ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2010 р.
9 год.14 хв.Справа № 2-а-4548/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О.,
за участю представника позивача: Соловйової В.В., представника відповідача: Рощенка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного підприємства "Херсон зерно"
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні
про визнання податкової декларації як податкової звітності,
встановив:
Приватне підприємство "Херсон зерно" звернулось до адміністративного суду з позовом про зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Херсоні визнати податкову декларацію з податку на додану вартість та додаток № 5 до неї, як податкову звітність. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ПП "Херсон зерно" надіслало до ДПІ у м. Херсоні не прийняту податкову декларацію з податку на додану вартість та Додаток №5 до неї за звітний період - квітень місяць 2010р., про що свідчить опис цінного листа. 23.06.10 ДПІ у м. Херсоні своїм листом №17153/10/28-330 "Про невизнання як податкової звітності" не визнав декларацію як податкову звітність, посилаючись на абз. 5 пп. 4.1.2. п. 4.1. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з тих підстав, що в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків та на те, що нібито ПП "Херсон зерно" не зазначено код ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ; не проставлено прочерк в показниках, які не заповнюються. Позивач вважає, що ДПІ у м. Херсоні безпідставно не визнано декларацію, як податкову звітність, так як всі реквізити ПП "Херсон зерно" заповнені відповідно до вимог чинного - Закону та Порядку - вказано звітний період, за який подається декларація; вказано код ЄДРПОУ ПП "Херсон зерно"; проставлено прочерки у всіх показниках, які не заповнюються; вказана дата подання; декларація підписана керівником підприємства та головним бухгалтером. Позивач зазначає, що ДПІ у м. Херсоні порушує вимоги Конституції України, п. 4.1.2. ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та п. 4.1.5. "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість" затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166 (у редакції наказу від 15.06.2005 № 213).
Представник позивача в судовому засіданні просить задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову. У викладених в письмовому вигляді запереченнях ДПІ у м. Херсоні зазначає, що відповідно доп.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. Згідно п. 3.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, дані наведені в декларації, мають відповідати даними бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. Позивачем під час подання декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року не проставлено прочерки в показниках, які не заповнюються. Представник ДПІ у м. Херсоні просить суд відмовити ПП "Херсон зерно" в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що 20.05.2010 приватне підприємство "Херсон зерно" подавало до ДПІ у м. Херсоні податкову декларацію та додаток № 5 з податку на додану вартість за квітень 2010 року. ДПІ у м. Херсоні з посиланням на абз. 5 п.п. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" повідомила платника, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.
Пп.. 4.1.2 п.4.1 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-ІІІ передбачає, що податкові декларації приймаються контролюючим органом без попередньої перевірки зазначених у них показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом. Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7, не застосовується.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Згідно п. 1.1. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.06.2005 подання податкової декларації з податку на додану вартість передбачено пунктом 4.1 статті 4 Закону № 2181-ІІІ. Декларація подається до податкового органу за місцем реєстрації особою, яка зареєстрована платником податку на додану вартість згідно з вимогами Закону України від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість". В розділі 3 Порядку зазначено, що декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством. П. 4.3 Порядку передбачено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.
Таким чином, законодавець визначив тільки три випадки, при наявності яких податкова інспекція має право не визнати декларацію по податку на додану вартість як податкову звітність. Жодного з випадків суд при розгляді справи не встановив.
Згідно листа податкової інспекції від 23.06.2010 № 17153/10/28-330 про невизнання як податкової звітності вбачається, що відмова в прийнятті декларацій з ПДВ за період квітень 2010 року ґрунтується на відсутності в деклараціях обов'язкових реквізитів: Код ЄДРПОУ, КВЕД, КОАТУУ, не проставлено прочерк в показниках, які не заповнюються.
Виходячи зі змісту Закону № 2181-ІІІ та вказаного Порядку прочерки в незаповнених графах не є обов'язковим реквізитом декларації, відсутність цих прочерків є недотриманням вимог щодо оформлення декларації, але не є підставою для невизнання такої декларації як податкової звітності. Доказів того, що декларації не містили в собі обов'язкових реквізитів, суду не надано.
Виходячи з вищевикладеного, суд не вбачає порушень з боку ПП "Херсон зерно" під час подання декларацій з податку на додану вартість за період квітень 2010 року, декларації заповнені та подані до податкової інспекції відповідно до Закону № 2181-ІІІ та Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997 № 166, зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 30.06.2005. Суд вважає безпідставну відмову державної податкової інспекції у м. Херсоні в прийнятті податкової звітності ПП "Херсон зерно", у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню з Державного бюджету.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату складення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
постановив:
Позов приватного підприємства "Херсон зерно" задовольнити.
Спонукати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні визнати та прийняти податкову декларацію приватного підприємства "Херсон зерно" (код 34369736) з податку на додану вартість за квітень 2010 року та Додаток № 5 до неї, як податкову звітність.
Відшкодувати з Державного бюджету України на користь приватного підприємства "Херсон зерно" (вул. Смольна, 132, кв. 23, м. Херсон, 73000) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19 жовтня 2010 р..
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 2.11.17