Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 724/1115/24Провадження № 2-а/724/13/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого судді Ковальчук Т.М.
за участі:
секретаря судового засідання: Федонюка В.В.
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.ХотинЧернівецької областіадміністративну справуза позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Хмельницькій області, старшого інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції старшого лейтенанта поліції Лишень Віталія Миколайовича про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
в с т а н о в и в:
09.04.2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту патрульноїполіції,Управління патрульноїполіції вХмельницькій області,старшого інспекторавідділу безпекидорожнього рухуУправління патрульноїполіції вХмельницькій областіДепартаменту патрульноїполіції старшоголейтенанта поліціїЛишень ВіталіяМиколайовича провизнання протиправноюта скасуванняпостанови всправі проадміністративне правопорушення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що 04 квітня 2024 року старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області ДПП старшим лейтенантом поліції Лишень В.М. було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії БАВ №227407 про те, що 04.04.2024 року о 14:45 год на а/д Н-03 Житомир-Чернівці, 301 км, ОСОБА_1 , будучи інструктором з навчання водіння категорії «В» проводив навчання водінню на транспортному засобі ВАЗ 2107-20 д.н.з НОМЕР_1 , який не був обладнаний розпізнавальним знаком «Учбовий», чим порушив вимоги п.24.8 та 30.3 ПДР України, відповідальність за порушення яких передбачена ст.127-3 КУпАП, за яке накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 8500 грн.
Позивач зазначає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, оскільки відповідно до п. 24.8 ПДР транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів), на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Учбовий транспортний засіб» відповідно до вимог підпункту «к» п. 30.3 цих Правил. Однак, відповідно до нових змін до Правил дорожнього руху, які внесені постановою від 27.10.2023 року №1128, транспортні засоби, на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Навчальний транспортний засіб», а не «Учбовий транспортний засіб». Тому, вважає, що ним не допущено порушень Правил дорожнього руху.
Просить суд постанову по справі про адміністративне правопорушення серії БАВ №227407від 04.04.2024 року складену старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області ДПП старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 визнати протиправною та скасувати, а провадження по справі закрити, та стягнути з відповідача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору в сумі 605,60 грн.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 12 квітня 2024 року відкрито провадження по справі (а.с.13).
Відповідачіпозовну заяву з додатками отримали, що підтверджується довідками про доставку документів до електронного кабінету та на електронну пошту (а.с.14, 15, 17 зворот),відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не подали.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Позивач ОСОБА_1 та його представник Ватаманюк В.В. у судове засідання не з`явилися, від представника надійшла заява про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, позовні вимоги підтримують повністю та просять суд їх задовольнити (а.с.19).
Відповідач - представник Департаменту патрульноїполіції у судове засідання не з`явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений завчасно в установленому законом порядку, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.14).
Відповідачі представник Управління патрульної поліції в Хмельницькій області та старший інспектор відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції старший лейтенант поліції Лишень В.М. в судове засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомили, про день, час та місце судового засідання повідомлявся в установленому законом порядку, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с.15,17), заяв про відкладення розгляду справи до суду не направляли.
Дослідивши письмові докази по справі, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 04 квітня 2024 року о 14:50 год старшим інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області ДПП старшим лейтенантом поліції Лишень В.М. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАВ №227407, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.127-3 КУпАП, і накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн (а.с.7).
Згідно вказаної постанови ОСОБА_1 04.04.2024 року о 14:45 год на а/д Н-03 Житомир-Чернівці, 301 км, будучи інструктором з навчання водіння категорії «В», проводив навчання водінню на транспортному засобі ВАЗ 2107-20 д.н.з НОМЕР_1 , який не був обладнаний розпізнавальним знаком «Учбовий», чим порушив вимоги п.24.8, 30.3 ПДР України та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ст.127-3 КУпАП.
Однак, з вказаною постановою позивач не згоден, так як вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення передбаченого статтею 127-3 КУпАП.
Згідно ч.2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічні норми містяться в ч.1 ст. 8 Закону України «Про Національну поліцію».
Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно до ч. 1 cт. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Суд зазначає, що предметом судового дослідження за даними правовідносинами є правомірність дій суб`єкта владних повноважень щодо встановлення адміністративного правопорушення, законність та обґрунтованість постанови про адміністративне правопорушення.
Частиною 1 ст. 9 КУпАП України визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п. 8 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Пунктом 11 частини першої статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
В силуположень статті222КУпАП органиНаціональної поліціїрозглядають,в томучислі,справи пропорушення правилдорожнього руху,правил,що забезпечуютьбезпеку рухутранспорту,правил користуваннязасобами транспорту тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Частинами 2, 4 статті 258 КУпАП встановлено, що у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд, яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, протокол не складається. У випадках, передбачених ч.ч.1, 2 цієї статті, уповноваженими органами на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог ст.283 КУпАП.
Отже, у визначених законодавством випадках допускається скорочене провадження у справах про адміністративні правопорушення, яке передбачає, зокрема, фіксацію адміністративного правопорушення і накладання адміністративного стягнення на правопорушника безпосередньо на місці його вчинення. Застосування процедури скороченого провадження у випадках, визначених законом, не призводить до порушення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, закріплених в КУпАП.
З метою встановлення нормативно-правового регулювання здійснення проваджень уповноваженими особами Національної поліції України у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, наказом №1395 від 07.11.2015 року МВС України затверджено відповідну Інструкцію (далі - Інструкція).
Пунктом 2 Розділу III Інструкції визначено, що постанова виноситься в разі виявлення адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, передбачених статтею 127-3 КУпАП поліцейськими підрозділу Департаменту патрульної поліції, Департаменту внутрішньої безпеки, за місцем вчинення адміністративного правопорушення.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлений Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. №1306 (далі - ПДР).
Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України "Про дорожній рух" учасники дорожнього руху зобов`язані: знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам; виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Оскаржуваною постановою притягнуто ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.127-3 КУпАП за порушення п.24.8, п.30.3 "к" ПДР України.
Згідно із п.24.8 Правил дорожнього руху України транспортні засоби (за винятком мотоциклів, мопедів та квадроциклів),на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Учбовий транспортний засіб» відповідно до п.30.3 Правил дорожнього руху.
Відповідно до п. 30.3 «к» Правил дорожнього руху України на відповідних транспортних засобах установлюються такі розпізнавальні знаки: «Учбовий транспортний засіб» - рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і каймою червоного кольору, в який вписано літеру «У» чорного кольору. Знак розміщується спереду і ззаду на транспортних засобах, що використовуються для навчання водінню (допускається встановлення двостороннього знака на даху легкового автомобіля).
Статтею 127-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення посадовими особами закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів, фізичними особами-підприємцями встановленого порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, а саме: здійснення підготовки, перепідготовки водіїв транспортних засобів, особою, яка не має чинного документа спеціаліста з підготовки водіїв транспортних засобів; допуск осіб, які не склали теоретичний іспит, до практичної підготовки водіїв; проведення практичної підготовки водіїв з використанням транспортних засобів, обладнаних з порушенням вимог Правил дорожнього руху, або особою, яка позбавлена права керувати транспортними засобами, що тягне за собою накладення штрафу в розмірі від п`ятисот до вісімсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, підставою для винесення інспектором оскаржуваної постанови у відношенні ОСОБА_1 04.04.2024 року стала заміна на транспортному засобі, на якому проводиться навчання, розпізнавальних знаків з «Учбовий транспортний засіб» на «Навчальний транспортний засіб» та відповідно літери з «У» на «Н».
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.10.2023 року № 1128 внесено зміни до п.24.8, 30.3 Правил дорожнього руху, згідно яких транспортні засоби, на яких проводиться навчання, повинні мати розпізнавальні знаки «Навчальний транспортний засіб» та «літеру «Н» чорного кольору». Постанова набирає чинності через шість місяців з дня її опублікування, а саме 04 травня 2024 року.
Разом з тим, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Правовою підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність складу вчиненого адміністративного правопорушення, що має підтверджуватися належними і допустимими доказами.
При цьому Кодексом України про адміністративні правопорушення встановлюється чітка стадійність притягнення особи до відповідальності: виявлення правопорушення, фіксація правопорушення, формування доказової бази (матеріалів справи), розгляд справи про адміністративне правопорушення.
Статтею 127-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення посадовими особами закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів, фізичними особами-підприємцями встановленого порядку підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, зокрема, проведення практичної підготовки водіїв з використанням транспортних засобів, обладнаних з порушенням вимог Правил дорожнього руху.
Відтак, суб`єктами відповідальності за ст.127-3 КУпАП виступають виключно посадові особи закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів або фізичні особи-підприємці, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Так, єдиним доказом вчинення позивачем адміністративного правопорушення є сама оскаржувана постанова по справі про адміністративне правопорушення.
Однак, суд вважає, що зазначена постанова є саме предметом спору між сторонами та не може розглядатися як беззаперечний доказ за відсутності інших доказів на підтвердження обставин, вказаних в оскаржуваній постанові. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб`єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення. (постанова Верховного Суду від 26.04.2018 року у справі № 338/1/17, № рішення 73700340).
Відповідно дост. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд зауважує, що суб`єктами відповідальності за ст.127-3 КУпАП виступають виключно посадові особи закладів, їх філій чи інших відокремлених підрозділів або фізичні особи-підприємці, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.
Разом з тим, відповідачем не надано суду належних доказів того, що позивач є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.127-3 КУпАП, а саме: є посадовою особою закладу або фізичною собою-підприємцем, що проводять підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, а тому у суду відсутняможливість встановити та перевірити наявність складуадміністративного правопорушення, передбаченого ст.127-3 КУпАП, в діях позивача ОСОБА_1 .
Таким чином, відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами, що позивач є суб`єктом адміністративного правопорушення, зазначеного в постанові серії БАВ №227407 від 04.04.2024 року.
Враховуючи, що обов`язок доказування в даних справах покладається на відповідача, суд дійшов висновку щодо недоведеності відповідачем під час судового розгляду справи правомірності прийнятого ним рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст.127-3 КУпАП.
За змістом п.3 ч.3 ст.286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, суд приходить до висновку що відповідачем не надані належні та допустимі докази, які свідчать про обґрунтованість прийняття оскаржуваної постанови в зв`язку з чим, позов підлягає задоволенню шляхом скасування постанови серії БАВ № 227407 від 04.04.2024 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ст.127-3 КУпАП та закриття справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно квитанції від 09.04.2024 року позивачем сплачено судовий збір за подання позову до суду в розмірі 605,60 грн (а.с.5).
За таких обставин,судовий збір в розмірі 605,60 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту патрульної поліції.
Керуючись ст.ст.243-245, 286 КАС України, суд,
в и р і ш и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 доДепартаменту патрульноїполіції,Управління патрульноїполіції вХмельницькій області,старшого інспекторавідділу безпекидорожнього рухуУправління патрульноїполіції вХмельницькій областіДепартаменту патрульноїполіції старшоголейтенанта поліціїЛишень ВіталіяМиколайовича провизнання протиправноюта скасуванняпостанови всправі проадміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову серії БАВ №227407від 04квітня 2024року,винесену старшимінспектором відділубезпеки дорожньогоруху Управлінняпатрульної поліціїв Хмельницькійобласті ДППстаршим лейтенантомполіції ЛишеньВіталієм Миколайовичемпро притягнення ОСОБА_1 доадміністративної відповідальності за статтею 127-3 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646)на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 копійок.
Рішення можебути оскарженодо Сьомогоапеляційного адміністративногосуду (21050,м.Вінниця,вул.Соборна,48)шляхом поданнядо судуапеляційної інстанціїчерез Хотинськийрайонний судЧернівецької областіапеляційної скаргипротягом десятиднів здня йогопроголошення.
Суддя Т.М.Ковальчук