ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2007 р. Справа № А-3/6
Господарський суд Івано-Франківської області у складі
Судді Фрич М.М. та секретаря судового засідання Сивак І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовомГалицької районної державної адміністрації, 77100, Івано-Франківська обл., м. Галич, пл. Волі, 1
До відповідачаГалицької районної ради Івано-Франківської області, 77100, Івано-Франківська обл., м. Галич, пл. Волі, 1
Представники:
Від позивача: Іванюк Р.С.-провідний спеціаліст, (довіреність №01-25/09 від 11.01.07року)
Від відповідача: Попович І.М.-представник, (довіреність №1-30/31 від 06.02.07року)
Суть спору: заявлено вимогу про визнання незаконним (нечинним) рішення Галицької районної ради від 20.12.2006 року “Про призначення начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації, районної ради, керівників районних установ та організацій” в частині призначення начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації за погодженням із сесією районної ради.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, вказуючи при цьому на:
– прийняття Галицькою районною радою спірного рішення від 20.12.06 з перевищенням повноважень та з порушенням вимог законодавства, а саме:
– Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, згідно норм якого керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду головами відповідних державних адміністрацій;
– Постанови Кабінету міністрів України від 29.07.99р. № 1374, норми якої вказують на необхідність погодження кандидатур на посади керівників управлінь та відділів райдержадміністрацій із обласною державною адміністрацією, а не сесією районної ради;
– Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, норми якого, за доводами позивача, не наділяють районну раду повноваженнями щодо погодження кандидатур на посади начальників відділів та управлінь райдержадміністрації.
Відповідач в судовому засіданні та в поданому суду відзиві проти заявленої вимоги заперечив, вказуючи при цьому на:
– відсутність в спірному рішенні конкретної вимоги щодо призначення керівників управлінь та відділів виключно на сесії, а тільки за її погодженням, і не передбачає жодних наслідків, якщо цього не буде зроблено. Тому, за твердженням відповідача, спірне рішення носить декларативний, а не зобов”язуючий характер;
– відсутність доказів звернення позивача до відповідача з відповідними зверненнями щодо відміни чи внесення змін до спірного рішення.
Суд, вислухавши пояснення сторін та приймаючи до уваги матеріали справи, на підставі вимог діючого законодавства, - вважає за правильне взяти до уваги наступне:
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірним рішенням Галицької районної ради від 20.12.2006 року вирішено начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації та районної ради, які призначаються безпосередньо головами, призначати лише за погодженням із сесією районної ради. Вказане рішення оспорюється позивачем як таке, що прийняте з порушенням законодавства та з перевищенням відповідачем своїх повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 9 квітня 1999 року N 586-XIV (з відповідними змінами і доповненнями), керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду та звільняються з посади головами відповідних державних адміністрацій за погодженням з органами виконавчої влади вищого рівня в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно абз. 2 ч. 1 Постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій” від 29 липня 1999 р. N 1374, керівники управлінь, відділів, інших структурних підрозділів районних, районних у містах Києві і Севастополі державних адміністрацій призначаються на посади та звільняються з посад головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Тобто, вказаними нормами встановлено чіткий порядок призначення керівників управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, а саме, - головами державних адміністрацій за погодженням з відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Проте, спірним рішенням Галицької районної ради від 20.12.2006 року вирішено призначати відповідних начальників управлінь та відділів райдержадміністрації лише за погодженням із сесією районної ради, що в даному випадку є порушенням ч. 2 ст. 11 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” та ч. 1 Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій.
Відповідно до ч. 2. ст. 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Дослідивши норми Закону України “Про місцеве самоврядування”, які передбачають повноваження районних і обласних рад (ст.ст. 43, 44), судом встановлено, що вказані статті Закону не наділяють районну раду відповідними повноваженнями щодо погодження на своїй сесії кандидатур начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації і що не спростовано відповідачем в судовому засіданні.
Відповідно до п. 10 ст. 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції та Законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
За таких обставин, беручи до уваги вищесказане, суд приходить до висновку, що спірне рішення Галицької районної ради від 20.12.2006 року в частині призначення начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації лише за погодженням із сесією районної ради суперечить чинному законодавству України, а саме, ч. 2 ст. 11 Закону України “Про місцеві державні адміністрації”, абз. 2 ч. 1 Постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій” (що не спростовано відповідачем), що є підставою для визнання його незаконним в оскаржуваній частині.
Відповідно до ч. 11 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, резолютивна частина постанови суду про визнання нормативно-правового акта незаконним або таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили, і про визнання його нечинним невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання постановою законної сили.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, стягнути з відповідача.
Таким чином, на підставі наведеного та керуючись ч. 2 ст. 19, ст. 124, Конституції України, ч. 2 ст. 11 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” від 9 квітня 1999 року N 586-XIV, ст.ст. 10, 43, 44 Закону України “Про місцеве самоврядування”, абз. 2 ч. 1 Постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку призначення на посади та звільнення з посад керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій” від 29 липня 1999 р. N 1374, ст.ст. 94, 158-163, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив
позов задоволити.
Визнати незаконним рішення Галицької районної ради Івано-Франківської області від 20.12.2006 року “Про призначення начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації, районної ради, керівників районних установ та організацій” в частині призначення начальників управлінь та відділів районної державної адміністрації за погодженням із сесією районної ради.
Стягнути з Галицької районної ради Івано-Франківської області, Івано-Франківська обл., м. Галич, пл. Волі, 1 в дохід державного бюджету (р/р № 31116095600002, одержувач: ВДК в м. Івано-Франківськ, банк одержувача –УДК в Івано-Франківській області, МФО 836014, код ЄДРПОУ 20568100, код платежу 22090200, 095) –3грн. 40коп. судового збору.
Виконавчий лист суду видати після набрання постановою законної сили за заявою позивача.
Зобов”язати відповідача, - Галицьку районну раду Івано-Франківської області (Івано-Франківська обл., м. Галич, пл. Волі, 1) після набрання постановою законної сили, опублікувати резолютивну частину постанови суду від 06.02.07 по справі, у виданні, в якому його (рішення від 20.12.2006р.) було офіційно оприлюднено.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ М.М. Фрич
09.02.07
Виготовлено в «Діловодстві»
Кучер Н.М.