Ухвала суду № 117916537, 26.03.2024, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2024
Номер справи
200/5211/22
Номер документу
117916537
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

26 березня 2024 року Справа №200/5211/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Галатіної О.О., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі №200/5211/22 за позовом ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду).

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) провести перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 992 грн. 40 коп.

Вищезазначене рішення набуло законної сили 31 травня 2023 року, відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

13 червня 2023 року Донецьким окружним адміністративним судом виготовлено та направлено виконавчі листи по справі №200/5211/22.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року заяву Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про заміну способу та порядку виконання рішення суду по адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Замінено спосіб і порядок виконання рішення суду, на підставі якого Донецьким окружним адміністративним судом 13.06.2023 видано виконавчий лист № 200/5211/22, про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) провести перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду), з «зобов`язання виплатити» на «стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахованої суми доплати за результатами перерахунку згідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2023 по справі № 200/5211/22 за період з 01.09.2022 по 30.06.2023 у загальній сумі 20000.00 грн».

05.02.2024 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду Ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 30.10.2023 року у справі № 200/5211/22 скасовано. Відмовлено в задоволенні заяви Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу та порядку виконання рішення у справі № 200/5211/22.

Ухвалою суду від 16 лютого 2024 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Застосовано судовий контроль за виконанням судового рішення у справі №200/5211/22,шляхом зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року у справі №200/5211/22у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали.

У задоволенні інших вимог відмовлено.

18 березня 2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало звіт про виконання судового рішення, у якому зазначено, що Головним управлінням означене рішення суду виконано в повному обсязі в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: здійснено перерахунок щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», ОСОБА_1 починаючи з 01 вересня 2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду). Сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01 вересня 2022 року по 30 червня 2023 року у розмірі 20000 гривень 00 копійок. Доплата за рішенням суду за період з 01 вересня 2022 року по 30 червня 2023 року у розмірі 20000 гривень 00 копійок, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

18 березня 2024 року від ОСОБА_1 до суду надійшла заява, згідно якої просить суд:

- призначити розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у судовому засіданні, щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.02.2023 року у справі № 200/5211/22, згідно зі ст. 382 КАС України;

- розглянути питання про накладення штрафу, та накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2 , відповідального за невиконання судового рішення зі справи № 200/5211/22 від 21.02.2023 року, у відповідності до вимог п. 2 ст. 382 КАС України.

Розгляд звіту було призначено на 26 березня 2024 року о 11 год 15 хв. в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за адресою: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Добровольського, 1.

До засідання сторони не з`явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Від ОСОБА_1 до суду надійшла заява про розгляд звіту за його відстутності.

Вирішуючи питання про прийняття звіту про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Приписами частини 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, дана норма встановлює право суду визначати наслідки щодо виконання рішення суду.

Статтею 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

Стаття 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Суд зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: "перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою" (параграф 30).

Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).

Першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).

За рішенням Європейського суду з прав людини у справі "Щокін проти України": перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним.

Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки на умовах, передбачених законом, а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення законів. Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

У справі Рисовський проти України Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу належного урядування. Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

За таких обставин, невиконання судового рішення з посиланням на те, що доплата заборгованісті за рішенням суду, не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування, є протиправними.

Суд зауважує, що станом на час винесення даної ухвали рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року у справі №200/5211/22 не виконано у повному обсязі.

За таких обставин у суду відсутні підстави для прийняття звіту відповідача від 18.03.2024 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року у справі №200/5211/22.

Оскільки, відповідач не надав доказів повного виконання рішення суду у справі, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк подання звіту про виконання рішення суду в даній справі.

Щодо вимог ОСОБА_1 накласти штраф на керівника суб`єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Частиною 1, 2 ст. 382 КАС України визначено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень, яким в даному випадку є відповідач, про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Як вже встановлено судом, та про що зазначено вище, Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2023 року адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл.. Соборна, 3) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку та виплати щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.09.2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду).

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010, юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) провести перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», ОСОБА_1 починаючи з 01.09.2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 992 грн. 40 коп.

Згідно звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунок щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 (дві тисячі) гривень, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», ОСОБА_1 починаючи з 01 вересня 2022 року, після перерахунку пенсії (відновлення порушеного права за рішенням суду). Сформовано розмір доплати за судовим рішенням за період з 01 вересня 2022 року по 30 червня 2023 року у розмірі 20000 гривень 00 копійок.

Вищезазначене підтверджується наданим до суду протоколом перерахунку пенсії за пенсійної справою №0503013001-МВС (на виконання рішення суду) та розрахунком на доплату за рішенням суду.

Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування відносно керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області штрафу у зв`язку з не виконанням рішення.

На підставі викладеного, керуючись нормами Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу на керівника суб`єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2 , відповідального за невиконання судового рішення по справі № 200/5211/22 від 21.02.2023 року, у відповідності до вимог п. 2 ст. 382 КАС України, - відмовити.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у строк до 01.06.2024 року подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 21.02.2023 року у справі № 200/5211/22.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Направлення даної ухвали здійснювати шляхом електронного листування на електронні адреси учасників справи.

Інформацію щодо роботи суду можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://adm.dn.court.gov.ua.

Суддя О.О. Галатіна