Рішення № 11839902, 21.10.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
21.10.2010
Номер справи
19/228
Номер документу
11839902
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.10                                                                                 Справа № 19/228

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом

Виконуючого обов”язки прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Луганської міської ради та Луганської міської ради, м.Луганськ

до Луганського обласного дочірнього підприємства "Луганськоблтурист" Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях "Укрпрофтур", м.Луганськ

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача –Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м.Луганську, м.Луганськ

про стягнення 26592 грн. 19 коп.

в присутності представників сторін:

від заявника –представник не прибув;

від позивачів – Бабкіна Н.В., довіреність від 30.07.2008 № 01/03-10/5562/0/2-08; довіреність від 31.07.2008 № 01/03-10/5585/0/2-08;

від відповідача –Котванова З.В., довіреність від 12.07.2010 № 101;

від 3-ї особи –Назаренко Н.О., довіреність № 3/10 від 11.01.2010.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлено вимогу про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за землю у сумі 24183 грн. 95 коп. та пені у сумі 2408 грн. 24 коп.

Розпорядженням заступника голови господарського суду від 07.09.2010, у зв”язку з виходом судді Косенко Т.В. з відпустки, справу № 19/228, що призначалась до розгляду суддею Батюк Г.М., передано їй на розгляд.

Заявник не скористався наданим йому правом, передбаченим ст.22 Господарського процесуального кодексу України, не забезпечив участі повноважного представника у судовому засіданні, хоча був належним чином повідомлений про час і місце проведення розгляду справи, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.

Як зазначив Вищий господарський суд України в Інформаційному листі від 13.08.2008 № 01-8/482 Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України (п.19) ... дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог п.3.5.11 Інструкції з діловодства в господарських судах України, затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

До повноважень суду не віднесено встановлення фактичного місцезнаходження учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилались згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи, а також згідно відомостей, що містяться у довідці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців, станом на час розгляду справи.

У судовому засіданні 09.09.2010 відповідач, що згідно постанови Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2010 по справі № 2а-2722/10/1270 з нього стягнуто в доход Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість в розмірі 44250,13 грн. та з орендної плати за землю в розмірі 66113,21 грн.

22.09.2010 представник позивачів подав клопотання, де просить залучити в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог –Ленінську міжрайонну державну податкову інспекцію у м.Луганську та зобов"язати її надати пояснення щодо розміру, складових та періоду нарахування податкових зобов"язань та пені за договором на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.05.1996, реєстрація від 28.05.1996 № 1479.

Дане клопотання було розглянуто у судовому засіданні та задоволено судом.

21.10.2010 представник позивачів надав письмові пояснення, в яких зазначив, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2010 по справі № 2а-2722/10/1270 було стягнуто з відповідача податковий борг за період з грудня 2009 року по квітень 2010 року.

По даній справі заявником заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за землю за період з грудня 2009 року по липень 2010 року у розмірі 24183,95 грн. та пеня за період з 01.02.2010-31.07.2010 у розмірі 2408,24 грн., що у загальній сумі складає 26592,19 грн.

Заборгованість з орендної плати, що співпадає з періодом, заявленим Прокурором Кам”янобрідського району м.Луганська в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську складає 17433,48 грн., пеня складає 2176,52 грн., що у загальній сумі складає 19610,00 грн.

Отже, заборгованість з орендної плати за землю, що не охоплює вказаний період складає 6750,47 грн., а саме за травень-липень 2010 року, та пеня за період з 01.06.2010 – 27.07.2010 складає 231,72 грн., що у загальній сумі складає 6982,19 грн.

Позивач зазначив, що відповідач звернувся до Управління нерухомим майном Луганської міської ради з листом від 20.10.2010 № 144 (вхідний від 21.10.2010 № 01/10-2046/36) про часткове перерахування суми плати за землю, сплаченої ним 30.08.2010, тобто після звернення заявника з позовною заявою до господарського суду, в результаті чого заборгованість з орендної плати за період з травня-липень 2010 року та пені за період з 01.06.2010-27.07.2010 була ліквідована.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.

Рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 19.01.1994 № 32 Колективному дочірньому підприємству „Луганськоблтурист” була надана в довгострокове користування на умовах оренди земельна ділянка загальною площею 2,8237 га за адресою: м.Луганськ, вул.Оборонная, 112а під розміщення готельного комплексу.

Між Виконавчим комітетом Луганської міської ради та Колективним дочірнім підприємством „Луганськоблтурист” (правонаступником якого є Луганське обласне дочірнє підприємство „Луганськоблтурист” Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях „Укрпрофтур”) укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 24.05.1996, реєстрація від 28.05.1996 № 1479 терміном 49 років.

Відповідно п.2.1 договору плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку кожного місяця рівними долями.

Підпунктом б п.3.2 договору землекористувач взяв на себе зобов”язання своєчасно вносити обумовлену договором плату за землю, за несвоєчасне внесення плати за землю стягується пеня у розмірі 0,2% від суми недоїмки за кожний день прострочки.

Рішенням Виконавчого комітету Луганської міської ради від 25.09.1996 № 514, від 18.03.1998 № 115/13, від 16.05.2003 № 177/20 відповідачу у зв"язку з добровільною відмовою було припинено право тимчасового користування на умовах оренди частинами земельної ділянки площею 0,5752 га, площею 0,2004 га та площею 0,1000 га відповідно за адресою: вул.Оборонная, 112а.

Таким чином, станом на 01.12.2009 площа орендної земельної ділянки становить 1,9481 га.

Рішенням Луганської міської ради від 27.11.2009 № 58/61 відповідачу припинено право оренди частинами земельної ділянки площею 0,2242 га та площею 0,3890 га за адресою: вул.Оборонная, 112а, у зв"язку з добровільною відмовою. Зміни внесені договором про внесення змін у договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 18.01.2010, державна реєстрація від 17.03.2010 № 041043300052.

Таким чином, з 17.03.2010 площа орендованої земельної ділянки становить 1,3349 га.

Як зазначив позивач, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за останнім за період з 01.12.2009 по 31.07.2010 утворилась заборгованість з орендної плати за землю у сумі 24183,95 грн., у зв”язку з чим йому нарахована пеня за період з 01.02.2010 по 31.07.2010 у сумі 2408,24 грн.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об’єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов’язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюються відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.

В силу ч.1 п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради. Тому у зв”язку з тим, що земельна ділянка була надана відповідачу рішенням виконавчого комітету Луганської міської ради, але на теперішній час вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин являється виключною компетенцією міської ради, позивачами є виконавчий комітет Луганської міської ради та Луганська міська рада.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров’я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди.

Відповідно до ст.2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

За правилами ст.ст.5, 15 Закону України „Про плату за землю” об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або у користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб’єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач.

Відповідно до ст.14 Закону України „Про систему оподаткування” плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов’язкових платежів).

Відповідно до преамбули Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів).

Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності –договір оренди такої земельної ділянки. Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку щомісячних декларацій. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності).

Відповідно до ст.ст.13, 14 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.

Стаття 19 цього Закону визначає, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Статтею 7 Закону України „Про плату за землю” визначено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах 5-10 цієї статті та ч.2 ст.10 цього Закону.

Стаття 14 цього Закону встановлює, що платники земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби.

Як вбачається з матеріалів справи, заявником заявлено до стягнення заборгованість з орендної плати за землю за період з грудня 2009 року по липень 2010 року у розмірі 24183,95 грн. та пеня за період з 01.02.2010-31.07.2010 у розмірі 2408,24 грн., що у загальній сумі складає 26592,19 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23.06.2010 по справі № 2а-2722/10/1270 було стягнуто з відповідача податковий борг за період з грудня 2009 року по квітень 2010 року.

Відповідно до ст.61 Конституції України ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення.

Заборгованість з орендної плати, що співпадає з періодом, заявленим Прокурором Кам”янобрідського району м.Луганська в інтересах держави в особі Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м.Луганську складає 17433,48 грн., пеня складає 2176,52 грн., що у загальній сумі складає 19610,00 грн. Тобто в цій частині позовних вимог слід відмовити за їх необгрунтованістю, питання щодо судових витрат в цій частині не вирішується, оскільки заявник звільнений від їх сплати.

Отже, заборгованість з орендної плати за землю, що не охоплює вказаний період складає 6750,47 грн., а саме за травень-липень 2010 року, та пеня за період з 01.06.2010 – 27.07.2010 складає 231,72 грн., що у загальній сумі складає 6982,19 грн.

Позивач зазначив, що відповідач звернувся до Управління нерухомим майном Луганської міської ради з листом від 20.10.2010 № 144 (вхідний від 21.10.2010 № 01/10-2046/36) про часткове перерахування суми плати за землю, сплаченої ним 30.08.2010, тобто після звернення заявника з позовною заявою до господарського суду, в результаті чого заборгованість з орендної плати за період з травня-липень 2010 року та пені за період з 01.06.2010-27.07.2010 була ліквідована.

З огляду на викладене провадження по справі в цій частині, а саме в сумі боргу з орендної плати за землю у розмірі 6750,47 грн. та в сумі пені у розмірі 231,72 грн., слід припинити згідно п.11 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України з віднесенням судових витрат на відповідача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 21.10.2010 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.44, 49, 80 п.11, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позовних вимог відмовити частково.

2. В частині стягнення боргу у розмірі 6750 грн. 47 коп. та пені у розмірі 231 грн. 72 коп. провадження припинити.

3. В решті позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Луганського обласного дочірнього підприємства „Луганськоблтурист” Українського закритого акціонерного товариства по туризму та екскурсіях „Укрпрофтур”, м.Луганськ, вул.Оборонна, б.112а, код 02662395 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м.Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 69 грн. 82 коп.; в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м.Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 61 грн. 96 коп., видати наказ Ленінській міжрайонній державній податковій інспекції у м.Луганську.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 26.10.2010.

Суддя                                                             Т.В.Косенко