Рішення № 11812304, 15.10.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
15.10.2010
Номер справи
16/124-10-3370
Номер документу
11812304
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" жовтня 2010 р.Справа № 16/124-10-3370 Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань Скоробрух Т.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Байрачна О.А. за довіреністю № 15-1/79 від 16.06.2010р.

Від відповідача: не з’явився

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом дочірнього підприємства „Одеський облавтодор” відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України” до товариства з обмеженою відповідальністю „Лідер-Транс” про стягнення 9729,60 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство „Одеський облавтодор” відкритого акціонерного товариства „Державна акціонерна компанія „Автомобільні дороги України” (далі по тексту ДП „Одеський облавтодор”) звернулось до господарського суду Одеської області з позовними вимогами про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю „Лідер-Транс” (далі по тексту ТОВ „Лідер-Транс”) 9729,60 грн. основного боргу та штрафних санкцій у сумі 3541,57 грн., а всього 13271,17 грн. загальної заборгованості. Свої вимоги позивач обґрунтовує невиконанням ТОВ „Лідер-Транс” вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879щодо внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу та одержання відповідного дозволу на рух транспортного засобу.

Під час розгляду даної справи згідно зі заявою від 11.10.2010р. ДП „Одеський облавтодор” позовні вимоги були зменшені, у зв’язку з чим позивач просить суд стягнути з відповідача лише плату за проїзд великовагового транспортного засобу в сумі 9729,60 грн.

Відповідачем відзиву на позов надано не було, представник ТОВ „Лідер-Транс” незважаючи на неодноразові вимоги суду у судові засідання не з’явився, у зв’язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представника позивача, суд встановив наступне.

Відповідно до ст. 29 Закону України „Про дорожній рух” від 30 червня 1993 року N 3353-XII до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку і пройшли державний технічний огляд (за винятком транспортних засобів, що не підлягають огляду). З метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Крім того, згідно зі ст. 33 Закону України „Про автомобільні дороги” від 8 вересня 2005 року N 2862-IVрух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі виданого перевізникові Державтоінспекцією за наявності погодження з дорожніми, комунальними, залізничними та іншими підприємствами і організаціями дозволу, в якому визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів над визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та плати за проїзд. При цьому, пунктом 25 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.

При цьому, виходячи зі змісту п.п. 28, 32 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879, обов’язок з одержання дозволу на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу та внесення коштів у рахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу покладений на перевізника.

Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Водночас згідно з п. 22.5. Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 38 т (на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - до 40 т; для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

У відповідності до п. 3 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 на автомобільних дорогах загального користування габаритно-ваговий контроль транспортних засобів здійснюється уповноваженими Укравтодором дорожніми підприємствами та організаціями разом з відповідними підрозділами МВС.

29.01.2010р. під час здійснення габаритно-вагового контролю на пересувному пункті вагового та габаритного контролю ДП „Одеський облавтодор” на автомобільній дорозі М-14 „Одеса –Мелітополь-Новоазовськ” км 21+300 було виявлено, що за результатами контрольного зважування транспортного засібу марки FREIGHTLINER (державний номер ВН 5287 СН) з напівпричепом марки BUNGE (державний номер ВН 0023ХО), належного ТОВ „Лідер-Транс”, який пройшов відстань по дорогам загального користування тривалістю 750 км, було виявлено перевищення нормативних параметрів загальної маси (автомобіль мав загальну вагу 42,75т), а також навантаження на строєні вісі (26,05т), про що було складено відповідний акт № 28 від 29.01.2010р. При цьому, у порушення приведених по тексту рішення вище положень ст. 33 Закону України „Про автомобільні дороги” від 8 вересня 2005 року N 2862-IV, Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879, відповідачем, як перевізником, не було одержано відповідного дозволу на рух ані внесено плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування вказаного великовагового транспортного засобу. Дані обставини також підтверджуються довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю на автомобільній дорозі М-14 „Одеса –Мелітополь-Новоазовськ” км 21+300 від 29.01.2010р. та протоколом про адміністративне правопорушення, складеним відносно водія даного автомобілю –гр.. Новака І.В.

В свою чергу, згідно з приписами п. 21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

На підставі наведених приписів Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879, застосовуючи ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, також затверджені вказаною постановою, позивачем за актом № 28 від 29.01.2010р. було здійснено розрахунок № 00132 від 30.01.2010р. плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування. Відповідно до вказаного розрахунку позивачем було нараховано плату за проїзд великовагового транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, у подвійному розмірі в сумі 960 євро. Слід зауважити, що даний розрахунок плати за проїзд повністю узгоджується з приписами п.п. 21, 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 .

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов’язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. В свою чергу, згідно з приписами ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є 1) договори та інші правочини; 2) створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; 3) завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; 4) інші юридичні факти. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Таким чином, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, тобто коли цивільні права та обов'язки безпосередньо виникають лише з такого акта. До таких актів статтею 4 ЦК України віднесено, крім іншого, закони України і постанови Кабінету Міністрів України. Зобов’язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно з п.п. 26, 27 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету. Плата за проїзд справляється в національній валюті.

З огляду на наведені приписи, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст. 533 ЦК України якщо у зобов'язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.

За змістом ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

21.07.2010р. позивач, керуючись наведеними законодавчими положеннями, звернувся до відповідача з вимогою за вих.№ 15-1/1059 від 19.07.2010р. про негайну сплату до державного бюджету заборгованості з плати за проїзд великовагового транспортного засобу у розмірі 960 євро, що по курсу НБУ станом на 16.07.2010р. було еквівалентно 9729,60 грн.

Проте, в порушення вищенаведених положень ст. 29 Закону України „Про дорожній рух” від 30 червня 1993 року N 3353-XII, Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. N 879, Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. N 30, вимог ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України відповідачем до теперішнього часу плату за проїзд внесено не було. Так, зі змісту листа Головного управління Державного казначейства України у Київській області за вих. № 06-04/1086-6307 від 23.09.2010р. вбачається, що за період з 01.01.2010р. по 23.09.2010р. жодних платежів від ТОВ „Лідер-Транс” на рахунок 31214201700001 код бюджетної класифікації 24061100 „Плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні” не надходило.

Невиконання ТОВ „Лідер-Транс” зобов’язань по справлянню плати за проїзд великовагового транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, у подвійному розмірі в сумі 960 євро спричинило звернення ДП „Одеський облавтодор” до господарського суду Одеської області з позовними вимогами про стягнення з ТОВ „Лідер-Транс” до держбюджету загальної суми зобов’язання у розмірі 9729,60 грн.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. При цьому, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

На думку суду, заявлена до стягнення позивачем сума плати за проїзд автомобільними дорогами транспортного засобу вагові параметри якого перевищують нормативні у розмірі 9729,60 грн. підтверджується матеріалами справи та ґрунтується на законодавчих приписах, приведених вище. Доказів спростовуючи викладене, відповідачем під час розгляду справи в порядку, передбаченому ст.ст. 32, 33 ГПК України до господарського суду надано не було.

Підсумовуючи зазначене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ДП „Одеський облавтодор” про стягнення з ТОВ „Лідер-Транс” плати за проїзд великовагового транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, у подвійному розмірі в сумі 9729,60 грн.

Судові витрати по сплаті держмита, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід покласти на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 11, 509, 525, 526, 530, 533 ЦК України, ст. 29 Закону України „Про дорожній рух” від 30 червня 1993 року N 3353-XII, ст. 33 Закону України „Про автомобільні дороги” від 8 вересня 2005 року N 2862-IV, ст. ст. 32, 33, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Лідер-Транс" /65009, м. Одеса, вул.. Зоопаркова, 25, код ЄДРПОУ 34995201/ до державного бюджету України /отримувач: Головне управління Державного казначейства України у Київській області, п/р 31214201700001 в ГУ ДКУ у Київській області, м. Київ, МФО 821018, код ЄДРПОУ 24074109, код бюджетної класифікації 24061100 „Плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні”/ основний борг в сумі 9729 грн. 60 коп. /дев’ять тисяч сімсот двадцять дев’ять грн.. 60 коп./, 102 грн. 00 коп. / сто дві грн. 00 коп./ – держмита; 236 грн. / двісті тридцять шість грн. 00 коп./ - витрати на ІТЗ судового процесу. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повний текст рішення складений 20.10.2010р.

Суддя