Рішення № 11808103, 11.10.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
1/145
Номер документу
11808103
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.10.10                                                                                 Справа № 1/145

За первісним позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ

до Колективного малого підприємства науково-комерційної фірми “А.В.С.”, м. Луганськ

про стягнення 15122 грн. 70 коп.

          та зустрічним позовом

Колективного малого підприємства науково-комерційної фірми “А.В.С.”, м. Луганськ

до Луганської міської ради, м. Луганськ

про зобов‘язання зробити перерахунок платежів за оренду землі

С у д д я Зюбанова Н.М.

П р е д с т а в н и к и :

від позивача за первісним позовом –Шинкарьова О.А., довіреність № 01/03-30/6932/0/2-09 від 10.12.09;

від відповідача за первісним позовом – Борзова Н.В., довіреність від 16.09.10 № 3;

          Суть спору за первісним позовом: про стягнення 54769 грн. 93 коп. боргу з орендної плати та 2823 грн. 92 коп. пені.

Суть спору за зустрічним позовом: про зобов‘язання Луганську міську раду зробити перерахунок здійснених платежів за оренду землі.

Відповідач за первісним позовом у відзиві на позовну заяву проти його задоволення заперечує та посилається на те, що умови договору можуть змінюватися лише за взаємною згодою сторін, а тому відсутні підстави для перерахунку розміру орендної плати.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та вислухавши їх, суд дійшов висновку про необґрунтованість зустрічного позову та повне задоволення первісного позову, виходячи з наступних підстав.

Так, господарський суд, вирішуючи спір, дійшов висновку про доцільність спочатку розглянути зустрічний позов, у якому йдеться про проведення перерахунку орендних платежів, що може вплинути на розмір позовних вимог за первісним позовом.

В обгрунтування вимог за зустрічним позовом позивач за зустрічним позовом посилається, зокрема, на те, що Луганською міською радою були безпідставно змінені умови договору оренди землі та факти несплати підприємством орендної плати відсутні, так само, як і заборгованість.

Відповідач за зустрічним позовом проти вимог останнього заперечує з посиланням на те, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки; у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Так, як вбачається з матеріалів справи, для належного розгляду зустрічного позову суд зобов‘язав позивача за зустрічним позовом визначити про перерахунок яких саме платежів йдеться за зустрічним позовом /їх період, сума/, а також зобов‘язав надати докази здійснення платежів та їх розрахунок.

          Позивач за зустрічним позовом не надав зазначені пояснення та докази в обгрунтування зустрічного позову, у якому взагалі не наведено вихідних даних для проведення перерахунку.

          Крім цього, статтею 16 Цивільного кодексу України визначено, якими способами захисту цивільних прав та інтересів здійснюється усунення допущеного відповідачем порушення права позивача, а саме: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов’язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб; суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Статтею 20 Господарського кодексу України також визначено, якими способами захисту прав та інтересів здійснюється усунення допущеного відповідачем порушення права позивача, а саме: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; встановлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.

Предмет зустрічного позову про зобов‘язання Луганську міську раду зробити перерахунок здійснених платежів за оренду землі є таким, що не відповідає встановленим законом або договором способам захисту порушеного права чи інтересу.

          За таких обставин у задоволенні зустрічного позову слід відмовити. Судові витрати за зустрічним позовом покладаються на позивача за зустрічним позовом.

          При розгляді первісного позову суд дійшов до наступного.

Так, ст. 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в судах у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 20 Закону України „Про прокуратуру” прокурор або його заступник при виявленні порушень закону має право звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

Статтею 36-1 Закону України „Про прокуратуру” визначено, що підставою представництва прокурором в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або з державою.

Підставою звернення прокурора з даною позовною заявою до суду в інтересах держави в особі Луганської міської ради є порушення відповідачем встановленого державою порядку користування земельною ділянкою, наданою на правах оренди, з огляду на невиконання умов договору, які регулюють оплату послуг оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, 28.11.06 Луганською міською радою було прийняте рішення № 11/124 про передачу Колективному малому підприємству НВКФ "А.В.С." в оренду земельної ділянки під розміщені нежитлові приміщення і будівництво та розміщення адміністративної будівлі за адресою: Бахмутський проєзд, 2а.

На підставі даного рішення 01.02.07 між сторонами по справі був укладений договір оренди землі, за яким відповідач одержав в строкове платне володіння та користування земельну ділянку під розміщені нежитлові приміщення і будівництво площею 0,2095 га.

Пунктом 4.1 договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях, збільшеного на коефіцієнт 2,5 за довідкою розрахунку розмірів земельного податку (річного), яка додається до договору та є його невід'ємною частиною.

Також сторони дійшли згоди, що щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п. 4.2 договору).

У пункті 4.3 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку, визначеному у п. 4.2 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди. На момент укладання договору розмір річної орендної плати згідно визначеної мети використання складав 15118 грн. 35 коп.

Але зобов’язання за договором відповідачем не виконувались, внаслідок чого виникла заборгованість за період з лютого 2009 року по березень 2010 року в сумі 14365 грн. 23 коп., яку прокурор просить стягнути на користь позивача.

Так, відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об’єкти незавершеного будівництва та законсервовані об’єкти, здійснюють відповідні селищні, міські ради, а за межами населених пунктів –відповідні органи виконавчої влади.

Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні”, стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоров’я та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Згідно до ст. 24 розділу "Права та обов’язки орендодавців та орендарів, захист їх прав” Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати орендну плату.

За ст. 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

За правилами статей 5, 15 Закону України „Про плату за землю” об’єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або у користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб’єктом плати за землю (платником) є власник землі і землекористувач.

Статтею 14 Закону України „Про систему оподаткування” передбачено, що плата (податок) за землю належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкові платежі).

Відповідно до статті 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України „Про оренду землі”).

Частинами 1-3 статті 21 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”)

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 Закону України „Про плату за землю”).

Статтею 14 цього закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) (стаття 19 Закону України „Про плату за землю”).

Сторони в пункті 4.3 договору передбачили, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, що проводиться у порядку, визначеному у п. 4.2 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбуваються протягом терміну дії договору оренди.

Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, яке було надруковано у газеті „Жизнь Луганська” від 27.02.08 № 9 та від 02.04.08 № 14, була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Луганська.

Статтею 5 Закону України "Про оцінку земель" встановлені види оцінки земель, які залежно від мети та методів проведення поділяються на: бонітування ґрунтів; економічна оцінка земель; грошова оцінка земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України "Про плату за землю", ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п’ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Зазначена у договорі земельна ділянка до таких винятків не відноситься.

Таким чином, нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у Договорі.

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Оскільки сторони в договорі передбачили, що орендна плата обчислюється самостійно орендарем з урахуванням індексу інфляції, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди, то він повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну його розміру, для обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу на підставі договору.

Пунктом 4.7 договору передбачено, що на момент укладання договору розмір річної орендної плати у гривнях згідно мети використання земельної ділянки складає 15118 грн. 35 коп.

За умовами п. 9.4.1 договору оренди землі відповідачеві слід було звернутись до органу, уповноваженого орендодавцем, для отримання відповідної довідки, яка необхідна для обчислення орендної плати з урахуванням змін нормативної грошової оцінки земель м. Луганська, що ним зроблено не було.

Доводи відповідача щодо необхідності внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати спростовуються вищенаведеним та самими умовами договору.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у вигляді різниці між розміром орендної плати, обчисленої з урахуванням раніше діючої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати, обчисленої з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки, у сумі 14365 грн. 23 коп. за період з лютого 2009 року по березень 2010 року.

Крім того, прокурором заявлено вимогу про стягнення пені за період з 01.05.09 по 30.04.10, яка складає 757 грн. 47 коп.

Відповідальність за несвоєчасне внесення орендної плати передбачена сторонами за умовами п. 4.6 договору у вигляді пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення.

Згідно підпункту 16.4.1 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

У зв’язку з викладеним, вимоги про стягнення заборгованості по орендній платі за земельну ділянку у сумі 14365 грн. 23 коп. та пені у сумі 757 грн. 47 коп. за первісним позовом є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та підлягають задоволенню.

Судові витрати за первісним позовом підлягають також стягненню з відповідача за первісним позовом у відповідності до ст. 49 ГПК України на користь державного бюджету України, оскільки прокурор звільнений від їх сплати.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

в и р і ш и в:

1. Первісний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Колективного малого підприємства науково-виробничо-комерційної фірми “А.В.С.”, м. Луганськ, вул. Карла Лібкнехта, б. 69, кв. 1, ідент. код 19072551:

- на користь Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, б.14, код 04052040 - 14365 грн. 23 коп. боргу з орендної плати за землю, 757 грн. 47 коп. пені, видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили;

- в доход державного бюджету України витрати по державному миту у сумі 151 грн. 23 коп. на п/р 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200; витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. на п/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264, видати наказ Ленінській МДПІ у м. Луганську після набрання рішенням законної сили.

3. У задоволенні зустрічного позову відмовити, судові витрати за зустрічним позовом покласти на позивача за зустрічним позовом.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

           Дата складання повного рішення –18.10.10.

          Суддя                                                                      Н.М.Зюбанова

          Помічник судді           Г.А.Кравцова