Рішення № 118737330, 25.04.2024, Врадіївський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
25.04.2024
Номер справи
474/1108/21
Номер документу
118737330
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 474/1108/21

Провадження 2/474/10/24

РІШЕННЯ

Іменем України

25.04.24р. с-ще Врадіївка

Врадіївський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Сокола Ф.Г.

за участю секретаря судового засідання Тодосьєвої А.С.

представниці позивача ОСОБА_1

відповідачки ОСОБА_2

розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства Оператор газорозподільчої системи Миколаївгаз до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу, -

встановив:

29.12.2021р. Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи Миколаївгаз (далі - позивач) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу, в якому просить стягнути з відповідачки на користь позивача 14 880 грн. 15 коп. - вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.

Позов обґрунтований тим, що відповідно до вимог гл. 3 розд. УІ Кодексу газорозподільних систем затвердженого постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015р., споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого у встановленому порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з врахуванням ст.ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу, який затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2498.

Договір розподілу природного газу укладається між оператором ГРМ та споживачем шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газ, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або у друкованих виданнях, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунку або документальне підтвердження споживання природного газу.

Таким чином, позивач вказує на те, що відповідачка знаходиться в правовідносинах з АТ Миколаївгаз як з оператором ГРМ виключно з санкціонованого доступу споживача до газорозподільної системи в межах приєднаної потужності її об`єкта і тільки з санкціонованого відбору природного газу споживачем.

За адресою: АДРЕСА_1 відрито особовий рахунок № НОМЕР_1 на ОСОБА_2 . Однак згідно довідки Доброжанівської сільської ради від 24.01.2019р. у житловому будинку за вказаною адресою проживає ОСОБА_3 та є власницею даного будинку, в якому разом з нею проживають мати ОСОБА_2 , брат ОСОБА_4 , які є споживачами природного газу.

Тобто за зазначеною адресою фактично проживають три особи, встановлені газові прилади ПГ-4 (плита газова) - 2 шт, газовий котел - 1 шт, лічильник газу - ВР G-4 Жуляни № 0339480.

Факт споживання природного газу та його оплати підтверджується витягом з особового рахунку, що відповідно до п.7 гл. 3 розд. УІ Кодексу ГРМ свідчить про приєднання боржника до умов договору розподілу природного газу.

29.12.2018р. при проведенні огляду лічильника газу ВР G-4-2 зав. № 0339480, 2004р.в., представниками позивача в будинку відповідачки були виявлені порушення п.п. 3 п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, яке полягає у несанкціонованому втручанні в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), про що складено Акт про порушення № 00000640 та Акт про виявлене порушення № 2421, які підписані відповідачкою без зауважень.

В той же день лічильник газу ВР G-4 Жуляни № 0339480 демонтовано та направлено на експертизу, про що складено Протокол № МК02.4.3-32474-18 від 29.12.2018р.

15.01.2019р. за результатами проведеної експертизи лічильника газу встановлено, що скло відлікового механізму в місці розташування кронштейна його кріплення вільно знімається зі штатного місця, та, що виявлені пошкодження дають змогу доступу до цифрових роликів відлікового механізму. Непридатний до подальшого використання.

Відповідно до Акту про порушення № 00000640 від 29.12.2018р. Відповідачку ОСОБА_3 було запрошено на засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду зазначеного акту. Засідання комісії було проведено 01.03.2019р. Відповідачка була належним чином повідомлена про засідання комісії також листом від 11.02.2019р. Однак остання, будучи належним чином повідомлена, не з`явилася. На засіданні було прийнято рішення задовольнити акт та провести нарахування згідно кодексу ГРМ.

В подальшому було здійснено нарахування необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості на підставі акту-розрахунку у розмірі 1318,62 м.куб вартістю 14 880 грн. 15 коп. за період з 19.11.2018р. (контроль зняття показників) по 28.12.2018р. (дата виявлення порушення).

У березні 2019р. відповідачці було направлено повідомлення з додатками, актом-розрахунком необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, а також рахунком до сплати, які були отримані останньою 28.03.2019р. Однак вартість необлікованих об`ємів природного газу відповідачкою несплачена.

Позивач вказував, що відповідно до п. 1 гл. 3 розд. ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням всіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника до дня встановлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та з врахуванням строку на його усунення.

Додатком 15 до Кодексу газорозподільних систем передбачено, що за наявності плити газової граничний обсяг споживання складає 18,3 кв.м. людино-місяць, за наявності індивідуального опалення в будинках, крім будинків, де встановлено опалювально-варильну піч (кухонне вогнище) (на 1 кв.м опалювальної площі) - граничний обсяг споживання складає 11 м.куб м.кв. на місяць в опалювальний період.

А тому, посилаючись на приписи Кодексу ГРМ та ЦК України, позивач просив стягнути з відповідачки ОСОБА_3 вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 14 880 грн. 15 коп.

20.01.2022р. ухвалою судді Фасій В.В. відкрито провадження у справі та призначено справу до підготовчого судового засідання на 23.02.2022р. на 09 год. 00 хв., яке в подальшому було відкладено на 23.03.2022р. на 09 год. 00 хв., 01.07.2022р. на 11 год. 00 хв., 15.07.2022р. на 11 год. 00 хв.

01.07.2022р. відповідачка ОСОБА_3 подала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити у позові в повному обсязі. У відзиві вказує на безпідставність та необґрунтованість позовних вимог. Зокрема, вказує на те, що було здійснено демонтаж лічильника газу № 0339480 для проведення експертизи, про що складено акт № 2332 та акт № 2421 про виявлені порушення. Після проведення експертизи позивачем було вказано покази лічильного механізму на дату пошкодження як 62 035, 32 м.куб. Із вимоги-повідомлення від 19.03.2018р. стало відомо, що покази лічильника були встановлені на 31.12.2018р. та вказано суму до сплати. Після отримання листа ОСОБА_2 відвідала газову службу у Врадіївському районі, для з`ясування точної суми до сплати, та як було встановлено працівником газової служби із сайту, така становила 3 172 грн. 05 коп., та була оплачена відповідачкою 02.04.2019р. Пізніше, із листа регіональної газової компанії Вознесенського відділення ПАТ Миколаївгаз від 27.03.2019р. - заборгованість становила 1318,02 м.куб. на суму 14 880 грн. 15 коп., як за необлікований об`єм газу, що суперечить раніше встановленим фактам. З січня 2019р. по серпень 2020р. розрахунки за газ велися газопостачальною компанією самостійно, без лічильника. 27.03.2019р. позивач направив необґрунтований акт-розрахунок, оскільки 19.11.2018р. працівником газопостачальної компанії було здійснено перевірку та взяті заміри лічильника з показаннями 61555 м.куб., та вже 30.11.2018р. було сплачено за 300м.куб природного газу, що відповідало показникам 61 664 на лічильнику. Також 02.04.2019р. було сплачено кошти в сумі 3 172 грн. 05 коп. за 371 м.куб природного газу, як за показники вказані працівником газопостачальної компанії після звернення ОСОБА_2 , як такі що були встановлені на 31.12.2018р. Тобто всю заборгованість за 2018р. було виплачено. Лічильник був демонтований, як пошкоджений ненавмисно при ремонті в будинку і ніяких сумнівів про втручання в роботу лічильника чи пошкодження пломб не було. До матеріалів справи не надано відомості обходу контролером домоволодіння та зняття лічильників, що мало місце у кінці грудня 2018р. Заява-приєднання до умов договору розподіл природного газу від 01.04.2016р. підписана іншою невідомою особою. Позивачем на не надано докази про експертизу лічильника як пошкодженого, не наведено жодного підтвердження яким способом був пошкоджений лічильник та лічильний механізм, не вказано яким чином до лічильного механізму був доступ та яким чином це стосується донарахування необлікованих об`ємів газу. При цьому, заводські пломби не були пошкоджені. Згідно паспорту 3639 від 23.05.2013р. лічильник був демонтований для проведення експертизи, та згідно акту від 08.06.2013р. лічильник був встановлений після перевірки з показами 46091м.куб. На час перевірки у листопаді 2018р. покази лічильника становили 61555 м.куб., а тому середній розмір споживання газопостачання за пройдений час в 67 місяців 230,8 м.куб за місяць, а не як встановлено позивачем за грудень 2018р. більше 1000 м.куб. Також зазначає про те, що за адресою по АДРЕСА_2 в період використання природного газу без лічильника було зареєстровано 3 особи, водночас у довідці сільської ради за 27.08.2020р. вказано про те, що за цією адресою фактично проживає одна особа - ОСОБА_2 , яка проживала за вказаною адресою сама у період з січня 2019р. по серпень 2020р. Відповідачка ОСОБА_3 фактично була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_3 , що підтверджується копією паспорта відповідачки, довіреністю. Натомість ОСОБА_4 також уже 3 роки, як проживав за адресою: АДРЕСА_4 , а отже мав свій лічильник та свій рахунок, та він же щомісячно вносив плату за користування природним газом. Вказувала, що у будинку встановлено також котел на тверде паливо, який часто використовується взимку.

14.07.2022р. представниця позивача ОСОБА_1 подала заяву по зміну предмету позову, в порядку ст. 49 ЦПК України, мотивуючи її тим, що після ознайомлення з відзивом на позов ОСОБА_3 , та з усних пояснень останньої, було встановлено, що під час виявлення порушення, складання Акту про порушення та інших документів, фактично була присутньою ОСОБА_2 , та підписувала. ОСОБА_2 зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та з її ж слів саме вона є споживачем природного газу. А ОСОБА_3 - є власницею будинку. У цій же заяві просила про залучення до участі у справі в якості співвідповідача - ОСОБА_2

15.07.2022р. ухвалою суду до участі у цивільній справі залучено співвідповідачку ОСОБА_2 .

31.07.2022р. суддею Фасієм Ф.В. винесено ухвалу про відведення його від розгляду вищевказаної справи, яку в подальшому було передано канцелярії Врадіївського районного суду Миколаївської області для визначення судді в порядку, встановленому ст.33 ЦПК України, який розглядатиме справу.

05.08.2022р. автоматизований розподіл справи між суддями не відбувся у зв`язку з відсутністю потрібної кількості суддів для розподілу справи, що підтверджується протоколом щодо неможливості автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.08.2022р.

Згідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.08.2022р. головуючим суддею визначено суддю Сокола Ф.Г.

09.08.2022р. суддею Соколом Ф.Г. вказана цивільна справа прийнята до провадження та призначено підготовче судове засідання.

26.08.2022р. відповідачки ОСОБА_3 та ОСОБА_2 подали спільний відзив на позовну заяву, в якому просили у позові відмовити повністю, з підстав аналогічних підставам указаних ОСОБА_3 у відзиві на позовну заяву від 01.07.2022р. вх. № 1250.

06.10.2022р. представниця позивача ОСОБА_1 подала відповідь на відзив, у якій, окрім обставин викладених у позовній заяві, вказувала на те, що згідно з приписами кодексу газорозподільних систем за доставку газу треба платить, навіть якщо споживач не використовує його взагалі. У разі незгоди з умовами договору розподілу природного газу споживач не має право використовувати його із ГРМ та має подати до оператора ГРМ письмову заяву про припинення газопостачання на його об`єкт. Товариство здійснює нарахування відповідно до персоніфікованих даних про фактичний обсяг спожитого газу за кожним споживачем, наданих газорозподільним підприємством АТ Миколаївгаз. Акт звіряння стану взаєморозрахунків станом на 01.05.2021р. підписаний без зауважень, з яким споживач погодився без зауважень. Розрахунок заборгованості проведений з врахуванням п. 1 гл. 3 розд. ХІ кодексу ГРМ, з врахуванням газових приладів (3шт.) та кількості осіб (3), оскільки з довідки виконкому Доброжанівської сільської ради від 24.01.2019р. вбачалося, що ОСОБА_3 дійсно проживає в житловому будинку АДРЕСА_1 (без реєстрації) та є його власницею, а разом з нею проживають мати ОСОБА_5 та брат ОСОБА_4 . Інформація щодо зміни кількості мешканців не було надано з боку відповідача. Також просила долучити до матеріалів справи фото лічильника ВР G-4 Жуляни № 0339480 зроблені фотоапаратом Canon Power Shot А 570 IS на 2-х арк., як такі що зроблені під час експертизи.

В судовому засіданні представниця позивача ОСОБА_1 позов підтримала, наполягала на його задоволенні.

Відповідачка ОСОБА_2 позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні, в тому числі з підстав вказаних у відзиві на позовну заяву.

Відповідачка ОСОБА_3 в судові засідання не з`явилася, хоча належним чином в порядку, визначеному ст.ст. 128-130 ЦПК України, повідомлена про час, дату та місце судового розгляду, про причини неявки не повідомила. Водночас, 31.08.2022р. звернулася до суду із заявою, в якій просила проводити судові засідання по справі без її участі, тому що ніякої інформації суду по суті справи надати не може.

З огляду на приписи ст.ст. 211, 223 ЦПК України суд визнав за можливе розглянути справу по суті без участі відповідачки ОСОБА_3 , яка не з`явилася в судове засідання, оскільки неявка останньої не перешкоджає розгляду справи по суті.

Заслухав пояснення представниці позивача ОСОБА_1 , відповідачки ОСОБА_2 , дослідив письмові докази, судом встановлено таке.

27.10.2015р. між ОСОБА_2 та ТОВ Миколаївгаззбут (постачальник), газорозподільне підприємство ПАТ Миколаївгаз, укладено типовий договір послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до якого постачальник зобов`язався постачати природний газ споживачеві та членам його сім`ї, зареєстрованим у житловому будинку, квартирі, для побутових потреб, строком на три роки, з можливістю пролонгації договору. Перелік газових приладів: ПГ4 - 2 шт. та АОГВ - 12. Параметри газового лічильника ВР G-4, 0339480.

27.10.2015р. між ОСОБА_4 та ТОВ Миколаївгаззбут (постачальник), газорозподільне підприємство ПАТ Миколаївгаз, укладено типовий договір послуг з газопостачання за адресою: АДРЕСА_4 , відповідно до якого постачальник зобов`язався постачати природний газ споживачеві та членам його сім`ї, зареєстрованим у житловому будинку, квартирі, для побутових потреб, строком на три роки, з можливістю пролонгації договору, та згідно ж квитанцій № 0.0.1143566488.1 від 26.09.2018р. та № 0.0.1223950947.1 від 27.12.2018р. споживачем ОСОБА_4 було сплачено послуги з газопостачання по ПАТ Миколаївгаззбут у розмірі 2760 грн. 28 коп. та 778 грн. 05 коп., відповідно.

Позивачем у додатки до позовної заяви надано Заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) від 01.04.2016р. за підписом від імені ОСОБА_2 .

Згідно з висновком експерта, за результатами проведення судово-почеркознавчої експертизи № 17024/23-32 від 25.07.2023р., у заяві-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживання) від 01.04.2016р. підпис від імені ОСОБА_2 виконаний не ОСОБА_2 , а іншою особою. Вартість експертного дослідження згідно рахунку № 1712 від 24.05.2023р. - 8 364 грн. 30 коп., яка оплачена відповідачкою ОСОБА_2 , згідно квитанції АТ КБ ПриватБанк.

15.08.2016р. між Національним університетом Одеська юридична академія Міністерства освіти і науки України та ОСОБА_3 укладено індивідуальний договір № 2016-о-003150 щодо надання університетом за кошти платника або контрактника платних освітніх послуг контрактнику із здобування освітнього ступеня бакалавра за спеціальністю 081 Право на соціально-правовому факультеті з 1 курсу.

Термін навчання ОСОБА_3 , яка є студенткою денного відділення факультету соціально-правового Національного університету Одеська юридична академія становить з 01.09.2016р. по 30.06.2020р. (довідка № 24 від 26.02.2018р.).

12.09.2018р. ОСОБА_3 проведено оплату за гуртожиток, 2-й курс, факультет соціально-правовий, в сумі 3 830 грн. (квитанція ПАТ КБ ПриватБанк від 12.09.2018р.).

Власником домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 з 27.08.2018р. є ОСОБА_3 (витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.08.2018р., номер запису про право власності 27654055).

Згідно з паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданим 05.08.2015р. на ім`я ОСОБА_3 та довідки про реєстрацію місця проживання особи вих. № 30 від 17.01.2022р., остання з 10.04.2017р. зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Знята з місця реєстрації - 21.07.2020р. та з 28.08.2020р. по дату видачу довідки зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

За адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована та проживає ОСОБА_2 . Станом на 27.08.2020р. проживає одна (довідка Доброжанівської сільської ради № 486 від 27.08.2020р.).

17.04.2018р. наказом № 03.1Н0-101-0418 створено постійно діючу робочу комісію по розгляду актів про порушення, а саме по Вознесенському відділенні у складі: начальника Вознесенського відділення ОСОБА_6 , головного інженера СЕСГ ОСОБА_7 , провідного фахівця з балансування дільниці відділення ОСОБА_8 , старшого менеджера дільниці ОСОБА_9 , старшого майстра дільниці ОСОБА_10 , провідного інженера з контролю системи обліку газу відділу інспектування ОСОБА_11 , та за погодженням, з представника економічної безпеки, представника компанії, яка надає товариству юридичні послуги, уповноваженого представника метрологічної компанії, та сектору НКРЕКП у Миколаївській області.

17.12.2018р. наказом № 05.2Н0-298-1218 по ПАТ Миколаївгаз вирішено при визначенні вартості послуг балансування за газовий місяць, у разі не врегулювання негативного місячного небалансу в частині природного газу, що використовується на ВТВ у листопаді 2018р., застосовувати сформовану оператором ГТС базову ціну газу, у розмірі: 11 533 грн. 428 коп. за 1000куб.1 з ПДВ. Застосовувати коефіцієнт компенсації що дорівнює 2. При відсутності підтвердження обсягу природного газу на листопад місяць 2018р.

29.12.2018р. представниками Оператора газорозподільної системи ПАТ Миколаївгаз Денисенком В.В. (слюсар з ЕРГУ), ОСОБА_12 (ст.майтер), ОСОБА_13 (представник СБ) в с. Новомиколаївське Врадіївського району, було складено Акт про порушення № 00000640, про те, що за адресою: АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме підпункту 2 пункту 1 глави 2 розділу ХІ (пошкодження лічильного механізму). Показання лічильника (ЗВТ) на дату складання акту - встановити неможливо. Та зазначено, що за виявленими порушеннями споживачу необхідно з`явитися на комісію оператора ГРМ, та що комісія з розгляду акту буде проводити засідання 15.02.2019р. за адресою: АДРЕСА_5 . Додатком до Акту до порушення є акт № 2332, акт № 2421, протокол № 32474. В акті зазначено, що його складено у присутності споживача ОСОБА_3 . Водночас у графі Акту про порушення З актом про порушення ознайомлений споживач (його представник), Підпис наявний запис Бунієвська та у графі ініціали, прізвище наявний запис ОСОБА_3 ).

29.12.2018р. представниками Оператора газорозподільної системи ПАТ Миколаївгаз Денисенком В.В., ОСОБА_12 в с. Новомиколаївське Врадіївського району, було складено Акт № 2332 демонтажу лічильника газу для проведення експертизи, у якому зазначено, що згідно з актом про виявлені порушення від 29.12.2018р. № 00000640 лічильника газу типу ВР G-4-2 зав. № 0339480 з показами (неможливо встановити) куб.м, за адресою: АДРЕСА_1 , споживачем якого є ОСОБА_3 , побутовий газовий лічильник направляється на експертизу в ПАТ Миколаївгаз кабінет № 117. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник ПАТ Миколаївгаз додатково опломбував вхідний та вихідний патрубки лічильника та пакет пломбою газопостачальної організації (вхідний - 4684665, вихідний - 4684666, пакет с42465824). Лічильник газу доставляється споживачем на місце проведення експертизи АДРЕСА_6 . Споживач ОСОБА_3 запрошується о 12 год. 45 хв. 15.01.2019р. для проведення експертизи лічильника. У графі вказаного акту Споживач, прізвище, ініціали зроблено запис Бунієвська, ОСОБА_3 ).

29.12.2018р. представниками Оператора газорозподільної системи ПАТ Миколаївгаз Денисенком В.В., ОСОБА_12 в с. Новомиколаївське Врадіївського району, було складено Акт № 2421 про виявлені порушення, згідно з яким останні висловлюють сумніви у правильній роботі встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , лічильника газу типу ВР G-4-2 зав. № 0339480 з показами (неможливо встановити) куб.м. Дата проведення повірки 15.01.2019р. з причини: ознаки порушень конструкції лічильника , у тому числі справності лічильного механізму, або порушень в роботі лічильника (пошкодження лічильного механізму лічильника). У графі вказаного акту Споживач, прізвище, ініціали зроблено запис Бунієвська, ОСОБА_3 .

29.12.2018р. представниками Оператора газорозподільної системи ПАТ Миколаївгаз Денисенком В.В., ОСОБА_12 в с. Новомиколаївське Врадіївського району, було складено протокол № Мк02.4.3-2474-18 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу. В розділі 2 протоколу зазначено ознаки порушення Кодексу газорозподільних систем, - розділу 11 підпункту 2 пункту 1 глави 2 розділу ХІ. В ньому ж роз`яснено споживачу час та дату проведення експертизи, як 12 год. 45 хв. 15.01.2019р., а також наслідки неприбуття. У графі вказаного протоколу Споживач, прізвище, ініціали зроблено запис Бунієвська, ОСОБА_3 ). Також на звороті протоколу споживачеві роз`яснено п. 8 гл. 9 розд. Х та п. 7 гл. 10 розд. Х Кодексу, та наявний запис у графі Споживач, підпис, прізвище, ініціали - ОСОБА_14 , ОСОБА_3 .

У акті обстеження від 29.12.2018р. складеному представниками Оператора газорозподільної системи ПАТ Миколаївгаз Денисенком В.В., ОСОБА_12 в с. Новомиколаївське Врадіївського району, зазначено, крім іншого, про газові прилади (загальну кількість) - 3 шт. (газоспоживаюче обладення - ПГ-4 в кількості 2 шт, та АОГВ-12.5. У графі вказаного акту акт складено у присутності наявний запис ОСОБА_3 , Бунієвська.

01.01.2019р. наказом № 02.1Н0-37-0219 створено в ПАТ Миколаївгаз постійно діючу комісію для проведення експертизи ЗВТ та/або пломб у складі керівника групи контролю вузлів обліку газу на базі побутових лічильників у юридичних осіб та населення управління метрології ПАТ Миколаївгаз Савченко О.В., слюсара відділу лабораторних вимірювань управління метрології ПАТ Миколаївгаз Сауляка А.В., фахівця з економічної безпеки 1 категорії відділу з економічної безпеки ПАТ Миколаївгаз Солошенка О.В., та за погодженням, з представника компанії, що надає товариству юридичні послуги, представника територіального органу Держспоживстандарту ДП Миколаївстандартметрологія, представника сектору Національної комісії , що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у Миколаївській області. Комісія є повноважною за наявності трьох представників.

15.01.2019р. комісією для проведення експертизи лічильника газу у складі старшого інженера з метрології управління метрології ОСОБА_15 , фахівця з економічної безпеки ПАТ Миколаївгаз ОСОБА_16 , фахівця з економічної безпеки ПАТ Миколаївгаз ОСОБА_17 , у присутності споживача ОСОБА_3 , проведено експертизу лічильника газу типу ВР G-4-2 Жуляни, 2004р.в., зав. № 0339480, покази 27423,63м.куб, який знято відповідно до акту № 2332 від 29.12.2018р., пломба № С42465824 та пакет не пошкоджені. Експертизою встановлено: результати зовнішнього огляду лічильника газу та цілісність заводської пломби і повірочного тавра. У п.1.2 акту зазначено, що пломба заводу-виробника в нормі. В п. 1.2 щодо цілісності відлікового механізму вказано: скло відлікового механізму в місці розташування кронштейна його кріплення вільно знімається зі штатного місця, виявлені пошкодження дають змогу доступу до цифрових роликів відлікового механізму. Також у п. 1.3 акту Механічні пошкодження, інше вказано, що на лічильнику пошкодження відсутні. Щодо герметичності, - не визначена (п. 2.2 акту). За результатами експертизи комісією зроблено висновки: Мається вільний доступ до відлікового механізму. За результатами повірки непридатний до подальшого використання. В акті, у графі Споживач, підпис, прізвище, ініціали наявний підпис та запис ОСОБА_3 .

Згідно з довідкою про непридатність законодавчо-регульованого засобу вимірювальної техніки 310/2 - лічильник газу побутовий ВР G-4-2 зав. № 0339480 не відповідає вимогам ДСТУ EN 1359:2012 Лічильники газу мембранні. Загальні технічні умови. Для визнання ЗВТ непридатним: за зовнішнім виглядом.

16.01.2019р. наказом № 05.2Н0-17-0119 по ПАТ Миколаївгаз вирішено при визначенні вартості послуг балансування за газовий місяць, у разі не врегулювання негативного місячного небалансу в частині природного газу, що використовується на ВТВ у грудні 2018р., застосовувати сформовану оператором ГТС базову ціну газу, у розмірі: 11 202 грн. 828 коп. за 1000куб.1 з ПДВ. Застосовувати коефіцієнт компенсації що дорівнює 2. При відсутності підтвердження обсягу природного газу на грудень місяць 2018р.

11.02.2019р. абоненту ОСОБА_3 направлено повідомлення за вих. № 54003.1-сл-5568-0219 про те, що комісія по розгляду акту порушення № 00000640 від 29.12.2018р. відбудеться 22.02.2019р. о 10 год. 00 хв. за адресою: АДРЕСА_7 . На повідомленні наявний рукописний запис наступного змісту: абоненту повідомлено в телефонному режимі по факту розгляду акту порушення комісією. Абонент відмовився приймати участь у засіданні комісії в зв`язку з знаходженням в м. Одеса на навчанні. Виконавець - слюсар з ЕРГУ ОСОБА_18 .

За Протоколом № 19 засідання постійно діючої робочої комісії по роботі зі зверненнями споживачів природного газу від 01.03.2019р. складеного у м. Вознесенськ, у присутності начальника Вознесенського відділення ОСОБА_6 , головного інженера СЕСГ ОСОБА_7 , провідного фахівця з відділу комерційного балансування ОСОБА_8 , старшого менеджера відділу з продаж ОСОБА_9 , представника юридичної особи з яким ПАТ Миколаївгаз уклало договір про комплексне правове обслуговування ОСОБА_1 , старшого майстра відділу обслуговування вузлів обліку газу Управління метрології ОСОБА_10 , провідного інженера з контролю системи обліку газу відділу інспектування ОСОБА_11 , остання слухала під № 8 питання по особовому рахунку № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , споживача ОСОБА_2 , акт про порушення № 00000640 від 29.12.2018р. - пошкодження ЗВТ. При вирішення цього питання зазначено про виявлені порушення, згідно акту експертизи № 18 від 15.01.2019р., про надання останнього звіту контролера від 19.11.2018р., заяви-приєднання, договору розподілу, аналітичної довідки, та що споживач не був присутній на комісії. Та по цьому ж питанню прийнято рішення: виявлене порушення підтверджене, виконати розрахунок необлікованих об`ємів природного газу за період з 19.11.2018р. по 28.12.2018р. Г.ХІ п. 3.2 Кодексу ГРМ.

Згідно з паспортом № НОМЕР_3 від 29.05.2013р. на мембранний лічильник газу -лічильник газу зав. № 339480 інвентарний номер G-4 типу ВР, місце встановлення за адресою: АДРЕСА_2 , споживач ОСОБА_2 Дата повірки та складання паспорту 29.05.2013р.

У акті № 8150785 від 08.06.2013р. зазначено, що він складений про те, що встановлено лічильник газу № 339480, та він має наступні покази 46091 м.куб.

Згідно з відомістю обходу контролером абонентів станом на 19.11.2018р., зокрема і з особовим рахунком НОМЕР_1 ОСОБА_2 в с. Новомиколаївське, значаться показники газового лічильника як 61555 м.куб.

27.10.2018р. ОСОБА_2 оплачено послуги з газопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за вересень 2018р., покази лічильника з 61164 по 61364, період оплати 09.18-09.18, сума 1 392 грн. 00 коп. (квитанція № 0.0.1170848428.1 від 27.10.2018р.).

Відповідно до виписки з абонентської книжки з газопостачання за листопад 2018р. та квитанції № 0.0.1199093905.1 від 29.11.2018р. - вказаної дати оплачено послуги з газопостачання ОСОБА_2 по особовому рахунку № НОМЕР_1 , за листопад 2018р., покази лічильника з 61634 по 61664, період оплати 11-16.11.2018р., сума 2 565 грн. 00 коп.

У акті-розрахунку необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, зазначено, що відповідно до рішення комісії було проведено нарахування необлікованих об`ємів природного газу за період з 19.11.2018р. по 28.12.2018р., об`єм необлікованого природного газу становить 1318,62 м.куб, вартість якого складає 14 880 грн. 15 коп. Нарахування в розрізі календарних місяців: з 19 листопада по 30 листопада 326,16 м.куб - 3 761 грн. 74 коп. та з 01 грудня по 28 грудня 992,46 м.куб - 11 118 грн. 41 коп. Всього в сумі 14 880 грн. 15 коп. У вказаному акті-розрахунку споживачем визначено ОСОБА_2 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .

Згідно розрахунку необлікованих об`ємів природного газу нарахованих за несанкціоноване відновлення газопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_1 , він вчинений з врахуванням наявності газових приладів у кількості 2 шт, та котла у кількості - 1 шт, за період з 19.11.2018р. по 28.12.2018р. Кількість осіб - 3. Нарахування в розрізі календарних місяців: з 19 листопада по 30 листопада 326,16 м.куб - 3 761 грн. 74 коп. та з 01 грудня по 28 грудня 992,46 м.куб - 11 118 грн. 41 коп. Всього в сумі 14 880 грн. 15 коп.

19.03.2019р. ОСОБА_2 направлено вимоги-повідомлення про сплату заборгованості за спожитий природній газ, у якому її повідомлено, що станом на 01.03.2019р. остання не виконала своїх зобов`язань як побутовий споживач природного газу і на покази лічильника 62035,32м.куб у неї існує заборгованість у сумі 5 130 грн. 02 коп., яку необхідно сплатити у термін 10 днів.

28.03.2019р. ОСОБА_2 рекомендованим поштовим відправленням зі штрих-кодом № 5650113984085 направлено повідомлення від 27.03.2018р. за вих. № 54003-1-сл-10842-0319 про здійснення нарахування необлікованих об`ємів природного газу, про що було складено акт-розрахунок необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, та про необхідність здійснення оплати протягом 10-ти робочих днів.

Відповідно до виписки з абонентської книжки з газопостачання за грудень 2018р. та квитанції № 0.0.1314300960.1 від 02.04.2019р. - вказаної дати оплачено послуги з газопостачання ОСОБА_2 по особовому рахунку № НОМЕР_1 у сумі 3 172 грн. 05 коп., покази лічильника: попередні 61664 та поточні НОМЕР_4 .

Згідно з випискою з абонентської книжки з газопостачання за січень-лютий 2019р., та квитанції № 0.0.1314301956 від 02.04.2019р. - вказаної дати оплачено послуги з газопостачання ОСОБА_2 по особовому рахунку № НОМЕР_1 з січня 2019р. по лютий 2019р. у розмірі 1 689 грн. 70 коп.

02.04.2019р. ОСОБА_2 оплачено послуги з газопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_1 за березень 2019р. у розмірі 887 грн. 81 коп. (квитанція № 0.0.1314302615.1 від 02.04.2019р., виписка з абонентської книжки з газопостачання за березень 2019р.).

31.05.2019р. ОСОБА_2 оплачено послуги з газопостачання по особовому рахунку № НОМЕР_1 за травень 2019р. у розмірі 700 грн. 00 коп. (квитанція № 0.0.1369422401.1).

Згідно з актом звірки стану взаєморозрахунків станом на 01.05.2021р.: у 2015р. споживачем використано всього об`єму газу 1 185,02, нараховано 4 465грн. 28 коп., сплачено 6 042 грн. 80 коп., борг - немає, аванс - 1685 грн. 20 коп.; у 2016р. споживачем використано всього об`єму газу 3 449, 65, нараховано 24 057 грн. 41 коп., сплачено 21 698 грн. 11 коп., борг - 2 359 грн. 30 коп., сальдо на 01.01.2017р. - 674 грн. 09коп.; у 2017р. споживачем використано всього об`єму газу 2 217,66, нараховано 15 330 грн. 85 коп., сплачено 15 644 грн. 29 коп., борг - немає, сальдо на 01.01.2018р. - 360 грн. 65 коп.; у 2018р. споживачем використано всього об`єму газу 1 802,26, нараховано 13 576 грн. 20 коп., сплачено 10 573 грн. 00 коп., борг - 3 003 грн. 20 коп.; у 2019р. споживачем використано всього об`єму газу 1 382,08, нараховано 10 422 грн. 14 коп., сплачено 13787 грн. 69 коп., борг - немає, пеня - 1 грн. 69 коп. При цьому, як вбачається з акту, 02.04.2019р. відповідачкою було сплачено за лютий 2019р. кошти в сумі 1 689 грн. 70 коп., за березень 2019р. у розмірі 3 172 грн. 05коп. та за квітень 2019р. у розмірі 887 грн. 81 коп. Та нею ж 31.05.2019р. було сплачено за травень 2019р. кошти в сумі 700 грн.

18.07.2020р. на ім`я ОСОБА_2 сектором НКРЕКП у Миколаївській області направлено повідомлення щодо надання відповідачці детальних роз`яснень по нарахуванню за спожитий природний газ, щодо направлення на адресу відповідачки акту звірки фактичних показників лічильників, та суми заборгованості, витягу з особового рахунку по об`ємам споживання.

09.09.2020р. відповідачкою ОСОБА_2 направлено на адресу ТОВ Миколаївгаз заяву щодо перевірки фактів користування газовим приладом та здійснення оплати, анулювання заборгованості за необлікований об`єм газу у розмірі 14 880 грн. 15 коп. та здійснення перерахунку проведеної оплати з 01.01.2018р. по 10.08.2020р.

Відповідно до відповіді № 540-ЛВ-13148-0922 від 20.09.2022р АТ Миколаївгаз станом на момент надання відповіді за даними Аварійно-диспетчерської служби АТ Миколаївгаз з 2018р. по теперішній час, заяви щодо виклику аварійної служби на об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 до Товариства не надходило.

Допитані під час судового розгляду свідки ОСОБА_19 та ОСОБА_12 надаои суду показання, що вона є працівниками позивача та дійсно у 2018 році за викликом приїздили за місцем проживання ОСОБА_2 , де виявили пошкоджений лічильник про що склали відповідний акт. Також пояснили, що візуально не можливо встановити чи було несанкціоноване втручання в роботу лічильника. ОСОБА_2 пояснювала, що лічильник було пошкоджено випадково її сином. Свідки не пам`ятають чи роз`яснювали ОСОБА_2 її права.

Встанови вказані обставини, суд приходить до такого висновку.

Статтею 7 Закону України Про житлово-комунальні послуги № 2189-УІІІ встановлені права та обов`язки споживачів, зокрема обов`язок оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про ринок природного газу № 329-УІІІ від 09.04.2015р. (далі - закон № 329-УІІІ) суб`єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Статтею 40 Закону № 329-УІІІ передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому Кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 3 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015р. (далі - Кодекс ГРМ) визначено, що його дія поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ зазначено, що оператор газорозподільної системи - це суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні, відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Отже позивач є оператором ГРМ.

Згідно з п. 2 глави 1 розділу VІ Кодексу ГРМ доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2498, в порядку, визначеному цим розділом.

За змістом п. 1 глави 3 розділу VІ Кодексу ГРМ договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Пунктом 3 вказаної глави та розділу визначено, що договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу. Оператор ГРМ зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору розподілу природного газу та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору розподілу природного газу.

Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому Договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу природного газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 гл. 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 гл. 3 розд. VI Кодексу газорозподільних систем).

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 14.09.2022р. у справі № 717/341/21.

За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування (п. 4 розд. 6 гл. Х Кодексу газорозподільних систем).

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 17.04.2018р. у справі № 523/9076/16-ц (провадження № 14-61цс18) зроблено висновок, що пред`явлення позову до неналежного відповідача не є підставою для відмови у відкритті провадження у справі, оскільки заміна неналежного відповідача здійснюється в порядку, визначеному ЦПК України. За результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача. Тобто, визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який виконується під час розгляду справи, а не на стадії відкриття провадження.

Тобто, пред`явлення позову до неналежного відповідача є самостійною підставою для відмови в задоволенні позову.

Позивачем не доведено, що відповідачка ОСОБА_3 є споживачем послуг з газопостачання, яка приєдналася до умов договору розподілу природного газу (акцептувала договір), у будь-який спосіб визначений законодавством, чи то шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, чи то шляхом вчинення нею будь-яких дій, які засвідчують її бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРМ та/або інше документально підтверджене споживання нею природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .

До того ж із наявних у справі доказів, вбачається, що відповідачка ОСОБА_3 з 10.04.2017р. була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , та була знята з місця реєстрації - 21.07.2020р., вона ж у період з 01.09.2016р. по 30.06.2020р. була студенткою денного відділення факультету соціально-правового Національного університету Одеська юридична академія, та у вересні 2018 року нею було проведено оплату за гуртожиток.

За такого, у задоволенні позову в частині позовних вимог до відповідачки ОСОБА_3 слід відмовити, як такому, що поданий до неналежного відповідача.

Що стосується позовних вимог в частині до відповідачки ОСОБА_2 , то слід зазначити наступне.

Позивач значиться у ЄДРПОУ як юридична особа, видом економічної діяльності якої є, в тому числі розподілення газоподібного палива через місцеві (локальні) трубопроводи (основний).

Відповідачка ОСОБА_2 є споживачем послуг з газопостачання та їй відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , які надає їй позивач. Про факт приєднання її до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) свідчать вчинені нею дії, зокрема щодо щомісячного споживання різних об`ємів природного газу, що підтверджується зміною показань лічильника газу за адресою споживача по особовому рахунку, а також щодо сплати нею ж рахунків оператора ГРМ (АТ Миколаївгаз) за спожите газопостачання, про що відповідачкою надано відповідні квитанції.

Національною комісією в пп. 1-6 п. 1 гл. 2 Розділу XI Кодексу ГРМ наведено вичерпний перелік порушень, внаслідок яких щодо споживача (несанкціонованого споживача) здійснюється нарахування необлікованих об`ємів природного газу, зокрема:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Пунктом 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено порушення (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Цим же кодексом ГРМ, п. 4 гл. 1 розд. І, визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Порядок складання Акту про порушення та його розгляду передбачено гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРМ, зокрема у п.п. 1-12 якої зазначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

У разі визнання споживачем (несанкціонованим споживачем) факту умисного пошкодження ним пломби/ЗВТ (лічильника газу), про що окремо зазначається в акті про порушення, заходи з проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки не проводяться.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо об`єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об`єм природного газу не вважається простроченою.

Як вбачається з позовної заяви позивачем ставиться в вину відповідачки ОСОБА_2 , ОСОБА_3 порушення п.п. 3 п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, - як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Водночас до матеріалів справи, позивач надає складені 29.12.2018р. представниками позивача Акт про порушення № 00000640 з додатками (актом демонтажу лічильника газу для проведення експертизи № 2332 та актом № 2421 про виявлені порушення), Протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу № Мк02.4.3-32474-18, щодо споживача ОСОБА_3 , у яких дії останньої кваліфіковані за п.п. 2 п. 1 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРМ, який визначає відповідальність не за пошкодження лічильного механізму чи лічильника, а за несанкціоноване відновлення газоспоживання.

При цьому, у вищенаведених доказах споживачу ОСОБА_3 було роз`яснено про час, дату та місце засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду Акту про порушення №00000640, як 15.02.2019р. в АДРЕСА_5 .

Також, останній, 11.02.2019р. було направлено повідомлення про засідання комісії з розгляду акту порушення № 00000640 на 22.02.2019р. о 10.00 год. за адресою АДРЕСА_8 , у якому наявний рукописний запис про відмову абонента у телефонному режимі приймати участь у засіданні комісії.

Згідно ж Протоколу № 19 засідання постійно діючої робочої комісії по роботі зі зверненнями споживачів природного газу мало місце 01.03.2019р. у м. Вознесеньк, та питання по Акту про порушення № 00000640, під № 8, було розглянуто комісією щодо ОСОБА_2 , а не ОСОБА_3 , по відношенні до якої складався Акт про порушення.

Доказів же належного повідомлення споживача ОСОБА_3 про те, що засідання постійно діючої робочої комісії по роботі зі зверненнями споживачів природного газу по розгляду Акту про порушення № 00000640 відбудеться саме 01.03.2019р., як і відповідачки ОСОБА_2 (про що зазначено у протоколі № 19 засідання) позивачем не надано.

Згідно п. 4 глави 1 розд. І Кодексу газорозподільних систем, для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:

1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;

2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);

3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Як встановлено судом, позивачем не доведено наявність факту втручання відповідачкою ОСОБА_2 в конструкцію лічильника газу, а також не встановлено того, що цілісність відлікового механізму (скло відлікового механізму в місці розташування кронштейна його кріплення вільно знімається зі штатного місця) були утворені в результаті неправомірних дій саме відповідачки, що свідчить про недоведеність позивачем наявності усіх трьох складових, передбачених для несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу, які необхідно вчинити для кваліфікації порушення, як несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Згідно з п. 1 гл. 3 розд. XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Для застосування вищевказаної санкції, як визначення фактичного об`єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт правопорушення, який підтверджується висновками експертизи про те, що лічильник газу виводився з зачеплення, облік газу припинявся, його покази спотворювалися і вказаний лічильник є непридатним для використання та його показники встановлені на час виявлення порушення не є достовірними.

Позивачем не було доведено наявність ні дії, ні способу, ні наслідку, як складових правопорушення несанкціоноване втручання у роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), з боку відповідачки ОСОБА_2 .

З огляду на всі встановлені обставини та надані до матеріалів справи документи, судом відхилено припущення позивача про доведеність факту несанкціонованого втручання в лічильник газу та доводи останнього про те, що порушення цілісності відлікового механізму лічильника газу (скло відлікового механізму в місці розташування кронштейна його кріплення вільно знімається зі штатного місця, виявлені пошкодження дають змогу доступу до цифрових роликів відлікового механізму), є достатніми для кваліфікації виявленого порушення, як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу та донарахування відповідачці ОСОБА_2 необлікованого обсягу природного газу в розмірі 14 880 грн. 15 коп. за період з 19.11.2018р. по 28.12.2018р.

З матеріалів справи також вбачається, що на момент прийняття позивачем рішення останнім не було встановлено, що витрата (споживання) природного газу лічильником газу, не обліковувалась (обліковувалась частково), та наявність причинно-наслідкового зв`язку між виявленими пошкодженнями та наслідком у вигляді того, що витрата (споживання) природного газу обліковим пристроєм не здійснювалась (здійснювалась частково) або дані обліку були викривлені.

Слід також зазначити, що за результатами роботи постійно діючої робочої комісії по роботі зі зверненнями споживачів природного газу було складено Акт-розрахунок необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, який, як зазначено позивачем розрахований з врахуванням, в тому числі, всіх газових приладів за адресою АДРЕСА_1 (ПГ-4 - 2шт. та АОГВ -12.5 (1 шт.), а також з врахуванням кількості мешканців - 3 особи.

Крім того, слід зазначити, що у додатки до позовної заяви позивачем надано розрахунок заборгованості необлікованих об`ємів природного газу, нарахованих саме за несанкціоноване відновлення газоспоживання.

Водночас, з наданих стороною відповідача доказів (довідки Доброжанівської сільської ради № 486 від 27.08.2020р., типового договору про надання послуг з газопостачання між ОСОБА_4 та ТОВ Миколаївгаззбут (постачальник), газорозподільне підприємство ПАТ Миколаївгаз, за адресою: вул. Д.Дяченко, 4/2, смт Врадіївка, квитанцій № 0.0.1143566488.1 від 26.09.2018р. та № 0.0.1223950947.1 від 27.12.2018р. споживача ОСОБА_4 про сплату послуг з газопостачання по ПАТ Миколаївгаззбут у розмірі 2760 грн. 28 коп. та 778 грн. 05 коп., відповідно, довідки № 24 від 26.02.2018р. НУ «Одеська юридична академія» та паспорту громадянина України на ім`я ОСОБА_3 , адресної довідки на її ім`я, квитанції ПАТ КБ «Приватбанк» від 12.09.2018р. на суму 3 830 грн.) вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстрована та проживала лише ОСОБА_2 .

З цих підстав, суд не бере до уваги довідку про склад сім`ї ОСОБА_3 № 101 від 24.01.2019р., як таку, що суперечить наявним у справі іншим доказам, у своїй сукупності.

До того ж з огляду на вказані обставини Акт-розрахунок необлікованих об`ємів природного газу та їх вартості, а також розрахунок заборгованості необлікованих об`ємів природного газу, нарахованих за несанкціоноване відновлення газоспоживання, викликає сумніви в обґрунтованості проведених розрахунків.

Також суд зазнає що до уваги не беруться фотокартки долучені до відзиву на позовну заяву (а.с. 57-63 т. 1), оскільки з них не можливо ідентифікувати коли саме вони були зроблені так як на них відсутній таймкод, а відтак суд не має змоги надати їм оцінку, яким чином вони стосуються обставин справи в ракурсі предмету доказування.

З цих же підстав суд не бере до уваги фотокартки надані представницею позивача (а.с. 82-83 т.2).

Згідно приписів ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно ч.ч. 1 та 2 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

В свою чергу, ст.ст. 76-89 ЦПК України визначено поняття доказів, їх належності, допустимості, достовірності та достатності, обов`язок доказування і подачі доказів, а також підстави звільнення від доказування, порядок подачі доказів, витребування доказів та оцінки доказів.

Відповідно до ч.ч. 1 та 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За такого, у задоволенні позову в частині вимог до відповідачки ОСОБА_2 слід також відмовити.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 270 грн. 00 коп. слід покласти на позивача, та стягнути з останнього на користь ОСОБА_2 судові витрати пов`язанні з проведенням судової експертизи в сумі 8 364 грн. 30 коп.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позову Акціонерного товариства Оператор газорозподільчої системи Миколаївгаз до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за необлікований (донарахований) об`єм природного газу - відмовити.

Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. покладаються на позивача Акціонерне товариство Оператор газорозподільчої системи Миколаївгаз.

Стягнути з Акціонерного товариства Оператор газорозподільчої системи Миколаївгаз (ЄДРПОУ 05410263, вул. Погранічна, 159, м. Миколаїв, 54003) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_9 ) судові витрати пов`язанні з проведенням судової експертизи в сумі 8 364 (вісім тисяч триста шістдесят чотири) грн. 30 коп.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Врадіївський районний суд Миколаївської області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 01 травня 2024 року.

Суддя Ф.Г. Сокол