ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2010 рокуСправа №07/1825
За позовом Державної екологічної інспекції в Черкаській області
до Стецівської сільської ради
про стягнення 17937грн. 04коп
Суддя Дорошенко М.В.
Секретар судового засідання Сиволовська О.І.
Представники сторін:
від позивача: Варфоломеєва І.Є. за довіреністю від 05.10.2010р.;
від відповідача: Профатило О.В. сільський голова.
Заявлено позов про стягнення з відповідача в доход бюджету 17937грн. 04коп. збитків, завданих самовільним використанням води.
В обґрунтування позову позивач вказав на самовільне без належного на те дозволу використання відповідачем у період з 07.04.2008р. по 31.05.2010р. води у кількості 3080 м3.
У засіданні суду представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.
Відзив на позов до господарського суду не надійшов.
У засіданні суду представник відповідача проти позову не заперечив.
Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
31 травня 2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Осокіним А.В. у присутності сільського голови с. Спецівки ОСОБА_1 була проведене перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Спецівською сільською радою.
Цією перевіркою було встановлено, що відкрите Спецівська сільська рада в порушення вимог ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” користувалася підземною водою із свердловини за відсутності дозволу на спеціальне водокористування.
Спецівська сільська рада не спростувала встановленого перевіркою факту користування нею водою без спеціального дозволу на водокористування.
За період з 07.04.2008р. по 31.05.2010р. використала із свердловини 3080 м3 підземної води, в тому числі: 980 м3 у період з 07.04.2008р. по 31.12.2008р., 1000 м3 у період з 01.01.2009р. по 31.08.2009р., 600 м3 у період з 01.09.2009р. по 31.12.2009р. і 500 м3 у період з 01.01.2010р. по 31.05.2010р.
За результатами перевірки державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Черкаської області Осокіним А.В. були складені акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 31.05.2010р., та протокол про адміністративне правопорушення від 31.05.2010р. №002748, а також прийнята постанова від 01.06.2010р. №002015 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 136 грн.
Відповідно до розрахунку, здійсненому позивачем у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженій наказом Державного комітету України по водному господарству від 18.12.2001р. №290 та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, розмір збитків, завданих самовільним користуванням відповідачем водою складає 17937грн. 04коп.
Згідно з ст.3 Кодексу України про надра земельні, лісові та водні відносини регулюються відповідним законодавством України.
Статтею 19 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Кодексу України про надра землевласники і землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати для своїх господарських і побутових потреб корисні копалини місцевого значення і торф загальною глибиною розробки до двох метрів і прісні підземні води до 20 метрів та використовувати надра для господарських і побутових потреб.
Пункт 9 ст. 44 Водного кодексу України передбачає, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Статтею 48 Водного кодексу України визначено, що спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Стаття 49 Водного кодексу України встановлено, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Дозвіл на спеціальне водокористування видається:
державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення;
Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими Радами за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів місцевого значення.
Відповідно до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
У період користування відповідачем водою без дозволу на спеціальне водокористування діяли Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженій наказом Державного комітету України по водному господарству від 18.12.2001р. №290 та Методика розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства господарський суд прийшов до таких висновків.
Відповідач, використавши у період з 07.04.2008р. по 31.05.2010р. із свердловини 3080 м3 підземної води без спеціального дозволу на водокористування, порушив вимоги ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, тому в силу ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” повинен відшкодовувати збитки, заподіяні державі цим порушенням.
Розрахунок стягуваної суми збитків відповідає Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженій наказом Державного комітету України по водному господарству від 18.12.2001р. №290 та Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженій наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню в доход бюджету 179грн. 37коп. державного мита та 236грн. витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Стецівської сільської ради (с. Стецівка, Чигиринський район Черкаська область, ідентифікаційний код 33278376):
- у доход бюджету через Державну екологічну інспекцію в Черкаській області (вул. Вернигори, 17, м. Черкаси, 18000, ідентифікаційний код 34924240) для зарахування на реєстраційний рахунок управління державного казначейства в Чигиринському районі №33119331700546 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, ОКПО 22809104, код платежу 24062100 17937грн. 04коп. збитків;
- у доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у Чигиринському районі (вул. Б.Хмельницького, 25, м. Чигирин, Черкаська область, 20901) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 179грн. 37коп. державного мита;
- у доход бюджету через відділ державної виконавчої служби Чигиринського районного управління юстиції (вул. Грушевського, 23, м. Чигирин, Черкаська область, 20900) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31216264700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Це рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені розділом ХІІ Господарського процесуального кодексу України.
СУДДЯ М.В. Дорошенко
Повне рішення складено 11.10.2010р.