Рішення № 118657068, 26.04.2024, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.04.2024
Номер справи
160/5976/24
Номер документу
118657068
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2024 рокуСправа №160/5976/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Донецького державного університету внутрішніх справ (25015, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 1, код ЄДРПОУ 08571423) про визнання протиправними та скасування наказів

ВСТАНОВИВ:

04.03.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Донецького державного університету внутрішніх справ, в якій позивач просить:

- визнати протиправними та скасувати наказ Донецького державного університету внутрішніх справ від 05.02.2023 року №60о/с «Про особовий склад», відповідно якого ОСОБА_1 відраховано з університету та звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 ст. 77 - у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Закону України «Про Національну поліцію»;

- визнати протиправними та скасувати наказ Донецького державного університету внутрішніх справ від 05.02.2023 №13 про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_1 у вигляді звільнення зі служби в поліції та відрахування з університету.

- зобов`язати Донецький державний університет внутрішніх справ поновити рядового поліції ОСОБА_1 курсанта навчального взводу №202/22КР-(ПД)-Бк факультету №1 Криворізького навчально-наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ на навчанні у Донецькому державному університеті внутрішніх справ та службі в поліції.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що Станом на сьогодні справа про притягнення Позивача до адміністративної відповідальності не розглянута, рішення у справі не винесено, вину Позивача не встановлено. Відповідно до ст.77 ЗУ «Про національну поліцію», поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України. Відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність за порушення службової дисципліни, вчинення адміністративних правопорушень якщо їх в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності.

Представник позивача вважає, що сам факт складання адміністративних матеріалів не є самостійною підставою для висновку про вчинення поліцейським дій, що дискредитують орган поліції та подальшу несумісність із проходженням служби.

Окремо, представник позивача звернув увагу на те, що звільнення зі служби в поліції є найсуворішим видом дисциплінарного стягнення за порушення службової дисципліни та є крайнім заходом дисциплінарного впливу. Передумовою звільнення поліцейського за вчинення дисциплінарного правопорушення, пов`язаного зі здійсненням службової діяльності, має бути грубе порушення службової дисципліни, встановлене внаслідок ретельного службового розслідування та підтверджене належним доказами. Проте, вважаємо, що відповідачем не доведено належними та достатніми доказами того, що позивачем було вчинене адміністратвне правопорушення та дисциплінарний проступок, відповідальність за яке настала у вигляді винесення наказу про звільнення.

08.03.2024 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

28.03.2024 року від Донецького державного університету внутрішніх справ надано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.

В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що спірним наказом від 05.02.2024 № 13 «Про застосування дисциплінарного стягнення до курсанта факультету №1 КННІ ДонДУВС рядового поліції ОСОБА_1 » за порушення службової дисципліни, за недотримання вимог положень ст.18 Закону України від 02.07.2015 №580 VIII «Про Національну поліцію», ст.1 Закону України від 15.03.2018 №2337- VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», ч.1 ст.63 Закону України від 01.07.2014 № 1556- VII «Про вищу освіту», п.п. 6.7.3. п.6.7 глави 6 «Положення про вищі навчальні заклади МВС», затвердженого наказом МВС України від 14.02.2008 №62, розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, наказу ДонДУВС від 19.09.2023 №525 «Про затвердження функціональних обов`язків курсантів та слухачів первинної професійної підготовки ДонДУВС», наказу ДонДУВС від 31.08.2023 №477 «Про виконання розпорядку дня та підтримання внутрішнього розпорядку в університеті на 2023/24 навчальний рік», п. 2.5. Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (зі змінами), що виразилося у порушенні заборони вживання алкогольних напоїв, керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, порушенні розпорядку дня та функціональних обов`язків курсанта ДонДУВС, до курсанта навчального взводу 202/22-(Пд)-Бк факультету №1 Криворізького навчальнонаукового інституту ДонДУВС (далі КННІ ДонДУВС) рядового поліції ОСОБА_1 , керуючись вимогами та положеннями Закону України від 15.03.2018 №2337- VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», наказами МВС України від 07.11.2018 №893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України», від 25.03.2019 «Про затвердження Положення про повноваження ректора закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських, із застосуванням заохочень і дисциплінарних стягнень» та п.2.1. ч.2 наказу МВС України від 07.09.2009 №381 «Про затвердження Положення про порядок Документ сформований в системі «Електронний суд» 27.03.2024 7 відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення курсантів (слухачів) вищих навчальних закладів МВС», а також окремими положеннями наказу Національної поліції від 19.07.2022 №507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в діяльності поліції», застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції та відрахування з Донецького державного університету внутрішніх справ.

Як зазначає відповідач, вчинок позивача є дійсно протиправним вчинком, що підриває авторитет працівника Національної поліції, винне діяння, яке за своїм характером здатне принизити в очах громадськості гідність та авторитет працівника поліції. З урахуванням викладеного, позовні вимоги позивача вважає безпідставними та не обґрунтованими, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.

Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та відзив на позовну заяву, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України в Національній поліції у званні курсанта, що підтверджується наказом Донецького державного університету внутрішніх справ від 22 серпня 2022 року за №378 о/с «Про зарахування на навчання».

03.02.2024 до керівництва ДонДУВС надійшла доповідна записка проректора університету- директора КННІ ОСОБА_2 (вн. №559/27-2024 від 03.02.2024) про те, що 02.02.2024 о 22.40 год. від декана факультету №1 КННІ майора поліції Цуркана О.П. в телефонному режимі надійшло повідомлення, що того ж дня о 22.20 год від провідного фахівця факультету №1 КННІ капітана ОСОБА_3 надійшла інформація про зупинку екіпажем патрульної поліції в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області курсанта 202/22-(Пд)-Бк навчального взводу факультету №1 КННІ рядового поліції ОСОБА_1 та можливого складання відносно останнього протоколу про адміністративне правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Негайно прибувши на місце події за адресою 5-й мкр-н Зарічний біля буд. 53-а в м. Кривий Ріг, декану факультету №1 КННІ майору поліції Цуркану О.П. стало відомо, що курсант ОСОБА_1 керував власним транспортним засобом марки «HYUNDAI ELANTRA», державний номер НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп`яніння (а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів). На місці зупинки вказаного транспортного засобу курсанту ОСОБА_1 працівниками патрульної поліції в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора «DRAGER ALCOTEST 6820», на що він погодився. Проба тесту показала позитивний результат 0,99% проміле (з результатами курсант погодився), чим було засвідчено факт вживання алкоголю, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння в медичному закладі відмовився. Відносно курсанта ОСОБА_1 працівниками патрульної поліції був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №638466 від 02.02.2024 за ч.1ст.130 КУпАП, а саме за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Наказом ректора Донецького державного університету внутрішніх справ від 03.02.2024 року № 80 призначено проведення службового розслідування за фактом можливого порушення службової дисципліни курсантом навчального взводу № 202/22КР-(ПД)-Бк навчального взводу факультету №1 КННІ Донецького державного університету внутрішніх справ рядового поліції ОСОБА_1 .

03.02.2024 року ОСОБА_1 отримав повідомлення про проведення службового розслідування згідно наказу ректора Донецького державного університету внутрішніх справ від 03.02.2024 року № 80, що підтверджується змістом повідомленням від 03.02.2024 року.

Також, 03.02.2024 року ОСОБА_1 в межах службового розслідування надав письмові пояснення, в яких він зазначив, що 02.02.2024 близько о 18.30 год від покинув розташування інституту та направився за місцем постійного мешкання за адресою: АДРЕСА_2 . Надалі, близько 19.00 год. Він вийшов із дому і на власному автотранспортному засобі марки«HYUNDAI ELANTRA», державний номер НОМЕР_2 , направився у напрямку кафе «Бада-Бум», що розташований за адресою: 5-й Зарічний мікрорайон, буд. 89-А в м. Кривий Ріг. У зазначеному кафе його дівчина святкувала свій день народження, під час святкування він вжив алкогольні напої, а саме 100 мл горілки «Козацька рада». Близько 22.00 він сів за кермо власного автомобіля «HYUNDAI ELANTRA», державний номер НОМЕР_2 , та поїхав у напрямку додому. Близько о 22.15 год. його зупинили працівники патрульної поліції. На місці зупинки транспортного засобу курсанту працівниками патрульної поліції в м. Кривий Ріг УПП в Дніпропетровській області було запропоновано пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора «DRAGER ALCOTEST 6820». Проба тесту показала позитивний результат 0,99% проміле. Відносно курсанта ОСОБА_1 працівниками патрульної поліції був складений протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №638466 від 02.02.2024 за ч.1ст.130 КУпАП.

За результатами проведеного службового розслідування та зібраних матеріалів, складено висновок службового розслідування за фактом порушення службової дисципліни курсантом навчального взводу № 202/22КР-(ПД)-Бк навчального взводу факультету №1 КННІ Донецького державного університету внутрішніх справ рядового поліції ОСОБА_1 від 05.02.2024 року, яким, зокрема визнано підтвердженими відомості, що стали підставою для проведення службового розслідування.

За порушення службової дисципліни, за недотримання вимог та положень ст. 18 Закону України від 02.07.2015 № 5 80-VIII «Про Національну поліцію», ст. 1 Закону України від 15.03.2018 № 2337-VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», ч. 1 ст. 63 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту», п .п. 6.7.3. п. 6.7 глави 6 «Положення про вищі навчальні заклади МВС», затвердженого наказом МВС України від 14.02.2008 № 62, розділу II Правил стичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, наказу ДонДУВС від 18.09.2023 № 525 «Про затвердження функціональних обов`язків курсантів та слухачів первинної професійної підготовки ДонДУВС», наказу ДонДУВС від 31.08.2023 № 477 «Про виконання розпорядку дня та підтримання внутрішнього розпорядку в університеті на 2023/24 навчальний рік», п. 2.5. Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (зі змінами), що виразилось у порушенні заборони вживання алкогольних напоїв, керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, порушенні розпорядку дня та функціональних обов`язків курсанта ДонДУВС, застосувати до курсанта 202/22-(Пд)-Бк навчального взводу факультету № 1 Криворізького навчально- наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ рядового поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції та відрахування з Донецького державного університету внутрішніх справ.

Висновок службового розслідування від 05.02.2024 року затверджений ректором Донецького державного університету внутрішніх справ.

На підставі висновку службового розслідування від 05.02.2024 року, наказом ректора Донецького державного університету внутрішніх справ від 05.02.2024 року № 13 «Про застосування дисциплінарного стягнення до курсанта факультету № 1 КННІ ДонДУВС рядового поліції ОСОБА_1 », за порушення службової дисципліни, за недотримання вимог та положень ст. 18 Закону України від 02.07.2015 № 5 80-VIII «Про Національну поліцію», ст. 1 Закону України від 15.03.2018 № 2337-VIII «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», ч. 1 ст. 63 Закону України від 01.07.2014 № 1556-VII «Про вищу освіту», п .п. 6.7.3. п. 6.7 глави 6 «Положення про вищі навчальні заклади МВС», затвердженого наказом МВС України від 14.02.2008 № 62, розділу II Правил стичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, наказу ДонДУВС від 18.09.2023 № 525 «Про затвердження функціональних обов`язків курсантів та слухачів первинної професійної підготовки ДонДУВС», наказу ДонДУВС від 31.08.2023 № 477 «Про виконання розпорядку дня та підтримання внутрішнього розпорядку в університеті на 2023/24 навчальний рік», п. 2.5. Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (зі змінами), що виразилось у порушенні заборони вживання алкогольних напоїв, керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, порушенні розпорядку дня та функціональних обов`язків курсанта ДонДУВС, застосувати до курсанта 202/22-(Пд)-Бк навчального взводу факультету № 1 Криворізького навчально- наукового інституту Донецького державного університету внутрішніх справ рядового поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції та відрахувати з Донецького державного університету внутрішніх справ.

ОСОБА_1 ознайомлений із вказаним наказом 05.02.2024 року.

Також, 05.02.2024 року наказом ректора Донецького державного університету внутрішніх справ від 05.02.2024 року № 60 о/с, звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України, Закону України Про Національну поліцію, рядового поліції ОСОБА_1 (0200474), курсанта навчального взводу №202/22-(Пд)-Бк факультету №1 Криворізького навчально- наукового інституту (2022 рік набору), відрахувавши з університету з 05.02.2024 року.

Підставою для прийняття вказаного наказу став наказ ректора Донецького державного університету внутрішніх справ від 05.02.2024 року № 13.

ОСОБА_1 ознайомлений із вказаним наказом 05.02.2024 року.

Відтак, не погодившись зі звільненням та прийнятими наказами в частині застосування дисциплінарного стягнення у виді звільнення зі служби в поліції та відрахування з університету, представник позивача звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 1 Закону України Про національну поліцію від 02.07.2015 №580-VIII (надалі - Закон №580-VIII), Національна поліція України (далі - поліція) це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (ст.3 Закону №580-VIII).

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №580-VIII поліцейський зобов`язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва; 3) поважати і не порушувати прав і свобод людини; 4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров`я; 5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків; 6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Частинами 1, 2 статті 19 Закону №580-VIII встановлено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Згідно ч.1 ст.59 Закону №580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Поліцейські проходять службу в поліції, зокрема під час навчання на денній формі навчання за державним замовленням у закладі вищої освіти із специфічними умовами навчання, який здійснює підготовку поліцейських.

Відповідно до статті 64 Закону №580-VIII особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові такого змісту: "Я, (прізвище, ім`я та по батькові), усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю вірно служити Українському народові, дотримуватися Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов`язки".

Статтею 60 Закону №580-VIII визначено, що відносини, що виникають у зв`язку зі вступом, проходженням та припиненням служби в поліції, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження служби в поліції.

Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження, визначає Дисциплінарний статут Національної поліції України, затверджений Законом України від 15.03.2018 №2337-VІІІ (далі - Дисциплінарний статут).

Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, співробітників Служби судової охорони та осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Згідно статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Службова дисципліна, крім основних обов`язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України "Про Національну поліцію", зобов`язує поліцейського, зокрема бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов`язки; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов`язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника.

Відповідно до статті 14 Дисциплінарного статуту, службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.

Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.

У разі вчинення поліцейським більше двох дисциплінарних порушень проводиться одне службове розслідування. Якщо протягом проведення службового розслідування поліцейським вчинено інший дисциплінарний проступок, розпочинається нове службове розслідування.

Згідно ст.11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Відповідно до частин 1-3 статті 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Наказом МВС України від 07.11.2018 №893 Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України (далі Наказ МВС України від 07.11.2018 № 893) затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України (далі Порядок №893).

Згідно з п.1 розділу ІІ Наказу МВС України від 07.11.2018 №893 службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Відповідно до п.2 розділу ІІ Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 службове розслідування призначається, зокрема, за наявності даних про: перебування поліцейського на роботі (службі) у стані алкогольного сп`яніння або стані, викликаному вживанням наркотичних чи інших одурманюючих засобів, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; приховування від обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні та адміністративні правопорушення, які були відомі поліцейському, але не отримали реєстраційного номера або не були зафіксовані ним у встановленому законодавством України порядку.

Згідно з п.4 розділу ІІ Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 у наказі про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії визначаються голова та члени дисциплінарної комісії, зазначається підстава проведення службового розслідування, а також прізвище, ім`я, по батькові, посада поліцейського, стосовно якого воно проводитиметься (у разі якщо на час призначення службового розслідування це відомо).

Склад дисциплінарної комісії визначається з урахуванням вимог статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Порядок утворення дисциплінарних комісій та їх повноваження визначено Положенням про дисциплінарні комісії в Національній поліції України, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2018 року №893.

Відповідно до п.1 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 №893 проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Згідно з п.2 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 №893 службове розслідування розпочинається із дня видання наказу про його призначення та завершується в день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка виконує його обов`язки, висновку службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Відповідно до п.3 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 строк проведення службового розслідування, його продовження, порядок обчислення строку службового розслідування визначаються статтею 16 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Згідно з п.4 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 службове розслідування має встановити: наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування; наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій; ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок; обставини, що пом`якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього; відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень; вид і розмір заподіяної шкоди; причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.

Відповідно до п.5 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 письмові клопотання поліцейського, стосовно якого призначено службове розслідування, про отримання і долучення до матеріалів службового розслідування документів, отримання додаткових пояснень від інших осіб подаються голові або членам дисциплінарної комісії в межах строку проведення службового розслідування. Голова дисциплінарної комісії впродовж п`яти робочих днів з моменту отримання такого письмового клопотання вивчає його обґрунтованість, за результатами вивчення в межах строку проведення службового розслідування приймає рішення про його задоволення або про відмову в задоволенні, про що інформує поліцейського, який подав таке клопотання.

Згідно з п.6 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 письмова скарга на дії осіб, які проводять службове розслідування, подається поліцейським, стосовно якого його призначено, уповноваженому керівнику. У разі визнання такої скарги обґрунтованою уповноважений керівник у межах строку, встановленого законодавством України, може прийняти рішення про виключення особи, дії якої було оскаржено, зі складу дисциплінарної комісії, а також про призначення відносно неї (у разі виявлення ознак дисциплінарного проступку) службового розслідування.

Відповідно до п.7 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 № 893 розгляд справи дисциплінарною комісією проводиться зазвичай у формі письмового провадження. Збирання та перевірка матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського у разі розгляду справи у формі письмового провадження здійснюються зазвичай шляхом: одержання пояснень щодо обставин справи від поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та від інших осіб; одержання в органах, закладах, установах поліції та їх підрозділах чи за запитом в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування необхідних документів або їх копій та долучення до матеріалів справи; отримання консультацій спеціалістів з питань, що стосуються службового розслідування. У разі розгляду справи у формі письмового провадження рішення дисциплінарною комісією приймається без повідомлення та (або) виклику інших учасників службового розслідування на підставі наявних у справі матеріалів.

Згідно з п.13 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 №893 поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інші особи можуть надавати усні чи письмові пояснення з приводу відомих їм відомостей про діяння, що стало підставою для призначення службового розслідування.

Відповідно до п.14 розділу V Наказу МВС України від 07.11.2018 №893 під час розгляду справи у формі письмового провадження поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, надає пояснення в письмовій формі. У письмовому поясненні поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інших осіб зазначаються посада, звання, прізвище, ім`я, по батькові особи, що одержує пояснення; прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце роботи, посада, адреса проживання особи, що надає пояснення, а якщо пояснення надається поліцейським, додатково зазначаються відомості про освіту, час служби в поліції та на займаній посаді; попередження особи про право відмовитися надавати пояснення щодо себе, членів своєї сім`ї чи близьких родичів, коло яких визначено законодавством України; надання особою, що надає пояснення, згоди на обробку та використання в службових документах поліції її персональних даних. Пояснення поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інших осіб може фіксуватися на бланку пояснення, зразок якого наведена в додатку до цього Порядку. Отримання пояснень від поліцейського, який перебуває під вартою, здійснюється через адміністрацію місця ув`язнення шляхом його повідомлення про необхідність надіслати пояснення на зазначену дисциплінарною комісією адресу.

Отримання пояснень від поліцейського, який перебуває на чергуванні або патрулюванні, здійснюється лише після закінчення ним чергування, патрулювання або заміни його іншим поліцейським, а від поліцейського, який перебуває у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп`яніння, - після його протверезіння. Письмове пояснення підписують особа, яка отримувала пояснення, та особа, яка надала пояснення, із зазначенням дати його надання.

З огляду на викладене, суд робить висновок, що уповноваженими особами відповідача правомірно та у повній мірі проведено службове розслідування за фактом порушення службової дисципліни курсантом навчального взводу №202/22КР-(ПД)-Бк навчального взводу факультету №1 КННІ Донецького державного університету внутрішніх справ рядового поліції ОСОБА_1 .

Так, як встановлено судом та не заперечується представником позивача, що ОСОБА_1 було порушено службову дисципліну, яка виразилась у порушенні заборони вживання алкогольних напоїв, керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння, порушенні розпорядку дня та функціональних обов`язків курсанта ДонДУВС

Вказана обставина також підтверджується матеріалами та змістом висновку службового розслідування від 05.02.2024 року.

Суд зазначає, що згідно висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 07.03.2019 року (справа за №819/736/18), в основі поведінки працівника поліції закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, порушення яких утворює факт порушення Присяги. Під порушенням Присяги працівника поліції слід розуміти скоєння працівником поліції проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як носія влади, що призводить до приниження авторитету поліції та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 року № 1179, відповідно до статті 37 Закону України "Про запобігання корупції", Закону України "Про Національну поліцію", з метою формування в поліцейських почуття відповідальності стосовно дотримання професійно-етичних норм поведінки під час виконання службових обов`язків, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до Національної поліції України, затверджені Правила етичної поведінки поліцейських.

У відповідності до п.1 розділу II «Правил етичної поведінки поліцейських», затвердженихнаказом МВС України №1179 від 9.11.2016р., під час виконання службових обов`язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положеньКонституціїта законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначеніКонституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно доКонституціїта законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами.

Ці Правила поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України (далі - поліція). Дотримання вимог цих Правил є обов`язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування.

Згідно пункту 5 розділу І Правилетичної поведінки поліцейських, поліцейський здійснює свою діяльність відповідно до основоположних принципів, які закріплені вКонституції України, Законі УкраїниПро Національну поліцію, інших законодавчих актах України, а також у цих Правилах, зокрема: верховенства права; дотримання прав і свобод людини; законності; відкритості та прозорості; політичної нейтральності; взаємодії з населенням на засадах партнерства; безперервності; справедливості, неупередженості та рівності.

Відповідно до абзаців 1, 2, 5, 7, 8, 10 пункту 1 розділу II Правил, під час виконання службових обов`язків поліцейський повинен: неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно- правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; професійно виконувати свої службові обов`язки, діяти лише на підставі, у межах повноважень та в спосіб, що визначені Конституцією, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, міжнародними договорами України, а також цими Правилами; неухильно дотримуватись антикорупційного законодавства України, обмежень, пов`язаних зі службою в Національній поліції України, визначених Законами України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції» та іншими актами законодавства України; поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати: контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку; дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики.

Відповідно до пункту 2 розділу II Правил, під час виконання службових обов`язків поліцейському заборонено, зокрема: використовувати будь-які предмети, на яких зображена символіка політичних партій, та провадити політичну діяльність, висловлювати особисте ставлення до діяльності політичних партій під час виконання службових повноважень, а також використовувати службові повноваження в політичних або особистих цілях; знімати з однострою чи приховувати нагрудний знак (жетон), а також будь-яким іншим чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому або фіксуванню за допомогою технічних засобів, крім випадків, коли поліцейський виконує службові обов`язки в режимі секретності в установленому законодавством України порядку.

Наказом Донецького державного університету внутрішніх справ від 19.09.2023 №525 затверджено функціональні обов`язки курсантів та слухачів первинної професійної підготовки ДонДУВС відповідно до Положення про вищі навчальні заклади МВС України від 14.02.2008 № 62 (далі Обов`язки), з якими ОСОБА_1 ознайомлений, що підтверджується матеріалами справи.

Вказаними Обов`язками встановлено серед іншого таке: п.1. Під час перебування на службі (навчанні), виконання функціональних обов`язків та поза службою курсант повинен: 1.1. Визнавати (чітко визначити та усвідомлювати) пріоритет державних і службових інтересів над особистими у своїй діяльності. 1.2. Бути прикладом безумовного дотримання вимог законодавства України та службової дисципліни як у професійній діяльності , так і в особистому житті, залишатися за будь-яких обставин чесним і непідкупним, відданим інтересам служби та українському народові. 1.7. Щоденно та системно дотримуватися норм етичної поведінки, зокрема: - постійно контролювати свою поведінку, почуття та емоції, уміти передбачати наслідки своїх вчинків і дій. 1.21. Безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону. Курсанту категорично заборонено вживати та перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп`яніння.

Аналіз вище наведених нормативно-правових актів свідчить про обов`язок неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги.

Суд зазначає, що законодавець висуває підвищені вимоги до поліцейського, курсанта, що пов`язано з особливим статусом Національної поліції, а також спрямованістю діяльності поліції на служіння суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, підтримання публічної безпеки і порядку.

Обов`язок поліцейського (курсанта) полягає у тому, щоб неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги, поважати і не порушувати прав і свобод людини та дотримуватися службової дисципліни.

Отже, суд дійшов висновку, що висновок службового розслідування про порушення позивачем службової дисципліни, є обґрунтованим.

Суд зауважує, що процесуальний обов`язок щодо доказування правомірності прийнятого наказу про притягнення особи до дисциплінарної відповідальності відповідно до положень діючого процесуального законодавства покладено на відповідача як на суб`єкта владних повноважень.

Матеріалами службового розслідування, наявними в матеріалах справи, підтверджено факт порушення позивачем службової дисципліни.

Наказ про застосування дисциплінарного стягнення до позивача, як курсанта, прийнятий за висновками службового розслідування, матеріали якого є такими, що беззаперечно свідчать про наявність у позивача вини у вчиненні проступку, за яке він притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Таким чином, відповідачем обґрунтовано, правомірно та пропорційним застосовано до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, оскільки під час проведення службового розслідування інформація щодо можливих порушень службової дисципліни знайшла своє підтвердження.

При цьому, суд зазначає, що спірні накази були прийняті фактично за результатами службового розслідування за фактом порушення позивачем дисципліни, що підтверджується матеріалами справи.

В той час, як встановлення вини ОСОБА_1 у справі № 212/1552/24 про притягнення до адміністративної відповідальності є лише доказом визнання останнього винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та не є взаємозв`язаною обставиною із фактом проведення службового розслідування.

Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Отже, інші доводи сторін не потребують правового аналізу, оскільки не мають вирішального значення.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовної заяви.

Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Донецького державного університету внутрішніх справ (25015, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 1, код ЄДРПОУ 08571423) про визнання протиправними та скасування наказів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Горбалінський