Рішення № 11812580, 10.06.2010, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
10.06.2010
Номер справи
5/277
Номер документу
11812580
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2010 р.                                                                      Справа № 5/277

За позовом Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в особі Диканського УЕГГ ВАТ "Полтавагаз", вул. Пушкіна, 33, Диканька, Диканський район, Полтавська область, 38500

до Шишацької районної ради, вул. Партизанська, 2, Шишаки, Шишацький район, Полтавська область, 38000

про стягнення 1217,77 грн.

та за зустрічним позовом Шишацької районної ради, вул. Партизанська, 2, Шишаки, Шишацький район, Полтавська область, 38000

до Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в особі Диканського УЕГГ ВАТ "Полтавагаз", вул. Пушкіна, 33, Диканька, Диканський район, Полтавська область, 38500

про стягнення 13004,64 грн.

                                                                      Суддя Гетя Н.Г.

Представники до перерви:

від позивача: Борових С.Ф.

від відповідача: Стрільченко Л.Г.

Представники після перерви:

від позивача: Баранова В.І.

від відповідача: не з'явився

Рішення виноситься в умовах перерви, оголошеної в судовому засіданні 03.06.2010 року.

Суть справи: розглядається позовна заява про стягнення 1217,77 грн. боргу за договором на постачання та транспортування природного газу № 1-Б/09 від 19.01.2009 року та зустрічна позовна заява про стягнення 13004,64 грн. збитків внаслідок неправильного застосування граничної ціни на газ.

Представник позивача за первісним позовом підтримав позовні вимоги в повному обсязі, проти задоволення зустрічного позову заперечує, посилаючись на те, що позивачем за зустрічним позовом при підготовці розрахунку позовних вимог залишено поза увагою інші складові ціни на газ (вартість послуг з транспортування, постачання газу), а сам розрахунок зроблено виходячи з вартості газу, що існувала в період з 15.11.2008 року по 01.01.2009 року.

Представник відповідача за первісним позовом в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, але згідно наданого відзиву на позов, проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що зобов'язання за договором на постачання та транспортування природного газу № 1-Б/09 від 19.01.2009 року ним виконуються належним чином.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:

19.01.2009 року між Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в особі начальника Шишацького управління по експлуатації газового господарства та Шишацькою районною радою Полтавської області (відповідач) був укладений договір на постачання та транспортування природного газу за № 1-Б/09 для бюджетних користувачів на 2009 рік (далі - договір).

21.04.2009 року згідно наказу Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" № 97 Шишацьке управління по експлуатації газового господарства було реорганізоване в Шишацький район газопостачання та введено до складу Диканського управління по експлуатації газового господарства (позивач).

Відповідно до п. 1.1. укладеного договору позивач зобов'язався передати природний газ власних ресурсів НАК "Нафтогаз України" або імпортований для потреб бюджетних організацій та установ, а відповідач - прийняти та оплатити газ на умовах договору.

У відповідності до п. 4.2. договору, складовою частиною ціни на природний газ є, зокрема, цільова надбавка до тарифу на газ 12%.

Згідно п. 4.4. договору, договірна ціна на газ визначена на день його підписання і може змінюватись. У випадках зміни ціни на газ нові ціни є обов'язковими для сторін за договором з часу введення їх в дію.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" цільова надбавка встановлена за нульовою ставкою.

29.01.2009 року Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 затверджено граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів, на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору д затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м. куб.

Листом від 10.07.2009 року за № 554 позивачем за первісним позовом було запропоновано відповідачу укласти додаткову угоду, яка серед інших складових ціни на газ містить, зокрема, й 12% цільову надбавку та виставлено рахунок на суму 1217,77 грн. (вартість цільової надбавки за період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року. Даний лист було отримано відповідачем за первісним позовом 14.07.2009 року, але залишено без відповіді, а рахунок - без оплати.

04.08.2009 року позивач за первісним позовом звернувся до відповідача з листом за № 138, яким повідомив останнього, що вищевказана додаткова угода до договору вважається прийнятою до виконання та у зв'язку з наявністю заборгованості в сумі 1217,77 грн. відповідачу з 05.08.2009 року припиняється газопостачання (лист отримано відповідачем 04.08.2009 року).

Враховуючи вищенаведене, позивач за первісним позовом просить суд стягнути з відповідача 1217,77 грн. боргу в якості 12% цільової надбавки за природний газ, що діяла, зокрема, в період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року включно.

Відповідач за первісним позовом проти задоволення позовних вимог заперечує, посилаючись на те, що 29.01.2009 року між сторонами за договором було укладено додаткову угоду № 2, зміст якої не передбачає такої складової ціни на природний газ як цільова надбавка. Згідно п. 3 додаткової угоди вона набрала чинності з 01.01.2009 року і діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов'язань по договору, що відповідає п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" в частині набрання нею чинності.

Щодо направленої позивачем за первісним позовом додаткової угоди, що передбачає 12% цільову надбавку до тарифу на природний газ за період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року, відповідач зазначає, що дана угода ним не підписувалася, сума заборгованості ним не визнається, а ствердження позивача за первісним позовом про прийняття додаткової угоди до виконання суперечать вимогам ч. 4 ст. 188 ГПК України, оскільки до суду з вирішенням питання щодо зміни спірного договору він не звертався.

Відповідно ст. 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" (N 279-VI від 16.05.2008 року), постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Згідно ст. 1 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності (№ 503 від 10.06.1997 року) до офіційних друкованих видань віднесено "Офіційний вісник України" та газету "Урядовий кур'єр".

Постанову Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" було опубліковано 13.01.2009 року в газеті "Урядовий кур'єр" (випуск № 3) та 19.01.2009 року в бюлетені "Офіційний вісник України" (випуск № 1).

Разом з тим, у відповідності до § 47 Регламенту Кабінету Міністрів України (в редакції від 11.06.2008 року), акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання чинності не встановлено в таких актах. Датою видання акта є дата його прийняття на засіданні Кабінету Міністрів. А згідно п. 5 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" (№ 503/97 від 10.06.1997 року), нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізній строк набрання ними чинності не передбачено в цих актах. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях. До того ж у Постанові Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" також зазначено, що вона набирає чинності з 01.01.2009 року (п. 2 Постанови).

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі конституції України і повинні відповідати їй.

З огляду на вищевикладене, акти Президента України та Кабінету Міністрів України є підзаконними нормативно-правовими актами та не можуть суперечити Конституції України та Законам України (в т.ч. Закону України "Про Кабінет Міністрів України").

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року № 712 "Про внесення змін до Регламенту Кабінету Міністрів України" змінено визначений Регламентом порядок набрання чинності актами Кабінету Міністрів України у відповідності до вимог ст. 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України".

За даних обставин суд вважає, що датою набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" є 13.01.2009 року (дата його офіційного опублікування в газеті "Урядовий кур'єр").

Аналогічної позиції дотримується Міністерство юстиції України у свої листах № 5928-0-33-08-34 від 08.07.2008 року, згідно якого, постанови Кабінету Міністрів України набирають чинності після їх опублікування в інформаційному бюлетені "Офіційний вісник України" чи газеті "Урядовий кур'єр", та № 2289-04-09-20 від 20.03.2009 року, у відповідності до якого Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2008 року № 1161 "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" набрала чинності з моменту її публікації в офіційному виданні. При цьому, постанова набирає чинності після опублікування в тому офіційному виданні, яке вийшло раніше, тобто з 13.01.2009 року.

Державна податкова адміністрація України Листом № 10817/7/15-0917 від 05.05.2009 року, зазначила, що з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ на обсяги природного газу, що постачаються для бюджетних організацій та установ, промислових та інших суб'єктів господарювання та їх відокремлених підрозділів, що використовують природний газ (за винятком підприємств гірничо-металургійного та хімічного комплексу, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, що використовують природний газ для технологічних потреб), справляється у розмірі 12%.

Відповідач за первісним позовом у поданому до суду зустрічному позові також не заперечує факт набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ" саме з 13.01.2009 року.

Враховуючи вищенаведене, сторонами при укладенні додаткової угоди № 2 від 29.01.2009 року, в якій серед інших міститься, зокрема, й посилання на Постанову Кабінету Міністрів України № 1161 від 27.12.2008 року "Про внесення змін до пункту 1 Порядку внесення до спеціального фонду державного бюджету збору у вигляді цільової надбавки до тарифу на природний газ", неправомірно встановлено строк набрання чинності угодою з 01.01.2009 року, оскільки це прямо суперечить чинному законодавству.

За змістом ст. 83 ГПК України, господарський суд , приймаючи рішення, має право, зокрема, визнати недійсним повністю чи у певній частині пов'язаний з предметом спору договір, який суперечить чинному законодавству.

У відповідності до п. 2 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням угод недійсними" (№ 02-5/111 від 12.03.1999 року) та п. 7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у 2003 р. щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" (№ 01-8/1270 від 14.07.2004 року), якщо вирішуючи господарський спір господарський суд встановить, що зміст договору суперечить чинному законодавству, він, керуючись ч. 1 ст. 83 ГПК України, повинен за власною ініціативою визнати цей договір недійсним повністю або у певній частині.

Таким чином, господарський суд вважає за необхідне визнати недійсним п. 3 додаткової угоди № 2 від 29.01.2009 року до договору на постачання та транспортування природного газу № 1-Б/09 від 19.01.2009 року як такий, що суперечить чинному законодавству.

За даних обставин п. 4.2. договору на постачання та транспортування природного газу № 1-Б/09 від 19.01.2009 року зберігає свою дію в частині встановленої цільової надбавки за природний газ в розмірі 12% у період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов’язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 174 ГК України підставою виникнення господарських зобов’язань є, зокрема, господарські договори та інші угоди, передбачені законом.

Згідно ч. 1 ст. 629 ЦК України договір є обов’язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. ст. 509, 510 ЦК України, зобов’язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку. Зобов’язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України. Зобов’язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Сторонами у зобов'язанні є боржник і кредитор.

У відповідності до вимог ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов’язання повинні виконуватися належним чином та в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов’язання не допускається.

Згідно ст. 193 ГК України, суб’єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов’язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов’язань, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов’язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов’язання (неналежне виконання).

У відповідності до вимог ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов’язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Таким чином, позовні вимоги про стягнення 1217,77 грн. в якості 12% цільової надбавки за природний газ за період з 01.01.2009 року по 12.01.2009 року підлягають задоволенню.

Судові витрати, у відповідності до ст. 49 ГПК України, підлягають стягнення з відповідача за первісним позовом - Шишацької районної ради Полтавської області.

Відповідачем за первісним позовом подано до суду зустрічну позовну заяву, яку ухвалою від 11.03.2010 року було прийнято до спільного розгляду з первісною.

Позивач за зустрічним позовом в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що внаслідок неправильного застосування відповідачем граничної ціни на природний газ ним були понесені збитки в сумі 13004,64 грн.

Відповідач за зустрічним позовом проти задоволення позовних вимог заперечує, мотивуючи це тим, що позивачем за зустрічним позовом при підготовці розрахунку позовних вимог залишено поза увагою інші складові ціни на газ (вартість послуг з транспортування, постачання газу), а сам розрахунок зроблено виходячи з вартості газу, що існувала до спірного періоду (з 15.11.2008 року по 01.01.2009 року).

Як було зазначено вище, 29.01.2009 року Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 затверджено граничний рівень ціни на природний газ для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів, на 2009 рік без урахування податку на додану вартість, збору д затвердженого тарифу на природний газ у вигляді цільової надбавки, тарифів на його транспортування, розподіл і постачання на рівні 2020,25 грн. за 1000 м. куб.

Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 19.02.2009 року № 194 скасовано Постанову Національної комісії регулювання електроенергетики України від 29.01.2009 року № 56.

Таким чином, у період з 01.01.2009 року по 18.02.2009 року Постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України № 56 від 29.01.2009 року була чинна. За даних обставин посилання позивача за первісним позовом на те, що введені цією постановою граничні ціни на постачання природного газу мають враховуватися лише з 19.02.2009 року судом до уваги не приймаються (ціни визначено, згідно постанови, на 2009 рік в цілому, без зазначення будь-яких обмежень щодо періодів).

Посилання позивача за первісним позовом на п. 6 Указу Президента України "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" судом до уваги також не приймаються, оскільки даний акт, згідно його преамбули, стосується лише нормативно-правових актів, що їх приймають Верховна Рада України, Президент України та Кабінет Міністрів України.

Таким чином, враховуючи викладене, зустрічний позов про стягнення 13004,64 грн. збитків внаслідок неправильного застосування граничної ціни на газ задоволенню не підлягає.

Застосовуючи основні конституційні засади судочинства, принцип верховенства права, виходячи з фактичних обставин справи, з'ясування природи дійсних правовідносин між сторонами у даному спорі та чинного законодавства України, яке повинно застосовуватися до них при вирішенні спорів, керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

1. Визнати недійним п. 3 додаткової угоди № 2 від 29.01.2009 року до договору на постачання та транспортування природного газу № 1-Б/09 від 19.01.2009 року, укладеного між Відкритим акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в особі начальника Шишацького управління по експлуатації газового господарства та Шишацькою районною радою Полтавської області, як такий, що суперечить чинному законодавству.

2. Первісний позов задовольнити.

3. Стягнути з Шишацької районної ради Полтавської області (38800, Полтавська область, Шишацький район, смт. Шишаки, вул. Партизанська, 2, р/р 35412010001488 ГУ Держказначейства України в Полтавській області, МФО 831019, код 21048732) на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" в особі Диканського управління по експлуатації газового господарства Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" (38500, Полтавська область, Диканський район, смт. Диканька, вул. Пушкіна, 33, р/р 26002100232805 ПОД "Райффайзен банк "Аваль", МФО 331605, код 05524676) 1217,77 грн. основного боргу, 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. У задоволенні зустрічного позову - відмовити.

Суддя                     Гетя Н.Г.