Рішення № 11845221, 08.09.2010, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
08.09.2010
Номер справи
22ц-16309
Номер документу
11845221
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №22ц- 16309/10 Головуючий в 1 інстанції Васильєва І.А.

Категорія 57 Доповідач Хейло Я.В.

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

8 вересня 2010 року м. Донецьк

Апеляційний суд Донецької області у складі:

Головуючого Стратіло В.І.

Суддів Хейло Я.В., Лісового О.О.

при секретарі Яменко А.Б.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку апеляційну скаргу управління Пенсійного Фонду України у Калінінському районі м. Горлівки на рішення Калінінського районного суду м. Горлівки від 4 червня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Калінінському районі м. Горлівки про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання перерахувати пенсію,-

В С Т А Н О В И В :

26 березня 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату пенсії. Вона посилалась на те, що в січні 2010 року відповідач зробив неправильний перерахунок її пенсії без застосування показника середньої заробітної плати за 2009 рік, як це передбачено Законом України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Вказані дії відповідача вона вважає неправомірними і просила зобовязати його перерахувати пенсію з 1січня 2010 року з застосуванням показника нової середньої заробітної плати в галузі економіки України за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік.

Рішенням Калінінського районного суду м. Горлівки від 4 червня 2010 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені. Визнано неправомірними дії УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2010 року, зобовязано відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2010 року відповідно з чинними на цей час положеннями ст.40, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та пункту 11.3 Потсанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року. Зобовязано Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Горлівки виплачувати ОСОБА_1 перераховану пенсію з 1 січня 2010 року у відповідності з діючим законодавством.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове про відмову у задоволенні позову.

Зазначає, що частиною 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було передбачено проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 цього Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені до ст. 40, ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані такими, що не відповідають Конституції України, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалося. В звязку з цим перерахунки пенсій проводилися відповідно до п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за 2007 рік (1 197 грн. 91 коп.) .

У судове засідання сторони не зявилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ст. 3041 ЦПК України розгляд апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, прийняте за результатами розгляду справ, передбачених пунктом 2 частини першої статті 15 цього Кодексу, здійснюється апеляційним судом за наявними у справі матеріалами та без виклику осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних підстав:

Відповідно до пункту 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення є неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права.

Під час розгляду справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Калінінському районі м. Горлівки Донецької області, отримує пенсію за віком і після її призначення продовжує працювати.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ст. 40, ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік, є протиправними, не ґрунтуються на вимогах закону. При проведенні перерахунку пенсії відповідач повинен був застосувати показник заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто , з врахуванням того, що ОСОБА_1 звернулася до суду у січні 2010 року за 2009 рік.

З таким висновком суду першої інстанції погодитися не можливо.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

При перерахунку пенсії з 01 січня 2010 року ОСОБА_1, враховано страховий стаж після призначення пенсії по 31 грудня 2009 року і спір з цього приводу між сторонами відсутній.

Згідно підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частина 4 статті 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» була викладена в новій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону…».

Проте рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Починаючи з 22 травня 2008 року і станом на 15 січня 2010 року (час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії) діяла редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка не містить в собі вимоги при перерахунку пенсії застосовувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Тобто редакція Закону, на який послався суд першої інстанції, станом на час звернення позивача за перерахунком пенсії не була чинною, а тому суд першої інстанції не міг її застосовувати. Саме це і призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, п ерерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка діяла на час звернення позивача за перерахунком пенсії, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Як вбачається з частини 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» заробітна плата, з якої відповідно до частини 1 ст. 40 зазначеного Закону обчислюється пенсія, визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Тобто, якщо перерахунок пенсії відповідно до частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» здійснюється із заробітної плати (доходу) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, то ця заробітна плата відповідно до частини 2 ст. 40 цього Закону обчислюється з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, тобто по цій справі за 2009 рік.

Середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, про яку йдеться в частині 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, та середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, про яку йшлося в частині 2 ст. 40 та частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 28.12.2007 р. N 107-VI, яку застосував суд, задовольняючи позовні вимоги , не є тотожними поняттями Перша визначається Державним комітетом статистики України, друга визначається Пенсійним фондом України.

Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», є незаконним.

Згідно п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.

Тобто фактично в постанові Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» відтворена редакція частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року N 107-VI, яка визнана неконституційною, і таким чином умови перерахунку пенсії, визначені в п/п 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, не відповідають цим умовам, викладеним в ст. 40, частині 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, яка відновила свою дію з 22 травня 2008 року.

Відповідно до частини 4 ст. 8 ЦПК України у разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.

Тобто, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, якою є наведена вище постанова Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року N 530, у спірних правовідносинах застосуванню підлягають ст. 40 та частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, які регулюють умови перерахунку пенсії, що судом першої інстанції не враховано.

Зазначений висновок апеляційного суду ґрунтується на конституційних нормах п. 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, згідно якої виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Згідно частини 3 ст. 4 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Суд першої інстанції зазначене не врахував та дійшов незаконного висновку про застосування при перерахунку пенсії позивачу показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Як вбачається з позовних вимог ОСОБА_1 вона просила зобовязати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії саме з урахуванням середньої заробітної плати в галузі еккономики України за 2009 рік, що відповідає вимогам ст. 40 та частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV, а тому її позовні вимоги є такими, що ґрунтуються на законі.

Перерахунок пенсії ОСОБА_1 в 2010 році з застосуванням показника заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік (1 197 грн. 91 коп.), здійснений відповідачем в порушення вимог ст. 40 та ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції від 09.07.2003 року № 1058-IV.

Що стосується спільного листа Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, згідно якого перерахунки пенсії у 2009 році проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік (1 197, 91 грн.), він взагалі не є правовим актом, а тому не може бути застосований до спірних правовідносин.

Враховуючи викладене, рішення суду першої інстанції про зобовязання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з застосуванням показника заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, є незаконним і відповідно до пункту 4 частини 1 ст. 309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про зобовязання відповідача здійснити ОСОБА_1 року перерахунок пенсії за віком відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

При зверненні до суду відповідачем з апеляційної скарги не були сплачені судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Відповідно до п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року № 7-93, п. 5 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» ЦПК України Пенсійний Фонд України від сплати судового збору звільнений.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1258 «Про затвердження Порядку оплати витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільних справ та їх розмірів» в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2009 р. № 825 з цієї справи підлягають сплаті з апеляційної скарги витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 грн., як із справи позовного провадження з розгляду спору немайнового характеру.

Оскільки апеляційний суд дійшов висновку про часткове задоволення апеляційної скарги відповідача, проте рішення ухвалив на користь позивача, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в апеляційному суді в розмірі 37 грн. відповідно до частини 3 ст. 88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст. 3041, ст. 307, ст. 309, ст. 314, ст. 316 ЦПК України, Апеляційний суд Донецької області, -

В И Р І Ш И В:

Апеляційну скаргу відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Горлівки задовольнити частково.

Рішення Калінінського районного суду м. Горлівки від 04 червня 2010 року скасувати та ухвалити нове.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м.Горлівки здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії за віком з 01 січня 2010 року відповідно до ст. 40, частини 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07.2003 року № 1058-IV з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2009 рік.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Калінінському райні м. Горлівки на користь держави витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 37 (тридцять сім) гривень (на розрахунковий рахунок 31213263700004, одержувач державний бюджет м. Донецька Ворошиловський район, ЄДРПОУ 34686537, банк ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 22050002).

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, є остаточним і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий

Судді