Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.03.2024Справа № 911/3662/23
За позовом Бориспільської міської ради Київської області
до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства»
про скасування рішення адміністративної колегії
Суддя Котков О.В.
Секретар судового засідання Данилюк М.Д.
Представники учасників справи:
від позивача Волошина Ю.Г. ;
від відповідача Ігнатов Н.О. ;
від третьої особи не з`явилися.
В судовому засіданні 21.03.2024 року, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення, повідомлено представників позивача та відповідача, що повне рішення буде складено 11.04.2024 року.
СУТЬ СПОРУ:
05 грудня 2023 року до Господарського суду Київської області від Бориспільської міської ради Київської області (позивач) надійшла позовна заява № 11.1-12-34-6535/2023 від 29.11.2023 року до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (відповідач) про скасування рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.10.2023 № 295/60/74-рп/к.23.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на незаконність та безпідставність оскаржуваного рішення, прийнятим всупереч чинного законодавства України та таким, що є втручанням у господарську діяльність Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» та міської ради.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 07.12.2023 року у справі № 911/3662/23 позовну заяву Бориспільської міської ради Київської області до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.10.2023 № 295/60/74-рп/к.23 та додані до неї документи надіслано за встановленою підсудністю до Господарського суду міста Києва.
20 грудня 2023 року матеріали справи № 911/3662/23 надійшли до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.12.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 911/3662/23, ухвалено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.01.2024 року та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне підприємство «Виробниче управління комунального господарства».
30.01.2024 року через відділ діловодства суду від Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшов відзив на позовну заяву № 60-02/327 від 29.01.2024 року, в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що: (1) у розумінні положень Закону України «Про місцеве самоврядування» та Закону України «Про захист економічної конкуренції» Бориспільська міська рада є органом місцевого самоврядування; (2) в межах розгляду справи Відділенням доведено, що дії міськради можуть негативно впливати на конкуренцію на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, з огляду на надання незаконних конкурентних переваг на тривалий період (3 роки) окремому суб`єкту господарювання, зокрема, під час участі відповідного комунального підприємства в конкурсах, які будуть проводитися органами місцевого самоврядування, та в інших, передбачених законом випадках щодо закупівлі послуг з вивезення побутових відходів за відсутності вказаних переваг в інших споживачів послуг захоронення твердих побутових відходів, що може мати істотний вплив на формування собівартості послуги з вивезення твердих побутових відходів; (3) доводи позивача є декларативними та не спростовують обставини, встановлені рішенням № 60/127-р/к по суті; (4) при прийнятті оскаржуваного рішення № 60/127-р/к Відділенням досліджено всі необхідні обставини в межах предмета кваліфікації, передбаченого статтею 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Крім того, у прохальній частині відзиву відповідач просить поновити строк на подання відзиву.
Частиною 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Так, ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.12.2023 року встановлено відповідачу строк у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов.
Як вбачається з комп`ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" ухвалу про відкриття провадження у справі надіслано в електронний кабінет відповідача та доставлено 27.12.2023 о 17:18.
Отже, датою вручення відповідачу копії ухвали суду є 28.12.2023 року.
Тобто, строк для надання відзиву на позовну заяву до 12.01.2024 року (включно).
Відповідно до ч. 1 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 119 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Зі змісту наведеної норми випливає, що за заявою учасника може бути продовжений тільки строк, який встановлений судом і який не сплив на час звернення учасника справи із заявою.
Отже, відповідач помилково просить поновити, а не продовжити процесуальний строк, встановлений судом, що є підставою для відмови в задоволенні відповідного клопотання.
Відтак, суд не приймає до уваги відзив на позовну заяву, як такий, що поданий до суду з порушення строку.
В підготовчому засіданні 30.01.2024 року судом оголошувалася перерва.
За ч. 4 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду, які оформлюються окремим документом, постановляються в нарадчій кімнаті, інші ухвали суд може постановити, не виходячи до нарадчої кімнати.
Так, в підготовчому засіданні 14.03.2024 року судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження, яка занесена до протоколу судового засідання, та призначено справу № 911/3662/23 до судового розгляду по суті на 21.03.2024 року.
В судовому засіданні 21.03.2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов. Представник відповідача проти позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в позові у повному обсязі.
Представник третьої особи в судове засідання 21.03.2024 року не з`явився.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
05.10.2023 року адміністративною колегією Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду справи № 295/60/74-рп/к.23 постановлене рішення № 60/127-р/к «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
В п. 1 резолютивної частини рішення Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.10.2023 року № 60/127-р/к "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" визнано дії Бориспільської міської ради Київської області, які полягають у прийнятті рішення від 02.09.2022 № 2054-27-VIII «Про надання дозволу комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства» на внесення змін до договору оренди від 26.10.2002, укладеного між комунальним підприємством «Бориспільське виробниче управління комунального господарства» і товариством з обмеженою відповідальністю «Еко-Сервіс», пунктом 1.7. якого було визначено, що пункт 5.2. розділу 5 «Розмір орендної плати» необхідно викласти в наступній редакції: « 5.2. Орендодавцю, за послуги по прийому ТПВ, орендар надає знижку в розмірі 85% від тарифу, який затверджується рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради», порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме надання окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів.
Зобов`язано Бориспільську міську раду Київської області у двомісячний строк з дати отримання рішення у справі припинити порушення, вказане у пункті 1 резолютивної частини цього рішення (п. 2 рішення).
Спірне рішення мотивоване тим, що дії Бориспільської міської ради Київської області, які полягають у прийнятті рішення від 02.09.2022 № 2054-27-VІІІ є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме надання окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів.
Позивач не погоджуючись з висновками Відділення вважає, що наявні підстави передбачені статтею 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" для скасування рішення № 60/127-р/к від 05.10.2023 року адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по справі № 295/60/74-рп/к.23, оскільки наслідком прийняття вказаного рішення є втручання у господарську діяльність Комунального підприємства «Виробниче управління комунального господарства» та міської ради.
Відповідач проти доводів позивача та задоволення позовних вимог заперечив з тих підстав, що при прийнятті оскаржуваного рішення Відділення діяло у межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом та що висновки, викладені в оскаржуваному рішенні, відповідають фактичним обставинам справи та є обґрунтованими.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Предметом позову у справі є вимоги позивача до відповідача про скасування рішення № 60/127-р/к від 05.10.2023 року адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України по справі № 295/60/74-рп/к.23 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Причиною виникнення спору у справі стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для скасування рішення адміністративної колегії Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 05.10.2023 року № 60/127-р/к прийнятого за результатами розгляду справи № 295/60/74-рп/к.23 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно зі ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель. При цьому, особливості спеціального статусу Антимонопольного комітету України обумовлюються його завданнями та повноваженнями, в тому числі роллю у формуванні конкурентної політики, та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливому порядку призначення та звільнення Голови Антимонопольного комітету України, його заступників, державних уповноважених Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Антимонопольного комітету України, наданні соціальних гарантій, охороні особистих і майнових прав працівників Антимонопольного комітету України на рівні з працівниками правоохоронних органів, в умовах оплати праці.
Стаття 3 зазначеного Закону визначає, що до основних завдань Антимонопольного комітету України відносить участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має повноваження, в тому числі, розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами; приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення за заявами і справами, перевіряти та переглядати рішення у справах, надавати висновки щодо кваліфікації дій відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції; перевіряти суб`єкти господарювання, об`єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб`єктів господарювання, об`єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом тощо.
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Статтею 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" передбачено, що економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб`єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб`єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб`єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб`єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; пов`язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб`єкта господарювання. Зокрема, пов`язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про захист економічної конкуренції" узгодженими діями є укладення суб`єктами господарювання угод у будь-якій формі, прийняття об`єднаннями рішень у будь-якій формі, а також будь-яка інша погоджена конкурентна поведінка (діяльність, бездіяльність) суб`єктів господарювання. Узгодженими діями є також створення суб`єкта господарювання, об`єднання, метою чи наслідком створення якого є координація конкурентної поведінки між суб`єктами господарювання, що створили зазначений суб`єкт господарювання, об`єднання, або між ними та новоствореним суб`єктом господарювання, або вступ до такого об`єднання. Особи, які чинять або мають намір чинити узгоджені дії, є учасниками узгоджених дій.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України "Про захист економічної конкуренції" розгляд справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції починається з прийняттям розпорядження про початок розгляду справи та закінчується прийняттям рішення у справі.
Частиною 1 ст. 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції" визначено, що за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; накладення штрафу тощо.
Як зазначено в оскаржуваному рішенні, розпорядженням адміністративної колегії Відділення від 20.07.2023 № 60/74-рп/к розпочато розгляд справи № 295/60/74-рп/к.23 у зв`язку з наявністю в діях Бориспільської міської ради Київської області ознак порушення, передбаченого пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме надання окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів. що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів.
Відповідачем у вказаній справі була: Бориспільська міська рада Київської області, яка є органом місцевого самоврядування. Основний вид діяльності: 84.11 Державне управління загального характеру.
Відділенням у рішенні зазначено, що для надання послуг з захоронення твердих побутових відходів полігон твердих побутових відходів, що розташований у південному напрямку від м. Бориспіль на відстані 3 км від його межі на землях Глибоцької сільської ради Бориспільського району експлуатується ТОВ «Еко-Сервіс» на підставі договору оренди від 26.10.2002 б/н, затвердженого Бориспільським міським головою, згідно з яким КП «Виробниче управління комунального господарства» передало ТОВ «Еко-Сервіс» в строкове (терміном на 20 років) платне володіння і користування недобудований полігон ТПВ загальною площею 6,0382 га та вартістю 741 261,00 грн.
Згідно з пунктом 5.1. договору орендна плата встановлюється в розмірі 37 428 грн рік. або 1/20 частину від загальної вартості об`єкту оренди, що складає 3119 грн. за місяць. Орендна плата сплачується шляхом взаємозаліку за прийняття на утилізацію побутових відходів, що вивозяться орендодавцем. В суму орендної плати не ввійшла індексація, котра буде нараховуватися щоквартально. Підтвердженням сплати орендної плата є акти виконаних робіт, які складаються до 5-го числа наступного місяця. Вартість робіт по прийому твердих побутових відходів, вивезених на полігон орендодавцем визначається тарифами, що затверджуються Бориспільською міською радою.
КП «Виробниче управління комунального господарства» відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань провадить наступну господарську діяльність: 81.29 Інші види діяльності із прибирання (основний), 81.30 Надання ландшафтних послуг. 93.21 Функціювання атракціонів і тематичних парків, 96.0.3 Організування поховань і надання суміжних послуг, 33.14 Ремонт і технічне обслуговування електричного устаткування. 38.11 Збирання безпечних відходів, 42.11 Будівництво доріг і автострад. 43.21 Електромонтажні роботи, 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (ч. 2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (частина третя статті 140 Конституції України).
Відповідно до частини першої статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Отже, Бориспільська міська рада Київської області є органом місцевого самоврядування. Виконавчим органом Бориспільської міської ради Київської області є виконавчий комітет.
Повноваження та порядок діяльності міської ради визначений Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
02.09.2022 року Бориспільською міською радою прийнято рішення № 2054-27-VIII «Про надання дозволу комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства» на внесення змін до договору оренди від 26.10.2002, укладеного між комунальним підприємством «Бориспільське виробниче управління комунального господарства» та товариством з обмеженою відповідальністю «Еко-Сервіс», яким надано КП «Виробниче управління комунального господарства» дозвіл на укладання додаткової угоди щодо внесення змін до договору оренди полігону твердих побутових відходів від 26.10.2002 року, а саме:
(п. 1.1. рішення) пункт 1.1. розділу 1 «Предмет договору» викладено в редакції: « 1.1. Орендодавець передає, а орендар приймає у строкове користування терміном на 23 роки, на умовах оренди, недобудований полігон ТПВ вартістю 741 261 грн. загальною площею 6,0382 га, що розміщений в межах відповідно до Державного акту на право постійного користування землею ІІ-КВ № 002478 додаток № 2 та вагончик для розміщення охорони вартістю 7 303 грн»;
(1.3. рішення) пункт 4.1. розділу 4 «Термін дії договору» викладено в редакції: « 4.1. Цей договір набуває чинності з дня підписання сторонами договору та акту прийому-передачі об`єкта оренди та діє терміном 23 роки від дати підписання договору»;
(1.7. рішення) пункт 5.2. розділу 5 «Розмір орендної плати» викладено в редакції: « 5.2. Орендодавцю, за послуги по прийому ТПВ, орендар надає знижку в розмірі 85% від тарифу, який затверджується рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради».
Пунктом 1.13. рішення № 2054-27-VIII вирішено доповнити пункт 7.1. розділу 7 «Права та обов`язки орендаря» підпунктами: и) виготовити необхідну технічну і дозвільну документацію та здійснити належним чином завершення експлуатації об`єкту оренди, виконати необхідні роботи з рекультивації полігону; і) виготовити проектно-кошторисну документацію на рекультивацію об`єкту оренди у термін до 01 січня 2024 року та завершити рекультивацію полігону твердих побутових відходів у термін до 01 жовтня 2025 року за кошти орендаря; ї) після закінчення рекультивації полігону передати на погодження орендодавцю акт виконаних робіт та акт прийому-передачі об`єкту оренди для його підписання.
Отже, рішенням № 2054-27-VIII Бориспільської міської ради було затверджено зміни до договору між орендарем полігону ТПВ (ТОВ «Еко-Сервіс») та орендодавцем полігону ТПВ (КП «Виробниче управління комунального господарства»), яке, одночасно, є виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів в межах Бориспільської міської територіальної громади.
Рішенням від 17.10.2022 № 470 Виконавчого комітету Бориспільської міської ради «Про встановлення тарифу на послуги з поводженнями з твердими побутовими відходами (захоронення твердих побутових відходів) товариству з обмеженою відповідальністю «Еко-Сервіс» встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Еко-Сервіс» з 01.11.2022 року тариф на послуги з поводження з твердими побутовими відходами (захоронення твердих побутових відходів) на полігоні по утилізації та захороненню ТПВ 4 класу небезпеки, розташованому в межах Бориспільської міської територіальної громади в розмірі 315,96 грн. з ПДВ за 1 тону.
У рішенні вказано, що листом від 22.05.2023 № 60-02/2292 Відділенням до ТОВ «Еко-Сервіс» була направлена вимога Голови Відділення про надання інформації.
У листі від 08.06.2023 № 214 ТОВ «Еко-Сервіс» надало запитувану інформацію та відомості щодо споживачів послуг по прийому та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ у 2022 році, а саме: ПП «Аавтосервіс», ПрАТ «Агробудмеханізація», ПрАТ «Атасс-Бориспіль», ТОВ «Трест Бориспільсільбуд», ТОВ «Фірма «Володар-Роз», ЖКК «Вороньків», КП «ВУКГ», КП «Гнідинкомунсервіс», КП «Горянин», КП «Іванківкомунсервіс», ТОВ «Комунально-експлуатаційне господарство», КП «КУП «Олександрівка-Житлобудсервіс», ТОВ «Провідні технології будівництва», ТОВ «Старинська птахофабрика», ВКФ «Укрпромпостач-95» ЛТД, Центральний матеріальний склад Головного квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України та КП «Щасливе сервіс».
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Фірма «Володар-Роз», ЖКК «Вороньків», КП «Гнідинкомунсервіс», КП «Горянин», КП «Іванківкомунсервіс», ТОВ «Комунально-експлуатаційне господарство», КП «КУП «Олександрівка-Житлобудсервіс» та КП «Щасливе сервіс» провадять, зокрема, наступну господарську діяльність: 38.11 Збирання безпечних відходів. 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів. 39.00 Інша діяльність щодо поводження з відходами, 81.22 Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів, 81.29 Інші види діяльності із прибирання.
ТОВ «Еко-Сервіс» повідомило, що у договорах з усіма вищевказаними споживачами послуг по прийманню та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ, за виключенням КП «ВУКГ», застосовувався єдиний тариф, а саме з 01.11.2022 - 315,96 грн. з ПДВ за одну тону ТПВ згідно з рішенням № 470. Таким чином, з 01.11.2022 року тариф на послуги по прийманню та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ для КП «ВУКГ» складає 47,39 грн. з ПДВ за одну тону ТПВ згідно положень пункту 1.7. рішення № 2054-27-VIII.
ТОВ «Еко-Сервіс» вказало споживачів послуг по прийому та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ у 2023 році, а саме: ПП «Автосервіс», ПрАТ «Агробудмеханізація», ПрАТ «Атасс-Бориспіль», ТОВ «Трест Бориспільсільбуд», ТОВ «Фірма «Володар-Роз», ЖКК «Вороньків», КП «ВУКГ», КП «Гнідинкомунсервіс», КП «Горянин», КП «Іванківкомунсервіс», ТОВ «Комунально-експлуатаційне господарство», КП «КУП «Олександрівка-Житлобудсервіс», ТОВ «Провідні технології будівництва», ТОВ «Старинська птахофабрика», ВКФ «Укрпромпостач-95» ЛТД, Центральний матеріальний склад Головного квартирно-експлуатаційного управління Міністерства оборони України, КП «Щасливе сервіс» та ТОВ «Грін Планет Еко».
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ «Фірма «Володар-Роз», ЖКК «Вороньків», КП «Гнідинкомунсервіс», КП «Горянин», КП «Іванківкомунсервіс», ТОВ «Комунально-експлуатаційне господарство», КП «КУП «Олександрівка-Житлобудсервіс», КП «Щасливе сервіс» та ТОВ «Грін Планет Еко» провадять, зокрема, наступну господарську діяльність: 38.11 Збирання безпечних відходів, 38.21 Оброблення та видалення безпечних відходів, 39.00 Інша діяльність щодо поводження з відходами. 81.22 Інша діяльність із прибирання будинків і промислових об`єктів. 81.29 Інші види діяльності із прибирання.
ТОВ «Еко-Сервіс» також повідомило, що оскільки товариство має виконувати положення рішення № 2054-27-VIII, яким були внесені зміни до договору, а саме пункт 5.2. викладений у новій редакції, згідно якої КП «ВУКГ» надається знижка у розмірі 85% від затвердженого тарифу, у товариства відсутня можливість застосовувати єдиний тариф на послуги по прийому та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ до КП «ВУКГ». Всі інші споживачі послуг по прийому та захороненню твердих побутових відходів на полігоні ТПВ ніяких знижок/пільг не мають і користуються даними послугами за тарифом, встановленим рішенням № 470.
Відповідно до рішення Виконкому від 24.05.2021 № 318 «Про затвердження протоколу № 3 засідання конкурсної комісії з визначення переможця конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Бориспільської міської територіальної громади від 29.04.2021» КП «ВУКГ» було визначене виконавцем послуг з поводження з побутовими відходами (тверді: органічна складова побутових відходів, що легко загниває, дерево; ремонтні, великогабаритні, папір та картон, полімери, скло) на території Бориспільської міської територіальної громади з контейнерних майданчиків та від індивідуальних житлових будинків приватного сектора.
За умовами договору від 26.04.2018 № 52 на надання послуг з вивезення побутових відходів на території м. Бориспіль лот № 1, укладеного між Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради та КП «ВУКГ», послуги з вивезення побутових відходів (тверді: органічна складова побутових відходів, що легко загниває, дерево; ремонтні, великогабаритні) повинні надаватися по всій території міста Бориспіль. Відповідний договір діє з 26.04.2018 до 26.04.2023.
Відповідно до пункту 6.1. договору № 52 КП «Виробниче управління комунального господарства» має право подавати Виконавчому комітету Бориспільської міської ради розрахунки економічно обґрунтованих витрат на надання послуг з вивезення побутових відходів у місті Бориспіль (тверді: органічна складова побутових відходів, що легко загниває, дерево; ремонтні, великогабаритні).
Згідно з пунктом 7.5. договору № 52 КП «Виробниче управління комунального господарства» зобов`язується перевозити побутові відходи на полігон із захоронення відходів, який знаходиться на землях Глибоцької сільської ради Бориспільської району Київської області, та знаходиться в оренді ТОВ «Еко-Сервіс».
Згідно договору від 01.06.2021 б/н «Про надання послуг з поводження з побутовими відходами», укладеного між Виконавчим комітетом Бориспільської міської ради та КП «ВУКГ», послуги з поводження з побутовими відходами (тверді: органічна складова побутових відходів, що легко загниває, дерево; ремонтні, великогабаритні, папір та кар тон, полімери, скло) на території Бориспільської міської територіальної громади з контейнерних майданчиків та від індивідуальних житлових будинків приватного сектора повинні надаватися на території с. Глибоке, с. Городище, с. Іванків, с. Кулаків, с. Артсмівка. с. Лебедин, с. Мала Стариця, с. Сулимівка, с. Любарці, с. Тарасівна, с. Рогозів, с. Кириївщина, с. Сеньківка, с. Андріївка, с. Велика Стариця, с. Горобинка, с. Григорівна, с. Перегуди.
Згідно з пунктом 7.5. договору від 01.06.2021, КП «Виробниче управління комунального господарства» зобов`язується перевозити побутові відходи на територію Глибоцької сільської ради Бориспільської району Київської області (знаходиться в оренді ТОВ «Еко-Сервіс»).
Рішенням Виконавчого комітету Бориспільської міської ради від 24.06.2019 № 438 «Про встановлення тарифів на послуги з вивезення побутових відходів у місті Борисполі» КП «ВУКГ», зокрема, було встановлено тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів у місті Борисполі з 01.10.2019: для населення, що проживає у багатоквартирних та одноквартирних будинках з наявністю усіх видів благоустрою та гуртожитках де проживають сім`ями: вивезення твердих побутових відходів - 21,78 грн. з ПДВ в місяць на одну людину; для населення, що проживає в індивідуальних будинках з присадибною ділянкою за відсутності каналізації: вивезення твердих побутових відходів - 21,60 грн. з ПДВ в місяць на одну людину: для бюджетних установ: вивезення твердих побутових відходів - 117,10 грн/м.3 з ПДВ: для інших споживачів: вивезення твердих побутових відходів - 156,83 грн/м3 з ПДВ: вартість послуги з вивезення ТПВ грн/м3. для населення в тому числі ОСББ, житлові кооперативи та гуртожитки - 107,69 грн з ПДВ.
Рішенням Виконавчого комітету Бориспільської міської ради від 05.09.2022 № 368 «Про встановлення тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами комунальному підприємству «Виробниче управління комунального господарства» у Бориспільській міській територіальній громаді» КП «Виробниче управління комунального господарства» було встановлено тарифи на послуги з поводження з твердими побутовими відходами у Бориспільській міській територіальній громаді з 01.10.2022: для населення, що проживає в багатоквартирних будинках у розмірі 34,06 грн з ПДВ в місяць на одну людину; для населення, що проживає в одноквартирних будинках у розмірі 30,35 грн з ПДВ в місяць на одну людину; для адміністративних та громадських установах та організацій у розмірі 179,99 грн/м3 з ПДВ; для інших споживачів у розмірі 241,06 грн/м3 з ПДВ. Також, відповідно до вказаного рішення Виконкому було визнано таким, що втратило чинність Рішення № 438.
Із наведеного Відділенням зроблено висновок, що у вересні 2022 року Міськрадою було прийнято рішення, відповідно до яких зросли тарифи КП «Виробниче управління комунального господарства» на послуги з поводження з твердими побутовими відходами для споживачів вказаних послуг у Бориспільській міській територіальній громаді та, одночасно, зазначений суб`єкт господарювання отримав знижку у розмірі 85% на послуги захоронення відповідних відходів, які є складовою послуги із вивезення твердих побутових відходів, що містить ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, що може призвести до спотворення конкуренції на ринку надання послуг з вивезення твердих побутових відходів.
Листом № 60-02/705 Відділення запропонувало Бориспільській міській раді надати ґрунтовні пояснення із посиланням на нормативно-правові акти (абзац, пункт, статтю тощо) щодо положень пункту 5.2. розділу 5 договору оренди, відповідно до якого орендар надає орендодавцю за послуги по прийому твердих побутових відходів на захоронення знижку в розмірі 85% від тарифу, який затверджується рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради.
Таким чином, надання знижки в розмірі 85% від тарифу на послуги по прийому ТПВ для окремого споживача послуги (а саме послуг із захоронення твердих побутових відходів) с перевагою для визначеного споживача - виконавця послуг з вивезення ТПВ в особі КП «ВУКГ» порівняно з іншими суб`єктами господарювання, які також надають послуги з вивезення твердих побутових відходів.
На підставі викладеного, Відділенням було зроблено висновок, що відповідні дії Бориспільської міської ради з надання окремому суб`єкту господарювання відповідної знижки може призвести до спотворення конкуренції на ринку надання послуг вивезення твердих побутових відходів, оскільки послуга із захоронення твердих побутових відходів є складовою послуги з вивезення відповідних відходів, вартість якої впливає на формування тарифу на послуги з вивезення твердих побутових відходів, тобто має визначальний вплив на конкурентоспроможність на відповідному ринку.
За результатами проведеного аналізу інформації, розміщеної на офіційних майданчиків державних тендерів Prozorro та аукціонів Prozorro, а саме закупівель послуг з поводження з побутовими відходами. Відділенням встановлено, що в територіальних межах Бориспільської міської територіальної громади відбувалися наступні процедури закупівель послуг:
- Управління поліції охорони в Київській області 17.01.2023 оголосило закупівлю без використання електронної системи по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UА-2023-06-12-006833-а. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено КП «ВУКГ»;
- Комунальне підприємство «Керуюча компанія «Мій дім - Бориспіль» 02.03.2023 оголосило закупівлю без використання електронної системи по наданню послуги «ДК 021:201 5:905 1 0000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UA-2023-03-02-003509-а. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено КП «ВУКГ»;
- Головне управління ДПС у Київській області оголосило закупівлю без використання електронної системи по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UА-2023-02-21-012951-а. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено КП «ВУКГ»;
- Комунальна організація (установа, заклад) Бориспільська дитячо-юнацька спортивна школа 23.01.2023 оголосила закупівлю без використання електронної системи по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UА-2023-01-23-000710-а. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено КП «ВУКГ»;
- Управління поліції охорони в Київській області (м. Бориспіль) 17.01.2023 оголосило закупівлю без використання електронної системи по наданню послуги «ДК 021:2015:90510000-5: Утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям» UА-2023-01-17-014078-а. Переможцем по вказаній процедурі закупівлі було визначено КП «ВУКГ».
За результатами аналізу інформації Відділенням встановлено, що в територіальних межах Бориспільської міської територіальної громади наявне конкурентне середовище на ринку послуг з утилізації/видалення сміття та поводження зі сміттям, а суб`єкти господарювання, які здійснюють професійну діяльність із вивезення твердих побутових відходів, які, зокрема, не є переможцями конкурсу на визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів, відповідно до вимог Порядку № 1173 у межах визначеної адміністративно-територіальної одиниці, можуть брати участь у цих тендерах на здобуття права надавати послуги з вивезення твердих побутових відходів за результатами проведення публічних закупівель у системі Prozorro.
За результатами аналізу інформації та матеріалів, отриманих під час розгляду справи, Відділення дійшло висновку, що дії Міськради, які полягають у прийнятті Рішення № 2054-27-VIII, пунктом 1.7. якого пункт 5.2. розділу 5 «Розмір орендної плати» викладено в наступній редакції: « 5.2. Орендодавцю, за послуги по прийому ТПВ, орендар надає знижку в розмірі 85% від тарифу, який затверджується рішенням виконавчого комітету Бориспільської міської ради», є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних дій органу місцевою самоврядування.
Вказане стало підставою для висновку Відділення про те, що дії Бориспільської міської ради Київської області, які полягають у прийнятті рішення від 02.09.2022 № 2054-27-VIII є порушенням, передбаченим пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, а саме надання окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення, твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів.
Положеннями частин першої-третьої ст. 25 Господарського кодексу України передбачено, що держава підтримує конкуренцію як змагання між суб`єктами господарювання, що забезпечує завдяки їх власним досягненням здобуття ними певних економічних переваг, внаслідок чого споживачі та суб`єкти господарювання отримують можливість вибору необхідного товару і при цьому окремі суб`єкти господарювання не визначають умов реалізації товару на ринку. Органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб`єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб`єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції. У разі порушення цієї вимоги органи державної влади, до повноважень яких належить контроль та нагляд за додержанням антимонопольно-конкурентного законодавства, а також суб`єкти господарювання можуть оспорювати такі акти в установленому законом порядку.
Підсумовуючи викладене, суд виходить з того, що державі в особі позивача необхідно виконувати позитивні зобов`язання, зазначені у ст. 25 Господарського кодексу України, відповідно до якої органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб`єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб`єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції.
Вказане узгоджується з положенням ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з якою органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, вчиняючи певні дії (ухвалюючи відповідні рішення) органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень (дискреційних повноважень) повинні враховувати положення ст. 25 Господарського кодексу України та сприяти розвитку конкуренції, не допускаючи порушення антимонопольного законодавства.
Судом встановлено, що доказами зібраними у справі доводиться, що дії Бориспільської міської ради Київської області, які полягають у прийнятті рішення від 02.09.2022 № 2054-27-VIII про надання окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів, є порушенням антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, передбаченим пунктом 3 статті 50 та абзацом 7 частини другої статті 15 Закону України «Про захист економічної конкуренції».
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з`ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов`язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв`язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення в оскаржуваному рішенні, суд дійшов висновку про те, що відповідач дав належну оцінку і, врахувавши вимоги п. 3 ст. 50 та ч. 2 ст. 15 Закону України "Про захист економічної конкуренції", дійшов правильного висновку про наявність підстав для визнання дій позивача, які полягали у прийнятті рішення від 02.09.2022 року № 2054-27-VIII такими, що порушують норми законодавства про захист економічної конкуренції, яке виявилось у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування, які полягають у наданні окремому суб`єкту господарювання пільг чи інших переваг, які ставлять його у привілейоване становище стосовно конкурентів, що можуть призвести до спотворення конкуренції на ринку послуг з вивезення твердих побутових відходів, складовою якої є послуги із захоронення твердих побутових відходів.
Наведені обставини у сукупності свідчать про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог Бориспільської міської ради Київської області.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи в цілому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 11.04.2024р.
Суддя О.В. Котков