Єдиний державний реєстр судових рішень
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/530/24
19 квітня 2024 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баб`юка П.М., розглянивши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 05.01.2024 №913/03-16 щодо відмови у переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області зарахувати ОСОБА_1 періоди роботи в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області на посаді економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 22.12.1999 до 06.08.2002 та на посаді економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 07.08.2002 до 04.04.2007 до стажу державної служби.
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 на інший вид пенсії - пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 та здійснити нарахування (перерахунок) такої пенсії з 29.12.2023 з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.12.2023 №06-03-07-146 та від 29.12.2023 №06-03-07-147 виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 29.12.2023 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення/перерахунок їй пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року.
Листом від 05.01.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило позивача про відмову в призначенні (переведенні з виду на вид) пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII, оскільки станом на 01.05.2016 року її стаж на посаді державного службовця становить 09 років 2 місяці, що слугувало підставою для звернення до суду із відповідним позовом.
Ухвалою судді від 30.01.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
09.02.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що стаж роботи позивачки на посадах державної служби станом на 01.05.2016 становить 09 років 02 місяці.
Оскільки в даних трудової книжки позивачки відсутня інформація про встановлення відповідного рангу держаного службовця у періоди, які вона просить зарахувати до страхового стажу державної служби, у Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області відсутні правові підстави для зарахування періоду роботи в Управлінні міністерства внутрішніх справ України в тернопільській області на посаді економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 22.12.1999 до 06.08.2002 та на посаді економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 07.08.2002 до 04.04.2007 до стажу державної служби.
Також вказує, що оскільки за матеріалами пенсійної справи у позивачки недостатньо стажу роботи на посадах, віднесених до категорій державних службовців, тому підстав для врахування довідок про складові заробітної плати від 29.12.2023 №06-03-07-146 та від 29.12.2023 №06-03-07-147, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області немає (арк. справи 24-25).
26.02.2024 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому представник просить відмовити в задоволенні позовних вимог та вказує, що право на перерахунок пенсії згідно поданої заяви у ОСОБА_1 відсутнє, оскільки стаж на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 становить 09 років 02 місяці (арк. справи 30-33).
Інших заяв по суті до суду не надходило.
Ухвалою суду від 12.03.224 продовжено процесуальний строк розгляду справи №500/530/24.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позовній заяві, суд встановив наступні обставини.
26.08.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року.
29.12.2023 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про призначення/перерахунок їй пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 року (далі - Закон №3723-XII).
За принципом екстериторіальності вказану заяву передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області листом від 06.01.2024 повідомила позивачку про те, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 05.01.2024 №913/03-16 їй відмовлено у проведенні перерахунку (арк. справи 14 зворот).
Вказане рішення обґрунтоване тим, що право на перерахунок пенсії згідно поданої заяви у ОСОБА_1 відсутнє, оскільки стаж на посаді державного службовця станом на 01.05.2016 становить 09 років 02 місяці (арк. справи 15).
Не погодившись із таким рішенням суб`єкта владних повноважень, позивач звернулася до суду із відповідним позовом.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996, ратифікована Законом України від 14.09.2006 № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І). Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов`язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.
Отже, право особи на отримання пенсії як складова частина права на соціальний захист є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов`язаннями України.
Право на пенсійне забезпечення державних службовців визначено Законом №889-VIII, який набув чинності 01.05.2016.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII, втратив чинність Закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Відповідно до статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону № 3723-ХІІ і нормами Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Суд зазначає, що відповідачами не ставиться під сумнів наявність у ОСОБА_1 необхідного страхового стажу. Спірним у даному випадку є питання наявності чи відсутності у позивачки не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців до 01.05.2016.
Як слідує із оскаржуваного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області, за результатами розгляду пенсійної справи позивачки, встановлено наявність у неї 09 років 0 місяці стажу на посаді державного службовця станом на 01.05.2016. При цьому суд зауважує, що ні у даному рішенні ні у відзивах на позовну заяву, відповідачами не конкретизовано які саме періоди роботи позивача були зараховані до стажу державної служби.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у відзиві зазначає, що оскільки в даних трудової книжки позивачки відсутня інформація про встановлення відповідного рангу держаного службовця, відсутні правові підстави для зарахування періоду роботи в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області на посаді економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 22.12.1999 до 06.08.2002 та на посаді економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 07.08.2002 до 04.04.2007 до стажу державної служби.
З наведеного слід дійти висновку, що періоди роботи ОСОБА_1 в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області на посаді економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 22.12.1999 до 06.08.2002 та на посаді економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 07.08.2002 до 04.04.2007 до її стажу державної служби відповідачами не зараховано.
Щодо наведеного суд зазначає наступне.
Згідно записів 23-27 трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 08.09.1978 (арк. справи 12-13), позивач:
11.08.1999 прийнята на посаду економіста пенсійної групи УМВСУ (по договору);
22.12.1999 звільнена по п.2 ст.36 КЗпП України (закінчення строку договору);
22.12.1999 прийнята на роботу на посаду економіста пенсійної групи;
07.08.2002 призначена на посаду економіста 1-ї категорії пенсійної групи;
04.04.2007 звільнена із займаної посади за ст.36 п.5 КЗПП України (у зв`язку із переведенням на роботу в іншу установу).
Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, стаж державної служби за період роботи (служби) до 01.05.2016 обчислюється відповідно до законодавства, яке діяло раніше, та на тих умовах і в порядку, що були ним передбачені.
Відповідно до п.1 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 2 Порядку №283 (чинним до набрання законної сили Закону України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Відповідно до п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком. У Додатку до вказаного Порядку наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. Окрім цього, згідно із п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, / судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів.
Також, відповідно до Методики щодо зарахування (включення) до стажу державної служби періодів роботи (служби) колишніх працівників і осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженого наказом Головного управління державної служба України від 12.10.2007 року № 270/551, робота (служба) в апараті органів внутрішніх справ, а саме: у Міністерстві внутрішніх справ України (структурних підрозділах центрального апарату Міністерства), головних управлінь/управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, міських управлінь і відділів, управлінь і відділів на транспорті та інших, визначених відповідними наказами Міністерства внутрішніх справ України - зараховується до стажу державної служби.
Крім цього, суд враховує, що у відповідь на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, листом від 12.07.2007 за №565 Управління державної служби Головного управління державної служби України в Тернопільській області повідомило, що період роботи ОСОБА_1 на посадах економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини та економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини Управління МВС України в Тернопільській області може бути зарахований до стажу державної служби (арк. справи 16).
Отже, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що періоди роботи позивачки в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області на посаді економіста пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 22.12.1999 до 06.08.2002 та на посаді економіста 1-шої категорії пенсійної групи обліково-розрахункової частини з 07.08.2002 до 04.04.2007 підлягають зарахуванню до стажу державної служби, що становить понад 07 років 03 місяці.
Крім того, суд зауважує, що згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 20.07.2007 №66-0 "Про встановлення надбавок до посадових окладів за вислугу років" стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 05.04.2007 складав 07 років 03 місяці 13 днів (арк. справи 17).
Тобто, на період 20.07.2007, встановлюючи позивачу щомісячну надбавку до посадового окладу у розмірі 15% Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не заперечувало наявності у ОСОБА_1 станом на 05.04.2007 стажу державної служби 07 років 03 місяці 13 днів.
Крім того, згідно записів 28-44 трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 (арк. справи 10 зворот, 14), позивач:
05.04.2007 призначена на посаду головного спеціаліста відділу пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, у зв`язку із переведенням з УМВС України в Тернопільській області; присвоєний 13 ранг 6 категорії державного службовця; прийнята присяга державного службовця; присвоєний 12 ранг державного службовця в межах 6 категорії посад; присвоєний 11 ранг державного службовця в межах 6 категорії посад;
04.09.2014 призначена на посаду головного спеціаліста відділу призначення та перерахунку пенсій військовослужбовцям та деяким іншим категоріям громадян управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян за переведенням;
06.07.2018 присвоєно 8 ранг державного службовця;
02.05.2019 переведена на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління застосування пенсійного законодавства;
11.11.2020 переведена на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління пенсійного забезпечення; присвоєно 9 ранг державного службовця з 01.05.2016;
06.07.2021 06.07.2018 присвоєно 7 ранг державного службовця;
09.11.2022 переведена на посаду головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг;
28.12.2023 звільнена із займаної посади у зв`язку із виходом на пенсію відповідно до п.7 ч.1 ст.83 Закону України "Про державну службу", що в загальному становить понад 16 рокі 08 місяців, а з 05.04.2007 по 01.05.2016 - понад 09 років.
Отже, з урахуванням наведеного, загальний стаж державної служби позивачки до 01.05.2016 становить більше 16 років.
Оскільки в ході розгляду даної справи судом встановлено, що стаж позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців до 01.05.2016 становить більше 16 років, а наявність загального страхового стажу не є спірним, тому на переконання суду, у ОСОБА_1 наявні підстави для переведення її з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону № 1058-ІV, на пенсію за віком відповідно до Закону №3723-XII.
Щодо відмови у розрахунку пенсії з урахуванням довідок від 29.12.2023 №06-03-07-146 та від 29.12.2023 №06-03-07-147 виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, суд зазначає наступне.
Порядок призначення пенсій згідно з Законом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб.
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 року, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 року на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 року, а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 року на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 року як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 року, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб №622 передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048.
Судом встановлено, що довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 29.12.2023 №06-03-07-147, видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області, відповідає формі довідки, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить дані про надбавку за інтенсивність праці, виплати за додаткове навантаження, преміювання, інші виплати (матеріальну допомогу, премії тощо, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) за період з 01.12.2018 до 31.11.2023 (арк. справи 8 зворот 9).
Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 29.12.2023 №06-03-07-146 на суму 9100,00 грн, видана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області за посадою головного спеціаліста відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян, станом на грудень 2023 року (арк. справи 8), складена за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям", та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за ранг (7 ранг), надбавка за вислугу років (50%), на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У затвердженій постановою правління Пенсійного фонду України формі довідки складові заробітної плати складаються з: посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
На всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Всі відображені в довідках види оплати праці є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закон №1058-ІV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Отже, суд приходить до висновку, що нарахування (перерахунок) пенсії позивача слід здійснювати з урахуванням довідок про складові заробітної плати.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 05.01.2024 № 913/03-16 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відтак, з метою належного та ефективного відновлення порушеного права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області: зарахувати до стажу державної служби позивачки періоди з 22.12.1999 по 06.08.2002 та з 07.08.2002 по 04.04.2007; перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на інший вид пенсії - пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Щодо дати, з якої слід здійснити такий перерахунок, то суд враховує положення частини третьої статті 45 Закону №1058-IV, згідно яких переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Оскільки позивач звернулася до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії 29.12.2023, то саме з цієї дати необхідно здійснити переведення на інший вид пенсії.
Також слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.12.2023 з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.12.2023 №06-03-07-146 та №06-03-07-147, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягають до задоволення.
Оскільки позовні вимоги підлягають до задоволення, суд приходить до висновку про необхідність відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно понесені позивачем витрати зі сплати судового збору у повному обсязі.
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про відмову у проведенні перерахунку пенсії від 05.01.2024 № 913/03-16.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди з 22.12.1999 по 06.08.2002 та з 07.08.2002 по 04.04.2007.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перевести ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на інший вид пенсії - пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з 29.12.2023.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 29.12.2023 з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 29.12.2023 №06-03-07-146 та №06-03-07-147, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 493 (чотириста дев`яносто три) грн 20 коп.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 493 (чотириста дев`яносто три) грн 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 19 квітня 2024 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,и м. Тернопіль, Тернопільська обл., Тернопільський р-н, 46001, код ЄДРПОУ 14035769);
- Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (місцезнаходження/місце проживання: вул. Саєнка Андрія, 10, м. Фастів, Київська область, 08500, код ЄДРПОУ 22933548);
Головуючий суддяБаб`юк П.М.