Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 702/399/24
Провадження № 2 - о/702/21/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.04.2024 м. Монастирище
Монастирищенськийрайонний суд Черкаськоїобласті в складі:
головуючої судді Жежер Ю.М.,
за участю секретаря судового засідання Махомети І.С.,
учасники справи -не з`явилися,
розглянувувідкритому судовомузасіданнівзалі судовихзасіданьм.Монастирище цивільнусправуза заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановленняфакту смерті на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в :
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Підставою для звернення з заявою вважає те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , яка знаходиться на окупованій території.
Маючи в наявності довідку про причину смерті та свідоцтво про смерть батька, видані органами так званої ДНР, вона звернулася до Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) щодо реєстрації смерті її батька.
Проте, Монастирищенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) їй було повідомлено про те, що реєстрація смерті батька неможлива з причини відсутності документів встановленого законодавством України зразка.
Тож, станом на сьогодні у неї відсутні документи, які дозволяють зареєструвати смерть згідно з вимогами національного законодавства та отримати свідоцтво про смерть, встановленого Україною зразка.
Встановлення факту, що має юридичне значення, необхідно їй для державної реєстрації смерті померлої особи, державним органом України.
Просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її батька громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: Україна, Донецька область, м. Горлівка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в місті Горлівка Донецької області, у віці 67 років, та на час смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою суду від 17.04.2024 прийнято заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено судове засідання.
В судовезасіданнізаявник ОСОБА_1 не з`явилась. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлена у встановленому законом порядку. Просить справу розглядати у її відсутність, про, що зазначила в заяві.
В судове засідання представник заінтересованої особи Монастирищенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. 18.04.2024 на адресу суду подав заяви про розгляд справи у його відсутність.
Передбачених ч. 2ст. 223 ЦПК Українипідстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи, на підставі доказів, поданих разом із матеріалами заяви.
Враховуючи те, що розгляд справи відбувається у відсутності сторін, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши викладені у заявах по суті справи обставини та безпосередньо дослідивши письмові докази, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 293ч.2 п.5,ст. 315 ч.1п. 8 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема, встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану внести актовий запис по факту смерті особи.
Згідно ч.1ст.317ЦПКУкраїни заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого повторно 12.05.1999 Центрально міським відділом реєстрації актів громадянського стану Горлівки, ОСОБА_1 (заявник) народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , в графі батько зазначено ОСОБА_2 (а.с. 5).
Тобто, ОСОБА_1 є рідною дочкою ОСОБА_2 та має право на звернення до суду із даною заявою.
Відповідно доп.2ч.1ст.17ЗаконуУкраїни«Продержавнуреєстраціюактів цивільногостану» № 2398-VI від 01.07.2010 державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Згідно з копією паспорта громадянина України ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Горлівка Донецької області (а.с. 8 - 10).
Заявником на підтвердження факту смерті батька надано документи видані органами, що незаконно створені на тимчасово окупованій території.
Так, відповідно до свідоцтва про смерть, виданого 13.01.2024 міським відділом ЗАГС Горлівського міського управління юстиції Міністерства юстиції так званої «донецької народної республіки» ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка Центрально Міського району донецької народної республіки російської федерації, місце народження м. Горлівка Донецька область (а.с. 7).
Згідно з довідкою про причину смерті від ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 67 років (а.с. 6).
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 154 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 11)
Відповідно до Меж та Переліку районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях, затверджених Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 м. Горлівка Донецької області відноситься до тимчасово окупованих територій Донецької області.
Частинами другою, третьою статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Положеннями статей 3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Питання про окуповані території у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані як "намібійські винятки": документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 "Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії" зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але "у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів".
Таким чином, суд може застосувати названі загальні принципи ("Намібійські винятки"), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, у контексті як мінімум "реєстрація народжень, смертей і шлюбів", виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, у сукупності з іншими доказами, як встановлення можливих фактів, оскільки встановлення цих фактів має істотне значення для реалізації низки прав людини (громадянина України).
Аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 22.10.2018 у справі №235/2357/17, від 07.09.2022 у справі № 759/5313/21, від 29.03.2023 у справі № 753/8033/22; від 26.04.2023 у справі № 337/3725/22.
Визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті, зокрема щодо смерті людини, з метою захисту прав громадян України, ніяким чином не легітимізує таку владу. Розгляд державними органами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади. У той же час держава має вживати заходів щодо ефективного захисту прав громадян на своїй території, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої держави.
Встановлення факту смерті особи має значення для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявника, рішення суду в такій категорії справ повинне ґрунтуватися на дотриманні вимог процесуального закону щодо повного та всебічного з`ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, у тому числі з урахуванням документів, виданих органами та установами самопроголошених утворень, розташованими на окупованій території України.
Таким чином, видане так званими органами «донецької народноїреспубліки» натериторії м. Горлівка Донецької області, свідоцтво про смерть не засвідчуєу встановленому законом порядку факту смерті ОСОБА_2 , що створює перешкоди та робить неможливим отримання в органах державної реєстрації актів цивільного станусвідоцтва про смерть.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Згідно з п. 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 24.12.2010 № 3307/5), передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є, зокрема, лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; рішення суду про оголошення особи померлою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Таким чином, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятим відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 №2398-VІ.
Отже, встановлюючи факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка Донецької області, яка станом на дату смерті ОСОБА_2 та на даний час є тимчасово окупованою територією України, суд вважає за можливе прийняти в якості доказів інформацію, яка міститься в документах, які видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Оскільки реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася, дана обставина є підставоюдля встановлення такого фактув судовому порядку.
Відповідно до Правил державного реєстрації актів цивільного стану України при складанні актових записів цивільного стану зазначаються повна офіційна назва держави та інші дані згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм.
Згідно з Розпорядженням КМУ «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Донецької області» від 12.06.2020 № 710-р м. Горлівка увійшло до складу Горлівської територіальної громади.
З урахуванням наведеного, суд вважає доведеним факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в м. Горлівка Донецької області 09.01.2024.
На підставівикладеного,атакожвраховуючите,щозакономнепередбачено іншогопорядку встановленняцьогофакту,судприходитьдовисновкупрозадоволеннязаяви ОСОБА_1 про встановленняфактусмертінатимчасово окупованітериторіїУкраїни,щонадастьїйможливістьздійснитидержавнуреєстрацію смертібатька ОСОБА_2 ,якийпомер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка Донецької області України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК Україниухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 ЗУ «Про судовий збір» заявник звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного та керуючись ст. 4, 7, 10, 12,13, 18, 81, 223, 247, 258-259, 263-265, 293, 294, 315-319, 355, п.8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Монастирищенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)про встановленняфакту смерті на тимчасово окупованій території України, задовольнити повністю.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Горлівка Донецької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка Донецької області України.
Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження не зупиняє його виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місцепроживання: АДРЕСА_1 тафактичне місцепроживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Заінтересована особа:Монастирищенськийрайоннийвідділдержавноїреєстраціїактів цивільногостануцентральногоміжрегіональногоуправлінняміністерстваюстиції(м.Київ), місцезнаходження: вул. Соборна,121, м. Монастирище Черкаської області, 19101,код ЄДРПОУ 04061145.
Суддя Юлія ЖЕЖЕР