Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
20 березня 2024 р. Справа № 120/19551/23
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитришеної Р.М., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1 до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про: визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
У Вінницький окружний адміністративний суд звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує на протиправні дії відповідача щодо проведення виплати пенсії з обмеженням максимального розміру, після її перерахунку та нарахування щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн.
З метою здійснити виплату пенсії без обмеження максимальним розміром, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 03.01.2024 відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні). Установлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
23.01.2024 представник відповідача подав відзив, в якому заперечує проти задоволення позову. По суті позовних вимог зазначив, що застосування обмеження при перерахунку пенсії є правомірним і відповідає діючому законодавству, оскільки розмір виплачуваної пенсії не може перевищувати встановленої статтею 43 Закону № 2262 межі.
30.01.2024 позивач подав відповідь на відзив, яку суд відхиляє з огляду на те, що в силу ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті у цій справі є лише позов та відзив.
Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон 2262-XII).
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 120/10778/21-а зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з 86 % сум грошового забезпечення визначеного згідно з довідкою Вінницького обласного територіального центру комплектування то соціальної підтримки № ХЛ 63400 від 31.03.2021 року, виходячи з 86 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум пенсії.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 у справі № 120/5397/23 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.03.2023 року виплачувати ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04.10.2023 у справі №120/11483/23 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
У даному рішенні вказано, що виплата передбачена Постановою №713 не виплачувалася та не встановлювалася, оскільки відповідач вважав, що після 01.03.2018 позивачу проводився перерахунок пенсії на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду у справі №120/0240/2937/18-а, внаслідок якого основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн.
Після виконання рішення суду від 04.10.2023 у справі №120/11483/23 позивачу виплачується пенсія з урахуванням максимального розміру.
Зокрема, згідно із розрахунком пенсії за вислугу років станом на 01.07.2021 підсумок пенсії становить - 23903,99 грн до виплати - 21903,99 грн, станом на 01.03.2022 підсумок пенсії становить - 26970,55 грн до виплати - 21903,55, станом на 01.03.2023 підсумок пенсії становить - 28470,55 грн до виплати - 26470,55 грн (а.с. 11-12).
06.11.2023 позивач звернувся до Пенсійного органу із заявою про вжиття передбачених законом заходів для повного виконання рішення суду від 04.10.2023 у справі № 120/11483/23 (а.с. 9).
Відповідач на звернення позивача повідомив, що на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного від 04.10.2023 у праві № 120/11483/23, яке набуло законної сили 06.11.2023, Головним управлінням з 01.07.2021 нараховано щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Після виконання рішення суду розмір пенсії до виплати не змінився та доплата відсутня, оскільки на виконання рішень Вінницького окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 120/10778/21-а та від 05.07.2023 у справі № 120/5397/23 у справі № 120/10778/21-а позивачу нараховано пенсію без обмеження максимальним розміром в сталому розмірі на дату, з якої судом було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження його пенсії максимальним розміром, тому звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом , визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон 2262-XII).
Частина 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Спір у цій справі не стосується правомірності обмеження пенсії позивача максимальним розміром, що становить десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, так як відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 05.07.2023 у справі № 120/5397/23 зазначено, що обмеження розміру пенсії позивача до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, не ґрунтуються на положеннях Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, оскільки аналогічні за суттю та змістом обмеження, передбачені ч. 7 ст. 43 Закону від 09.04.1992 №2262-XII, визнанні неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.
За обставинами справи, після виконання рішення суду, розмір пенсії позивача до виплати не змінився та доплата відсутня. Свої дії відповідач вважає правомірними, оскільки пенсію нараховано без обмеження максимальним розміром в сталому розмірі на дату, з якої судом було зобов`язано здійснити перерахунок пенсії. Відтак, після виконання рішення суду пенсія виплачується в сталому розмірі, а саме 26470,55 грн. (лист від 28.11.2023 №19365-17386/Р-02/8-0200/23).
Стосовно тверджень пенсійного органу про те, що виплата буде проводитись в розмірі, визначеному на дату, з якої судом зобов`язано здійснити перерахунок, то суд звертає увагу на наступне.
Правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Остаточне рішення суду є обов`язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.
Європейський суд з прав людини в ухвалі від 03 червня 2014 року у справі "Великода проти України" (заява №43331/12) зауважив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.
Отже, зміна нормативно-правового регулювання окремого питання дійсно може мати наслідком втрати актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.
Водночас за обставин цієї справи відповідні зміни у законодавстві, зокрема положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ не змінились, а положення статті 2 Закону №3668-VI визнані неконституційними.
У постанові від 16.12.2021 у справі №400/2085/19 Верховний Суд наголосив про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262-ХІІ, та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону №3668-VI.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних відносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Наведені вище висновки Верховного Суду мали бути враховані пенсійним органом під час обчислення та виплати пенсії позивача, а також ураховуються судом у ході розгляду цієї справи.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а (провадження №11-1207апп19, пункт 56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Закон не уповноважує територіальний орган Пенсійного фонду на власний розсуд визначати підстави, умови та максимальний розмір для обмеження пенсійних виплат, а тому відповідні дії ГУПФ України у Вінницькій області є протиправними, оскільки вчинені всупереч приписам частини другої статті 19 Конституції України.
Враховуючи викладене, порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов`язання відповідача провести позивачу виплату пенсії без обмеження її максимального розміру та з урахуванням доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, яка передбачена постановою №713.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, сплачений при зверненні до суду судовий збір належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо обмеження виплати ОСОБА_1 максимальним розміром пенсії після нарахування щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 01.03.2023.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.03.2023 виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням нарахованої щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений при зверненні до суду судовий збір в розмірі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ - 13322403, вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005)
СуддяДмитришена Руслана Миколаївна