Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/647/24Провадження № 2-а/724/9/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді: Ковальчук Т.М.
за участі:
секретаря судових засідань: Федонюка В.В.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.ХотинЧернівецької областіадміністративну справуза позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Боднарюк Віталій Іванович, звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 17 лютого 2024 року, поліцейським Управлінняпатрульної поліціїв Чернівецькійобласті лейтенантом поліціїАміновою А.С.було винесено постанову про адміністративне правопорушення серіїЕНА №1462067 про те, що 17.02.2024 о 15:17 год. водій ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , здійснював рух на транспортному засобі, у якого ремені безпеки не в робочому стані, чим порушив вимоги п. 31.4.7. «з» ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.121 КУпАП, за яке накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 грн.
Представник позивача зазначає, що оскаржувана постанова винесена з грубим порушенням закону, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення належним чином не доведена, так як 17.02.2024 року о 15:17 год. у м. Чернівці по вул. О. Маланчука, 30а, позивач взагалі не керував автомобілем.
Вважає, що оскаржувана постанова є незаконною в зв`язку з неповним з`ясуванням обставин, що мають значення для справи, а також невідповідність висновків поліцейського фактичним обставинам справи, адже при винесенні поставнови інспектором не було доведено належними доказами факту керування позивачем автомобілем.
Представник позивача просить суд постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕНА №1462067 від 17.02.2024 року, складену заступником командира 2 взводу 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області лейтенантом поліції ОСОБА_2 скасувати, а провадження по справі закрити.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 04 березня 2024 року відкрито провадження по справі.
20.03.2024 року представником відповідача - Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Маланчуком М.В. засобами поштового зв`язку подано відзив на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.22-26).
Відзив обгрнутовує тим, що 17.02.2024 року під час несення служби в м. Чернівці по вул. Руській, поблизу буд. 205, екіпажем патрульної поліції під час вільного патрулювання було виявлено транспортний засіб, який порушив правила дорожнього руху, а саме водій керував транспортним засобом ВАЗ 21051, д.н.з. НОМЕР_1 , в якому, як пізніше встановлено, ремені безпеки не в робочому стані, чим порушив п.31.4.7 «з» ПДР. Екіпажем поліції було подано сигнал про зупинку транспортного засобу на підставі ст.35 ЗУ «Про Національну поліцію». Водієм виявився ОСОБА_1 . Встановивши факт вчинення адміністративного правопорушення лейтенант поліції винесла постанову за ч.1 ст.121 КУпАП та наклала стягнення на порушника в розмірі 340 грн. Позивачу було роз`яснено права та ознайомлено зі змістом постанови. Факт керуваннятранспортним засобомсаме позивачемта фактсамого правопорушенняпідтверджується доданимдо відзивувідеозаписом,на якомузафіксовано рухавтомобіля ВАЗ21051,д.н.з. НОМЕР_1 домоменту йогозупинки тавиходу завтомобіля водія,а саме ОСОБА_1 .Відеозйомка веласьбезперервно тамістить необхіднудоказову інформаціюу справі.Відеозаписом зафіксованоперіод відмоменту зупинкиавтомобіля,розгляду справипро адміністративнеправопорушення довручення копіїпостанови. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначивши, що постанова від 17.02.24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є обгрунтованою та законною.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, причини неявки суд не повідомили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені завчасно в установленому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу до електронного кабінету представника позивача (а.с.34, 36).
Представник відповідача Департаменту патрульної поліції в судове засідання не з`явився, причини неявки суд не повідомив, про день, час та місце судового засідання повідомлявся завчасно, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа до електронного кабінету (а.с.36 зворот), заяв про відкладення розгляду справи не подавав.
Дослідивши докази по справі, суд дійшов до висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що 17лютого 2024рокуо 16:12 год заступником командира взводу 2 взводу 1 роти 1 батальйону Управління патрульної поліції в Чернівецькій області лейтенантом поліції ОСОБА_2 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №146267, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.121 КУпАП, і накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 грн (а.с.10).
Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 17.02.2024 року о 15:17 год. у м. Чернівці, по вул. Лейтенанта Олександра Маланчука (Миколаївська), 30-А, здійснював рух на транспортному засобі ВАЗ 21051, д.н.з. НОМЕР_1 , у якого ремені безпеки не в робочому стані, чим порушив вимоги п. 31.4.7. «з» ПДР України (п.31.4.7 ПДР інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів) та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1статті 121 КУпАП.
Зі змісту оскаржуваної постанови серії ЕНА №146267 від 17.02.2024 року вбачається, що до неї додані відеофіксація бодікамера 470152 (пункт 7).
Згідно з ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно достатті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 23 Закону України«Про Національну поліцію»поліція відповідно до покладених на неї завдань: у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 23 Закону України«Про Національну поліцію»визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України«Про дорожній рух»визначаєтьсяПравилами дорожнього руху, затвердженихПостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306(із змінами та доповненнями).
Згідно зп. 1.9. ПДРУкраїни особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до частини п`ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані, зокрема, знати та неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Відповідно до п.2.3.б ПДР для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов`язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Згідно пункту 31.1 ПДР технічний стан транспортних засобів та їх обладнання повинні відповідати вимогам стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, а також правил технічної експлуатації, інструкції підприємств-виробників та іншої нормативно-технічної документації.
Відповідно до п.31.4, п.31.4.7 «з» ПДР забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством за наявності технічних несправностей і невідповідності таким вимогам: ремені безпеки не в робочому стані або мають видимі надриви на лямках.
Статтею 33 Закону України» Про дорожній рух» зазначено, що технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, має відповідати правилам, нормативам, затвердженим у встановленому порядку. Обов`язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.
Частиною 1статті 121 КУпАПпередбачено адміністративну відповідальність за керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими відповідно до встановлених правил експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно дост.245 КУпАП Українизавданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зіст. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Водночас, ст. 40 Закону України«Про Національну поліцію»встановлено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб; забезпечення дотриманняправил дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1ст.72 КАС Українидоказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частинами 1, 2ст.77 КАС Українивстановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В підтвердження вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1статті 121 КУпАП, відповідачем до відзиву надано відео із нагрудного відеореєстратора патрульних поліцейських.
Дослідивши наданий відповідачем відеозапис з місця події, судом встановлено, що на ньому зафіксовано 17.02.2024 о 15:17 год рух автомобіля ВАЗ 21051, з номерним знаком НОМЕР_1 до моменту його зупинки, за кермом якого був водій ОСОБА_1 . На відео видно, що водій був не пристебнутий ременем безпеки. На запитання поліцейського, чому останній не користується ременем безпеки ОСОБА_1 повідомив, що ремені є несправними та не працюють.
Наданий відповідачем відеозапис може слугувати доказом у справі про адміністративне правопорушення в розумінні норм КУпАП, а відтак зафіксовані на технічному носії інформації відомості враховуються судом при винесенні рішення.
При цьому, суд вважає наданий відеозапис належним та допустимим доказом при розгляді питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності, оскільки він є змістовним, узгоджується з письмовими матеріалами справи.
Отже, із досліджених в судовому засіданні доказів встановлено, що ОСОБА_1 17.02.2024 року о 15:17 год у м. Чернівці, по вул. Лейтенанта Олександра Маланчука (Миколаївська), 30-А, здійснював рух на транспортному засобі ВАЗ 21051, номерний знак НОМЕР_1 , у якого ремені безпеки були не в робочому стані, чим вчинив порушення п.31.4.7 «з» ПДР України.
Доводи представника позивача про те, що позивач 17.02.2024 року о 15:17 год. у м. Чернівці по вул. О. Маланчука, 30а, не керував автомобілем та відповідачем не доведено факт керування позивачем транспортним засобом,судом доуваги неприймаються,оскільки вониспростовуються відеозаписомна якомузафіксованофакт керування транспортним засобом ВАЗ 21051, д.н.з. НОМЕР_1 саме позивачем ОСОБА_1 . Інших осіб, окрім позивача, в салоні автомобіля під час зупинки транспортного засобу поліцейським, не було. При цьому відеозаписом зафіксовано рух автомобіля по місту, його зупинку та безпосередньо спілкування поліцейського з водієм ОСОБА_1 .
Враховуючи наведене, відповідачем як суб`єктом владних повноважень належними доказами доведено правомірність свого рішення, а факт порушення позивачем вимог пункту 31.4.7 «з» ПДР підтверджується матеріалами справи та не спростовано в ході судового розгляду даної справи.
Крім того, постанова про накладення адміністративного стягнення, містить інформацію щодо особи правопорушника та обставин скоєння ним правопорушення, а тому відповідає загальним вимогам, встановленим ч.2 ст. 283 КУпАП.
Стягнення за адміністративне правопорушення накладено на позивача відповідно до статті 33 КУпАП та у межах, передбачених санкцією ч.1 ст. 121 КУпАП. Процедура розгляду справи відповідачем була дотримана відповідно до вимог КУпАП, що підтверджується відеозаписом.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки, постанова винесена уповноваженою особою, яка мала право розглядати справу про адміністративне правопорушення, відповідач під час винесення оскаржуваної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Керуючись ст.ст.243-245, 286 КАС України, суд,
в и р і ш и в:
У задоволенніадміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягненнядо адміністративноївідповідальності відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Сьомого апеляційного адміністративного суду (21050, м.Вінниця, вул.Соборна,48) шляхом подання до суду апеляційної інстанції через Хотинський районний суд Чернівецької області апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.М.Ковальчук