Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2024 року № 320/27178/23
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д. розглянувши у порядку письмового провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернувся Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту також позивач, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Київській області (далі по тексту відповідач, ГУ ДПС у Київській області; ідентифікаційний код: 43141377; адреса: 03151, м.Київ, вул. Святослава Хороброго, 5а), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення від 27.04.2023 року №6423/0903 про застосування фінансових санкцій в розмірі 17000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем безпідставно прийнято рішення про застосування фінансових санкцій, вважає його протиправним з огляду на те, що ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами та алкогольними напоями закінчилися під час дії воєнного стану, отже відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 року (зі змінами, внесеними 15.03.2022 року), є діючими, а тому він має право здійснювати торгівлю тютюновими виробами на підставі цієї ліцензії, оскільки дія воєнного стану не завершилася.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.08.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, про відкриття провадження у справі був проінформований шляхом направлення тексту ухвали про відкриття провадження у справі на електронну адресу, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, сформована програмним забезпеченням Діловодство спеціалізованого суду.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до частини п`ятої статті 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 отримано ліцензію на право Роздрібної торгівлі тютюновими виробами №10110311202102207 від 28.05.2021 року (термін дії з 22.06.2021 до 22.06.2022), а також ліцензію на право Роздрібної торгівлі алкогольними напоями №10110308202102532 від 28.05.2021 року (термін дії з 22.06.2021 до 22.06.2022).
На підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 22.03.2023 року серії ВАВ №473267, яким встановлено продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів без наявності діючої ліцензії, Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 27.04.2023 року №6423/0903, у вигляді штрафу 17000,00 гривень на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст. 54 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ і абз. 7 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» №481/95-ВР від 19.12.1995 року.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, 15.05.2023 року позивачем було подано скаргу до Державної податкової служби України.
Відповідно до рішення Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 11.07.2023 року, скарга позивача залишена без задоволення, а оскаржуване рішення без змін.
Вважаючи оскаржуване рішення протиправним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95-ВР (далі - Закон № 481).
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України" та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" від 15.03.2022 N 2120-IX до Податкового кодексу України було внесено такі зміни: статтю 18 Закону № 481 доповнено п`ятьма новими частинами, зокрема, такого змісту: "Вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право: виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах; виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним. Обов`язки щодо сплати чергових платежів/дії щодо продовження ліцензії мають бути виконані суб`єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні".
Відповідно до підпункту 5 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 року № 314 "Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану", установлено, що строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану на три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті.
Згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 2593/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України від 17.05.2022 № 341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 22.05.2022 № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 17.08.2022 № 573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом № 2500-IX продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23.08.2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 07.11.2022 № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого № 2738-IX від 16.11.2022, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого № 2915-IX від 07.02.2023, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Також, підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Податкового кодексу України, обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).
Торгово-промислова палата України листом від 28.08.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила, що подія із введення на території України з 24.02.2022 воєнного стану до їх офіційного закінчення є обставиною непереборної сили (форс-мажором), вказане повідомлення стосується необмеженого кола суб`єктів господарської діяльності та фізичних осіб.
З матеріалів справи вбачається, що ФОП ОСОБА_1 має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (реєстраційний номер: 10110311202102207 від 28.05.2021) адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин-кафе, термін дії: з 22.06.2021 по 22.06.2022, а також ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (реєстраційний номер: 10110308302102532 від 28.05.2021) адреса місця торгівлі: АДРЕСА_2 , магазин-кафе, термін дії: з 22.06.2021 по 22.06.2022. Тобто термін закінчення їх дії припадає на час воєнного стану, а тому відповідно до вищезазначених вимог Закону № 481, вказані Ліцензії вважаються діючими.
Суд критично оцінює твердження відповідача, яке викладене в рішенні від 11.07.2023 року №18699/6/99-00-06-03-02-06 про результати розгляду скарги, що оскільки ФОП ОСОБА_1 не внесено сплату за ліцензію №10110311202102207 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за період від 22.06.2022 по 15.04.2023, а отже зазначена ліцензія вважається такою, у якої закінчився термін дії, чим порушено ст. 15 Закону №481.
Так, судом встановлено, що позивач 28.05.2021 отримав ліцензію №10110311202102207 терміном дії з 22.06.2021 до 22.06.2022 року.
Поряд з цим суд акцентує увагу на тому, що ст.18 Закону №481/95 передбачено, що діючими ліцензії вважаються ті ліцензії за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію.
Отже підсумовуючи вищенаведені обставини та аналізуючи матеріали справи суд вказує на те, що станом на момент складання протоколу про адміністративне правопорушення, а саме на 22.03.2023, тобто у період дії воєнного стану, ліцензія на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами №10110311202102207 є діючою. Зазначене дає підстави вважати недоведеним склад правопорушення, передбаченого частиною другою статті 17 Закону № 481, інкримінованого позивачу.
Суд звертає увагу, що згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 27.04.2023 № 6423/0903 про застосування фінансових санкцій прийнято необґрунтовано, без з`ясування всіх необхідних обставин для встановлення факту вчинення податкового правопорушення, а тому, воно є неправомірним та підлягає скасуванню.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем за дані позовні вимоги сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн. Враховуючи задоволення позову слід присудити судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Державної податкової служби у Київській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 250, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 27.04.2023 року №6423/0903 про застосування фінансових санкцій.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємства ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Державної податкової служби у Київській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
рішення виготовлене та підписане 01.04.2024
Суддя Панченко Н.Д.