Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 402/1019/23
У Х В А Л А
про стягнення штрафу
( як засобу процесуального примусу)
"20" березня 2024 р. Суддя Ульяновського районного суду Кіровоградської Ясінського Л.Ю., розглянувши питання застосування заходів процесуального примусу
ВСТАНОВИВ:
18 грудня 2023 року до Ульяновського районного суду Кіровоградської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Орган опіки та піклування Благовіщенської міської ради про позбавлення батьківських прав.
Частиною шостою статті 187 ЦПК України передбачено, що у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Згідно пункту 7 частини першої статті 2 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи.
За частиною сьомою статті 187 ЦПК України, інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п`яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
На виконання приписів частини шостої статті 187 ЦПК України судом до Бершадської міської ради Вінницької області 04 січня 2024 року за вихідним номером 402/1019/23/39/2024, як органу реєстрації, надіслано запити про зареєстроване місце проживання відповідача ОСОБА_2 ( останнє місце проживання згідно позовної заяви: АДРЕСА_1 .
Станом на 20 березня 2024 року будь-яких відповідей чи повідомлень в межах зазначеної справи від Бершадської міської ради Вінницької області не надходило.
Суду надано доступ до Єдиного державного демографічного реєстру, що дало право суду сформувати відповідні відомості з указаного реєстру засобами підсистем ЄСІТС "Електронний суд". Згідно інформації з Єдиного державного демографічного реєстру, відомості щодо відповідача ОСОБА_2 РНОКПП НОМЕР_1 за наявними у суду параметрами пошуку відсутні.
З огляду на викладене, строк розгляду справи по суті, який регламентовано відповідними процесуальними нормами, порушено уповноваженим органом реєстрації через ненадання відповіді на запити щодо реєстрації місця проживання відповідача у справі, що позбавило суд своєчасно розглянути справу з приводу спору, що виник між сторонами та призвело до необґрунтованого затягування розгляду справи по суті та відповідного порушення прав позивача у даній справі.
20 березня 2024 року головуючим у справі порушено питання про застосування заходів процесуального примусу та подано відповідне подання про виділення його в окреме провадження.
Згідно статті 55 Конституції України Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно частини першої статті 5 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» правосуддя в Україні здійснюється виключно судами та відповідно до визначених законом процедур судочинства.
Кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним законом (стаття 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Згідно частини першої статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі Закон) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини першої статті 11 та частини першої статті 12 Закону, виконавчими органами сільських селищних, міських, районних умістах (уразі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
За змістом статті 37-1 Закону, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження як формування та ведення реєстру територіальної громади відповідно до закону.
Відповідно до статті 38 Закону до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема сприяння діяльності органів суду.
Оскільки судом установлено, що Бершадська міська рада Вінницької області не виконала процесуальний обов`язок, передбачений частиною сьомою статті 187 ЦПК України, що стало перешкодою позивачу у доступі до правосуддя та розгляду справи у розумні строки, суд дійшов висновку про наявність у діях органу реєстрації Бершадської міської ради Вінницької області бездіяльності з метою перешкоджання судочинству.
У свою чергу, статтею 42 Закону визначено повноваження сільського, селищного, міського голови.
Так, за змістом частини четвертої цієї статті, сільський, селищний, міський голова, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування ,об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів, тощо.
Так, за змістом частини четвертої цієї статті, сільський, селищний, міський голова, зокрема: забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування ,об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів, тощо.
Аналізуючи вищевикладені положення нормативного акту, що регулює діяльність органів місцевого самоврядування, до яких віднесено також Бершадської міської ради Вінницької області, вбачається, що саме міський голова є особою, відповідальною за здійснення виконавчими органами міської ради своїх повноважень, в тому числі й обов`язків, що визначені низкою законів України та нормами процесуальних кодексів, зокрема й в частині надання відомостей про реєстрацію місця проживання осіб.
Відповідно до інформації, розміщеної на сайті Бершадської міської ради Вінницької області на виконання приписів Закону України "Про доступ до публічної інформації", головою Бершадської територіальної громади є Віталій Драган.
Вказане також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.
З огляду на зазначені вище обставини, ОСОБА_3 , як міський голова, є відповідальною особою у відносинах Бершадської міської ради Вінницької області з органами державної влади, складовою яких є органи правосуддя в Україні.
Відповідно до статті 143 ЦПК України процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства є заходами процесуального примусу.
Частиною першою та другою статті 144 ЦПК України визначено, що заходами процесуального примусу є:
1) попередження;
2) видалення із залу судового засідання;
3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом;
4) привід;
5) штраф.
Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.
Згідно пункту 2 частини першої статті 148 ЦПК України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству.
Ураховуючи зазначене та невиконання приписів процесуального законодавства та законних вимог суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для застосування до Бершадського міського голови Вінницької області Віталія Драган, заходів процесуального примусу за допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству у виді штрафу у розмірі 1 (одного) прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет 2024 року» на рівні 3028 грн.
Керуючись статтями143,148,260,261 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
застосувати до Бершадського міського голови Вінницької області Віталія Драгана заходи процесуального примусу у виді штрафу за допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству.
Стягнути в дохід державного бюджету з Бершадського міського голови Вінницької області Віталія Драгана штраф у сумі 1 (одного) розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 3028 ( три тисячі двадцять вісім) гривень.
Строк пред`явлення ухвали до виконання в частині стягнення штрафу протягом трьох років.
Стягувач Державна судова адміністрація України, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 26255795.
Реквізити для сплати штрафу:
Отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100
Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783
Банк отримувача:КазначействоУкраїни (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007
Код класифікації доходів бюджету: 21081100
Призначення платежу штраф (як засіб процесуального примусу) накладений на ОСОБА_4 за ухвалою Ульяновського районного суду Кіровоградської області від 20 березня 2024 року по справі № 402/1019/23 ( провадження №2/402/429/23)
Згідно частини шостої статті 148 ЦПК України Ульяновський районний суд Кіровоградської області може скасувати зазначену ухвалу про стягнення штрафу, якщо особа, стосовно якої її постановлено, виправила допущене порушення та (або) надала докази поважності причин невиконання відповідних вимог суду чи своїх процесуальних обов`язків.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Л.Ю. Ясінський