Рішення № 118383458, 03.04.2024, Сокальський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
03.04.2024
Номер справи
454/2500/23
Номер документу
118383458
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 454/2500/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2024 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Адамович М. Я. ,

за участю секретаря Калиш В.О.,

представника позивача - адвоката Семенюка Р.А.

та представника відповідача - адвоката Сидор О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Сокалів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання неправомірними дій, та касування рішення,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд з позовом та просить визнати протиправними дії відповідача щодо проведення донарахування за її абонентським рахунком необлікованого об`єму природного газу як дорахунок за втручання в роботу побутового газового лічильника в сумі 87 182,93грн. на підставі акту про порушення №LV000726 від 28.10.2022 року, скасувати рішення Комісії Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" (центральної комісії по розгляду актів про порушення) від 13.03.2023р. щодо задоволення вказаного Акту про порушення та стягнути судові витрати.

Свої вимоги мотивує наступним.

28.10.2022р. за адресою проживання позивачки по АДРЕСА_1 був знатий на чергову повірку газовий лічильник "Метрікс" 1996р.в.

В процесі демонтажу представниками відповідача було виявлено, що даний лічильник пофарбовано, у зв`язку з чим було складено акт про порушення.

28.10.2022р. було складено протокол №0007580 щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу.

03.11.2022р. АТ "Львівгаз" було складено акт експертизи ЗВТ та/або пломб №943, згідно якого виявлено в середині облікового механізму шматки плівки, різних розмірів в кількості 10шт., в напрямку магнітнї муфти наявні потертості на захисному покритті, наявне значне напилення від магнітної муфти. Магнітна муфта вільно прокручується по своїй основі. Корпус ПЛГ пофарбовано.

13.03.2023р. на засіданні комісії по розгляду актів про порушення було прийнято рішення щодо задоволення акту про порушення №000726 від 28.10.2022р. та прийнято акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості на суму 87 182,93грн.

Таке донарахування можливе у разі несанкціонованого та необлікованого споживання газу, чого вона не вчиняла.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.

Представник АТ «Оператор газорозподільної системи Львівгаз» в судовому засіданні позову не визнав. Пояснив, що актом експертизи від 03.11.2022 року працівниками AT «Львівгаз» виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: в середині облікового механізму шматки плівки, різних розмірів в кількості 10шт., в напрямку магнітнї муфти наявні потертості на захисному покритті, наявне значне напилення від магнітної муфти. Магнітна муфта вільно прокручується по своїй основі. Корпус ПЛГ пофарбовано. Акт експертизи свідчить про те, що облік газу вівся з порушенням законодавства: лічильником з порушеною конструкцією, яка не забезпечує єдність вимірювань, що виключає можливість використання показань лічильника газу як розрахункових і є підставою для проведення донарахування.

Вислухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з частиною першою та другою статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під`єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Пунктом 3 Глави 2 Розділу XI Кодексу газорозподільних мереж передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: 1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; 2) фіксація коректором чи обчислювачем об`єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об`єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об`єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно; 4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником,забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ),а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Главою 5 розділу XI Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення (абзац перший пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості (абзац перший та другий пункту 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Відповідно до п.4 глави 6 розділу X Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач),на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме позивач, як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем послуг з газопостачання, які надає АТ «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» за адресою м.Сокаль, вул.Курмановича, 15 Червоноградського району за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Актом про порушення № LV 000726 від 28.10.2022 року, складеним представниками АТ «Львівгаз» за адресою споживача ОСОБА_2 у АДРЕСА_1 встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме передбаченого розділом ХІ глави 2 п.1 п.п.3 несанкціоноване втручання в ЗБТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу), внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. З актом представник споживача позивач - ОСОБА_3 ознайомлена. Зауважень, пропозицій у неї немає.

Відповідно до протоколу №0007580 року лічильник газу типу лічильника марки «Metrix», заводський номер лічильника № НОМЕР_2 , направлений на експертизу у сервісний центр АТ «Львівгаз». У протоколі вказано, що 03.11.202 року у м. Львові по вул. Золота, 42 відбудеться проведення експертизи даного лічильника газу, на яку ОСОБА_1 запрошено. Даний протокол підписаний ОСОБА_1 .

Актом експертизи №943 від 03.11.2022року працівниками AT Львівгаз виявлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, а саме: п.4 в середині облікового механізму наявна плівка, шматки по: 5,5см., 8,5см., 1,5см., 1см., 0,5см. в кількості 1 шт та 10шт довжиною 1см. В приямку магнітної муфти наявні потертості на захисному покритті. Наявне значне напилення від магнітної муфти. Магнітна муфта вільно прокручується на своїй основі. Корпус ПЛГ пофарбовано. Дані пошкодження свідчать про втручання та вплив на роботу облікового механізму з метою впливу на показаники. Висновки комісії - втручання в роботу ЗВТ.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №№35/07297 від 03.112.2022року за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки - лічильник газу «G-4 Metrix», заводський номер 086124, не відповідає вимогам ДСТУ 3383:2015 Метрологія. Державна повірочна схема для засобів вимірювання об`єму та об`ємної витрати газу. ДСТУ9035:2020 Лічильники газу для побутових потреб та комерційного обліку. МП. Підставою для визнання ЗВТ непридатним: невідповідає вимогам нормативної документації.

Як вбачається з запрошення від 07.11.2022 року №1447, ОСОБА_2 була запрошена на засідання комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення, яке відбулося о 15.05 год. 22.11.2022 року за адресою АДРЕСА_2 , де розглядався Акт про порушення №000726 від 28.10.2022 року.

Також, запрошенням від 02.03.2023 року №282, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 були запрошені на засідання комісії АТ «Львівгаз» з розгляду актів про порушення, яке відбулося о 16.10 год. 13.03.2023 року за адресою АДРЕСА_2 , де розглядався Акт про порушення №000726 від 28.10.2022 року.

13.03.2023 року комісією з розгляду актів про порушення споживачами вимог Кодексу ГРС задоволено акт про порушення №000726 від 28.10.2022 року по споживачу ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 , що стверджується витягом з протоколу №16/03-Н.

Відповідно до акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.03.2023 року, споживачу ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за період з 27.07.2021 року по 28.10.2022року донараховано 1215,79 куб.м природного газу на суму 87182,93 грн.

З висновку експертизи ЗВТ споживача ОСОБА_2 , яка проведена відповідно до вимог глави 10 розділу Х Кодексу ГРС, встановлено, що виявлені при проведенні експертизи порушення підтверджують втручання зі сторони споживача у засіб обліку природного газу, тобто експертизою підтверджено наявність порушення цілісності ЗВТ. Названі порушення доводять несанкціоноване втручання споживача в роботу лічильника та факт викривлення даних обліку природного газу. Протилежного стороною позивача не доведено.

Також, саме позивач ОСОБА_2 , як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу, зокрема, лічильника газу, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок чого здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу.

Близький за змістом висновок, викладений Верховним Судом в постановах від 02.07.2019 року у справі № 904/2741/18, від 18.05.2021 року у справі № 902/417/20, від 11.08.2021 року у справі № 927/89/18.

На спростування доводів позивача суд виходить з того, що пунктом 5 розділу 6 глави Х Кодексу ГРМ передбачено, що засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу. При цьому, на споживача також покладено право ініціювати проведення перевірки Оператором ГРМ для встановлення вищевизначених обставин. У тому числі, за погодженням сторін можливе складення планового графіку проведення перевірок комерційного ВОГ (пункт 2 розділу 9 глави Х Кодексу ГРМ).

Також, відповідно до пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

Позивач зазначає, що рішення прийняте комісією з розгляду актів про порушення незаконним, у зв`язку з порушенням Відповідачеві двомісячного строку з дня складання акта для проведення засідання комісії, передбаченого Кодексом, для проведення засідання комісії.

Проте, судом встановлено, що акт про порушення № 000727 складено 28.10.2022р., комісію, на яку споживача було запрошена актом про порушення і на яку споживач не з`явився проведено 22.11.2022р, тобто в межах двомісячного терміну, передбаченого пунктом 8 глави 5 розділу XI Кодексу, для проведення комісії, але у зв`язку з неявкою споживача та заявою споживача про повторний розгляд акту засіданні центральної комісії по розгляду актів про порушення було перенесено на іншу дати, про що споживача було повідомлено рекомендованими листами зі зворотнім повідомленням про вручення від 03032023р.

В постанові Верховного Суду від 20 грудня 2022 року у cправі № 914/3145/21 Верховним Судом зроблено висновок: «Суд не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій і з наявністю підстав для визнання недійсним рішення та акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму й обсягу природного газу та його вартості лише у зв`язку з недотриманням АТ "Оператор газорозподільної системи "Львівгаз" процедури вчинення окремих дій, яка носить суто формальний характер та, у разі підтвердження обставин зазначених у акті про порушення, саме по собі не може вплинути на його дійсність чи призвести до неправомірності прийнятого на його підставі рішення комісії.

Подібні за змістом висновки викладено і у постанові Верховного Суду від 18.11.2022 року у справі № 914/993/21.

Разом з цим, суд погоджується з твердженням позивача про порушення строку розрахунку об`єму необлікованого природного газу слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об`єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.

Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ п.4. глави 1 розділу І Кодексу ГРС.

13.03.2023р. на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем розглянуто акт про порушення № 000726 від 28.10.2022 та прийнято рішення про його задоволення, у зв`язку з чим були здійснені донарахування обсягу природного газу за період 27.07.2021 по 28.10.2022.

Однак з дослідженого детального розрахунку (донарахування об`ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС встановлено, що такий донарахунок проведено з 22.07.2022р. по 28.10.2022р. з урахуванням усіх зареєстрованих осіб (зареєстровано 2 особи) та опалювальної площі (87м2), газових приладів (2 газових плит, 1 газової колонки та 1 котла). Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 87 182,93 грн.

З вищенаведеного суд дійшов до переконаняння, що в акті розрахунку необлікованого (донарахованого об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 13.03.2023р. допущено описку у даті початкового періоду проведення розрахунку, зазначено 27.07.2021р. замість 27.07.2022р., що саме по собі не може бути підставою для визнання такого акту недійсним

Враховуючи, що у даній справі встановлено порушення, внаслідок якого здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, рішення комісії АТ «Львівгаз» від 13.03.2023 року щодо затвердження Акта про порушення № LV000726 від 28.10.2022 року та донарахування ОСОБА_2 , як споживачу об`єму та обсягу не облікованого природного газу його вартості у розмірі 87 182,93 грн, колегія суддів вважає правомірним, оскільки відповідає обставинам та матеріалами справи, та не спростований позивачами .

Таким чином, суд дійшов до висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання неправомірними дій, та касування рішення слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Львівгаз» про визнання неправомірними дій, та касування рішення - відмовити.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості, які зазначаються в рішенні суду відповідно до п.4) ч.5 ст.265 ЦПК України та не проголошуються, відповідно до ч.2 ст.268 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Акціонерне товариство «Львівгаз», ЄДРПОУ:35234236, місцезнаходження: вул.Золота,42, м.Львів.

Головуючий: М. Я. Адамович