Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.03.2024 Справа № 914/397/24
За позовом: Керівника Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах Яворівської міської ради Львівської області, м. Яворів Львівської області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс, с. Старичі Львівської області
про розірвання концесійного договору
Суддя Манюк П.Т.
За участю секретаря Лазаренко С.В.
Представники учасників справи:
від прокуратури: Мацюра Ярослав Романович
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
Керівник Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах Яворівської міської ради Львівської області звернувся в Господарський суд Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія-Тепловодосервіс» про розірвання концесійного договору.
Ухвалою суду від 16.02.2024 відкрито провадження у справі № 914/397/24 за правилами загального позовного провадження та підготовче судове засідання призначено на 11.03.2024.
В підготовче судове засідання, 11.03.2024, представник прокуратури з`явився, позовні вимоги підтримав просив їх задоволити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник позивача у підготовче судове засідання, 11.03.2024, не з`явився, причин неявки не повідомив, вимог суду зазначених в ухвалі від 16.02.2024 не виконав.
В підготовче судове засіданні, що відбулося 11.03.2024, представник відповідача не з`явився, на поштову адресу суду надіслав відзив на позовну заяву у якому позовні вимоги визнав та просив суд задовільнити позовні вимоги.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ГПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. При цьому, згідно ч. 4 ст. 191 ГПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. У випадку, якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Враховуючи те, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 11.03.2024 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення у справі.
Позиція прокуратури та позивача.
Керівник Яворівської окружної прокуратури Львівської області в інтересах Яворівської міської ради Львівської області звернувся в Господарський суд Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс про розірвання концесійного договору.
В обґрунтування своїх позовних вимог, прокурор зазначає, що Яворівською окружною прокуратурою встановлені порушення законодавства щодо належного виконання умов договору концесії від 20.10.2015, укладеного між Свидницькою сільською радою та ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс.
Так, з`ясовано, що 20.10.2015 між Свидницькою сільською радою Яворівського району Львівської області (надалі концесієдавець), правонаступником якої є Яворівська міська рада Львівської області, та Товариством з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс (надалі концесіонер) укладено концесійний договір (надалі договір).
Вказаний договір укладено за результатами концесійного конкурсу, проведеного на підставі рішення Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області від 03.07.2015 № 596 Про проведення концесійного конкурсу на право концесії цілісного майнового комплексу централізованого водопостачання та водовідведення територіальної громади Свидницької сільської ради.
Рішенням Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області від 12.10.2015 № 619 «Про визначення переможця концесійного конкурсу» ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс визначено переможцем концесійного конкурсу. Рішенням Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області № 635 від 12.10.2015 «Про визначення виробника/виконавця житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення» вирішено визнати ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс виробником/виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п. 1.1 договору, концесієдавець надає на 49 років концесіонеру право істотно поліпшувати та здійснювати управління (експлуатацію) об`єкта концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері забезпечення послугами з централізованого водопостачання і водовідведення всіх категорій споживачів територіальної громади села Свидниця Яворівського району Львівської області за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов договору.
Згідно п. 1.4 договору фінансування об`єкта концесії здійснюється у відповідності з кошторисом витрат, що складається з суми експлуатаційних та інших можливих витрат концесіонера та інвестиційних вкладень концесіонера.
Пунктом 3.2 договору визначено серед інших обов`язок концесіонера виконувати роботи згідно інвестиційної програми № 1 з додатками до неї для поліпшення переданих у концесію споруд і обладнання; надавати населенню, що проживає на відповідній території, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Пунктом 10.1 договору визначено, що з метою використання об`єкта концесії для надання послуг - щодо задоволення громадських потреб у сфері централізованого постачання та водовідведення концесіонер здійснює поліпшення майна в обсягах та порядку передбачених в додатку № 1 цього договору з наступними змінами та доповненнями до нього.
Згідно акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Яворівської міської ради Львівської області за період з 01.01.2020 по 30.06.2023 №131320-22/7 від 28.09.2023 встановлено, що з моменту укладання договору концесії та у досліджуваному періоді в порушення п. 3.2., 10.1, 10.2 концесійного договору інвестиційні зобов`язання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс не виконано, проте Свидницькою сільською радою (до 2021 року) та Яворівською міською радою, як її правонаступником, не вживались заходи щодо виконання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс інвестиційної програми.
Такі обставини, на думку прокурора, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів держави і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв`язку з чим він звернувся до суду з цим позовом.
Позиція відповідача.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги визнав, просив суд задовільнити позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги слід задоволити виходячи з таких мотивів.
Згідно ст.1 Закону України «Про концесії» від 16.07.1999 (втратив чинність 20.10.2019, надалі Закон), що діяв на час укладення концесійного договору, концесія це - надання з метою задоволення громадських потреб уповноваженим органом виконавчої влади чи місцевого самоврядування на підставі концесійного договору на платній та строкові основі юридичній або фізичній особі права на створення (будівництво) та (або) управління (експлуатацію) об`єкта концесії (строкове платне володіння), за умови взяття суб`єктом підприємницької діяльності (концесіонером) на себе зобов`язань по створенню (будівництву) та (або) управлінню (експлуатації) об`єктом концесії, майнової відповідальності та можливого підприємницького ризику.
Договір концесії (концесійний договір) - договір, відповідно до якого уповноважений орган виконавчої влади чи місцевого самоврядування (концесієдавець) надає на платній та строковій основі суб`єкту підприємницької діяльності (концесіонеру) право створити (побудувати) об`єкт концесії чи суттєво його поліпшити та (або) здійснювати його управління (експлуатацію) відповідно до цього Закону з метою задоволення громадських потреб.
У ч. 2 ст. 3 Закону зазначено, що у концесію можуть надаватися об`єкти права державної чи комунальної власності, які використовуються для здійснення діяльності у таких сферах господарської діяльності, у томі числі - водопостачання та водовідведення у порядку, визначеному Законом України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об`єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності".
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 9 Закону, концесійний договір укладається на строк, визначений у договорі, який має бути не менше 10 років та не більше 50 років. Концесійний договір вважається укладеним з дня досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.
Частинами 1, 2, 3 ст. 12 Закону передбачено, що концесійний платіж вноситься концесіонером відповідно до умов концесійного договору. Концесійні платежі встановлюються у фіксованому розмірі, у відсотках від вартості наданого у концесію об`єкта за результатами його оцінки, проведеної в порядку, визначеному законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність, або як частка (у відсотках) чистого доходу від концесійної діяльності, отриманого концесіонером, тощо. Концесійні платежі зараховуються відповідно до Державного бюджету України або місцевого бюджету.
Відповідно до ст. 18 Закону концесіонер зобов`язаний виконувати умови концесійного договору; утримувати об`єкт концесії в належному технічному стані.
Водночас, ст. 17 Закону передбачено, що концесієдавець має право здійснювати контроль за дотриманням концесіонером умов концесійного договору; вимагати дострокового розірвання концесійного договору в разі порушення концесіонером його умов; вимагати від концесіонера відшкодування збитків у разі погіршення стану об`єкта концесії, яке стало з вини концесіонера.
Поряд з цим, згідно ст.20 Закону, передача об`єктів у концесію не зумовлює перехід права власності на цей об`єкт до концесіонера та не припиняє права державної чи комунальної власності на ці об`єкти. Концесіонеру належить право власності на прибуток, отриманий від управління (експлуатації) об`єкта концесії.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону концесійний договір може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін концесійний договір може бути розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов`язань та з інших підстав, передбачених законами України..
У ч.1 ст.16 Закону зазначено, що спори, що виникають з концесійних договорів, розглядаються відповідно до законодавства України судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про особливості передачі в оренду чи концесію об`єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності» (у редакції чинній на час укладення концесійного договору) однією із істотних умов договору оренди чи концесії об`єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, є: обсяги інвестування концесіонером власних коштів в об`єкт концесії та обсяги робіт, що повинні бути профінансовані (виконані) концесіонером, та/або перелік майна, що повинно бути створене концесіонером.
Судом встановлено, що рішенням Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області від 12.10.2015 № 619 «Про визначення переможця концесійного конкурсу» ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс визначено переможцем концесійного конкурсу. Рішенням Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області від 12.10.2015 № 635 «Про визначення виробника/виконавця житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення» вирішено визнати Енергія-Тепловодосервіс виробником/виконавцем житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
20.10.2015 між Свидницькою сільською радою Яворівського району Львівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс укладено концесійний договір. Вказаний договір укладено за результатами концесійного конкурсу, проведеного на підставі рішення Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області № 596 від 03.07.2015 «Про проведення концесійного конкурсу на право концесії цілісного майнового комплексу централізованого водопостачання та водовідведення територіальної громади Свидницької сільської ради».
Відповідно до п. 1.1 вищевказаного концесійного договору, концесієдавець надає на 49 років право істотно поліпшувати та здійснювати управління (експлуатацію) об`єкта концесії з метою задоволення громадських потреб у сфері забезпечення послугами з централізованого водопостачання і водовідведення всіх категорій споживачів територіальної громади села Свидниця Яворівського району Львівської області за умови сплати концесійних платежів та виконання інших умов договору.
Згідно п. 1.2. вказаного договору, об`єктом концесії за цим договором є належне концесієдавцю на праві комунальної власності майно, яке є складовою цілісного майнового комплексу, що забезпечує вироблення (створення) продукції з централізованого водопостачання і водовідведення, - «Об`єкт концесії», яке включає в себе будівлі та споруди, а саме:
будівля насосної станції «А-1» S=35,8 кв.м, що розташована на території Свидницької сільської ради, урочище «Водокачка», 29;
будівля насосної станції першого підйому «А-1» S=4,8 кв.м, що розташована на території Свидницької сільської ради, урочище «Водокачка», 30;
будівля насосної станції «А-1» загальною площею 5 кв.м, що розташована на території Свидницької сільської ради, урочище «Водокачка», 31;
будівля насосної станції другого підйому «А-1» S=16,7 кв.м, що розташована на території Свидницької сільської ради, урочище «БОС», 30«а»;
споруда каналізаційно-насосної станції очисних споруд «А-1» загальною площею 7,5 кв.м., що розташована на території Свидницької сільської ради, урочище «Верховина».
Об`єкт концесії включає в себе споруди, обладнання, устаткування та інше майно згідно довідки № 276 від 13.10.2015 з переліком майна, що передається в концесію, яка є невід`ємним додатком до цього договору.
Згідно з висновком про вартість основних засобів згідно наданого власником переліку, складеним ТзОВ «Гал-Світ» 02.07.2015, ринкова вартість майна без врахування ПДВ становить 484 200 (чотириста вісімдесят чотири тисячі двісті) гривень (п. 1.3. договору).
Згідно п. 1.4 договору фінансування об`єкта концесії здійснюється у відповідності з кошторисом витрат, що складається з суми експлуатаційних та інших можливих витрат концесіонера та інвестиційних вкладень концесіонера.
Пунктом 3.2 договору визначено серед інших обов`язок концесіонера виконувати роботи згідно інвестиційної програми № 1 з додатками до неї для поліпшення переданих у концесію споруд і обладнання; надавати населенню, що проживає на відповідній території, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Згідно п. 4.1. договору, враховуючи вартість наданого в концесію об`єкта за результатами його оцінки сторони визначили річний концесійний платіж у фіксованому розмірі 9 879, 98 грн з врахуванням індексації відповідно до законодавства. Розрахунок концесійних платежів є невід`ємним додатком № 2 до цього договору.
Пунктом 10.1 договору визначено, що з метою використання об`єкта концесії для надання послуг - щодо задоволення громадських потреб у сфері централізованого постачання та водовідведення концесіонер здійснює поліпшення майна в обсягах та порядку передбачених в додатку № 1 цього договору з наступними змінами та доповненнями до нього.
Фінансування поліпшення майна здійснюється за рахунок інвестування власних коштів в об`єкт концесії концесіонером в сумі 2 798 200 грн без врахування ПДВ (п.10.2 договору).
Строки виконання концесіонером інвестиційних зобов`язань передбачені Інвестиційною програмою модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки (додаток № 1 до концесійного договору), яка є є невід`ємною частиною договору.
Згідно Інвестиційної програми модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015- 2024 роки, така включає:
підключення 2-х насосних станцій до загального водогону та відновлення їх електропостачання вартістю 31 000 грн, термін виконання - IV кв. 2016 року;
виготовлення проектно-кошторисної документації н/ст. з ємностями накопичувачами в с. Свидниця вартістю 36 000 грн, термін виконання -1 кв. 2015 року;
будівництво н/ст. з насосами ємності (>=75 м.куб та насоси вартістю 420 000 грн, термін виконання ІІ-ІІІ кв. 2017 року;
огородження санітарної зони н/ст. с. Свидниця вартістю 72 000 грн, термін виконання II кв. 2018 року;
виготовлення проектно-кошторисної документації на водогони по території Свидницької сільської ради вартістю 90 000 грн, термін виконання III кв. 2016-2017 років;
будівництво водогонів із ПЕ труб по населених пунктах с. Свидниця, с. Руда Краковецька, с. Коханівка, с. Божа Воля, с. Вовча Гора вартістю 969 200 грн, термін виконання 2016-2019 роки;
буріння свердловин вартістю 70 000 грн, термін виконання II кв. 2017 року; будівництво локальних очисних споруд на території Свидницької сільської ради вартістю 1 060 000 грн, термін виконання 2018-2024 роки.
Відповідно до п.11.4 концесійного договору, за невиконання або неналежне виконання зобов`язань, визначених цим договором, сторони несуть відповідальність згідно із законодавством України.
Таким чином, однією із істотних умов вищевказаного концесійного договору є інвестування концесіонером (ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс) власних коштів у загальній сумі 2 798 200 грн у модернізацію та будівництво об`єктів водопостачання та водовідведення Свидницької селищної ради.
Водночас, в порушення вказаних вимог законодавства та умов концесійного договору інвестиційні зобов`язання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс не виконано.
Так, відповідно до інформації Яворівської міської ради, наданої на запит окружної прокуратури, з`ясовано, що концесійні платежі сплачуються своєчасно, а інформація щодо виконання інвестиційної програми модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки уточнюється, шляхом скерування Яворівською міською радою листа за від 21.03.2023 №1674 до Товариства з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс (лист від 26.07.2023 № 4936).
Поряд з цим, з інформації Яворівської міської ради від 18.09.2023 № 6223 вбачається, що будівництво локальних очисних споруд на території колишньої Свидницької сільської ради концесіонером не здійснювалось, на даний час водовідведення на території колишньої Свидницької сільської ради згідно умов концесійного договору від 20.10.2015 не забезпечено.
Крім цього, на адресу окружної прокуратури 25.10.2023 надійшов лист Західного офісу Держаудитслужби № 131320-17/7913-2023 від 25.10.2023 щодо результатів проведеного державного фінансового аудиту бюджету Яворівської міської територіальної громади та ревізії окремих питань Яворівської міської ради за період з 01.01.2020 по 30.06.2023, з якого вбачається, що Яворівською міською радою всупереч вимогам законодавства та Концесійного договору не вжито заходи щодо врегулювання у судовому порядку питання щодо розірвання вказаного договору.
Так, згідно акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Яворівської міської ради Львівської області за період з 01.01.2020 по 30.06.2023 від 28.09.2023 №131320-22/7 встановлено, що з моменту укладання договору Концесії та у досліджуваному періоді в порушення п. 3.2., 10.1, 10.2 Концесійного договору інвестиційні зобов`язання ТзОВ «Енергія-Тепловодосервіс» не виконано, проте Свидницькою сільською радою (до 2021 року) та Яворівською міською радою, як правонаступником, не вживались заходи щодо виконання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс Інвестиційної програми.
З вказаного акту ревізії вбачається, що питання виконання концесійного договору ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс розглядалось на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол засідання №22 від 02.12.2021). За результатами розгляду вказаного питання комісії вирішила:
-взяти до уваги доповідь старости старостинського округу №12 Яворівської міської ради, про те, що концесійний договір щодо водопостачання у населених пунктах Свидниця, Коханівка, Руда Краковецька, Божа Воля, Вовча Гора відповідно до інвестиційної програми модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки, ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс не виконується;
-в разі подальшого не виконання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс Інвестиційної програми ініціювати питання розриву вищенаведеного концесійного договору.
Також, комісія вирішила зобов`язати ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс забезпечити виконання Інвестиційної програми та до 20.12.2021, інформувати Яворівську міську раду про заходи, які планують виконуватись у 2022 році та наступні роки та терміни їх виконання, а також звернутись до Яворівської міської ради з пропозицією про шляхи виконання концесійної угоди та покращення Інвестиційної програми модернізації.
Разом з тим, з`ясовано, що згідно розпорядження Яворівського міського голови від 22.08.2023 № 06-15/163 створено комісію з метою перевірки виконання умов концесійного договору від 20.10.2015, укладеного між Свидницькою сільською радою та ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс в частині поліпшення майна згідно з додатком №1 до договору «Інвестиційної програми модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки».
Згідно акту комісійного обстеження будівель та споруд розташованих на території Свидницького старостинського округу, що перебувають у користуванні ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс вбачається, що під час комісійного обстеження було оглянуто будівлі та споруди, розташовані на території Свидницького старостинського. округу, а саме: урочище «Водокачка 29», урочище «Водокачка 30», урочище «Водокачка 31», урочище «Бос 30а», урочище «Верховина». В ході обстеження встановлено, що згідно додатку №1 до концесійного договору «Інвестиційна програма модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки»: підключення 2-ох насосних станцій до загального водогону та відновлення їх електропостачання - не встановлено; виготовлення проектно-кошторисних документації н/ст. з ємностями накопичувачами в с. Свидниця - не надано; будівництво н/ст. з насосами - не встановлено; огородження санітарної зони н/ст. с. Свидниця - не встановлено; виготовлення проектно-кошторисної документації на водогони по території Свидницької сільської ради - не надано; будівництво водогонів із ПЕ труб по населених пунктах, що знаходяться на території Свидницької сільської ради - не встановлено; акти виконаних робіт на буріння свердловини - не надано.
Також, за результатами ревізії встановлено, що у 2019 та 2020 роках Свидницькою сільською радою за рахунок коштів сільського бюджету здійснювалось будівництво водогонів у с. Свидниця та с. Руда Краковецька.
Проте, будівництво водогонів (в тому числі в с. Свидниця та с. Руда Краковецька) передбачалось здійснити за рахунок коштів концесіонера (Енергія-Тепловодосервіс) згідно із умовами концесійного договору.
Зокрема, ревізією встановлено, що за рахунок коштів бюджету Свидницької сільської ради здійснено оплату за будівництво наступних об`єктів, які не здані в експлуатацію:
-«Будівництво водогону на вул. Церковна, Шевченка, Вербицького, Тарасівнанська в с. Свидниця Яворівського району Львівської області», загальна вартість будівельних робіт - 873, 8 тис. грн;
-«Будівництво водогону в с. Руда - Краковецька по вул. Лесі Українки, Шевченка, Церковна, Спортивна Яворівського району Львівської області», загальна вартість будівельних робіт 300,9 тис. грн;
-«Будівництво водогону в с. Свидниця на вул. Зарічна, Шевченка, Яворівського району Львівської області», загальна вартість будівельних робіт 393,7 тис. грн.
В подальшому, на підставі рішення Свидницької сільської ради Яворівського району Львівської області від 16.10.2020 № 1938 «Про передачу в господарське відання об`єктів комунальної власності» надано згоду на передачу в господарське відання ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс мереж водопостачання в с. Свидниця та с. Руда - Краковецька.
На виконання вищевказаного рішення 16.10.2020 між Свидницькою сільською радою та ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс укладено договір на господарське відання комунального майна з централізованого водопостачання та водовідведення Свидницької сільської ради.
Таким чином, збудовані коштом бюджету Свидницької сільської ради водогони загальною вартістю 1 568,46 тис. грн, які не введені в експлуатацію, передано у безоплатне користування ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс, хоча будівництво таких мало бути здійснене за рахунок коштів концесіонера (ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс згідно Інвестиційної програми модернізації та розвитку соціальної інфраструктури територіальної громади Свидницької сільської ради на 2015-2024 роки.
Враховуючи невиконання умов концесійного договору, міською радою направлено листи відповідачу від 10.07.2023 № 4579 та від 24.08.2023 № 5633 з вимогою надання інформації щодо виконання інвестиційної програми.
Згідно листа виконавчого комітету Яворівської міської ради від 04.12.2023 № 8225 вбачається, що Яворівська міська рада Львівської області скерувала лист до ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс з пропозицією за взаємною згодою розірвати Концесійний договір від 20 жовтня 2015 року. У відповідь на цей лист, Яворівська міська рада Львівської області отримала відповідь про те, що ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс не заперечує про розірвання вищевказаного договору. Однак, станом на теперішній час заходи щодо врегулювання питання щодо розірвання вказаного Концесійного договору міською радою не вжито.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ч. 1 ст. 526, ч. 1 ст. 629 ЦК України).
Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином та відповідно до закону, інших правових актів, договору. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором (ст. 193 Господарського кодексу України).
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 ст. 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 610, 611 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема розірвання договору.
Аналогічний припис містять п. п. 1, 7 ст. 193 Господарського кодексу України.
Також п. 1 ст. 611, ч. 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що прокурором надано достатньо доказів щодо підтвердження неналежного виконання відповідачем умов договору.
З урахуванням того, що концесіонером - ТзОВ Енергія-Тепловодосервіс, інвестиційні зобов`язання згідно договору не виконано, що і не заперечується ним самим та свідчить про факт істотного порушення його умов і є підставою для розірвання такого договору, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України органи прокуратури здійснюють представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Частиною 6 зазначеної статті визначено, що під час здійснення представництва інтересів громадянина або держави у суді прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом та законом, що регулює виконавче провадження, зокрема, звертатися до суду з позовом (заявою, поданням).
Підставою представництва інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.
Статтею 53 ГПК України передбачено право прокурора звертатися до господарського суду в інтересах держави. У позовній заяві прокурор обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтею 327 ЦК України визначено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» Свидницька сільська рада Яворівського району Львівської області увійшла до Яворівської об`єднаної територіальної громади.
Крім цього, відповідно до рішення Яворівської міської ради від 07.12.2020 №12 «Про початок реорганізації сільських та селищних рад шляхом приєднання до Яворівської міської ради Львівської області» Свидницьку сільську раду реорганізовано шляхом приєднання до Яворівської міської ради. Яворівська міська рада є правонаступником всього майна, прав та обов`язків Свидницької сільської ради.
Тобто органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах виступає Яворівська міська рада Львівської області.
Разом з тим, незважаючи на тривалий характер невиконання умов Концесійного договору, Яворівська міська рада не вжила заходів з метою захисту інтересів територіальної громади. Так, міською радою не було здійснено жодних дій в судовому порядку, незважаючи на звернення з цього приводу прокуратури (19.07.2023,12.09.2023 та 21.11.2023).
У даному випадку прокурор не виступає у якості альтернативного суб`єкта звернення до суду, оскільки суб`єкт владних повноважень хоча і може захистити інтереси держави, але з позовною заявою до суду не звертався. Вказані обставини свідчать про нездійснення Яворівською міською радою захисту інтересів держави, що підтверджує наявність «виключного випадку» для звернення прокурора з цим позовом до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з визнанням позову відповідачем, суд дійшов висновку про стягнення з останнього на користь Львівської обласної прокуратури 50 % сплаченого нею судового збору в розмірі 1 514, 00 грн, а решту суми слід повернути прокуратурі з Державного бюджету України за умови надходження на адресу суду відповідного клопотання.
Керуючись ст. ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 129, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
1. Позовні вимоги задовільнити повністю
2. Розірвати Концесійний договір від 20.10.2015, укладений між Свидницькою сільською радою Яворівського району Львівської області та Товариством з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс (81052, Львівська область, Яворівський район, с. Старичі, вул. Шевченка, 23, код ЄДРПОУ 35413749).
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Енергія-Тепловодосервіс (81052, Львівська область, Яворівський район, с. Старичі, вул. Шевченка, 23, код ЄДРПОУ 35413749) на користь Львівської обласної прокуратури (реквізити отримувача: 79005, м. Львів, пр. Шевченка, 17/19, МФО 820172, р/р UA 138201720343140001000000774 в ДКСУ в м. Київ, код ЄДРПОУ 02910031) 1 514, 00 грн судового збору.
4. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повне рішення складено 20 березня 2024 року.
Суддя Манюк П.Т.