Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №621/487/24
Провадження № 3/621/167/24
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 квітня 2024 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Вельможна І.В., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Сергієнко С.М., потерпілої - ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Лизогубівка Харківського району Харківської області, є громадянином України, із середньою освітою, не одруженого, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого в АДРЕСА_1 , відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
у с т а н о в и в :
03 лютого 2024 року близько 11:10 години ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру, яке виявилося погрозах та образах, висловлених в нецензурній формі відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , внаслідок чого могла бути завдана шкода її фізичному та психічному здоров`ю.
14.02.2024 матеріал надійшов до суду та згідно протоколу автоматизованого розподілу справи для розгляду матеріалу визначено суддю ОСОБА_3 .
Розгляд матеріалів призначено на 15.02.2024.
15.02.2024 судове засідання з розгляду матеріалів відкладено за клопотанням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до 20.02.2024.
20.02.2024 та 26.02.2024 судове засідання з розгляду матеріалів відкладено за клопотанням захисника - адвоката Сергієнко С.М.
11.03.2024 у зв`язку з викликом для надання пояснень працівників поліції, які складали протокол, судове засідання з розгляду матеріалів відкладено до 21.03.2024.
21.03.2024 у зв`язку з перебуванням судді на лікарняному, судове засідання відкладено до 01.04.2024.
Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненому правопорушенні не визнав та зазначив, що не вчиняв будь-яких дій направлених на завдання шкоди фізичному чи психологічному здоров`ю цивільної дружини.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 адвокат Сергієнко С.М. подала письмове клопотання про закриття провадження по справі у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП (а.м. 16-19)
Потерпіла ОСОБА_2 в судовому засіданні вказала, що ОСОБА_1 неодноразово допускав відносно неї протиправні дії, але до органів поліції вона не зверталась. 03.02.2024 вона прийшла за місцем проживання ОСОБА_1 з метою забрати свої речі, але квартира була зачинена. Дочекавшись останнього, вона зайшла до квартири та почала збирати речі в ході чого ОСОБА_1 висловлював на її адресу різного роду образливі слова в нецензурній формі та вчиняв інші дії щодо примушування залишитися у відносинах та не залишати родину, рвав речі, розбив дитячий планшет, що дуже її налякало. Вказане вона розцінила як домашнє насильство психологічного характеру, оскільки внаслідок таких дій в неї виникло побоювання за свою безпеку, як в психологічного так і в фізичному аспектах.
В судовому засіданні досліджені:
- протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №555402 від 03.02.2024, в якому викладено обставини правопорушення. Протокол підписано ОСОБА_1 без зауваженням (а. с. 1);
- копію форми оцінки ризиків вчинення домашнього насильства складеної за фактом обставин викладених в протоколі (а.с. 2);
- копію рапорту помічника чергового частини ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Кришталь В.В. від 03.02.2024 про надходження повідомлення про факт вчинення домашнього насильства. (а.с. 3-4);
- копію заяви ОСОБА_2 про прийняття мір відносно її цивільного чоловіка ОСОБА_1 який 03.02.2024 вчинив відносно неї домашнє насильство психологічного характеру (а.с. 4);
- письмові пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , щодо обставин викладених в протоколі (а.с. 5);
- письмові пояснення потерпілої ОСОБА_2 щодо обставин вчиненого ОСОБА_1 у відношенні неї насильства психологічного характеру (а.с. 6).
- письмові пояснення працівників поліції ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області поліцейського СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Ярош К.Є та інспектора СРПП ВП № 2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області Олешко С.В., щодо обставин на місці події 03.02.2024 (а.с. 23, 25);
- відеоматеріали на DVD диску, на яких зафіксовано процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення за наслідками розгляду звернення про факт вчинення домашнього насильства ОСОБА_1 по відношенню до цивільної дружини ОСОБА_2 (а.с. 24).
Диспозицією частини 1 статті 173-2 КУпАП передбачено, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, є умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення тягне за собою юридичну відповідальність.
Норма статті 173-2 КУпАП є бланкетною, а тому для того, щоб повністю розкрити суть адміністративного правопорушення у протоколі повинно бути зазначено, які конкретно дії вчинила особа, який спосіб насильства прослідковується у діях порушника, якщо дій кілька, то зазначена кожна дія і, вид насильства, наслідки цих дій по відношенню до особи, щодо якої вони були спричинені.
У той же час, організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства визначаються Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» за № 2229-VIII.
На сьогоднішній день, через рік після початку повномасштабної військової агресії росії проти України, особливо гостро стали виявлятися численні випадки соціальних спірних і конфліктних ситуацій у різних сферах.
Стаття 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» визначає, що домашнє насильство це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Психологічне насильство в сім`ї - насильство, пов`язане з дією одного члена сім`ї на психіку іншого члена сім`ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров`ю.
Психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи (п.14 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Таким чином, під домашнє насильство, зокрема психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 173-2 КУпАП, підпадають такі діяння, якими цілеспрямовано та навмисно спричиняється емоційна невпевненість, страх або іншим чином завдається шкода психічному здоров`ю іншого члена сім`ї.
Законодавець визнав адміністративним правопорушенням не будь-яке домашнє насильство, а лише те, яке потягло за собою завдання шкоди фізичному або психічному здоров`ю потерпілого або ж могло спричинити таку шкоду.
Водночас, домашнє насильство характеризується такими ознаками: умисність (з наміром досягнення бажаного результату); спричинення шкоди; порушення прав і свобод людини; значна перевага сил (фізичних, психологічних, пов`язаних із вищою посадою тощо) того, хто чинить насильство.
Суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173-2 КпАП України, можуть бути як члени однієї сім`ї відповідно до визначеного поняття члена сім`ї у Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», та інші родичі та особи, які пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, за умови спільного проживання.
Особа, яка постраждала від домашнього насильства - особа, яка зазнала домашнього насильства у будь-якій формі. Кривдник - особа, яка вчинила домашнє насильство у будь-якій формі.
Статтею 21 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що постраждала особа має право, зокрема, на дієвий, ефективний та невідкладний захист в усіх випадках домашнього насильства, недопущення повторних випадків домашнього насильства.
Однак важливо розрізняти поняття «сварка», «конфлікт», «насильство».
Особливостями ознак домашнього насильства є: наявність патерну (повторювані в часі інциденти множинних видів насильства); системна основа; повна влада та контроль над постраждалою особою; насильницькі дії у відносинах між близькими людьми; якщо вже є одна з форм домашнього насильства, висока ймовірність того, що й інші форми насильства можуть розвиватися.
Конфлікт (лат. conflictus - зіткнення, сутичка) - зіткнення протилежних інтересів і поглядів, напруження і крайнє загострення суперечностей, що призводить до активних дій, ускладнень, боротьби, що супроводжуються складними колізіями; ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію несумісну з інтересами іншої сторони.
Під час розгляду матеріалів потерпіла ОСОБА_2 , зазначила що наслідком вчинення ОСОБА_1 дій (висловлювання образ, погроз в нецензурній формі, пошкодження її особистих речей, вчинення на неї тиску з приводу її рішення щодо припинення відносин), обставини вчинення яких викладені в протоколі ВАВ №555402 від 03.02.2024, в неї виникло побоювання засвою безпеку,як впсихологічному такі вфізичному аспектах,образи висловлені ОСОБА_1 вона сприймала реально, як такі, що спричинили шкоду її психологічному здоров`ю.
З письмових пояснень співробітників поліції, які здійснили виїзд для перевірки повідомлення, що надійшло зі служби 102 про факт вчинення домашнього насильства, 03.02.2024 за адресою: АДРЕСА_1 , вбачається що по приїзду працівників поліції ОСОБА_2 перебувала в стані душевного хвилювання.
Сукупність наведених обставин дає підстави стверджувати про те, що ОСОБА_1 по відношенню до своєї цивільної дружини ОСОБА_2 були вчинені дії шляхом висловлювання в адресу потерпілої образ, в тому числі й в нецензурній формі, які останньою були розцінені, як насильство психологічного характеру.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, як визначено статтею 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є своєчасне всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, суд, виходячи з положень статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує наступне.
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Вислухавши, учасників справи, оцінивши докази по справі, в діях ОСОБА_1 вбачаю склад вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення діянь психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров`ю потерпілого, за що передбачено відповідальність за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Доводи особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , щодо відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, факт того, що насамперед 03.02.2024 між ним та потерпілою сталася звичайна сварка в ході якої він намагався вмовити ОСОБА_2 не розривати з ним стосунки, суддя сприймає критично, як такі, що направлені на бажання уникнути відповідальності за вчинене.
Враховуючи конкретні обставини правопорушення, відомості про особу, що притягується до відповідальності, його сімейний та матеріальний стан, дійшов висновку, що на ОСОБА_1 належить накласти стягнення у виді штрафу, а також, відповідно до статті 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, пункту 5 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", стягнути з нього судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
п о с т а н о в и в:
На ОСОБА_1 накласти за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 170 (сто сімдесят) грн 00 коп., які перерахувати на р/р UA398999980314040542000020603, одержувач Зміївська міська ТГ ГУК Харківська обл./МТГ Зміїв/ 21081100, код ОКПО 37874947, Казначейство України, код класифікації доходів бюджету: 21081100.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 до Державного бюджету України (стягувачем є Державна судова адміністрація України) судовий збір в розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп., які перерахувати на р/р UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м. Києві / м. Київ / 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення, а при оскарженні постанови, вона підлягає виконанню після залишення скарги без задоволення.
Суддя: