Рішення № 118398715, 16.04.2024, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.04.2024
Номер справи
560/142/24
Номер документу
118398715
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/142/24

РІШЕННЯ

іменем України

16 квітня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області в особі комісії Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, щодо розгляду заяв громадян України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області в особі комісії Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, щодо розгляду заяв громадян України в якому просить визнати протиправною дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у наданні ОСОБА_1 від 31.01.2023 відстрочки від призову на військову службу. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати відстрочку від призову за мобілізацією на підставі ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", як особі на утриманні якої перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, та довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що отримав повістку про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогою прибути до даного центру комплектування 31.01.2023 року. Під час прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки подав заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на весь період дії підстави, відповідно до ч.3 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" як жінки та чоловіки, на, утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Вказує, що 02.02.2023 відповідачем на поштову адресу позивача було направленно відповідь відповідно до якої, зазначено, що у відповідності до ст. 23 Закоун України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" подана заява не може бути розглянутою, у зв`язку із тим, що військово-обліковий документ, не встановленого зразка (№2102054), а також, те, що позивач не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Не погоджуючись із даною відмовою, позивач звернувся до адміністративного суду із відповідним позовом. 04.05.2023 року рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду справа №560/2480/23 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити частково. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.01.2023 про надання відстрочки від призову на військову службу та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

За результатами розгляду заяви згідно витягу з протоколу №24 від 29.06.2023 року засіданням комісії Шепетівського РВА, щодо розгляду заяв громадян України стосовно надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, було прийнято рішення щодо відмови позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу.

Позивач вважає таке рішення незаконним, а тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду відкрито провадження у справі, розгляд ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

На адресу суду відзивів від відповідачів не надходило.

Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 31.01.2023 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою у якій просив прийняти рішення про відтермінування від призову на військову службу, так як на його утриманні перебуває три неповнолітні дитини.

Для підтвердження вищевказаних обставин мною було подано ряд документів, а саме:

- нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 серії НОМЕР_1 ; - нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 серії НОМЕР_2 ; - нотаріально засвідчену копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 серії НОМЕР_3 ; - нотаріально засвідчену копію свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 ; - нотаріально засвідчену копію посвідчення багатодітної сім`ї виданого 26.12.2019; - копію паспорта НОМЕР_5 Виданий Шепетівським МРВ УМВС України в Хмельницькій області виданий 25.05.2001 та копія картки платника податків - нотаріально засвідчену копію тимчасового посвідчення № НОМЕР_6 відповідно до якого ОСОБА_1 є обмежено придатний у військовий стан.

Також у даній заяві зазначено, що цією заявою ОСОБА_1 підтверджує факт небажання бути мобілізованим, на період дії даної підстави для відстрочки.

02.02.2023 відповідачем надано відповідь відповідно до якої, зазначено, що у відповідності до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" подана заява не може бути розглянутою, у зв`язку із тим, що військово-обліковий документ, не встановленого зразка (№2102054), а також, те, що ОСОБА_1 не перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Вважаючи вказану відмову у розгляді заяви протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 по справі № 560/2480/23 позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 задоволено частково. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.01.2023 про надання відстрочки від призову на військову службу. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заву ОСОБА_1 від 31.01.2023 про надання відстрочки від призову на військову службу та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства. У задоволенні інших вимог відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Однак, згідно витягу з протоколу №24 від 29.06.2023 року засіданням комісії Шепетівського РВА, щодо розгляду заяв громадян України стосовно надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, було прийнято рішення щодо відмови позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу, у зв`язку із неперебуванням на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно статті 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Згідно пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.

Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022 було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.

Пунктом 8 цього Указу встановлено, місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб-підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

2) здійснення призову військовозобов`язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;

3) виділення тимчасово будівель, споруд, земельних ділянок, транспортних та інших матеріально-технічних засобів, надання послуг Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, Державній спеціальній службі транспорту, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України та іншим військовим формуванням України відповідно до мобілізаційних планів.

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (далі - Закон № 3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.

Статтею 1 Закону №3543-XII визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації встановленні статтею 22 Закону № 3543-XII.

Згідно з абзацом першим частини першої вказаної статті громадяни зобов`язані, зокрема з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Частиною третьої статті 22 Закону №3543-XII встановлено, що під час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до частини п`ятою статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов`язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов`язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов`язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Отже, з 24.02.2022 під час проведення загальної мобілізації у громадян України виник обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

Статтею 23 Закону № 3543-XII для деяких категорій громадян встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Згідно абзацу четвертого частини першої статті 23 Закону № 3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Відповідно до частини другої статті 23 Закону № 3543-XII особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

Згідно копій свідоцтв про народження: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 серії НОМЕР_1 ; ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 серії НОМЕР_2 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 серії НОМЕР_3 встановлено, що батьком вказаних дітей зазначається ОСОБА_1 .

Судом під час розгляду справи №560/2480/23 встановлено, що позивач, звертаючись до відповідача із заявою про відстрочення від призову на військову службу, позивач надав належні докази того, що на його утриманні знаходяться троє неповнолітніх дітей.

Вказані обставини зазначені та встановлені у рішенні Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.05.2023 по справі № 560/2480/23, яке набрало законної сили.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд зазначає, що відповідно до наказу відповідача за №36/2022-н від 11.04.2022 "Про комісію з надання відстрочок від призову громадян на військову службу під час мобілізації" який виданий на підставі статей 13, 27 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №68/20200 "Про утворення військових адміністрацій", згідно листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 06 квітня 2022 року №10/995", наказано утворити комісію з надання відстрочок від призову громадян на військову службу під час мобілізації.

Сторони не оспорюють звернення позивача до відповідача із заявами та надання на них відповідей, зокрема, щодо надання відстрочки позивачу.

Однак, позивач не згідний з витягом з протоколу від 29.06.2023 №24 прийнятого комісією Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, щодо розгляду заяв громадян України, яким відмовлено позивачу у наданні відстрочки від призову на військову службу у зв`язку з не перебуванням на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Отже, суд звертає увагу позивача, що оскаржуване рішення було прийнято саме комісією Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, яка в свою чергу не є компетентним органом, щодо прийняття такого рішення, оскільки протокол комісії не є рішенням суб`єкта владних повноважень про вирішення питання відстрочки, відповідно до ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Суд зазначає, що рішення щодо відстрочки позивача повинен приймати ІНФОРМАЦІЯ_7 , який у цьому випадку не прийняв жодного рішення щодо відстрочки. Тобто, Витяг з протоколу засідання комісії Шепетівської РВА, щодо розгляду заяв громадянина України стосовно надання відстрочки від призову на військову службу, у зв`язку з не перебуванням на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .".

Враховуючи наведене вище, суд також звертає увагу, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року по справі № 560/2480/23, яке набрало законної сили було зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заву ОСОБА_1 від 31.01.2023 про надання відстрочки від призову на військову службу та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 такого рішення не виконав належним чином, а тому існують підстави для визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 травня 2023 року по справі № 560/2480/23.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Частиною 1 ст.5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позивач частково довів позовні вимоги, а тому адміністративний позов необхідно задовольнити частково, зокрема: визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу від 31.01.2023 року та зобов`язання відповідача розглянути вказану заву та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням висновків зазначених у судовому рішенні.

Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1073,60 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, витрати необхідно присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області в особі комісії Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, щодо розгляду заяв громадян України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 31.01.2023 року про надання відстрочки від призову на військову службу.

Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути заву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу від 31.01.2023 року та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства України, з урахуванням висновків зазначених у судовому рішенні.

У задоволенні інших вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати (судовий збір) в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_7 ) Відповідачі:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_8 ) Шепетівська районна військова адміністрація Хмельницької області в особі комісії Шепетівської районної військової адміністрації Хмельницької області, щодо розгляду заяв громадян України стосовно надан (вул. Героїв Небесної Сотні, 47,м. Шепетівка,Хмельницька обл., Шепетівський р-н,30405 , код ЄДРПОУ - 21325769)

Головуючий суддя О.П. Шевчук