоловіка, вбачаються перешкоди реалізації заявником права на проведення державної реєстрації смерті в установленому законом порядку.
Виходячи з наявних у справі доказів убачається, що реєстрація смерті ОСОБА_3 , в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати смерть у заявника немає, тому відновлення порушених прав заявника не можливо в інший спосіб, як встановлення даного юридичного факту в судовому порядку.
Встановлення факту смерті заявнику необхідне для проведення реєстрації смерті ОСОБА_3 , у встановленому законом порядку.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заява заявника про встановлення факту смерті є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 5, 76-81, 263-265, 293, 315-317, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа: Хотинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце народження: смт.Дніпряни, Херсонська область, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 69 років, який на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Допустити до негайного виконання рішення суду у відповідності до вимог п.8 ч.1 ст. 430 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 01.05.2024 року.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ