ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2010 р. м. Чернівці Справа № 2а-3095/10/2470
11:08
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Бойко О.Я.;
за участю:
секретаря судового засідання Федаш Л.Я.;
представника позивача Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів Берекети А.О.;
представника відповідача не з"явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів дотовариства з обмеженою відповідальістю "Парнас"про стягнення коштів,-
ВСТАНОВИВ :
Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Парнас» про стягнення заборгованості з адміністративно-господарських санкцій та пені в сумі 10558,44 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням з боку відповідача законодавства про соціальну захищеність інвалідів в Україні в частині недотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів у 2009 році.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задоволити.
Відповідач, який був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, повторно явку свого представника в судовому засіданні не забезпечив та про причини неявки суду не повідомив. У звязку з цим, справа розглядається без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, а також проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку про те, що позов є обґрунтованим.
Частиною 1 ст. 8 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991р. № 875 (далі Закон № 875) встановлено, що державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я та органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (надалі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002р. № 1434, Фонд соціального захисту інвалідів є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики та підпорядковується йому. Для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики утворюються територіальні відділення Фонду.
Чернівецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів України є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів України, що утворене для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики, та підзвітне і підконтрольне Фонду. Відділення є юридичною особою.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992р. № 2694, державна політика в галузі охорони праці базується на принципах, зокрема: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Відповідно статті 19 Закону № 875 для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно статті 20 Закону № 875, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим часткою 1 статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Частина 3 статті 18 Закону № 875, визначає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно пунктів 3, 14 Положення про робоче місця інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995р. № 314, робоче місце інвалідів вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядоохоронпраці, громадських організацій, інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда. Відповідно до п. 5 цього Положення підприємства інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Підприємства, зокрема, інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Зокрема передбачено, що підприємства щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подають відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів; розробляють і затверджують інструкцію про робоче місце інваліда.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007р. № 42 затверджена форма статистичної звітності № 10-ПІ "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", яка подається підприємствами, установами та організаціями щорічно відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.
Згідно п. 5 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Крім того, інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Правила подання роботодавцями звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів відділенням Фонду та інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) передбачено Порядком подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування.
Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів". Порядок складання звіту встановлено Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів".
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів від 25.02.2010р., наданого ТзОВ «Парнас» до Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у 2009 році складала 110 осіб.
Згідно з п.2.4 Інструкції щодо заповнення форми державного статистичного спостереження №1-ПВ (місячна) "Звіт з праці", затвердженої наказом Держкомстату від 26.10.09р. №403 у рядку 1040 Звіту форми №1-ПВ відображається середньооблікова кількість штатних працівників. При обчисленні зазначеного показника враховуються всі категорії штатних прцівників, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв'язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Норматив для працевлаштування інвалідів складає 4 робочі місця. Середньооблікова кількість працюючих інвалідів 1 одиниця, тобто менш ніж встановлено нормативом на 3 одиниці. Середньорічна заробітна плата штатного працівника на підприємстві за рік складала 5 906,36 грн. Таким чином, враховуючи вищевказані вимоги законодавства України, за недоотримання нормативу робочих місць по кількості працюючих інвалідів, відповідач зобов'язаний самостійно сплатити до 15 квітня 2010 року на рахунок Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські (штрафні) санкції у розмірі 17719,09 грн. та пеню у розмірі 758,44 грн. У встановлений Законом термін відповідач в добровільному порядку сплатив частково кошти на суму 9919,08 грн. Решта суми фінансових санкцій в розмірі 7800 грн. є не погашена, що дає підстави для стягнення вказаної суми у судовому порядку.
Згідно частини 2 статті 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120% річних облікової ставки НБУ. Згідно розрахунку заборгованості, поданого позивачем, станом на 5 жовтня 2010 року відповідачем прострочено 173 дні від дня внесення основного платежу. Таким чином, сума пені складає 758,44 грн. та підлягає стягненню.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню як такі, що грунтуються на законі, обґрунтовані та підтверджені доказами.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів “Про державне мито” від 21.01.1993р. № 7-93 позивач звільнений від сплати державного мита. Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому суд не стягує судові витрати з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 71, 76, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд , -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Парнас» (код ЄДРПОУ 32278697) на користь Чернівецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів шляхом перерахування коштів (УДК в м. Чернівці на р/р 31214230700002, МФО 856135, код 23246436, банк отримувача ГУДК в Чернівецькій області, призначення платежу: *; 101) адміністративно-господарську санкцію та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 8558 (вісім тисяч пятсот пятдесят вісім) 44 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до частини першої статті 185, частини першої-другої, четвертої статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, сторони які беруть участь у справі, мають право оскаржити в апеляційному порядку дану постанову повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд.
Скарга про апеляційне оскарження даної постанови подається протягом десяти днів з дня одержання її копії.
Суддя О.Я.Бойко