ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2007 р. Справа № А-10/250
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шелест С.Б.
При секретарях судового засідання: Бабінець У.В., Кузишин У.Б.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “С.В. Кар”,
вул. Калуське шосе, 7, м. Івано-Франківськ, 76018
до відповідачів: 1. Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради,
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018
2. Івано-Франківської міської ради,
вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018
Третя особа без самостійних вимог на предмет спору
на стороні відповідачів: Управління архітектури та містобудування виконавчого комітету
Івано-Франківської міської ради
м.Івано-Франківськ, вул.Незалежності,9
про: визнання протиправною бездіяльності та зобов»язання вчинити дії
За участю представників сторін:
від позивача: Куліков С.В. - директор ТзОВ; Селянін В.О. (дов. Від 29.11.06р.)від відповідачів: Сегін І.Р. - гол. спеціаліст юр.відділу
(довіреність виконкому Івано-Франківської міської ради від 02.08.06р.
№ 1172/05-17/07-в)
(довіреність Івано-Франківської міської ради від 02.08.06р. № 1172/05-17/07-в)
від третьої особи: Кошик О.І. –юрисконсульт (дор. № 191/01-10/08В від 16.12.2006р.)
в с т а н о в и в:
Товариством з обмеженою відповідальністю “С.В. Кар” заявлений позов про визнання незаконною відмови Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, що відображена в повідомленні управління архітектури та містобудування та зобов”язання Івано-Франківської міської ради розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТзОВ “С.В. Кар” земельної ділянки для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в мікрорайоні Пасічна на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану).
Заявою від 07.02.07р. /вх.№949 від 07.02.07р./ позивач частково змінив предмет позову та просить суд визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо нерозгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ “С.В. Кар” для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в мікрорайоні Пасічна на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану) та зобов”язати Івано-Франківську міську раду протягом одного місяця розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в зазначеному мікрорайоні .
Відповідно до ст.51 КАС України позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог в будь-який час до закінчення судового розгляду, а тому заява позивача підлягає прийняттю та розгляду по суті в межах змінених та вищезазначених вимог .
Позивач в судовому засіданні вимоги згідно з поданою заявою від 07.02.07р. підтримує, вказуючи на те, що правовою підставою для звернення до міської ради із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ “С.В. Кар” для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в мікрорайоні Пасічна на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану) були ряд рішень виконавчого комітету, відповідно до яких позивачу надано дозволи на: проведення проектно-пошукових робіт; погодження матеріалів місця розташування земельної ділянки для будівництва та на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. На виконання зазначених рішень виконкому, позивачем проведені проектно-пошукові роботи, отримані висновки та погодження відповідних уповноважених органів та служб, виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який поданий на розгляд та затвердження міської ради, проте всупереч вимогам чинного законодавства, без жодних правових підстав заява позивача не розглянута, рішення про затвердження проекту не прийняте. Зволікання у розгляді поданих позивачем матеріалів та у прийнятті радою відповідного рішення порушує права позивача.
Відповідачі проти позову заперечують, вказуючи на те, що позивачем не подано доказів звернення до міської ради з відповідним клопотанням, а також на те, що відповідно до ст.39 Земельного кодексу України та ст.13 Закону України “Про планування і забудову територій” використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, детального плану території, іншої містобудівної документації, тоді як на спірну земельну ділянку відсутній проект детального планування території, так як ця ділянка знаходиться у новому і лише проектному мікрорайоні міста. З наведених підстав, зазначає представник відповідачів, розгляд питання щодо затвердження проекту землеустрою є неможливим та передчасним. Право міської ради розглядати, змінювати та затверджувати містобудівну документацію гарантоване Конституцією України.
Представник третьої особи, з таких же, як і відповідачі підстав, адміністративний позов заперечує.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, третьої особи, суд встановив наступне.
Відповідно до рішення № 322 від 22.09.05р. виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради надав Товариству з обмеженою відповідальністю “С.В. Кар” /далі - позивачу/ дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт (дозволив збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки) для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в районі “Пасічна” на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( ділянки № 8, 9) , на підставі протоколу № 1 від 16.09.05р. засідання конкурсної комісії на право забудови першої черги малоповерхової забудови на вул. Гімназійній мікрорайону № 7.
Позивачем було замовлено і виготовлено проект місця розташування земельної ділянки, проведені проектно-пошукові роботи, про що свідчать висновок Івано-Франківського міського управління земельних ресурсів від 30.11.05р. № 1-24/486, акт вибору земельної ділянки для будівництва від 29.11.05р., висновок Управління архітектури та містобудування Івано-Франківського міськвиконкому від 21.11.05р. № 2/3-3/2245 .
За результатами розгляду зазначених матеріалів, рішенням Івано-Франківської міської ради четвертого демократичного скликання від 20.02.06р., ТзОВ “С.В.Кар” було схвалено матеріали погодження місця розташування земельної ділянки в мікрорайоні “Пасічна” на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану), для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови за рахунок земель запасу міської ради. Цим же рішенням /п.1.48/ Івано-Франківська міська рада надала позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Як свідчать обставини справи, на виконання вищезазначеного рішення міської ради, позивач звернувся до уповноважених державних органів, якими виготовлений проект землеустрою щодо відведення позивачу земельної ділянки для будівництва групи житлових будинків в зазначеному районі. Згідно висновку Державної експертизи обласного головного управління земельних ресурсів Держкомзему України № 987/П від 20.03.06р. такий проект оцінений позитивно та погоджений з посиланням на його відповідність вимогам чинного законодавства.
Виготовлений проект землеустрою був поданий позивачем на розгляд і затвердження Івано-Франківскої міської ради, про що свідчать клопотання позивача від 19.06.06р. вих. № 30/06, а також відповіді Управління архітектури та містобудування виконкому Івано-Франківської міськради від 07.08.06р., від 25.09.06р., в яких Управління за дорученням виконкому міськради повідомляло позивача про те, що виконком призупинив надання дозвільних рішень в спірному районі з причин планового коригування генплану забудови 7-го мікрорайону. Викладені обставини спростовують заперечення представника відповідачів про те, що позивач не звертався із заявою про розгляд і затвердження проекту землеустрою та свідчать про те, що заява позивача на розгляд сесії міської ради не виносилась з причин, як пояснив в судовому засіданні представник міської ради, передчасності розгляду такої заяви у зв”язку з відсутністю проекту детального планування спірної території.
Суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Стаття 19 Конституції України зобов”язує органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності.
Частина 3 ст. 124 Земельного кодексу України визначає, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову, здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст. ст. 118, 123 цього кодексу. В силу зазначених норм ЗК України, проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об”єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.
Матеріалами справи підтверджується, що при виготовленні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачем були отримані всі визначені законодавством погодження, тобто проведені всі дії необхідні для розгляду та вирішення міською радою даного питання.
Доводи відповідача /міської ради/ про те, що розгляд питання щодо затвердження проекту землеустрою є неможливим та передчасним з посиланням на відсутність проекту детального планування території, - необґрунтовані, не узгоджуються з вимогами наведених вище норм закону, а також не відповідають фактичним обставинам справи. Так, Управлінням архітектури та містобудування, яке в силу Законів України “Про архітектурну діяльність” , “Про планування і забудову територій” є спеціально уповноваженим органом з питань містобудування та архітектури, подані відповідні висновки від 21.11.05р. № 2/3-3/2245 та від 09.03.06р. № 2/3-3/587 з приводу можливості відведення позивачу спірної земельної ділянки площею 0,3455 га для будівництва групи житлових будинків. Крім того, як зазначалось вище, міською радою в порядку ст.151 Земельного кодексу України погоджено позивачу місце розташування об”єкта забудови, матеріали погодження включають викопіювання з генерального плану населеного пункту ( № 8, 9 по генплану), про що свідчить рішення міської ради від 20.02.06р.
Діюче законодавство не надає суб”єкту владних повноважень права розглядати або не розглядати заяву позивача з приводу затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, навпаки, зобов”язує міську раду в силу належних їй повноважень розглянути проект відведення земельної ділянки та прийняти відповідне рішення. Відсутність обґрунтованого рішення міської ради з цього приводу свідчить про бездіяльність міської ради та позбавляє позивача права на реалізацію його інтересів у спосіб, визначений чинним законодавством.
За наведених обставин та норм Закону, вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності міської ради щодо ухилення від розгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ “С.В. Кар” для будівництва та про спонукання Ради до вчинення передбачених законом дій, - обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст. 94 КАС України покласти на міську раду.
Керуючись ст.124, ч. 2 статті 19 Конституції України, Законом України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Земельним кодексом України , ст. ст. 94, 158, 160,163, 186, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської міської ради щодо нерозгляду питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТзОВ “С.В. Кар” для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в мікрорайоні Пасічна на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану).
Зобов”язати Івано-Франківську міську раду протягом одного місяця розглянути питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення Товариству з обмеженою відповідальністю “С.В. Кар” земельної ділянки для будівництва групи житлових будинків щільної малоповерхової забудови в мікрорайоні Пасічна на вул. Проектній, 3 –Гімназійній ( № 8, 9 по генплану).
Стягнути з місцевого бюджету на користь ТзОВ “С.В. Кар” м. Івано-Франківськ, вул. Калуське шосе, 7 (код 30017280) судові витрати в сумі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена у повному обсязі 12.02.07р.
Внесено в діловодство
Бабінець У.В.