УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "07" жовтня 2010 р.Справа № 5/1047
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Брагіної Я.В.
судді
за участю представників сторін
від позивача Романов С.В. - дов. №23/2 від 12.07.10.
від відповідача не з'явився
Розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м. Житомир)
до Лугинського державного лісогосподарського підприємства (смт Лугини)
про стягнення 57441,58 грн.
Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача 57441,58грн шкоди, заподіяної лісу порушенням природоохоронного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Вважає за можливе закінчувати розгляд справи за наявними в справі матеріалами.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно і належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Таким чином, справа розглядається за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст.75 ГПК України.
Судом у судовому засіданні досліджено матеріали справи, а саме: позовну заяву, акт перевірки від 31.07.09., польові перелікові відомості, розрахунки розміру шкоди, обчислення розміру стягнень, претензію №2497/7 від 11.08.09., припис №98 від 03.08.09., відповідь на припис №159 від 28.08.09., довідку ЄДРПОУ.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Житомирській області (позивач) звернувся до суду з позовом до Лугинського державного лісогосподарського агропромислового підприємства (відповідач) про стягнення 57441,58грн шкоди, заподіяної лісу порушенням природоохоронного законодавства, обгрнутовуючи вимоги актом перевірки від 31.07.09., польовими переліковими відомостями, розрахунками розміру шкоди, вимогами Лісового кодексу України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Санітарними правилами в лісах України, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України №555 від 27.07.95., додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.08. "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу".
Суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі, враховуючи наступне.
Частиною 1 статті 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.
Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи - катастрофи планетарного масштабу, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави (ст.16 Конституції України).
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст.19 Конституції України).
Відповідно до ч.3 ст.16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" спеціально уповноваженими державними органами управління в галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів у республіці є спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органи на місцях та інші державні органи, до компетенції яких законодавством України та Автономної Республіки Крим віднесено здійснення зазначених функцій.
Пунктом б) частини 1 статті 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Так, на підставі ст.ст.16, 19 Конституції України, ст.20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Житомирської області 31.07.09. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на Лугинському державному лісогосподарському агропромисловому підприємстві. У ході даної перевірки встановлено, що останнє здійснило незаконну рубку дерев на територіях Бовсунівського, Липниківського, Степанівського, Красноставського лісництв, про що свідчить акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (а.с. 6-8) та польові перелікові відомості пнів (а.с.9-21).
Частиною 2 пункту 9 постанови Пленуму Верховного суду України № 17 від 10.12.2004р. передбачено, що зокрема, визнається незаконною порубка дерев і чагарників, вчинена: без відповідного дозволу; за дозволом, виданим із порушенням чинного законодавства; до початку чи після закінчення установлених у дозволі строків; не на призначених ділянках чи понад установлену кількість; не тих порід дерев, які визначені в дозволі; порід, вирубку яких заборонено.
Як передбачено ч.1 ст.105 Лісового кодексу України порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 1 статті 224 ГК України також визначено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
До складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються, зокрема, вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства (ч.1 ст.225 ГК України).
Згідно ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодовувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Статтею 107 Лісового кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.
Так, на підставі додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України №665 від 23.07.08. "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу" розмір шкоди, заподіяної лісу відповідачем становить 57441,58грн, що підтверджується розрахунками розміру шкоди, заподіяної лісовому господарству внаслідок незаконної порубки дерев за межами встановлених границь ділянки (а.с.7).
13.08.09. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області на адресу Лугинського державного лісогосподарського агропромислового підприємства надіслано претензію №2497/7 від 11.08.09. (а.с.37-38), яку останнє отримало 14.08.09., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.39), та в якій позивач запропонував відповідачу в місячний термін відшкодувати шкоду, заподіяну лісовому господарству незаконною рубкою в сумі 57441,58грн. Проте, підприємство зазначену претензію залишило без відповідача та без задоволення.
Таким чином, станом на день звернення позивача з позовом до суду відповідач не відшкодував державі 57441,58грн шкоди, заподіяної лісу, тому суд задовольняє позов у повному обсязі.
Відповідно до ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач позов щодо підстав та предмету не оспорив, доказів відшкодування державі шкоди, заподіяної лісу, не надав.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь держави до спеціальних фондів органів місцевого самоврядування шкоди, заподіяної лісу, в розмірі 57441,58грн, обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються матеріалами справи, та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутися з позовом до суду.
Керуючись ст.ст.33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Лугинського державного лісогосподарського підприємства (11300, Житомирська область, смт Лугини, вул. Базарна, 12-а; ідент. код 05418496):
на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Житомирській області (10014, м. Житомир, вул. Черняхівського, 12а):
- 57441,58грн - шкоди, заподіяної лісу.
3. Зарахувати кошти:
- у сумі 27385,41грн - до спеціального фонду Державного бюджету Бовсунівської сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700295, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області;
- у сумі 3779,07грн - до спеціального фонду Державного бюджету Липниківської сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700303, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області;
- у сумі 1834,50грн - до спеціального фонду Державного бюджету Жеревицької сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700298, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області;
- у сумі 6335,14грн - до спеціального фонду Державного бюджету Калинівської сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700299, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області;
- у сумі 109,80грн - до спеціального фонду Державного бюджету Степанівської сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700308, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області;
- у сумі 4714,66грн - до спеціального фонду Державного бюджету Червоноволоцької сільської ради Лугинського району на р/р 31511921700310, МФО 811039, код призначення 24062100, код ЄДРПОУ 22062384, УДК у Лугинському районі, банк одержувача ГУДКУ у Житомирській області.
4. Стягнути з Лугинського державного лісогосподарського підприємства (11300, Житомирська область, смт Лугини, вул. Базарна, 12-а; ідент. код 05418496):
- у дохід державного бюджету України на р/р 31118095700002 УДК в м. Житомирі, код ЗКПО 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, код доходу 22090200 - 574,42грн державного мита;
- у дохід державного бюджету України на р/р 31217264700002 УДК у м. Житомирі, код ЄДРПОУ 22062319, банк отримувача - ГУДКУ у Житомирській області, код класифікації доходу 22050003 - 236,00грн за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
СуддяБрагіна Я.В.
Дата підписання рішення: 12.10.10.
Віддрукувати: 1 - в справу, 2 - позивачу (рек. з повід. про вруч.), 3 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.)