Постанова № 11838058, 12.10.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2010
Номер справи
2а-5705/10/1270
Номер документу
11838058
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.12

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 жовтня 2010 року Справа № 2а-5705/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Захарової О.В.

секретаря судового засідання: Білоконя Д.І.

за участю:

представника позивача: Гіби Н.М. (довіреність №6/2120 від 11.10.2010)

представника відповідача: Стреляної Л.І. (довіреність №01/4-10-663 від 28.12.2009)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення заборгованості по страховим внескам, -

ВСТАНОВИВ:

22 липня 2010 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення заборгованості по страховим внескам в сумі 130071,42 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що у відповідності до ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» роботодавці, як страховики, зобовязані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань Згідно акту звірки взаємних розрахунків від 15.07.2010, розрахункової відомості. відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» має збільшення недоїмки по страховим внескам до Фонду в сумі 130071,42 грн.

У звязку з чим позивач просив стягнути з відповідача недоїмку по сплаті страхових внесків у розмірі 130071,42 грн.

В судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги, надавши заяву про уточнення позовних вимог.

В обґрунтування заяви зазначив, що 28.07.2010 та 21.08.2010 в рахунок боргу Відповідач перерахував 29346,19 грн., 25.08.2010 78000, 00 грн., залишок боргу складав 22752,23 грн. Але на даний час відповідач допустив збільшення заборгованості на суму пені 429858,46 грн., таким чином загальна сума заборгованості складає 452583,69 грн.

З урахуванням збільшення суми заборгованості представник позивача просив стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» змінену суму заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 452583,69 грн.

Відповідно до ст.ст. 51, 137 КАС України позивач має право протягом всього часу судового розгляду збільшити або зменшити розмір позовних вимог. Оскільки позивач збільшив позовні вимоги, що є його правом, збільшені позовні вимоги прийняті судом до розгляду.

Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що частково, в розмірі 20335,50 грн., страхові внески сплачені, станом на 01.07.2010 заборгованість складає 109735,89 грн. Додатково пояснив, що згідно протоколів Кабінету Міністрів України з метою недопущення заборгованості із заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються із державного бюджету та коштів, що надійшли від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств. Сплату нарахованих платежів до Пенсійного фонду та інших фондів соціального страхування, а також погашення заборгованості, що утворилась, підприємство повинно здійснювати з 1 березня 2010 року. Представник відповідача зазначив, що не погоджується з висновками перевірки від 29.09.2010, проведеною відділенням виконавчої дирекції Фонду в м. Первомайську, вважає, що пеня в розмірі 429858,46 нарахована необґрунтовано. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Пунктом 7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно із Законом України від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування» страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.

Статтею 46 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі Закон № 1105-XIV)регламентовано, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності, здійснює збір та акумулювання страхових внесків.

Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідач Державне підприємство «Первомайськвугілля» в особі відокремленого підрозділу шахта «Гірська».

Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» має правовий статус субєкта без права юридичної особи, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №86 (а.с. 8).

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.

Таким чином, відповідальність по зобовязанням Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» повинно нести Державне підприємство «Первомайськвугілля» як юридична особа.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 Закону №1105-XIV юридичні особи або структурні підрозділи із відокремленим балансом є страхувальниками з обов'язкового страхування від нещасних випадків.

Відокремлений підрозділ шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» у відповідності із вимогами статті 10 Закону 1105-XIV взятий на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Ровеньки Луганської області за реєстраційним номером 1214000396 від 06.06.2003 (а.с. 10).

Частиною 2 ст. 45 Закону встановлено, що роботодавець як страхувальник зобовязаний своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно із ч. 8 статті 47 Закону страхувальник здійснює страховий внесок у Фонд соціального страхування від нещасних випадків у порядку і строки, які визначаються страховиком.

Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 № 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за № 867/14134, затверджено Інструкцію про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі Інструкція).

Розділом 4 Інструкції встановлено порядок обчислення та строки сплати страхових внесків до Фонду.

Страхові внески сплачуються в день перерахування коштів на особові рахунки - страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків.

Нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду (п. 4.13 Інструкції).

Згідно зі ст. 1, 2 Закону України 22 лютого 2001 року N 2272-III «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (із змінами і доповненнями) (далі Закон N 2272-III) структурним підрозділам встановлені страхові тарифи у розмірі фіксованих відсотків від фактичних витрат на оплату праці.

У відповідності до ст.1 Закону N 2272-III відповідачу встановлений страховий тариф (у відсотках до фактичних витрат на оплату праці найманих працівників) 13,5 %.

Відповідно до п.5.1 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством.

При стягненні недоїмки за платежами до Фонду строки давності не застосовуються.

Судом встановлено, що станом на 01 липня 2010 року недоїмка зі сплати страхових внесків становила 130071,42 грн., що підтверджується розрахунковою відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України за 2 квартал 2010 року (а.с. 7).

28.07.2010 та 21.08.2010 в рахунок боргу Відповідач перерахував 29346,19 грн., 25.08.2010 78000, 00 грн. (а.с. 36,37), залишок боргу складав 22752,23 грн.

29 вересня 2010 року посадовими особами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Первомайську Луганської області була проведена перевірка відокремленого підрозділу шахта «Гірська» Державного підприємства «Первомайськвугілля» з питань правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків до Фонду та їх витрачання за період з 01.07.2009 по 30.06.2010, за результатами якої складений акт (а.с. 30-32).

Перевіркою встановлено, що на рахунок Фонду в перевіряємому періоді перераховано страхових внесків та взято до заліку в рахунок сплати страхових внесків 2893503,06 грн.; усього належить до сплати 7900850,38 грн.; заборгованість страхових внесків склала 5685340,00 грн.; не сплачена пеня 27232,39 грн. Внаслідок виявлених порушень позивачем нарахована пеня у розмірі 429858,46 грн., та надані пропозиції, щодо відображення пені в сумі 429858,46 грн. при поданні звіту за третій квартал 2010 року (а.с.31).

Акт перевірки від 29.09.2010 №116 підписаний керівником та головним бухгалтером відокремленого підрозділу шахта «Гірська» з запереченнями, в яких відповідач зазначав, що відокремлений підрозділ шахта «Гірська» за період перевірки з 01.07.2009 по 30.06.2010 не перераховувало страхові внески до Фонду на підставі протоколів засідання КМУ № 48 від 23.07.2009, №70 від 29.10.2009, №4 від 20.01.2010 (а.с.33).

Акт перевірки від 29.09.2010 №116 відповідачем не оскаржений, що не заперечував представник відповідача у судовому засіданні.

Станом на 30.09.2010 загальна сума заборгованості по сплаті страхових внесків ВП шахта «Гірська» становить 452583,69 грн., яка складається з суми непогашеної недоїмки 22725,23 грн. і суми нарахованої пені у розмірі 429858,46 грн.

29.09.2010 позивачем складений Акт звірки взаємних розрахунків, згідно якого сума заборгованості складає 429858,46 грн. та відповідачем зазначений Акт не підписаний (а.с.34).

Як зазначив представник відповідача, акт не був підписаний, так як визначений перевіркою розмір суми заборгованості є вірним, однак з нарахованою сумою підприємство не згодне, оскільки при сплаті сум страхових внесків до Фонду керувались протоколами засідання КМУ № 48 від 23.07.2009, №70 від 29.10.2009, №4 від 20.01.2010 (а.с.34).

На момент розгляду справи сума заборгованості зі сплати страхових внесків відповідачем не сплачена.

Суд не приймає доводи представника відповідача щодо незгоди з визначеною перевіркою суми недоплачених страхових внесків, у звязку з виконанням вимог протоколів засідання КМУ № 48 від 23.07.2009, №70 від 29.10.2009, №4 від 20.01.2010.

Згідно із змістом витягів зазначених протоколів з метою недопущення заборгованості із заробітної плати шахтарям забезпечити першочергове спрямування коштів, що виділяються з державного бюджету та коштів, що надійшли від реалізації вугілля, виключно на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Протокол засідання КМУ, на який посилається відповідач, як такий, що на його думку, звільняє від сплати платежів до Фонду, не є нормативно-правовим актом.У розумінні понять, визначених в теорії права, протокол засідання є письмовим документом, який має характер правового акту індивідуальної дії.

З цих підстав, суд вважає, що відповідач повинен керуватись Законом України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності».

По-друге, із змісту витягів з протоколів засідання КМУ вбачається, що страхувальники не звільнюються від сплати страхових внесків, а навпаки прямо передбачено спрямування коштів на виплату заробітної плати працівникам державних вугледобувних підприємств із сплатою нарахованих податків та платежів до Пенсійного фонду України та інших соціальних фондів.

Крім суд звертає увагу, того страхові внески сплачуються в день перерахування коштів на особові рахунки - страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків, що також дає підстави для висновку про необґрунтованість доводів відповідача.

Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку, що відповідач мав право оскаржити, однак не оскаржив правомірність донарахованої за результатами перевірки, відображеної в Акті №116 від 29.09.2010, суми несплачених страхових внесків та пені.

За таких обставин, заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 452583,69 грн. обґрунтована та підтверджена матеріалами справи.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 34 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» від сплати державного мита (судового збору) звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись Законом України №1105-XIV від 23.09.1999 „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, ст.ст. 2, 17, 87, 94, 112, 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнений адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Первомайську Луганської області до Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» про стягнення заборгованості по страховим внескам задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Первомайськвугілля» в особі Відокремленого підрозділу шахта «Гірська» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Первомайську Луганської області (93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Київська, 26, р/р № 37177412001259, ГУДКУ Луганської області, ЗКПО 25926780, МФО 804013) заборгованість по страховим внескам у сумі 452583,69 грн. (чотириста пятдесят дві тисячі пятьсот вісімдесят три гривні 69 копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено і підписано 15 жовтня 2010 року.

СуддяО.В. Захарова