Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
20 березня 2024 року м. Рівне№460/2959/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу в частині,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати п. 1 Наказу Головного управління Національної поліції в Рівненській області № 52 від 12 січня 2023 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», яким притягнено до дисциплінарної відповідальності старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського офіцера громади сектору превенції Вараського РВП ГУНП в Рівненській області та оголошено йому дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність. Обґрунтовуючи позов, ОСОБА_1 вказує, що наказ відповідача є надто суворими, такий наказ не враховує всіх дійсних обставин справи та не відповідає критеріям обґрунтованості, безсторонності (неупередженості), законності, пропорційності та дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав і свобод та інтересів особи і цілями на досягнення яких спрямоване це рішення. Зауважує, що службове розслідування було проведено поверхнево, без вивчення всіх фактичних обставин. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач подав відзив, у якому заперечив проти позовних вимог. Зазначив, що службове розслідування та висновок за результатами його проведення сформовані та викладені у відповідності до вимог Порядку проведення службових розслідувань в Національній поліції України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 № 893, зареєстрованого у Міністерстві юстиції країни 28.11.2018 за№1355/32807, а саме: зібрані матеріали сформовано у справу, складено висновок та дотримано усіх його обов`язкових реквізитів та змістових частин. Вступна, описова та резолютивна частини містять обов`язкові до зазначення реквізити, усі факти, належні до висвітлення, викладено, пояснення відібрано та на них зроблено посилання у тексті висновку, а значить враховано; викладено фактичні дані, що підтверджують, які саме норми законодавства порушено позивачем. Жодних обставин, які б обтяжували чи пом`якшували відповідальність позивача, у ході проведення службового розслідування не встановлено. Наголосив, що саме на посадових осіб, які були членами комісії, покладено обов`язок здійснення контролю за діяльністю поліцейських офіцерів громад. Вважає, що дії відповідача щодо притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач подав відповідь на відзив в якій на спростування доводів відзив наводить аргументи, тотожні змісту позовної заяви.
Ухвалою від 09.02.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
01.03.2023 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати підготовче засідання відкладено на 13.03.2023.
10.03.2023 від позивача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі.
13.03.2023 ухвалою суду провадження у справі зупинено.
04.03.2024 ухвалою суду провадження у справі поновлено.
13.03.2023 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 20.03.2023.
20.03.2024 ухвалою суду вирішено розглянути справу у письмовому провадженні.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 з липня 2021 року проходить службу в Національній поліції України на посаді поліцейського офіцера громади сектору превенції Вараського районного відділу поліції Головного управління Національній поліції в Рівненській області.
Пунктом 1 наказу Головного управління Національній поліції в Рівненській області від 12.01.2023 № 52 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за порушення службової дисципліни, зобов`язання виконувати яку передбачено пунктом 2, 11 частини третьої статті 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», абз.2, 8, 9, 11 п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, що виразилось у нетактовній та некоректній поведінці, недотриманні професійної етики, зневажливому ставленні до іншого працівника поліції, ігноруванні при цьому його права на повагу до своєї особистості та коректне ставлення, допущенні висловлювань з використанням ненормативної лексики, що принижують честь і гідність поліцейського, а також у відсутності належного контролю над своєю поведінкою, почуттями та емоціями, неправомірному застосуванню фізичної сили, поліцейського офіцера громади сектору превенції Вараського районного відділу поліції Головного управління Національній поліції в Рівненській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про неповну службову відповідність.
З наказом відповідача позивач ознайомився під підпис 19.01.2023.
Вважаючи такий наказ протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, зі змінами та доповненнями, який набув чинності 07.11.2015 (далі Закон №580-VIII).
Відповідно до положень ст. 1 Закону № 580-VIII Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку, діяльність якої спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Статтею 19 Закону № 580-VIII передбачено, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону, а також з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України "Про оборону України" (ч. 1).
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (ч. 2).
Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII затверджено Дисциплінарний статут Національної поліції України (далі - Дисциплінарний статут), який визначає сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження.
Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників (ч.1).
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого і гідного виконання обов`язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов`язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу (ч. 2).
Згідно зі статтею 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Аналіз наведених положень Дисциплінарного статуту свідчить про те, що службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих та підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.
За порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (ч.1 ст.11 Дисциплінарного статуту).
Статтею 13 Дисциплінарного статуту визначено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків (ч.1).
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони (ч.2).
Частиною третьою статті 13 Дисциплінарного статуту встановлено, що до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень:
1) зауваження;
2) догана;
3) сувора догана;
4) попередження про неповну службову відповідність;
5) пониження у спеціальному званні на один ступінь;
6) звільнення з посади;
7) звільнення із служби в поліції.
Згідно зі статтею 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського (ч.1).
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об`єктивного з`ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків (ч.2).
Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення (ч.3).
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку (ч.4).
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України (ч.10 ст.14 Дисциплінарного статуту).
На виконання вимог статті 14 Дисциплінарного статуту Міністерством внутрішніх справ України видано наказ від 07.11.2018 № 893 «Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807, яким затверджено, зокрема, Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України (далі Порядок № 893).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 893 передбачено, що службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Як встановлено судом, наказом ГУНП в Рівненській області від 12.12.2022 № 1815 "Про призначення службового розслідування" призначено службове розслідування, яке доручено дисциплінарній комісії.
Наказом ГУНП в Рівненській області від 26.12.2022 № 1877 продовжений строк проведення службового розслідування.
Підставою для проведення службового розслідування відносно дій позивача слугували лист Рівненського управління ДВБ Національної поліції України № 1383/42-17/01-2022 від 01.12.2022 стосовно обставин, які вказують на порушення окремими працівниками ВП Вараського РВП ГУНП службової дисципліни, зокрема, конфлікту між слідчим СВ старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 та поліцейським офіцером громади СЗГ старшим лейтенантом поліції Полюховичем В.М., який мав місце 30.11.2022 у приміщенні ВП Вараського РВП ГУНП, та лист Вараського РВП ГУНП № 7599/215/01-2022 від 02.12.2022 щодо цих же обставин.
Згідно зі ст. 15 Дисциплінарного статуту проведення службових розслідувань за фактом порушення поліцейським службової дисципліни здійснюють дисциплінарні комісії (ч.1).
Дисциплінарні комісії формуються з поліцейських та працівників поліції, які мають відповідні знання та досвід, необхідні для ефективного проведення службового розслідування (ч.2).
До складу дисциплінарних комісій можуть також включатися представники громадськості, які мають бездоганну репутацію, високі професійні та моральні якості, суспільний авторитет (ч.3).
Забороняється включення до складу дисциплінарної комісії осіб, які є підлеглими поліцейського, стосовно якого призначено службове розслідування, осіб, які сприяли вчиненню або приховуванню дисциплінарного проступку, та осіб, зацікавлених у результатах розслідування. У разі виникнення таких обставин член дисциплінарної комісії зобов`язаний негайно письмово повідомити про це керівнику, який призначив службове розслідування (ч.4).
Порядок утворення дисциплінарних комісій та їх повноваження визначаються Міністерством внутрішніх справ України (ч.7).
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 № 893 Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за № 1355/32807, затверджено також Положення про дисциплінарні комісії в Національній поліції України (далі Положення № 893)
У пункті 4 розділу ІІ Положення зазначено, що до складу дисциплінарних комісій, що проводять службові розслідування за відомостями про порушення поліцейським службової дисципліни, що призвело до поранення (контузії, травми чи каліцтва) або загибелі поліцейського, включаються працівники підрозділів з охорони праці.
Позивач стверджує, що у даному випадку мав бути працівник із підрозділу охорони праці, проте такі твердження є безпідставними та необґрунтованими, позаяк жодних доказів для підтвердження отримання вищезазначених травм позивач не надав.
У пункті 5 розділу ІІ Положення зазначено, що для проведення службових розслідувань щодо реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань відомостей про скоєне поліцейським кримінальне правопорушення, повідомлення поліцейському про підозру в учиненні ним кримінального правопорушення, скоєння діяння, що містить ознаки дисциплінарного проступку та призвело до загибелі або травмування (поранення) поліцейського під час здійснення службових повноважень, самогубства або спроби самогубства поліцейського, порушення поліцейським вимог законодавства у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що призвело до скоєння дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої загинув(ли) чи отримав(ли) тілесні ушкодження поліцейський(i) чи інші особи, а також за повідомленнями про порушення порядку і правил застосування поліцейським поліцейських заходів примусу, що призвело до загибелі або поранення поліцейського чи загибелі іншої особи, до складу дисциплінарних комісій включаються працівники управління (відділу) інспекції з особового складу підрозділів кадрового забезпечення, а де такі підрозділи відсутні - підрозділи моніторингу або внутрішніх розслідувань Національної поліції України.
Так, листом УКЗ ГУНІ в Рівненській області від 17.02.2023 № 390/12/02-2023 на запит сектору правового забезпечення повідомлено, що відповідно до наказу НПУ від 20.08.2021 № 712 «Про затвердження Переліку змін у штатах НПУ» у структурі ГУНП в Рівненській області створено управління головної інспекції. Водночас, вищевказаним наказом у структурі управління кадрового забезпечення реорганізовано відділ інспекції з особового складу, шляхом скорочення всіх посад у цьому відділі.
Відповідно до наказу ГУНП в Рівненській області від 12.12.2022 № 1815 до дисциплінарної комісії включені працівники із відділу службових розслідувань Управління головної інспекції ГУНП в Рівненській області.
Підпунктом 2 пункту 6 розділу І Положення зазначено, що до проведення службових розслідувань з метою поглибленого вивчення причин і умов, що передували порушенню службової дисципліни, також можуть залучатися працівники інших підрозділів Національної поліції України, зокрема в разі службових розслідувань: за відомостями про порушення порядку та підстав застосування поліцейських заходів примусу, внаслідок чого особі було заподіяно тілесні ушкодження або ці дії призвели до її смерті, а також скоєння діяння, що містить ознаки дисциплінарного проступку та призвело до загибелі або поранення (травмування) поліцейських під час виконання службових служби професійної підготовки підрозділів кадрового забезпечення Національної поліції У країни.
Проте, твердження позивача про те, що до дисциплінарної комісії має бути включений працівник із служби професійної підготовки підрозділів кадрового забезпечення Національної поліції України не відповідає дійсності, так як жодним нормативно-правовим актом не передбачено обов`язковість включення таких працівників.
За наведеного суд уважає, що персональний склад дисциплінарної комісії сформований без порушень вимог Положень про дисциплінарні комісії в НПУ.
У позовній заяві зазначено, що позивач не вбачає вмотивованих підстав щодо внесення змін до персонального складу дисциплінарної комісії, які затверджені наказом ГУНП в Рівненській області від 26.12.2022 № 1877.
Суд зауважує, що: включення оперуповноваженого відділу оперативних розробок Рівненського управління ДВБ НПУ майора поліції М. Сайчишина відбулось на підставі листа Рівненського управління ДВБ від 12.12.2022 №1427/42-17/01-2022; спочатку виключення, а потім включення до складу дисциплінарної комісії капітана поліції ОСОБА_3 відбулось у зв`язку із зміною посади.
Включення старшого інспектора ВП УГІ ГУНП в Рівненській області капітана поліції В. Котова відбулось у зв`язку із великим обсягом інформації, яку необхідно було опрацювати під час проведення службового розслідування для повного, всебічного його проведення.
У пункті 11 розділу І Наказу МВС від 07.11.2018 № 893 вказано, що унесення змін до персонального складу дисциплінарної комісії здійснюється шляхом видання відповідного письмового наказу уповноваженого керівника на підставі вмотивованого рапорту голови дисциплінарної комісії, що свідчить про наявність правових підстав для внесення змін до персонального складу дисциплінарної комісії.
Розділ III Наказу № 893 встановлює, що залучення працівників поліції до проведення службового розслідування здійснюється шляхом унесення змін до наказу про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії.
Таким чином, твердження позивача про створення дисциплінарної комісії та визначення її персонального складу відповідачем з порушенням вимог законодавства, є лише припущенням позивача, яке не підтверджується належними й допустимими доказами.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що така дисциплінарна комісія є повноважною для проведення службового розслідування, призначеного за фактом порушення позивачем службової дисципліни.
Особливості проведення службового розслідування в період дії воєнного стану визначені розділом V Дисциплінарного статуту.
Відповідно до ст. 26 Дисциплінарного статуту у період дії воєнного стану службове розслідування проводиться з дотриманням вимог цього Статуту з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Службове розслідування призначається та проводиться у формі письмового провадження (ч.1).
Службове розслідування має бути завершене протягом 15 календарних днів з дня його призначення уповноваженим керівником. У разі потреби цей строк може бути продовжений керівником, який призначив службове розслідування, але не більш як на 15 календарних днів (ч.3).
За результатами службового розслідування уповноважена особа складає висновок. У разі проведення службового розслідування безпосередньо керівником, який його призначив, висновок не складається, а обставини вчинення дисциплінарного проступку відображаються в наказі про притягнення до дисциплінарної відповідальності або в довідці про відсутність в діях поліцейського ознак дисциплінарного проступку (ч.5).
Щодо фактичних обставин, відображених у висновку про результати службового розслідування, суд встановив та врахував таке.
Як встановлено в ході проведення службового розслідування, 30.11.2022 приблизно об 11 год. 00 хв. у приміщенні Вараського РВП ГУНП в Рівненській області, слідчій СВ цього ж відділу поліції старшому лейтенанту поліції ОСОБА_2 , яка перебувала у складі СОГ, наніс тілесні ушкодження поліцейський офіцер громади СП Вараського РВП ГУНП старший лейтенант поліції ОСОБА_1 . Приблизно о 11.00 год. цього дня ОСОБА_2 знаходилась у канцелярії на другому поверсі в адміністративній будівлі Вараського РВП, де у неї виник словесний конфлікт із поліцейським офіцером громади ОСОБА_1 з приводу необхідності доставки до суду для участі у судовому засіданні фігуранта кримінального провадження № 12022181050000199 від 25.11.2022, супроводження якого здійснює ОСОБА_1 . Під час спілкування ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_4 у необхідності доставки особи до суду, однак останній грубо та зневажливо виражав своє невдоволення, виражався нецензурною лайкою, принижував честь та гідність, поводив себе агресивно у відношенні до слідчої. Словесний конфлікт продовжився на загальному коридорі другого поверху відділу поліції.
Під час конфлікту ОСОБА_4 наніс ОСОБА_2 удар лівою рукою в обличчя справа, від якого остання втратила рівновагу та впала на підлогу. Очевидцем конфлікту та нанесення удару ОСОБА_4 була начальник сектору кадрового забезпечення Вараського РВП капітан поліції. ОСОБА_5 , яка підтверджує факт спричинення тілесних ушкоджень слідчій ОСОБА_2 . У зв`язку з поганим самопочуттям ОСОБА_2 була звільнена з наряду у складі СОГ та звернулась по медичну допомогу.
06.01.2023 до дисциплінарної комісії ГУНП в Рівненській області надійшов рапорт слідчого СВ Вараського РВП ГУНП старшого лейтенанта поліції О. Галич щодо долучення до матеріалів службового розслідування документального підтвердження перебування її на лікарняному. Так, надано інформаційну довідку з електронної системи охорони здоров`я № М63Е-42МК-АЕН9-535Н, вид (тип) медичний висновок про тимчасову непрацездатність, згідно якої період непрацездатності складає: 01.12.2022 - 05.12.2022 (лікар-ортопед-травматолог ОСОБА_6 , КНП Вараської міської ради «Вараська багатопрофільна лікарня»).
У зв`язку із проведенням службового розслідування, на виконання запиту № 1148/116/46/01-2022 від 21.12.2022, комунальним некомерційним підприємством Вараської міської ради «Вараська Багатопрофільна лікарня» листом № 2103 від 29.12.2022 повідомлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зверталась за амбулаторною медичною допомогою в поліклініку та було встановлено діагноз: струс головного мозку. Також, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звертався за амбулаторною медичною допомогою в поліклініку 01.12.2022 та було встановлено діагноз: забій стегна.
Про дану подію о 17.00 год. слідча СВ Вараського РВП ГУНП в Рівненській області старший лейтенант поліції ОСОБА_2 рапортом повідомила керівника підрозділу та подала його у чергову частину. Після реєстрації у журналі ЄО рапорту слідчої ОСОБА_2 , з таким же рапортом о 18.20 год. звернувся і поліцейський офіцер громади ОСОБА_1 повідомивши про те, що 30.11.2022 приблизно о 11.00год. у приміщенні Вараського районного відділу поліції під час конфлікту, слідча ОСОБА_2 нанесла йому кілька ударів по тілі.
04.01.2023 за вх. № 14 УГІ ГУНП надійшло звернення ПОГ СП Вараського РВП ГУНП старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 щодо долучення до матеріалів службового розслідування відеозапису, який здійснений ним за допомогою портативного нагрудного відео реєстратора, виданим йому для виконання службових обов`язків на якому зафіксована розмова із слідчою ОСОБА_2 . Відеоматеріали містяться на флеш-носії, якій він надає для їх переміщення на інший носій інформації.
Комісією здійснено перегляд наданих ОСОБА_1 відеоматеріалів, які містяться на 2-ох електронних файлах із назвами «0000000__00000020221201140828-0189.МР4»та«00000000 0000020221201141329_0190.МР4», на яких зафіксована його розмова зі слідчою О. Галич.
Відповідно до результатів перегляду з`ясовано, що ОСОБА_7 під час спілкування із ОСОБА_2 обговорює окремі обставини конфлікту, що стався між ними.
Під час спілкування ОСОБА_8 допускає висловлювання ненормативної лексики. Одночасно з цим, вона вказує, що її вдарив ОСОБА_9 та в її адресу він висловлював образи, принижуючи чим її честь та гідність. Разом з цим, згідно змісту розмови вбачається, що ОСОБА_9 при обговорені окремих питань, допустив по відношенню до ОСОБА_10 некоректну поведінку, повів себе нетактовно, не контролюючи свої емоції, допустив порушення етичних прав та висловлював образи, чим порушив право ОСОБА_2 як поліцейського на повагу до своєї особистості та коректне ставлення. Водночас, при даних обставинах, як вбачається із змісту розмови, ОСОБА_2 у свою чергу не контролювала належним чином свою поведінку, почуття та емоції.
За результатом перегляду цих відеоматеріалів складено відповідний акт, який із переміщеними на оптичний диск для лазерних систем зчитування зазначеними електронними файлами долучено до матеріалів службового розслідування.
Крім того, службовим розслідуванням установлено, що керівництвом Вараського РВП ГУНП на постійній основі вживаються заходи щодо зміцнення дисципліни та законності серед підпорядкованого особового складу. Зокрема, особовий склад Вараського РВП ГУНП ознайомлений з положеннями наказу Національної поліції України № 507 від 19.07.2022 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в діяльності поліції», що підтверджується відповідною відомістю, у тому ж числі старший лейтенант поліції ОСОБА_2 та старший лейтенант поліції ОСОБА_1 . Під підпис особовому складу підрозділу та цим працівникам доведено вимоги наказу МВС України «Про затвердження Правил етичної поведінки поліцейських» № 1179 від 09.11.2016, що підтверджується складеною відомістю. Також, працівників Вараського РВП ГУНП в Рівненській області під підпис з оформленням відомості ознайомлено з вимогами Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» від 15.03.2018, Закону України «Про внесення змін до законів України «Про Національну поліцію » та «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України» з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану. Водночас, упродовж 2022 року питання дотримання дисципліни і законності розглянуто на оперативних нарадах під головуванням керівництва Вараського РВП ГУНП у присутності начальників служб та особового складу даного підрозділу (протоколи нарад № 7 від 21.02.2022; № 25 від 18.08.2022; № 34 від 01.11.2022).
Згідно п. 3 висновку службового розслідування, за порушення службової дисципліни, пунктів 2, 11 частини третьої статті 1 Закону України «Про Дисциплінарний статут Національної поліції України», пунктів 1, 2 частини першої статті 18 Закону України «Про Національну поліцію», абз.2, 8, 9, 11 п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 № 1179, що виразилось у нетактовній та некоректній поведінці, недотриманні професійної етики, зневажливому ставленні до іншого працівника поліції, ігноруванні при цьому його права на повагу до своєї особистості та коректне ставлення, допущенні висловлювань з використанням ненормативної лексики, що принижують честь і гідність поліцейського, а також у відсутності належного контролю над своєю поведінкою, почуттями та емоціями, неправомірному застосуванню фізичної сили, поліцейського офіцера громади сектору превенції Вараського районного відділу поліції Головного управління Національній поліції в Рівненській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарна комісія вважає за необхідне притягнути його до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження про неповну службову відповідність.
Оцінюючи фактичні обставини справи, суд зважає на таке.
Статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію» визначено основні обов`язки поліцейського.
Підпунктом 1 частини 1 статті 18 Закону встановлено, що поліцейський зобов`язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Також, підпунктом 2 частини 1 статті 18 Закону визначено, що поліцейський зобов`язаний професійно виконувати свої службові обов`язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов`язків, наказів керівництва.
Згідно ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію» в разі вчинення протиправних діянь, поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до Закону.
Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України (далі - Статуту).
Службова дисципліна ґрунтується на створенні необхідних організаційних та соціально-економічних умов для чесного, неупередженого i виконання обов`язків поліцейського, повазі до честі і гідності поліцейського, вихованні сумлінного ставлення до виконання обов`язків поліцейського шляхом зваженого застосування методів переконання, заохочення та примусу.
Дисциплінарним проступком згідно статті 12 Статуту визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Правила етичної поведінки поліцейських, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України 09.11.2016 № 1179, поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України.
Дотримання вимог цих Правил є обов`язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування.
Абзацами 2. 8, 9, 11 п. 1 розділу ІІ Правил встановлено, що під час виконання службових обов`язків поліцейський повинен:
неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;
поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати;
контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку;
дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики.
Отже, законодавець висуває підвищені вимоги до поліцейського, що пов`язано з особливим статусом Національної поліції, а також спрямованістю діяльності поліції на служіння суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, підтримання публічної безпеки і порядку.
У свою чергу, недотримання поліцейським вищезазначених вимог є дисциплінарним проступком, за вчинення якого до порушника застосовуються заходи дисциплінарного стягнення.
Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 07.03.2019 у справі № 819/736/18, поліцейський повинен уникати вчинення дій, що підривають довіру та авторитет органів поліції і їх працівників в очах громадськості та є несумісним із подальшим проходженням служби.
Сутність порушень позивача полягає у невиконанні чи неналежному виконанні особою службової дисципліни, що свідчить про його низькі морально-ділові якості, що суперечать інтересам законності, компрометують звання поліцейського. Такими обставинами є виключно фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діях особи ознак дисциплінарного проступку, зокрема, протиправної поведінки, шкідливих наслідків та причинного зв`язку між ним і дією порушника дисципліни. Вина позивача у вчиненні дисциплінарного проступку проявляється в прямому умислі, тобто останній свідомо допускав настання несприятливих наслідків після вчинення ним цих дій. Це порушення стало можливим внаслідок особистої недисциплінованості та повного ігнорування ним вимог чинного законодавства.
Суд вважає, що подібні випадки негативно впливають на імідж поліції, підривають віру громадян у спроможність поліції на високому професійному рівні здійснювати покладені на неї завдання з охорони громадського порядку та боротьби зі злочинністю.
Службовим розслідуванням встановлено факт вчинення позивачем діяння, що дискредитує звання працівника органів Національної поліції.
Поняття «дискредитація» перебуває у тісному зв`язку із поняттям «дотримання морально-етичних норм» та передбачає дії, спрямовані на порушення правил професійної етики та моралі, закріплених у нормативно-правових актах спеціального законодавства, які пред`являються до осіб під час здійснення ними службових функцій та у повсякденному житі.
Згідно з постановою Верховного Суду від 17 липня 2019 року № 806/2555/17 дискредитація звання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (Національної поліції України) за своєю суттю полягає у вчиненні такого проступку, що підриває довіру та авторитет таких органів і їхніх працівників у очах громадськості та є несумісною із подальшим проходженням служби; вчинки, що дискредитують працівників внутрішніх справ та органи внутрішніх справ, пов`язані насамперед із низкою моральних вимог, які пред`являються до них під час здійснення службових функцій та у повсякденному житті.
Судом встановлено, що під час визначення виду стягнення, дисциплінарна комісія ГУНП в Рівненській області врахувала характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.
Так, відповідно до службової характеристики, наданої 23.12.2022 начальником Вараського РВП ГУНП майором поліції В. Позняковським, вбачається, що поліцейський офіцер громади сектору превенції Вараського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Рівненській області ОСОБА_1 , зарекомендував себе з посередньої сторони. Службові обов`язки, які на нього покладені виконує, але не завжди професійно, за що неодноразово мав критику з боку керівництва. У роботі ініціативи не проявляє. Іноді не вистачає професійних знань при виконанні своїх обов`язків, може допускати невпевненість під час практичного застосування вимог керівних документів. У роботі над вдосконаленням своїх знань проявляє поверхневий підхід. Потребує постійного контролю за якістю виконання вказівок. За характером нестримний, схильний до суперечок, рішучий. Морально стійкий. Плутано та неясно викладає свої думки письмово, не уміє висловити їх усно. Не завжди об`єктивно і безсторонньо оцінює інших, іноді керується при цьому своїми симпатіями та антипатіями. Почуття колективізму та товариськості розвинуте посередньо, честю колективу не дорожить. Індивідуаліст за характером. Часто відхиляє любі, у тому числі і обґрунтовані пропозиції, якщо вони не збігаються з його точкою зору. Легко переносить психофізичні навантаження, на труднощі служби не скаржиться. Здатний орієнтуватися у нестандартних ситуаціях. В стосунках з громадянами та колегами по роботі іноді веде себе нетактовно. На достатньому рівні володіє вогнепальною зброєю, спеціальними засобами. Підтримує спортивну форму. Вільно володіє українською мовою.
Згідно інформації наданої міським головою м. Вараш О. Мензулом листом № 1036 від 29.12.2022 на підставі запиту № 1147/116/46/01-2022 від 21.12.2022, ОСОБА_1 закріплений та обслуговує територію поліцейської дільниці с. Заболоття Вараського району з вересня 2021 року.
За весь цей час роботи офіцер громади зарекомендував себе як працьовитий, комунікабельний, доброчесний, підтримує постійний контакт з мешканцями, щоденно забезпечує порядок на своїй території, своєчасно реагує на проблеми громади та запобігає вчиненню правопорушень, вміє залагоджувати конфлікти. Скарг до старости с. Заболоття ОСОБА_11 від жителів за період його діяльності не надходило.
За інформацією наданою УКЗ ГУНП від 06.01.2023 старший лейтенант поліції ОСОБА_1 за час служби у поліції 2 рази притягувався до дисциплінарної відповідальності, має діюче дисциплінарне стягнення сувора догана, оголошена наказом ГУНП № 1008 від 20.12.2022.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ПОГ СП Вараського РВП ГУНИ старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , згідно п. 2 ч. 6 ст. 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, є вчинення дисциплінарного проступку до зняття в установленому порядку попереднього стягнення.
Отже, суд зазначає, що доводи позивача про те, що службове розслідування було проведено поверхнево, без вивчення всіх фактичних обставин, є безпідставними та необґрунтованими.
На переконання суду, невиконання поліцейським офіцером громади, особливо в умовах правового режиму воєнного стану, наказів та настанов МВС України, свідчить про неналежне виконання таким поліцейським своїх посадових обов`язків, а відтак висновок відповідача про порушення позивачем службової дисципліни суд вважає цілком обґрунтованим та підставним.
Відповідно до пункту 1 розділу VII Порядку № 893 у разі якщо за результатами розгляду матеріалів службового розслідування (справи) дисциплінарна комісія встановить наявність у діях (бездіяльності) поліцейського дисциплінарного проступку, керівнику, який призначив службове розслідування, вносяться пропозиції щодо накладення на поліцейського дисциплінарного стягнення.
У зв`язку з чим в резолютивній частині висновку дисциплінарною комісією рекомендовано за порушення службової дисципліни попередити поліцейського офіцера громади сектору превенції Вараського РВП ГУНП в Рівненській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_1 про неповну службову відповідність.
Відповідно до ст. 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (ч.1).
За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення (ч.2).
Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом (ч.3).
Дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов`язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції (ст.12 Дисциплінарного статуту).
У разі встановлення вини поліцейського за результатами проведеного службового розслідування видається письмовий наказ про застосування до поліцейського одного з видів дисциплінарного стягнення, передбаченого статтею 13 цього Статуту, зміст якого оголошується особовому складу органу поліції (ч.7 ст.19 Дисциплінарного статуту).
Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом`якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби (ч.8 ст.19 Дисциплінарного статуту).
На думку суду, відповідач в межах своїх дискреційних повноважень застосував до позивача дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність обґрунтовано та розсудливо, з урахуванням всіх обставин, встановлених службовим розслідуванням, які знайшли своє підтвердження під час судового розгляду справи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку, що наказ від 12.01.2023 № 52 в частині, що стосується позивача, видано відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з дотриманням встановленої процедури. Доводи позивача не спростовують правомірності спірного рішення суб`єкта владних повноважень та не дають суду підстав для його скасування.
Отже в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Враховуючи результати судового розгляду справи, розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Рівненській області про визнання протиправним та скасування п. 1 наказу № 52 від 12 січня 2023 року, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Рівненській області (вул. Миколи Хвильового, 2, м. Рівне, Рівненська обл., Рівненський р-н, 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 40108761)
Повний текст рішення складений 20 березня 2024 року.
Суддя Т.О. Комшелюк